Burzovní kalendář 31. 3. - 4. 4. 2014
|

Burzovní kalendář 31. 3. - 4. 4. 2014

V USA se investoři zaměří na trh práce, kde by údaje o zaměstnanosti a tvorbě pracovních míst mohly ukázat sílu oživení ekonomiky a dopady tuhé zimy. V Evropě bude nejdůležitější zasedání ECB. Je možné, že centrální banka dále uvolní měnovou politiku.

Investiční a ekonomický výhled

USA

31/3 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/3 Projev šéfky Fedu Janet Yellenové

31/3 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

1/4 Prodeje aut

1/4 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

1/4 Stavební výdaje

2/4 ADP - počet nových pracovních míst ve firemní sféře

2/4 Podnikové objednávky

3/4 Obchodní bilance

3/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

3/4 Indexy nákupních manažerů ve službách (Markit, ISM)

4/4 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

Za uplynulý týden americké akcie mírně zlevnily. V plusu se udržel pouze Dow s nepatrným růstem o 0,12 %, S&P 500 ztratil 0,48 %. V týdnu se propadaly především technologické firmy tažené biotechnologiemi, u nichž se mluví o splasknutí bubliny. Nasdaq proto ztratil 2,83 %.

Investoři jsou na pochybách, co dále. "Index S&P 500 se už déle než měsíc obchoduje v rozpětí 1 880 až 1 840. Indikátory VIX, MACD a put/call ratio dávají odlišné signály. Nejdůležitější je ovšem cenový graf, a proto další vývoj naznačí až prolomení zmíněného rozpětí," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhem dále hýbou události na Ukrajině. Dostali jsme se do stádia nervózního očekávání, protože ve věcech nenastal žádný posun. Západ pohrozil Rusku sankcemi, pokud vtrhne na východní Ukrajinu, Rusko shromažďuje u hranic armádu, vyčkává a tvrdí, že vojenský zásah hrozí jen v případě, že by byli ohroženi rusky mluvící občané. O víkendu pak ruský prezident Putin sdělil generálnímu tajemníkovi OSN, že útok na Ukrajinu není v plánu.

Investoři proto svou pozornost přesouvají k ekonomickým datům. V USA jim na začátku dubna budou vládnout čísla z trhu práce. Očekává se, že páteční zpráva o tvorbě pracovních míst ukáže březnový přírůstek míst mimo zemědělství 200 tisíc (podle průzkumu agentury Reuters). Pokud poroste počet míst zdravým tempem, ukáže se, že za pomalým růstem na začátku roku stála skutečně tuhá zima. Již v únoru se situace zlepšila, když ekonomika vytvořila 175 tisíc míst. Ve středu tradičně předběhne údaj o zaměstnanosti společnost ADP s čísly o pracovních místech v soukromém sektoru.

"Můžeme se dočkat velkého pozitivního překvapení. Zima je pryč a věřím, že čísla o nových místech mohou být mnohem lepší než očekávání," říká Doug Cote, hlavní stratég ING U.S. Investment Management.

Z americké ekonomiky přijdou i další důležitá data. Především to budou indexy nákupních manažerů ve výrobním sektoru i ve službách, které mohou taktéž naznačit kondici ekonomiky po odeznění dopadů tuhé zimy. V úterý vyjdou statistiky prodejů aut.

Údaje z ekonomiky také pomohou centrální bance při dalším rozhodování o měnové politice. Pokud se oživení potvrdí, začne se více spekulovat o tom, kdy Fed začne zvedat úrokové sazby.

Podle analytiků bude pokračovat výprodej akcií biotechnologických firem a dalších společností, které v předchozích měsících výrazně posílily. Biotechnologický index v rámci Nasdaqu se za týden propadl o 7 %, za měsíc je 13 % v mínusu.

Přestože výprodeje ještě nezastavily býčí trh, nastává na burzách viditelná změna, a tou je posun k energetickým firmám. "Na trhu je vidět jasný přesun prostředků do akcií energetických firem a síťového odvětví," říká John Kosar z Asbury Research. Síťový sektor posílil v rámci indexu S&P 500 minulý týden o 1,2 %, energetický index posílil dokonce o 2,5 %.

Stále více amerických firem také zveřejňuje výhledy zisků za 1Q2014. A zatím podle dat Thomson Reuters negativní výhledy vítězí nad těmi pozitivními v poměru 6,9 ku 1. Růst zisků v prvním kvartálu se tak očekává jen o 2,1 %, ještě v lednu se přitom čekal 7,6% růst.

Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá
Velká část dosavadních býků nově zaujímá neutrální postoj k dalšímu dění na akciovém trhu, medvědů tak v posledním týdnu přibylo minimálně. Vzhledem k tomu, co všechno se děje (mimo jiné Krym, zpomalení Číny a její úvěrová bublina), to vlastně není tak špatné. Aby ale individuální investoři jen nebyli "pozadu" za profíky.
Všichni medvědi vycházejí z jednoho (chybného) předpokladu
Řada ukazatelů vydává signál, že akcie jsou předražené. To je potřeba brát vážně, ale také je nutné tyto indikátory správně chápat.
5 lekcí z býčího trhu
Vzpomínáte si, jak jste se cítili 9. března 2009? Zdá se, že většina investorů zapomněla, co se tehdy dělo. Pět let poté, co se index S&P 500 dostal na dno, teče do akcií stále více peněz a index překonává rekordy.
Umění investování: Nedělat nic
Pokud chcete na trzích uspět, nenechte se rozhodit a vykašlete se na všechny "žhavé tipy". Peníze se vydělávají sezením a nicneděláním!

Evropa

31/3 Německo - maloobchodní tržby

31/3 Francie - HDP za 4Q2013

31/3 Itálie - index spotřebitelských cen

31/3 Eurozóna - index spotřebitelských cen (FLASH)

1/4 Německo - míra nezaměstnanosti

1/4 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

1/4 Eurozóna - míra nezaměstnanosti

2/4 Spojené království - ceny domů

2/4 Spojené království - index nákupních manažerů ve stavebnictví

2/4 Eurozóna - HDP za 4Q2013

3/4 Eurozóna a jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

3/4 Eurozóna - maloobchodní tržby

3/4 Eurozóna - ECB rozhoduje o nastavení měnové politiky

4/4 Německo - průmyslové objednávky

Evropské trhy na rozdíl od amerických minulý týden rostly. Za celý týden britský FTSE 100 vzrostl o 0,89 %, francouzský CAC 40 o 1,75 % a německý DAX o 2,61 %.

Velkou část růstu má na svědomí páteční obchodování, kdy trh podpořily údaje o spotřebitelské důvěře. Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v březnu vzrostl na -9,3 bodu z -12,7 bodu v únoru. Index ekonomické důvěry v březnu posílil na 102,4 bodu (únor: 101,2 bodu).

Napětí kolem Krymu zatím k významnému rozkolísání finančních trhů nevedlo a nemělo vliv ani na reálnou ekonomiku v eurozóně. Není ale vyloučeno, že další eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, které poloostrov anektovalo, by mohla přinést rizika pro hospodářské oživení v eurozóně. Zahraničním novinářům v Berlíně to řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann.

Hlavní pozornost investorů se v Evropě zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Čeká se totiž, že by ECB mohla dále uvolnit měnovou politiku. Weidmann nevyloučil, že by ECB mohla v rámci boje s deflací přistoupit k takzvanému kvantitativnímu uvolňování, tedy k nákupu dluhopisů nebo jiných aktiv. Weidmann, který je zároveň šéfem německé centrální banky, tak zmírnil dosavadní striktní postoj Německa k této otázce. Uvedl, že rozsah běžných nástrojů, které ECB může uplatnit, například změny úrokových sazeb, je omezený. "Nekonvenční opatření, o kterých se uvažuje, jsou do značné míry nezmapovaným územím. To znamená, že musíme diskutovat o jejich efektivitě a o jejich nákladech a vedlejších účincích," uvedl v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu MNI.

Evropská centrální banka sleduje kurz eura kvůli jeho možnému dopadu na inflaci a je připravena zasáhnout, kdyby se inflace měla vydat špatným směrem, i podle šéfa finské centrální banky Erkkiho Liikanena.

Evropská inflace přitom klesá. Dokonce do deflace se v únoru ponořilo Španělsko, když španělský harmonizovaný index spotřebitelských cen meziročně klesl o 0,2 %. Vyplývá to z pátečních údajů španělského statistického úřadu. Pro trhy se jedná o velké překvapení, čekal se totiž růst cen o 0,1 %. Jedná se navíc o vůbec první pokles španělských spotřebitelských cen od října 2009.

Tempo inflace v Německu navíc v březnu podle předběžných dat zpomalilo v meziročním srovnání na 1,0 % z únorových 1,2 %. Důvodem nižší inflace je pokles cen energií, které se snížily o 1,6 %. Ceny potravin se naopak zvýšily.

"Kromě makrodat budou investoři soustředit pozornost na čtvrteční zasedání ECB, kde část trhu očekává kroky směřující k dalšímu uvolnění monetární politiky, ať už formou snížení úrokových sazeb, či prostřednictvím jiných nástrojů. Náš názor se přiklání spíše k tomu, že ECB žádné výraznější kroky neudělá; maximálně verbálně podpoří trhy prohlášeními o připravenosti k těmto krokům v budoucnu," myslí si však Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Hned v pondělí by o rozhodnutí ECB mohl něco prozradit předběžný údaj o inflaci v eurozóně za březen (očekávání: +0,8 %). Z Evropy přijdou i další významná data. Kromě indexů nákupních manažerů to bude v úterý německá (očekávání: 6,8 %) i evropská nezaměstnanost (očekávání: 12 %), středeční zpřesněné údaje o HDP eurozóny za 4Q2013 a páteční průmyslové objednávky v Německu (očekávání: 6,1 %).

A jak vidí příští týden makléř z brokejetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie

31/3 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

31/3 Japonsko - průmyslová výroba

1/4 Indie - centrální banka rozhoduje o nastavení měnové politiky

1/4 Japonsko - průzkum centrální banky o ekonomické aktivitě Tankan

1/4 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

3/4 Japonsko, Čína - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

I asijské země zveřejňují indexy aktivity v průmyslu a ve službách. S napětím se bude čekat především na údaje z Číny, kde podle řady ukazatelů ekonomika zpomaluje růst.

Letos si s akciemi můžete popálit prsty. Proč?
Bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley a v současnosti extrémně pesimistický sloupkař MarketWatch Paul B. Farrell prezentuje 12 důvodů, proč může akciová volatilita stát v roce 2014 drobné investory nemalé peníze.
Měnový trh a další měsíce: Co čekat od dolaru, eura a české koruny?
Přehled očekávaného vývoje důležitých měnových párů.
6 ekonomických dopadů nové studené války
Rusko minulý týden dotáhlo anexi Krymského poloostrova do konce, když připojení území k Ruské federaci odsouhlasil ruský parlament a zákon s velkou slávou podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Reakce Západu na sebe nenechaly dlouho čekat. Spojené státy i Evropská unie Rusku hrozí tvrdými hospodářskými sankcemi a Vladimir Putin jim to oplácí stejnou mincí. Stále častěji se tak začíná hovořit o vstupu Východu a Západu do nového kola studené války.

Česká republika

31/3 Statistika měnového vývoje k 28. únoru 2014

31/3 Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za únor 2014

31/3 Národní měnový přehled a bankovní statistiku k 28. únoru 2014

1/4 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

1/4 Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomickou aktivitu za únor 2014

1/4 HDP za 4Q2013

4/4 Maloobchodní tržby

Index PX zažil úspěšný týden především díky akciím ČEZ. Posílil o 1,42 % a týden zakončil na 1 005,66 bodu.

V týdnu si nejlépe vedly akcie ČEZ (+7,65 %). Cenné papíry energetické firmy silně rostly i přes další pokles cen elektřiny. Ministr financí Andrej Babiš totiž v pondělních Hospodářských novinách prohlásil, že by firma měla z loňského zisku vyplatit 100% dividendu. Premiér Bohuslav Sobotka sice vzápětí uvedl, že o tom bude vláda ještě diskutovat, připustil ale, že jednorázové zvýšení dividendy by ani neohrozilo dostavbu temelínské elektrárny.

Bez povšimnutí nechal trh informace o změně struktury ČEZ a pravděpodobném odchodu obchodního ředitele Alana Svobody.

Nejhůře na tom byl za týden developer Orco se ztrátou 16,54 %. Firma ve čtvrtek večer reportovala svá čísla za minulý rok. Tržby se propadly z 245 milionů EUR na 146 milionů EUR (především díky prodejům roce 2012), čistá hodnota aktiv klesla na 1,92 EUR na akcii (z 4,93 EUR na akcii před rokem).

Trhy však více rozrušila zpráva o další restrukturalizaci firmy. Společnost se rozhodla prodat akcie dceřiné firmy Orco Germany a zvážit prodej dalších aktiv. Ve firmě posílil svůj vliv miliardář Vítek. Zakladatel firmy a její šéf Jean-François Ott a další manažeři odejdou ze všech funkcí výměnou za finanční kompenzaci a některé budovy.

V úterý zveřejnila hospodářské výsledky tabáková společnost Philip Morris ČR. "Firma sice mírně zklamala na úrovni tržeb (12,1 miliardy Kč oproti očekávaným 12,3 miliardy Kč), nicméně díky vyšším úsporám nákladů byl čistý zisk 3,2 miliardy Kč lepší, než naše očekávání (3 miliardy Kč)," říká Milan Lávička. Pozitivním překvapením je především navrhovaná dividenda 880 Kč na akcii (7,9% hrubý dividendový výnos), která zahrnuje 820korunovou řádnou dividendu ze zisku za minulý rok a 60 Kč jako distribuci prostředků ze zrušení rezervního fondu. Posledním dnem, kdy se akcie firmy budou obchodovat s nárokem na dividendu, je 15. duben. Investoři přešli pozitivní informace bez výraznější reakce a akcie zakončily týden na 11 450 Kč (+0,3 %).

Strmý pád akcií CME z předchozího týdne pokračoval i v tom uplynulém (-12,6 % na 58,20 Kč). "Po uplynutí rozhodného dne pro práva na nákup dluhopisů a warrantů v rámci restrukturalizace kapitálové struktury investoři jen obtížně hledají důvody pro nákup tohoto titulu," říká Lávička.

Příští týden bude bohatý především na makrodata. Stejně jako všude ve světě bude i v ČR zveřejněn index nákupních manažerů, k tomu přijdou ještě čísla o HDP a v pátek maloobchodní tržby.

Erik Best: Kdo všechno věděl o Babišově záměru zvýšit výplatu dividendy z ČEZ
Novinář Erik Best se zamýšlí nad tím, jak vznikala informace kolem zvýšení dividendy ČEZ. Ministr financí Andrej Babiš by si měl dávat pozor, kdy takovou informaci sděluje. Jediná správná možnost je, udělat to na valné hromadě. Kdo ale všechno informaci mohl vědět, když Babiš pustil zprávu do médií?
Finanční ředitel Komerční banky Libor Löfler: Letos čekáme pokles zisku a oživení výnosů
Podle Löflera vyšší náklady na riziko letos sníží bance čistý zisk, výnosy mírně stoupnou a náklady budou stagnovat. Banka také podle něj má prostor pro menší akvizice.
Druhý kvartál očima expertů: Trhy budou nadále kolísat. Potěšit by mohly ČEZ a Erste
Mezi vítěze se ve druhém čtvrtletí zařadí velké technologické společnosti a také domácí ČEZ. Příjemně by mohla překvapit Erste Group Bank, kterou někteří oslovení v anketě zařadili mezi největší zklamání prvních tří měsíců roku. V příštím čtvrtletí přitom na trhu očekávají i kvůli Ukrajině zvýšenou volatilitu. Vhodnou strategií je proto aktivní vyhledávání příležitostí způsobených výkyvy celého trhu nebo jednotlivých titulů.
Jak krymská krize hýbe se středoevropskými trhy (v několika grafech)
Anne-Françoise Blüher ze společnosti Bluenomics ukazuje, jak dopadá dění kolem Krymu na akcie i na měny, i to, proč je Česká republika na trhu zranitelná.
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
před 44 minutami

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
před hodinou

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna