Co musíte ráno vědět (1. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak zakončily první kvartál světové burzy, co také zaznělo na investiční konferenci o výhledech a možnostech investování v letošním roce a jaké bájné zvíře může narušit televizní vysílání? To všechno musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v závěru měsíce posílily

Hlavní indexy amerických burz zahájily pondělní seanci zhruba 0,7 % v plusu, Nasdaq posiloval dokonce o více než procento. Po projevu šéfky Fedu Janet Yellenové, který jsme sledovali živě, indexy vystoupaly ještě o několik bazických bodů výše. Index Dow nakonec v pondělí přidal 0,82 % 16 457,66 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,79 % na 1 872,34 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 1,04 % na 4 198,99 bodu. Zdražily akcie ve všech sektorů s výjimkou energetického odvětví. Dařilo se všem sektorům s výjimkou energetiky. Poslední obchodní den prvního kvartálu na trh přilákal kupce z řad fondů, které nestihly do portfolií zahrnout "vítězné" akcie tohoto období. Po zhruba 6% poklesu v průběhu prvních tří měsíců tak americké indexy dosáhly kvartálního zisku (S&P 500 +1,30 %, Nasdaq +0,54 %, Dow ale klesl o 0,72 %). Jde o nejhubenější první kvartál za tři roky, v předchozích dvou letech akcie přidaly 12 %, respektive 10 %.

Další rok rekordních firemních zisků: Co znamenal pro akcionáře a zaměstnance?

Investoři čekají, co bude. Býčí sentiment prudce klesá, ale pesimistů nepřibývá

2. Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v červených číslech, nepomohly ani sílící spekulace o evropském QE

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v mínusu. Do zelených čísel indexy nedokázaly dostat ani spekulace, že by Evropská centrální banka mohla již brzy ohlásit spuštění programu kvantitativního uvolňování, ani projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která potvrdila, že je Fed nadále odhodlán podporovat americkou ekonomiku. Spekulace o brzkém spuštění evropského kvantitativního uvolňování zesílily poté, co na trhy před polednem dorazila zpráva, že tempo inflace v eurozóně v březnu podle předběžných údajů kleslo více, než se čekalo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,26 %, německý DAX klesl o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,45 %. Nejvíce zlevnily realitní společnosti, potravinářské odvětví a sektor služeb. Dařilo se naopak bankám, sektoru finančních služeb a stavebnímu odvětví.

Za první kvartál byl DAX na zelené nule (+0,04 %), CAC 40 posílil o 2,22 %, ale FTSE 100 naopak 2,23 % ztratil. Přes dvě procenta si připsaly švédské akcie (+2,4 %), zhruba 14 % přidal index burzy v Miláně a akcie ve Španělsku posílily přibližně o 6 % .

Asijské akcie v pondělí převážně zpevňovaly. Nikkei za uplynulé čtvrtletí ztratil 9 %

Deset změn, které by ukrajinská krize mohla vyvolat na mezinárodní scéně

Nizozemská banka ING hodlá začít znovu vyplácet dividendu

3. Pražská burza v úvodu nového týdne oslabovala, nakonec ale uzavřela mírně nad nulou

Pražská burza v pondělí celý den oslabovala, na samotném konci obchodování se ale index PX vzpamatoval a uzavřel se ziskem 0,08 % na 1 006,45 bodu. Nejvíce zdražily akcie Erste Group Bank, které přidaly 2,55 % na 676,80 Kč. Dařilo se také cenným papírům mediální společnosti CME, které posílily o 1,81 % na 59,20 Kč, a petrochemické firmě Unipetrol, jejíž akcie zdražily o více než procento na 144,45 Kč. V záporném teritoriu naopak skončily akcie uhelné společnosti NWR, které se ztrátou 2,99 % uzavřely na 11,35 Kč, developera Orco (-2,86 %) a energetické společnosti ČEZ, jejíž akcie poté, co generální ředitel firmy Daniel Beneš řekl, že je ohledně dividendy zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory, oslabily o více než 2 % na 571 Kč. Beneš svým vyjádřením de facto odmítl návrh ministra financí Andreje Babiše, aby firma akcionářům vyplatila na dividendách celý loňský zisk. O více než procento oslabily cenné papíry Fortuny (-1,23 %) a necelé procento odepsaly akcie Komerční banky (-0,83 %) nebo tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,52 %).

Za celý první kvartál index PX přidal 1,76 %. Fortuna patřila se ziskem 11,5 % k tomu nejlepšímu na trhu, ČEZ za 3 měsíce posílil o 10,4 %, Komerční banka a Philip Morris ČR shodně o 7,7 %. Nejhůře na tom naopak byla uhelná NWR s propadem o více než 52 %, Orco ztratilo 38,8 %, akcie CME ztratily od začátku roku přes 19 %, Unipetrol 14 % a Erste Group Bank odepsala 3,04 %. Někde uprostřed zůstaly se ziskem 1,96 % akcie Pegasu Nonwovens a Stock Spirits (+3,21 %), TMR (-1,2 %) a VIG (-0,5 %). Telefónika C.R., jejíž prodej skupině PPF byl podle očekávání schválen, přidala na pražské burze 1,4 %.

Češi začínají více riskovat, investiční koláč se však měnit nebude

Čistý zisk bank loni klesl o 2,9 miliardy na 61,4 miliardy Kč

4. Očekávané události

Japonsko v úterý zaktualizuje index nálady velkých průmyslových společností (odhad: 19 bodů) i firem mimo zpracovatelský sektor (25 bodů) a doplní jejich výhled (odhad: 13 bodů, respektive 16 bodů). Čína zveřejní finální březnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti HSBC (konsenzus: 48,1 bodu) a australská centrální banka rozhodne o výši úrokových sazeb (odhad: 2,5 %). Indexy nákupních manažerů za březen posléze doplní také eurozóna (konsenzus: 53 bodů) a jednotlivé evropské země, například Německo (odhad: 53,8 bodu), Itálie (odhad: 51,9 bodu), Francie (odhad: 51,9 bodu) a Spojené království (odhad: 56,9 bodu). Investoři budou pozorně sledovat čerstvé údaje o nezaměstnanosti, které na trhy pošlou Německo (odhad: 6,8 % v březnu), Itálie (odhad: 12,9 % v únoru) i celá eurozóna (odhad: 12 % v únoru). Také na českém trhu se bude pozornost investorů soustředit na index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a důležité údaje představí i Český statistický úřad, konkrétně míru zaměstnanosti a nezaměstnanosti, ekonomickou aktivitu za únor a čísla o HDP za poslední čtvrtletí 2013. V USA odpoledne březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zveřejní společnosti Markit (odhad: 55,9 bodu) a ISM (odhad: 54 bodů). Ty doplní údaje o stavebních výdajích (odhad: +0,2 %) a prodejích automobilů na území USA (odhad: v celoročním přepočtu 15,8 milionu vozů).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Druhá polovina roku bude stále o Fedu a ECB, v Praze se vyhněte akciím NWR a CME, zaznělo na investiční konferenci Erste

"V druhé půlce roku budu sledovat Fed a ECB, protože jsou mnohem důležitější než hospodářské výsledky firem. Dlouhodobě platí, že když se utahuje měnová politika, investoři by měli utíkat pryč z akcií, ale nyní to neplatí, protože není alternativa. Není kam jinam investovat se stejným výnosem," uvedl na investiční konferenci "Rok 2014: Cesta vzhůru plná výmolů" hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban. V Praze by se vyhnul akciím CME a NWR. "Neříkám, že na nich nelze vydělat, ale je to kasino, ne investování. NWR má hotovost tak na tři čtvrtě roku, pak by za normální situace měla zkrachovat, ale samozřejmě existují možnosti financování, které její život mohou prodloužit."

Na konferenci ale byla řeč také o ekonomické situaci nebo investičních certifikátech. On-line přenos z celého pondělního odpoledne najdete ZDE, nejzajímavější výroky vystupujících expertů najdete na Twitteru Investičního webu.

6. Šéf ČEZ Beneš: Ohledně dividendy jsem zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš reagoval v rozhovoru pro týdeník Euro na plán ministra financí Babiše, aby ČEZ vyplatil na dividendách celý zisk. Beneš prohlásil, že bude tlačit na to, aby výplata dividendy nebyla nahodilá a řídila se jasnými zákonitostmi. "Ve vyspělých zemích není běžné, aby majitel prosazoval konkrétní výši dividendy (snad jen v případě aktivistických investorů, ale i ti spíše hovoří o zvýšení než o konkrétním výplatním poměru). Uvědomuje si totiž, že detailně nerozumí nebo se nechce zabývat řízením společnosti, a výkonné pravomoci proto deleguje na management. Neupírá mu je tedy ani v případě rozhodnutí, zda investovat, či vyplatit zisk. Ponechává si pouze kontrolní funkci. Andrej Babiš zastával donedávna v Agrofertu roli vlastníka i vrcholného manažera, teď je ovšem v jiné situaci. ČEZ slovy Daniela Beneše správně hájí nezávislost řízení," komentoval situaci Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS.

7. Inflace v eurozóně v březnu dále zpomalila

Podle předběžných dat inflace v eurozóně v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekávalo se mírnější zpomalení na 0,6 %. Jádrová inflace klesla na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %. Inflace se dostala na nejnižší úroveň od listopadu 2009, a zpráva tak posiluje očekávání, že Evropská centrální banka učiní radikální kroky k odvrácení hrozby deflace. Mluví se o dalším kole LTRO, kvantitativním uvolňování i dalším snížení sazeb. ECB zasedá již ve čtvrtek.

8. Janet Yellenová: Ekonomika Spojených států je stále křehká, Fed ji proto bude dále podporovat

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve svém pondělním projevu v Chicagu upozornila, že americká ekonomika stále nemá vyhráno. Podle první ženy v čele Fedu je nezbytné, aby banka ekonomiku nadále podporovala všemi opatřeními, která se v boji proti recesi do této chvíle osvědčila. Yellenová kromě jiného řekla, že je na tom americký trh práce v některých ohledech dokonce mnohem hůře než během recese, ze které se americké hospodářství dostává pouze velmi pomalu.

9. Švýcarsko vyšetřuje banky kvůli devizovým manipulacím

Švýcarský antimonopolní úřad WEKO zahájil vyšetřování několika švýcarských, britských a amerických bank kvůli údajným manipulacím na devizovém trhu. Úřad v pondělí uvedl, že vyšetřuje banky UBS, Credit Suisse, Zürcher Kantonal Bank, Julius Bär, JPMorgan, Citigroup, Barclays a Royal Bank of Scotland. "Existují důkazy, že tyto banky tajně spolupracovaly na manipulaci se směnnými kurzy při devizových obchodech," tvrdí WEKO. Úřad začal možné manipulace na devizových trzích předběžně zkoumat již v říjnu loňského roku, napsala agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Televizní reportér tvrdej chleba má

Je jedno, o čem přesně byl živý vstup. Jednorožec v baletní sukni na sebe strhl veškerou pozornost.

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus