Jak investovat v roce 2014 plném nejistoty? Doporučené strategie a konkrétní tipy
|

Jak investovat v roce 2014 plném nejistoty? Doporučené strategie a konkrétní tipy

Americká centrální banka ustupuje od podpory ekonomiky, což má negativní dopad na rozvíjející se trhy. Evropa se snaží uhájit mírný hospodářský růst s Evropskou centrální bankou za zády. Japonsko pokračuje v boji za hospodářské oživení a růst cen, Čína se potýká se zpomalením růstu a jen pozvolným přechodem ke spotřebitelskému modelu ekonomiky. Jak letos v tomto prostředí investovat, jaké vybrat akcie a proč by investoři měli svá portfolia obohatit o pojistku v podobě moderního investičního nástroje, jímž jsou certifikáty? Investiční konference pořádaná Erste nabídla názory ekonoma, makléře, odborníka na certifikáty i portfoliomanažera.

Certifikáty Investiční strategie Výhled na rok 2014

Nejen to jste se mohli dozvědět na investiční konferenci "Rok 2014: Cesta vzhůru plná výmolů", která se konala v pondělí 31. března 2014 od 16 hodin v hotelu DAP (Vítězné náměstí 4/684, Praha 6).

Celou konferenci jsme sledovali na Investičním webu, nejlepší hlášky vystupujících najdete na Twitteru Investičního webu a během týdne nabídneme také videozáznamy toho nejlepšího včetně prezentací jednotlivých expertů.

Program konference

David Navrátil (hlavní ekonom, Česká spořitelna)

Téma: Ekonomický výhled na rok 2014

Navzdory slušnému rozjezdu je na cestě ke stabilitě ještě řada překážek. Bankovní sektor v eurozóně ochladí důvěru domácností a podniků, vyspělý svět čelí deflačním tlakům, pokles nezaměstnanosti v USA zabrzdí rozvíjející se trhy a nerovnost je stále větší hospodářský a politický problém. O tom všem promluví šéf nejlepšího českého analytického týmu.

16.13 Navrátil: Nebudu mluvit o základním scénáři, ale o rizicích. Ta jsou velmi důležitá, je totiž potřeba si uvědomit, že základní scénář neznamená to, co nutně nastane (pravděpodobnost třeba 80 %), ale může to být scénář s mnohem menší pravděpodobností, třeba 60 %.

16.14 Vyspělé ekonomiky začnou rychleji růst, eurozóna se vymaní z recese, inflace bude nízká, ale ne nebezpečná, sazby zůstanou nulové. Růst evropské ekonomiky je hodně spojen s optimismem. Finanční trh však zapomíná na "ale", na to, proč ekonomika eurozóny měla nízký růst a pokles, a to je bankovní sektor.

16.16 Je potřeba si uvědomit, že podniky i domácnosti v eurozóně jsou závislé na bankovních úvěrech až šestkrát více než ve Spojených státech. K tomu připočtěme AQR (Asset Quality Review), hodnocení kvality aktiv bank v eurozóně. Testování bank bude mít tři stádia, z nichž nejzajímavější bude právě AQR, kde budou všechny banky hodnocené podle stejných kritérií.

16.18 Šéfka supervize otevřeně říká, že některé banky musejí zemřít, aby sektor mohl fungovat.

16.19 V Portugalsku více než 40 % firem není schopno pokrýt ze zisku EBITDA ani úrokové náklady.

16.20 Dalším velkým tématem je inflace, respektive deflace. Mnoho lidí při pohledu na rozvahy bank říká, že to nemůže skončit jinak než inflací. Problém je, že inflace neroste, ale klesá. Mnoho ekonomů by řeklo, že když je inflace pod procentem, tak de facto ekonomika prochází deflací.

16.21 Na aktivech centrálních bank vidíme, že se měnová politika stala neúčinnou.

16.23 Pravděpodobnější než inflace je deflace. Důvodem je to, že podíl mezd na HDP ve vyspělých ekonomikách klesá, zatímco podíl spotřeby roste. Od 80. let pracovní příjmy klesají a spotřeba roste, rozevírají se nůžky. Spotřebu financoval pokles míry úspor a nárůst dluhu. Finanční sektor musí snížit zadlužení, tyto nůžky se tedy nesmějí dále rozevírat, což bude spojeno s poklesem spotřeby, tedy sníženou poptávkou ve vyspělých ekonomikách. Podniky budou propouštět a spustí se finanční spirála. Centrální banky se nafukováním rozvah snaží jen vykompenzovat toto přirozené deflační prostředí. Úvěry klesají a a Evropa potřebuje podpořit úvěrový kanál.

16.26 Mluví se o tom, že to, co pomůže ekonomikám vyrůst, bude produktivita. Počítače, internet a nové technologie prý zvyšují produktivitu. Problém je, že to není pravda. Průměrný růst produktivity od 70. let do dneška je nižší než od konce 19. století do 70. let. Průmyslové revoluce byly ve zvyšování produktivity mnohem efektivnější než současné technologie.

16.28 Ve Spojených státech od 80. let roste nerovnost v rozdělení příjmů, klesá vzdělanost, produktivita příliš neroste. Když sečteme všechny faktory, růst disponibilního příjmu pro spodních 99 % obyvatel bude 0,2 %.

16.31 Rozvíjející se ekonomiky budí pozornost kvůli turbulencím. To souvisí se zpřísňováním politiky Fedu, měny těchto států na to reagují negativně, protože během QE přiteklo do těchto ekonomik mnoho kapitálu. Když se omezí QE, bude to mít vliv na jejich HDP. Tento vliv však bude krátkodobý. Rozvíjející se trhy tvoří polovinu světové ekonomiky. Rozvíjející se ekonomiky znamenají nízký věk dožití a velké rodiny, to bylo v 60. letech naprosto běžné, nicméně v posledních letech už demografický vývoj více odpovídá vyspělým ekonomikám (kromě Afriky), což představuje potenciál růstu.

16.37 Hodně pesimistické scénáře se objevují kolem Ruska. Můžeme diskutovat o tom, proč obsadilo Krym, ale faktem zůstává, že je velmi závislé na ropě. Zvyklo si žít nad poměry a potřebuje, aby ceny ropy byly vysoké. Krym potřebuje kvůli přístupu ke Středozemnímu moři a Střednímu východu. Destabilizace na Středním východě bude Rusku vždy nahrávat, protože povede k růstu cen ropy.

16.42 Konsenzus před rozvíjejícími se ekonomikami varuje, protože tvrdí, že dochází ke zpomalování růstu, ale ten růst je stále vysoký a nedá se ani srovnávat se stagnací vyspělých ekonomik. Je však citlivý na volatilitu, proto ho trh vnímá tak negativně. Čína vzbuzuje obavy kvůli proběhlým defaultům, ale to je podle mě pozitivní, protože se trh vyčistí od firem, které se nedokáží samy udržet při životě. Je potřeba chápat ambice Číny nejen v ekonomické, ale také v geopolitické oblasti.

16.44 Vliv makroekonomiky na akcie bude nejspíše v globálním měřítku stejný jako loni - ani vyšší, ani nižší. Netvrdím tím však, že akcie jako takové budou stagnovat.

Martin Urban (hlavní makléř, brokerjet ČS)

Vítězné akcie roku 2014

Akciový trh jako jeden z posledních dokáže investorům zajistit zajímavé výnosy. Vzhledem k současným cenám se ale stále častěji mluví o hrozbě bublin a prudkých korekcí. Na které tituly nyní sázet, a od kterých dát ruce pryč? Nad tím se zamyslí expert s více než patnáctiletou zkušeností a s přehledem o domácích i zahraničních trzích.

16.48 Urban: Jsou tady dvě důležité věci - v jakém stavu jsou akciové trhy a co od nich ještě čekat. To určuje celou diskuzi - jde o to vybrat správnou akcii ve správnou chvíli.

16.50 Za pět let je nejlepší S&P 500, po něm DAX a úplně dole EuroStoxx 50. Když však graf rozšíříme na deset let, výsledek je jiný - nejlepší výkon má za sebou DAX, po něm S&P 500 a na konci je EuroStoxx 50.

16.52 Je důležité správně vybrat zemi, a to podle toho, v jakém je stádiu a jaký má potenciál.

16.53 V současnosti se akciové trhy opírají o zlepšující se ekonomickou situaci - jak Evropa, tak Amerika jsou venku z nejhoršího, ekonomika roste. Zadruhé máme na trzích příznivé prostředí pro riziková aktiva - nízké sazby, nízká inflace, dostatečná likvidita. Je málo alternativních investic se zajímavým výnosem. Akciové indexy jsou na maximech, pak si musíme jednoznačně myslet, že všechno poroste. Co ale od současné situace očekáváme?

16.55 Očekáváme jednoznačně zvýšenou volatilitu, pokračující uvolněnou politiku v Evropě, a naopak utahování v USA. Vzhledem k utahování kohoutků v USA rozhodně nevěřím rozvíjejícím se trhům. Vyberu si tedy rozvinuté trhy, a to ty, které jsou nahoře. Protože když dochází k utahování kohoutků, jako první se stáhne likvidita z rozvíjejících se trhů, je tedy lepší zůstat v Evropě a USA.

16.57 Vyvaroval bych se bankovních titulů. Jsou možná dobré pro krátkodobé obchodování, ale v průběhu celého roku 2014 bych byl obezřetný.

16.58 Co se týče konkrétních společností: McDonald's - je zde příležitost pro pokračující globální expanzi, zajímavý výplatní dividendový poměr (72 %) a možný další budoucí růst, dlouhodobě rostoucí dividenda a odkup vlastních akcií. Dlouhodobě může být společnost jednou z těch, které dokáží vykompenzovat nervozitu na trzích. Růst ceny akcie není strmý, je spíše v jakémsi koridoru, což je pro defenzivní akcii ideální.

17.01 Další investice je Ralph Lauren, tedy oblast luxusního spotřebního zboží, kterému se daří i v době krize. Ralph Lauren je ekonomicky zdravá společnost, nabízí určitou stabilitu, je to prémiová značka v USA (oblečení pro olympioniky v Soči), má nízké zadlužení, 70-80 % příjmu generuje v USA. Myslíme si, že rostoucí poptávka po luxusním zboží v Asii a Číně je obrovská příležitost.

17.03 Další americkou akcií je Peabody Energy - ta již není defenzivní, spíše pro "hráče". Je to těžař uhlí orientovaný především na Ameriku a Austrálii. Daří se jí dobře, byť ji trochu zasáhly klesající ceny uhlí. Dá se vsadit na rostoucí ceny uhlí, akcie je to výborná, pokud ji budete sledovat. Dokáže za den "udělat" i 3-4 %.

17.04 Další volbou je Priceline.com, významný turistický internetový portál, který těží ze strukturálních změn na trhu se zájezdy v důsledku rozvoje internetu. Je to takový náš černý kůň. V Evropě je známá spíše skrze booking.com. Myslím si, že se budoucnost cestování posune od cestovek právě k těmto internetovým portálům, a tato společnost by tak mohla mít zajímavou budoucnost.

17.06 Další akcií je Adidas, máme na ni doporučení nakupovat. Akcie je v posledních týdnech zajímavá především díky Ukrajině - krize vedla k tomu, že cena klesla. Ale je před námi mistrovství světa ve fotbale, kdy se sportovním značkám tradičně daří. V tuto chvíli je Adidas na ročních minimech a když se historicky podíváte na korelaci se sportovními událostmi, uvidíte, že těmto značkám velmi prospívají. Je to zajímavá investice.

17.07 Další v pořadí je BMW. Vybral jsem ji proto, že má velmi dobré prodeje v Americe i Asii. Překonává veškeré své výhledy, letos se očekává prodej 2 milionů aut, což původní plán předvídal až za dva roky. Akcie je na maximu, ale podle nás to není konec. Růst prodeje oblíbených automobilových značek podle nás bude pokračovat a BMW má velký potenciál.

17.09 Existují samozřejmě i rizika pro akcie. Indexy jsou na maximech a nějaká výrazná zpráva může způsobit výprodej. Proto jsem nedoporučoval pouze akcie na maximech, ale takový mix.

17.10 Nabízíme i jiné produkty než akcie. Podívejte se nejen na akcie, ale i na certifikáty, které s tím souvisejí.

17.12 Kdybych měl říci, co se mi nelíbí, tak bych zůstal na pražské burze. Klientům radím nekupovat CETV a NWR. Neříkám, že na nich nemohou vydělat, ale je to kasino, ne investování. NWR má hotovost tak na tři čtvrtě roku, pak by za normální situace měla zkrachovat. Samozřejmě ale existují možnosti financování a její životnost se dá prodloužit.

17.13 V druhé půlce roku budu sledovat Fed a ECB, protože jsou mnohem důležitější než hospodářské výsledky firem.

17.15 Dlouhodobě platí, že když se utahuje měnová politika, má se utíkat od akcií. V tuto chvíli to neplatí, protože není alternativa. Není kam jinam investovat, aby byl stejný výnos.

Thomas Mlekusch, Andre Albrecht (Group Capital Markets, Erste Group)

Turbo certifikáty = turbo výnosy

Turbo a bonusové certifikáty umožňují vydělat na různých situacích na trhu. To se může v době narůstající volatility způsobené geopolitickým napětím, exitem Fedu a problémy některých rozvíjejících se trhů hodit. Doporučené investiční strategie a možnosti investování do certifikátů nabídne VIP host z Vídně.

17.32 Albrecht: Je několik druhů certifikátů. Tři body, které o nich vypovídají: Certifikát lze použít v jakékoli situaci, ať už čekáte růst, pokles, nebo pohyb do strany. Zadruhé je jejich použití flexibilní a transparentní, a zatřetí je to jejich likvidita, kterou máte v případě nákupu garantovanou.

17.33 K bodu číslo tři, jak to funguje: Banka je market maker, najdete v ní vždy důvěryhodného partnera.

17.34 Na metafoře fotbalového hřiště si můžeme ukázat různé druhy certifikátů - defenzivní, něco mezi a certifikáty s agresivní strategií. Dnes chceme skórovat, proto se zaměříme na strategii útočníků, tedy knock-out produkty. Jsou dva typy - se zafixovanou maturitou a otevřeným koncem.

17.37 Co od nich čekat? Zaprvé vysoké výnosy pomocí páky, zadruhé je možné hrát si s býky i medvědy, a zatřetí můžeme zajistit své portfolio.

17.38 V praxi to funguje tak, že nějaké peníze dáte vy, nějaké banka a za to se koupí certifikát. Vaše peníze a úvěr dohromady dávají cenu akcie, kterou koupíte. Pokud cena akcie vzroste, úvěr zůstává stejný, vaše peníze rostou. To stojí za knock-out turbo certifikátem.

17.39 Existují turbo long certifikáty, pokud čekáte, že trh poroste, a turbo short, pokud predikujete pokles trhu.

17.40 Další věcí, kterou je potřeba mít na paměti, jsou například dividendy, které dostáváte, ať držíte akcii, nebo certifikát.

17.47 Sleduje se cena akcie a pak dvě hodnoty - strike a barrier. Barrier bývá typicky trochu vyšší a vaše pozice se nachází mezi cenou akcie a strike hodnotou. Kritického bodu dosáhnete, pokud cena akcie klesne na barrier hodnotu. Pokud dosedne na barrier, je certifikát stažen z trhu a vy končíte s rozdílem mezi strike a barrier.

17.51 Když cena akcie stoupá, certifikát rote mnohem více, když klesá, certifikát se propadá prudčeji.

17.52 Pokud nechcete investovat long, ale sázíte na to, že cena akcie klesne, hodnoty barrier a strike se promění - obě jsou vyšší než cena akcie (v long byly nižší) a strike je vyšší než barrier. Čím více cena klesne, tím více vyděláte, váš výnos je opět mezi strike a cenou akcie. Opět, pokud se cena akcie a barrier dotknou, jste knokautováni. Když cena akcie stoupá, výrazněji ztrácíte peníze, když klesá, vyděláváte více.

17.56 Jak používat certifikáty v praxi? Například zlato. Zlato výrazně propadlo, odhady analytiků se výrazně liší. V současnosti je cena na 1 300 USD za unci. Když budete čekat, že cena poroste na 1 750 USD, doporučil bych investovat do turbo long certifikátu s velkou pákou. Pokud čekáte, že cena poroste, máte samozřejmě mnoho jiných možností - můžete nakoupit mince nebo jiné produkty, ale ne s pákou - pouze turbo certifikát nabízí páku.

17.56 Pokud byste chtěli vydělat na klesající ceně zlata, kupte turbo short certifikát. Jde v podstatě o jedinou možnost, jak vydělat na klesající ceně zlata.

18.13 Akciový trh v Rakousku se potýká s nízkými objemy, protože není příliš známý - v podstatě je o čtyřech pěti titulech - Erste, OMV, Voestalpine, Telecom a Raiffeisen.

Ján Hájek (portfoliomanažer, Top Stocks ISČS)

Úspěšná investiční strategie: Focus investing

Správný výběr akcií a dobrá diverzifikace portfolia umožní na akciových trzích přežít i ty největší otřesy. Dlouhodobě jeden z nejúspěšnějších akciových portfoliomanažerů v Česku na příkladu svého fondu ukáže, jak na to. Odhalí svou vítěznou strategii z posledních let a nabídne pohled na své oblíbené sektory, tedy technologie a biotechnologie.

18.15 Hájek: Posledních šest let byla velmi turbulentní doba. Bylo běžné, že ceny akcií klesaly o 60 % během krátké doby. Ještě na začátku roku 2009 se trhy vyvíjely ruku v ruce - na začátku byla panika, pak vstoupily centrální banky a trhy se stabilizovaly.

18.18 Říká se, že ceny akcií jsou tam, kde jsou, kvůli podpoře centrálních bank. Kdyby to však tak bylo, byly by trhy i dnes na podobných úrovních, ale ukazuje se, že důležitou roli hrají fundamenty.

18.19 Americký index S&P 500 je podle kritérií, která sleduji, zhruba 20 % nad hladinou, na níž byl před krizí, zatímco Evropa je stále 15 % pod ní. To do velké míry souvisí se ziskovostí firem. Důležitou roli hraje i sentiment.

18.25 V roce 2013 se ocenění vrátilo z velmi pesimistických úrovní tam, kde by mělo být.

18.27 Dopad krize na ziskovou marži byl pozitivní, protože firmy propouštěly a snižovaly náklady rychleji, než klesaly tržby. Když se sentiment v roce 2010 obrátil a tržby vzrostly, zisková marže vyletěla mnohem výše.

18.31 Propad akcií nastával ve chvíli, kdy byly 60 % nad 10letým klouzavým průměrem, v současnosti jsou zhruba 30 % nad ním.

18.34 Valuace v současné chvíli odpovídá průměrnému očištěnému cyklu. Pokud z amerických akcií dostanete 9 %, je to fér výnos, pokud méně a cyklus zůstane v tomto tempu, pak byste měli dostat v příštím roce více. Ale pokud by to mělo být na nějakých 30 %, tak jako loni, už bych se obával bubliny.

18.40 Nesnažím se trh časovat. Když vidím dobré příběhy, zůstávám v akciích. Pokud mám nadprůměrné příběhy, měl by fond dlouhodobě vykazovat lepší výsledky než trh.

18.41 Mojí investiční strategií je "focus investing". Sleduji příběhy, za sedm a půl roku jsem vyměnil pár desítek společností. Když už společnost koupím, tak ji držím. Dívám se na zdravotnictví, spotřebitelský sektor a technologie. Z mého pohledu jsou důležité, protože se zde dají najít ty dobré příběhy. Například když farmaceutická firma přijde s novým lékem, může jít klidně ekonomika dolů, ale na tu společnost to nebude mít velký vliv, protože poptávka po tom léku stejně bude. To je ten příběh.

18.44 Průměrný roční růst ziskovosti portfolia ISČS Top Stocks za dobu existence (sedm a půl roku) je 8,5 %.

18.52 Má smysl pravidelně investovat, jednorázová investice nevykompenzuje cykly a volatilitu, zatímco když investujete pravidelně, volatilitu vyrovnáte.

Více informací o konferenci najdete ZDE.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
18. 9. 2020 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
18. 9. 2020 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
18. 9. 2020 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR