Kapitalistova jedenáctka
|

Kapitalistova jedenáctka

Minulý politický režim kapitalisty vykresloval jako krvelačné bestie, jejichž jediným cílem je ožebračit pracující lid. Dnes již se tomuto vyobrazení naštěstí můžeme jen pousmát. Kapitalisté nejsou ani zdaleka pouzí snobové v drahých oblecích a luxusních autech. Většinu z nich naopak tvoří obyčejní lidé, kteří pouze našli odvahu realizovat své sny. Máte-li na kariéru kapitalisty zálusk i vy, začněte následujícími jedenácti jednoduchými kroky.

Kapitalismus Bohatství Úspěch

1. Vybudujte si odrazový můstek

Kapitalistou se samozřejmě stanete pouze tehdy, když budete disponovat dostatečným množstvím investičních prostředků. Nejjednodušší situaci mají šťastlivci, kteří se narodili do bohatého rodinného klanu. Ostatním nezbývá nic jiného než si sestavit podrobný rodinný rozpočet a spočítat, kolik financí z něj lze každý měsíc odesílat na obchodní či jiný investiční účet.

2. Investujte do výrobních prostředků

Německý filozof Karl Marx kapitalistu definoval jako člověka, jenž vlastní výrobní prostředky a zaměstnává dělnickou pracovní sílu. Ačkoli od Marxovy smrti uplynulo již více než 130 let, na modelu kapitalisty se toho příliš nezměnilo. V současné době má navíc možnost získat výrobní prostředky prakticky každý - na burze nic jako minimální investovaná částka neexistuje, a tak záleží pouze na vás, která společnost vám bude říkat "pane".

3. Skupujte různá aktiva

Disponovat investičními prostředky ve formě podílu v několika společnostech je slušný základ, kapitalista však musí své peníze spravovat různoroději. Opomenuty by neměly zůstat cenné papíry s fixním výnosem (dluhopisy) nebo komodity. Část financí byste měli držet také v hotovosti, abyste kdykoli mohli využít aktuálních tržních příležitostí a za výhodných podmínek získat další výrobní prostředky.

4. Rozvíjejte si image

Jaké jméno vám vytane na mysli, když se řekne Microsoft nebo Virgin? Bill Gates a Richard Branson. Prakticky všichni veřejně známí kapitalisté již v rané fázi podnikatelské kariéry pochopili, že ve vodách velkého byznysu uspějí pouze tehdy, když se odliší od konkurence. A právě spojení vlastního příběhu s úspěchem celé firmy je nejobvyklejším způsobem, jak se majitelé firem snaží upoutat pozornost zákazníků a investorů. Například technologická firma Apple nikdy neprodávala jen hudební přehrávače a mobilní telefony, ale i obrovský životní příběh svého zakladatele Steva Jobse. A stejně byste se měli chovat i vy.

5. Zbohatněte na tom, čemu rozumíte

Nezáleží na tom, zda se pohádkové jmění pokusíte získat z pozice investora, nebo šéfa vlastní firmy. Za všech okolností se po vzoru Warrena Buffetta věnujte pouze tomu, čemu rozumíte. Jedině tak se vám totiž podaří v nelítostném konkurenčním boji uspět. V žádném případě se nespoléhejte výhradně na rady svého okolí. Pokud vám například všichni budou tvrdit, že běžné investice do akcií jsou jen pro vystrašené burzovní začátečníky a že skuteční obchodníci investují jedině na páku, nevěnujte jim velkou pozornost a zůstaňte u toho, co dobře znáte.

6. Nespoléhejte se na jediný příjem

Správný kapitalista se nikdy nespoléhá na jediný zdroj finančního příjmu. Hrajete ve volném čase na hudební nástroj, ovládáte dokonale anglický, německý nebo francouzský jazyk, nebo jste snad nadšení sportovci, kteří se o své zkušenosti nebojí podělit s ostatními? Pak neváhejte a pokuste se své přednosti a dovednosti zpeněžit. Můžete si přivydělávat jako učitelé hudby, lektoři cizích jazyků nebo sportovní trenéři. Diverzifikací svých příjmů zajistíte, že vás ani případné nečekané podnikatelské problémy finančně nesrazí na kolena.

7. Neusněte na vavřínech

Všichni kapitalisté 21. století si dobře uvědomují, že nejvýstižnější charakteristikou současnosti je neustálý vývoj. Nikdo z nich se proto v podnikání nespoléhá výhradně na jeden produkt nebo službu. Ovládáte-li vlastní společnost, uvědomte si, že si zákazníky udržíte pouze tehdy, pokud jim stále budete nabízet něco nového. Neustále své produktové portfolio rozšiřujte a obměňujte a nezdráhejte se poměrnou část svých příjmů investovat také do vývoje a inovací svých úspěšných a zavedených produktů a služeb.

8. Neuspěchejte svá rozhodnutí

Pokud se svou dráhu kapitalisty rozhodnete nastoupit na burze, měli byste vědět, že vás čeká strastiplná cesta. Dávno neplatí, že přístup k informacím má jen hrstka vyvolených a většina trhu netuší, co se za zdmi společností ve skutečnosti děje. Připravte se na to, že v okamžiku, kdy usednete za pracovní stůl a začnete hledat vhodné investiční příležitosti, se na vás vyvalí nepřeberné množství informací, čísel, analýz a doporučení. Nezalekněte se, věnujte výběru svých investic dostatek času a v žádném případě nedejte jen na doporučení jednoho nebo dvou analytiků.

9. Nebojte se riskovat

Otevřete se všem možnostem. Být kapitalistou znamená nebát se využít všech příležitostí, tedy i těch, o kterých většina lidí tvrdí, že jsou vhodné leda pro hazardéry bez pudu sebezáchovy. Ne náhodou tvoří většinu úspěšných podnikatelů lidé, jejichž nápadům se trh ze začátku zlomyslně vysmíval. Nebojte se riskovat a bojujte na všech frontách. A pamatujte si, že i když náhodou s některým nápadem neuspějete, zkušenosti, které během snahy o jeho realizaci získáte, vám nikdo nevezme.

10. Optimalizujte své daně

Platit daně je s výjimkou vybraných daňových rájů samozřejmostí a neexistuje možnost, jak se této povinnosti legálně vyhnout. Na druhou stranu ale existuje nepřeberné množství způsobů, jak v souladu se zákonem zajistit, abyste o budoucnosti co největšího množství svých těžce vydělaných peněz rozhodovali vy, nikoli nepříliš efektivně hospodařící stát. Pokud si občas připadáte jako "dojná kráva" finančního úřadu, neváhejte ani chvíli a najměte si zkušeného daňového poradce, který vám s daňovou optimalizací pomůže.

11. Podělte se o svůj úspěch

Ačkoli se zdá, že se kapitalisté o své zisky zásadně nedělí, nemusí tomu tak nutně být. I Bill Gates, světově nejúspěšnější podnikatel současnosti, dokáže být až nečekaně štědrý. Až na svém bankovním kontě budete mít sedmimístnou sumu, vzpomeňte si na Gatesovy příspěvky na různé charitativní projekty a nezapomeňte, že za své bohatství vděčíte pouze a jen společnosti, které jste součástí. Kromě placení daní, kterému se navzdory daňové optimalizaci nikdy zcela nevyhnete, se tak neostýchejte pravidelně přispívat například na vybrané neziskové organizace, které ve vašem nejbližším okolí odvádějí obrovský kus práce.

Zdroj: monevator.com
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před 20 minutami

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
před hodinou

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
před hodinou

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl