Burzovní kalendář 17. 2. - 21. 2. 2014
|

Burzovní kalendář 17. 2. - 21. 2. 2014

Data z nemovitostního trhu a o inflaci v USA budou patřit v novém týdnu k nejsledovanějším. Vedle toho budou podstatné předběžné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery v USA, eurozóně i Číně, vyjde také německý index nálady ZEW. Pokračuje také výsledková sezóna ve světě, na pražské burze si vybírá oddechový čas. V Japonsku zasedá centrální banka, která může uvažovat o navýšení podpory ekonomiky, na kterou může zatlačit dubnové zvýšení daní.

Investiční a ekonomický výhled

USA

17/2 Trhy zavřené (Presidents' Day)

18/2 až 21/2 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Herbalife, Wal-Mart, Tesla Motors, Hewlett-Packard, Newmont Mining)

18/2 Index aktivity newyorského Fedu (Empire State)

18/2 Index cen domů NAHB

18/2 Tržby on-line obchodů

19/2 Zahájená výstavba

19/2 Index cen výrobců

19/2 Zápis z jednání FOMC

19/2 Projevy členů Fedu Jamese Bullarda a Johna Williamse

20/2 Index spotřebitelských cen

20/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

20/2 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

20/2 Index aktivity filadelfského Fedu

20/2 Předstihové ukazatele

21/2 Prodeje existujících domů

21/2 Projev Jamese Bullarda (Fed, St. Louis)

Americké akcie mají za sebou nejlepší týden od začátku roku. Dow zesílil o 2 %, S&P o 2,1 % a Nasdaq o 2,7 %. Pro všechny tři burzovní indexy jde o druhý ziskový týden v řadě a nejlepší týden roku 2014. Nasdaq jej zakončil na 13,5letém maximu.

Poslední tři týdny byly velice rušné. Nejprve si medvědi užili rychlý propad indexu S&P 500 o 100 bodů, býci ale odpověděli ještě rychlejším návratem. A přitom se vlastně nic nestalo ani nezměnilo, podmínky na trzích byly stále stejné, ať už byla cena na 1 850, nebo 1 740. Fundamentální data jsou stále smíšená, elita ve Washingtonu se nemění a geopolitická situace je relativně stabilní.

"Trh má za sebou druhý zelený týden v řadě. Zóna 1 800 až 1 810 se jako potenciální rezistence neosvědčila. Index S&P 500 bez problémů pokračoval nahoru a v týdnu přidal přes 2 %. Nyní se blíží k rezistenci na historických maximech okolo 1 850 bodů. Pokud ji překoná, bude to silný býčí signál. Nejbližší support je 1 800, ovšem klíčovým supportem je únorové minimum 1 740," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Úternímu růstu pomohl nový Bernanke Janet Yellenová, jejíž vyjádření ve Sněmovně reprezentantů bylo vyhodnoceno jako "holubičí" a index S&P 500 se po třech týdnech vrátil nad 50denní klouzavý průměr. Čtvrteční a páteční růst nebyl podpořen nadprůměrným objemem obchodů. Index se přiblížil k rezistenci, trhy jsou překoupené a pravidlo na sever a na jih ještě platí. Po každém růstu následuje alespoň mírný pokles," varoval před dalším krátkodobým optimismem.

V týdnu republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů. Dluhový strop by tak neměl být zásadním rizikem až do března 2015.

Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Investoři se v novém týdnu po volném pondělí, kdy je státní svátek, zaměří na další porci firemních výsledků. Ty oznamuje 41 firem z indexu S&P 500. Dosavadní výsledková sezóna je lepší, než se čekalo, na úrovni zisků i tržeb, výhledy firem jsou ale stále velice opatrné. Svá čísla za poslední kvartál loňského roku oznámí například Coca-Cola, Hewlett-Packard nebo Wal-Mart, jehož údaje ukáží, jak velkou náladu utrácet měli na konci roku běžní Američané. Přehled očekávaných výsledků firem nejen z USA najdete ZDE.

Z makrodat budou důležité údaje z realitního trhu, jehož oživení v druhé polovině loňského roku postupně ztrácelo energii. Z hlediska měnové politiky Fedu zásadní pak bude lednová statistika vývoje spotřebitelských cen. Čeká se mírný růst meziroční míry inflace na 1,6 %, meziměsíčně by ceny měly narůst pouze o 0,1 %. Data z USA ovlivňuje v posledních týdnech extrémní zimní počasí. Pod pokličku lednového zasedání FOMC investoři nahlédnou ve středu po zveřejnění zápisu z jednání.

Evropa

17/2 až 21/2 Výsledková sezóna (Carlsberg, Crédit Agricole, Peugeot, Danone, Air France-KLM)

18/2 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

18/2 Eurozóna, Německo - index ekonomické nálady ZEW

19/2 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

19/2 Spojené království - nezaměstnanost

20/2 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů (FLASH)

20/2 Francie, Itálie - index spotřebitelských cen

20/2 Německo - index cen výrobců

20/2 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

21/2 Spojené království - maloobchodní tržby

Evropské akcie v uplynulém týdnu posílily, index DJ EuroStoxx 50 přidal 2,65 %. Investory potěšil především nečekaně lepší předběžně oznámený vývoj ekonomiky v Evropě, kde se na konci roku 2013 v plusu udržel růst HDP Německa, Francie nebo Itálie. Poslední jmenovaná zažila pád dalšího premiéra, po 10 měsících se "poroučel" Enrico Letta.

Události uplynulého týdne v Evropě si připomeňte ZDE.

V novém týdnu vedle výsledkové sezóny budou investoři sledovat další data z ekonomiky, především úterní index ekonomické nálady v Německu ZEW (čeká se mírné posílení) a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů.

Jedním z hlavních pilířů další stability starého kontinentu má být společný dohled nad bankami a bankovní unie. Právě o té se v týdnu bude jednat. Rozšíření manévrovacího prostoru pro vyjednávání s europarlamentem o podobě klíčového prvku vznikající bankovní unie bude žádat na jednání unijních ministrů financí nynější řecké předsednictví EU. Zatím se totiž stále ještě výrazně liší názory členských zemí a europoslanců na podobu mechanismu a fondu, který by měl v budoucnu být schopen pomoci evropským bankám z potíží, aniž by k tomu byly použity peníze daňových poplatníků.

Kompromis je ale podle obou stran potřeba nalézt nejpozději v březnu, tedy ještě do dubnové poslední schůze nynější poslanecké sestavy před květnovými evropskými volbami. V dubnu by totiž měli europoslanci o věci hlasovat. Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier řeckou iniciativu uvítal a zdůraznil, že čas nyní hraje klíčovou roli.

V jádru vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism) má být jednotný fond, který v průběhu deseti let naplní samy evropské banky částkou kolem 55 miliard eur. Mechanismus je jedním ze tří pilířů bankovní unie. Jeho pravidla by měla platit od roku 2015, záchranné funkce nového fondu naběhnou o rok později.

Dalšími pilíři jsou dohled Evropské centrální banky nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují zhruba 85 % unijního bankovního sektoru, a společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů.

Asie, emerging markets

17/2 Japonsko - HDP za 4Q2013

17/2 Japonsko - průmyslová výroba

18/2 Japonsko - centrální banka rozhodne o měnové politice

20/2 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Česká republika

17/2 Indexy cen dovozu a vývozu

Za uplynulý týden posílily akcie na pražské burze o 2,59 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry ČEZ, nejvíce naopak oslabila těžební firma NWR.

"Na trzích vládla v posledních pěti dnech pozitivní nálada," uvedl hlavní analytik J&T banky Milan Vaníček. "Investoři sledovali například slyšení nové šéfky americké centrální banky Fed Janet Yellenové. Ta utvrdila trhy o stabilitě svého rozhodování a stále pozitivním výhledu na ekonomiku jako celek. Současně však naznačila, že aktuální data z amerického trhu práce neznamenají blízký opačný trend v měnové politice."

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opětovně NWR, která ztratila 11,9 %. Důvodem byly zveřejněné informace k výsledkům, tedy konkrétně odpis aktiv, který naznačuje omezenější životnost samotné společnosti. Podle Vaníčka je zřejmé, že tímto krokem dochází k dalšímu tlaku na restrukturalizaci kapitálu, ke které se NWR stále nevyjádřila.

V úterý Erste Group varovala, že zisk za rok 2013 dosáhne pouze zhruba 60 miliard eur. Důvodem jsou jednorázové položky jako odložený daňový kredit, odpis goodwillu za Rumunsko a další. Titul ale za týden i tak přidal 0,3 %.

Ve středu zveřejnila výsledky Komerční banka, která splnila očekávání, a to včetně dividendy 230 Kč na akcii. Akcie banky za týden posílily téměř o 6 %.

Největší růst zaznamenaly akcie ČEZ, které přidaly 6,6 %. U společnosti se neobjevila žádná relevantní kurzotvorná informace, z obchodního hlediska je ale vidět výraznější zájem ze zahraničí včetně polských fondů. "Nesmíme opomenout, že titul získal rovněž zvýšené doporučení od zahraničního investičního domu," připomněl analytik.

V novém týdnu je domácích událostí naplánováno minimum, pražská burza by se tak měla vyvíjet v souladu s okolními evropskými trhy. Po slušných výsledcích a rychlém posílení kurzu akcie může dojít ke krátkodobému tlaku na akcie Komerční banky.

Vláda by měla ve středu jednat o přistoupení České republiky k evropské fiskální unii. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekli státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Kdy premiér Bohuslav Sobotka dokument podepíše, zatím není jasné. "Je potřeba podotknout, že k tomu podpisu musí dát ještě zmocnění prezident republiky, protože z ústavy je to on, kdo sjednává mezinárodní smlouvy," uvedl Prouza s tím, že smlouvu by měly nadpoloviční většinou schválit obě komory parlamentu. Prezident Miloš Zeman se již vyjádřil, že pro něj připojit podpis pod tuto smlouvu nebude problém a že souhlasí s větší integrací, zaznělo v pořadu.

Připojení ČR k paktu by podle ekonomů posílilo rozpočtovou zodpovědnost a zamezilo vládám nadměrně zadlužovat zemi. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus