Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Střed a východ Evropy se musí zaměřit na vyšší hodnotu, investoři již nyní mohou v této oblasti narazit na skvělé příležitosti
|

Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Střed a východ Evropy se musí zaměřit na vyšší hodnotu, investoři již nyní mohou v této oblasti narazit na skvělé příležitosti

Během pěti, sedmi let střední Evropa dokáže, že umí dělat byznys. Výrazně tu posílí vědomostní ekonomika, tedy firmy zaměřené například na výpočetní technologie. Mnohé z nich si přitom půjdou pro peníze na burzu, což bude zajímavé pro drobné investory, předpovídá Boguslawa Skowronski, partnerka ve fondu Nomad se zkušenostmi z investiční divize UBS a Harvardu. Už teď má podle ní smysl sledovat polský NewConnect.

Střední a východní Evropa Byznys a podnikání Rozhovor

Rozvíjející se trhy, například Turecko, byly nedávno pod tlakem. Někteří experti spekulovali o tom, že je na řadě střední a východní Evropa. Jak to vidíte vy?

Náš region je ve stále větší míře propojen se zbytkem Evropy. Otřesy, které zažívala v posledních letech západní Evropa, přitom střední Evropu zase tolik nezasáhly. Máme totiž to nejlepší ze dvou světů. Jsou zde poměrně stabilní vlády; občas sice zažíváme pnutí, ale i tak máme ve srovnání s méně rozvinutými ekonomikami, jako jsou Brazílie nebo Argentina, celkem demokratické systémy. Z pohledu politické stability to tedy v našem regionu není dramatické. A co se ekonomiky týče, máme stále ve srovnání se západní Evropou co dohánět. Proto si myslím, že nás žádná bouře nečeká.

Výkonnost jednotlivých zemí v regionu a sektorů ekonomiky se ale bude lišit. Na co nebo koho nyní sázíte jako na příští vítěze?

Dlouhodobě se zaměřuji na Polsko a Česko, ale nejen proto je nyní preferuji. Co se sektorů týče, objevily se velmi zajímavé příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V Česku a Polsku toho ale v této oblasti moc nenajdete, v rámci regionu musíte hledat jinde. Obecně bych řekla, že největší výzvou pro střední a východní Evropu je tvorba byznysu s přidanou hodnotou. To by se mělo stát cílem jednotlivých zemí regionu pro další desetiletí.

Co konkrétně by se mělo v regionu dít, aby v globální konkurenci nezaostával?

Neměli bychom být dodavateli autosoučástek a nástrojů bez toho, abychom měli na starosti celý produkt. Rozvíjet a vytrénovat pracovní sílu tak, že se mohla stát součástí dodavatelských řetězců pro velké nadnárodní automobilové koncerny, byl dobrý začátek, první krok, neměla by to ale být naše budoucnost. Ta by se měla opírat o výrobu s potenciálem vysoké přidané hodnoty, jen tak v regionu porostou mzdy. V opačném případě se dostaneme do pasti, nebudeme schopni zvyšovat své životní standardy a mzdy, protože kdybychom to udělali, zhoršíme svou konkurenceschopnost, což není dobrý tah.

Do jaké míry je takový posun vzhůru v rámci řetězců o aktivitě jednotlivých firem, a do jaké o podpoře, kterou stát může nebo by měl poskytnout?

Podle mě stát musí vstoupit do hry, firma sama o sobě je příliš malá. Je potřeba, aby se vytvořilo prostředí, které podobnému posunu nahrává, což není jednoduché. Mám to z první ruky, posledních sedm měsíců jsem součástí skupiny investorů, kteří se snaží přesvědčit stát, aby udělal určité kroky tímto směrem. I s pomocí státu je to ale pro firmy i hospodářství jako takové těžké. Musíme se totiž stát znalostní ekonomikou, ekonomikou opřenou o vědomosti. A to je mnohem vyšší úroveň, než na jaké nyní jsme.

Vidí to vlády v jednotlivých státech regionu střední a východní Evropy podobně?

Mnozí politici v regionu si již uvědomili, že musejí udělat něco, co země posune tímto směrem. V Polsku to je hodně znát, v Česku jste s tím začali o něco dříve. Snad se o tom nebude jen mluvit a něco se opravdu udělá. K tomu je potřeba doplnit, že poté, co dojde k potřebnému posunu, bude stále trvat několik let, než se podaří nalákat know-how, vědce a experty, kteří budou v odvětvích, jako jsou nanotechnologie nebo třeba IT, pracovat.

Jak zajímavé jsou právě tato a další rodící se znalostní odvětví pro investory?

Podle mě jde o zajímavé příležitosti. Určitě v Polsku, kde chce vláda podobné moderní obory a projekty podporovat. Nabízí pomoc, což je v podobné situaci vždy pozitivní. Navíc je v Polsku stále hodně lidí hladových po úspěchu. Je toho tedy sice potřeba hodně, než budeme moci mluvit o úspěchu, ale pohled na věci je správný.

Co konkrétně může investory zajímat? Na co například sázíte vy osobně?

Digitální ekonomika, cokoli spojené s IT. Máme tu dobré matematiky, dobré programátory. Varšavská, krakovská nebo poznaňská polytechnika jsou kvalitní školy, stejně tak má kvalitní školy Česko. Každý rok po jejich studentech sahají globální korporace, ale podle mě je tu stále více lidí, kteří mají chuť založit vlastní firmy. To je podle mě velmi dobrý trend. Je potřeba, abychom ukázali, že umíme dělat byznys. Dosud si o nás například v Silicon Valley mysleli, že máme výtečné programátory, ale už si nebyli tak jisti, že tu jsou dobří podnikatelé. To se podle mě během příštích pěti, sedmi let změní. Je tu spousta mladých lidí, kteří chtějí vytvářet globální věci.

Lze očekávat, že se to projeví i na burzách v regionu? Bude mít i drobný investor možnost si na podobné zajímavé produkty, na popisovanou tichou regionální revoluci, vsadit?

Určitě, polský NewConnect nabízí zajímavé příležitosti. Platí, že je potřeba postupovat opatrně, vše si pečlivě zanalyzovat, ale podle mě jde o nejlepší způsob, jak investovat do firem pohybujících se v sektorech s vysokou přidanou hodnotou. Zaprvé, na akciovém trhu máte likviditu, což znamená, že můžete své akcie prodat a nemusíte čekat pět let na exit jako v případě soukromých společností. A zadruhé, v případě společností obchodovaných na burze je možné mluvit o mnohem větší a průběžné transparentnosti.

Dejte nám příklad něčeho zajímavého, co se v technologickém sektoru ve střední a východní Evropě v poslední době objevilo.

Je tu velmi zajímavá společnost, původem z Austrálie, která sídlí a roste v Česku. Jmenuje se Lime&Tonic. Jde o soukromou společnost, která získala peníze od skupiny investorů. Co se produktu týče, přirovnala bych to ke Grouponu zaměřenému na exkluzivnější produkty. Řekněme, že přemýšlíte o víkendovém programu. Od Lime&Tonic dostanete každý týden newsletter, který vám nabídne, co se děje. Brunch v Ritzu, tandemový seskok a tak dále, vše se slevou. Jde o zajímavou platformu, která pokrývá i velká města jako Londýn a nadále roste. A podobných projektů je tu více. Mnohé z nich se přitom objevují na zmíněném NewConnectu. Skoro každý týden je tam něco nového, jen je potřeba pečlivě vybírat.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus