Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?
|

Jak dopadla americká výsledková sezóna, co čekat v dalších kvartálech a co by mohlo ohrozit růst cen akcií?

Americké akciové indexy toho za první dva měsíce roku stihly poměrně dost. Nejdříve potvrdily maxima (v případě indexu S&P 500 dokonce historické) z konce loňského roku, poté prošly technickou korekcí okolo 5 %, ale nakonec se dokázaly vzpamatovat a maxima opět posunout výše. Korekci přiživily obavy z dopadu omezování kvantitativního uvolňování na ekonomiku USA, kterou negativně poznamenala tvrdá zima, a na rozvíjející se trhy. Dalším kurzotvorným faktorem byla v průběhu uplynulých týdnů probíhající výsledková sezóna za 4Q2013.

Výsledková sezóna Americké akcie Martin Krajhanzl Výhled na rok 2014

Bilance firemní výsledkové sezóny za 4Q2013

Téměř celá výsledková sezóna amerických firem za 4. čtvrtletí 2013 je minulostí. Firmám se podařilo udržet meziroční růst jak na úrovni tržeb, tak zisku. Tržby se meziročně zvýšily o necelé procento a nenaplnily očekávání nepatrného meziročního snížení. Zisky meziročně vzrostly o 8,9 %, což bylo výrazně více, než s čím počítal trh (+4,2 %). To se odráží i na skutečnosti, že se téměř třem čtvrtinám firem podařilo překonat odhady. Výsledková sezóna byla úspěšná i ve srovnání s předcházejícími čtvrtletími a potvrdila schopnost amerických firem pozitivně překvapit, především na úrovni zisků.

Bilance výsledkové sezóny v USA za 4Q2013

Nejvyšší meziroční nárůst zisků zaznamenal telekomunikační sektor (+27 %) spolu s finančním (+24,2 %) a sektorem základních materiálů (+17,8 %).

Telekomunikačnímu sektoru pomáhal zájem zákazníků o datové tarify, které prošly proměnou spolu s rozšiřováním pokrytí sítěmi 4G, i pokračující přechod k chytrým telefonům, z nichž operátorům plynou v průměru vyšší příjmy na uživatele. Zároveň větší pokrytí území 4G umožnuje snížení objemu kapitálových investic, což spolu s provozními úsporami mělo příznivý dopad na výši zisků. To ale zároveň vyvolalo tvrdší cenovou konkurenci mezi americkými operátory, kterou vede T-Mobile US, a která do konce roku negativně ovlivní jejich marže.

Příznivou bilanci finančního sektoru tentokrát táhly pojišťovny, které ve 4. kvartálu 2012 měly v důsledku bouře Sandy výrazně vyšší pojistná plnění, a tudíž meziročně nižší srovnávací základnu. U sektoru základních materiálů to bylo způsobeno především úspěšnou implementací úsporných opatření.

Při srovnání výsledků oproti očekáváním (graf níže vpravo) na tom jsou nejlépe výše zmíněné - finance a základní materiály (to zlepšuje výhled společností vyrábějících těžební techniku, například Caterpillaru a Joy Global). Vzhledem k tomu, že váha finančního sektoru je jedna z nejvyšších a základních materiálů jedna z nejnižších, lze říci, že meziroční tempo růstu zisků o 8,9 % v rámci indexu S&P 500 bylo primárně tažené finančním sektorem (v jeho rámci pak pojišťovnami díky výhodné srovnávací základně z předchozího roku, což má ale spíše jednorázový charakter). Celkově se až na mírné zaváhání u tržeb sektoru nezbytného spotřebitelského zboží opakovalo předchozí čtvrtletí, kdy všechny sektory na úrovni zisků i tržeb překonaly očekávání.

Výsledková sezóna v USA za 4Q2013

Odhady zisků

Pro forma zisky v rámci indexu S&P 500 ve 4. čtvrtletí 2013 meziročně vzrostly o 8,9 %, což pomohlo ke zvýšení meziročního tempa růstu zisku za celý loňský rok na 5,4 %. S&P 500 v loňském roce přidal bezmála 30 %, z čehož vyplývá, že růst byl tažen především zvyšujícím se oceněním, které se dle P/E založeného na očekávaných ziscích (forward P/E) dostalo na nadprůměrně vysokou úroveň. Podobnou expanzi lze v letošním roce očekávat jen těžko. Z tohoto pohledu bude důležitý vývoj cenových indexů (očekávaná míra inflace těsně nad nulou nahrává historicky nadprůměrné hodnotě P/E).

Forward P/E S&P 500

Pro letošek jsou očekávaní nastavena na akceleraci meziročního tempa růstu zisků okolo 9 %, přičemž růst by měl být relativně plošný napříč sektory (tabulka níže vlevo). Nejvyšší tempo růstu se očekává u telekomunikačního sektoru (ten má ale prostor pro snížení kvůli aktuální tvrdé cenové konkurenci v sektoru, která pravděpodobně jen tak neodezní; na to by šlo sázet až v delším horizontu), sektoru zbytného spotřebního zboží, finančního sektoru a sektoru základních materiálů.

Tabulka vpravo zobrazuje odhady dále v průběhu roku. Očekává se akcelerace temp růstu v 2. pololetí. To sedí i na očekávané zvýšení tempa růstu amerického HDP k 3 %. Na druhou stranu by tou dobou měl Fed ukončovat omezování programu kvantitativního uvolňování s očekávaným negativním dopadem na ekonomiku USA i rozvíjející se trhy. Spolu s omezováním pravděpodobně posílí i americký dolar, což dále sníží zisky globálně působících amerických firem. Dlouho plánovaná reforma firemních daní v USA kvůli vlekoucím se jednáním letošní zisky již nejspíše neovlivní.

Výhled růstu zisků amerických firem

Rizika pro růst cen akcií

Cenová inflace

I když vyspělé ekonomiky bojují spíše s nízkou mírou inflace, vrtkavé počasí by v průběhu roku mohlo představovat problém. To ostatně ukázala letošní zima, kdy v Evropě na mnoha místech bylo málo sněhu (potenciální riziko sucha během vegetačního období), ve Spojeném království byly rekordní srážky a v USA rekordní množství sněhu. Nepříznivé počasí by mělo za následek špatnou úrodu, a tudíž vysoké ceny potravin.

Problém by (díky aktuálně nízké inflaci) nenastal na úrovni souhrnných cenových indexů, ale vyšší ceny potravin by snížily spotřebitelské výdaje na ostatní zboží a služby. Nemluvě o tom, že by v chudších ekonomikách jen zhoršily aktuální špatnou sociální a často i politickou situaci (například v Argentině, Venezuele, Thajsku).

Vojenský konflikt, politická nestabilita

Ekonomický útlum a přesouvání těžišť moci v rámci světa historicky přispívají k většímu výskytu vojenských konfliktů (v tomto ohledu se nabízí například jihočínské moře a sféry vlivu jednotlivých zemí okolo) a politické nestability (riziková oblast Jižní Ameriky, ale i Ukrajina a jižní periferie Evropy, kde do budoucna závažný problém představuje extrémně vysoká nezaměstnanost mladých). To může vést k omezení mezinárodního obchodu i například odmítnutí nashromážděného externího dluhu lokálními politiky ve snaze získat podporu voličů.

Zátěžové testy ECB

Podle dosavadních indicií budou na letošní rok plánovaná revize aktiv a zátěžové testy ECB přísnější než ty předchozí. Je možné, že výsledky donutí některé banky k refinancování na trhu, v nejhorším scénáři i k bankrotu. Na druhou stranu, ECB by šla sama proti sobě, kdyby nebyla připravena ekonomiku i banky podpořit, a tudíž je riziko v souvislosti s testy relativně omezené a vztahuje se primárně na akcie slabších bank.

Závěr

Americké akciové indexy vstupují do šestého roku býčího trendu. Současně se index S&P 500 (nejčastěji považovaný za zástupce amerického akciového trhu) nachází na historickém maximu a po 30% zhodnocení z loňského roku má letos zatím jen mírně kladnou výkonnost, a to navzdory pozitivní bilanci výsledkové sezóny za 4. kvartál 2012. Jeho ocenění je při očekávání pokračujícího růstu zisků (2014/2013 trh dle Reuters počítá s ročním růstem o 9,1 %) sice jen mírně nadprůměrné, ale zároveň relativně optimistické s ohledem na aktuálně slabý dolar, meziročně vyšší úrokové výnosy, omezování QE a nejistou ziskovost aktivit firem na rozvíjejících se trzích.

Na druhou stranu by býci mohli argumentovat vysokou aktivitou firem na poli zpětných odkupů akcií, která vyplývá z nadprůměrné vysokých zásob hotovosti. Jak ale ukazuje graf, poslední roky logika "vyšší objemy vykoupených akcií = levné akcie" příliš neplatila.

Objemy zpětných odkupů akcií v USA

Náš model (Ibbotson-Chen) indikuje hodnotu indexu S&P 500 v půlročním horizontu okolo 1 770 bodů (při forward P/E 14,8). Jako vstupní data jsme použili konsenzuální odhady vývoje HDP, indexu spotřebitelských cen a výnosů 10letých vládních dluhopisů a odhad letošního pro forma zisku indexu S&P 500 lehce pod konsenzuálním odhadem, což odráží náš mírně pesimistický postoj k názoru celého trhu.

Navíc dubnem končí pro index příznivá sezónnost (historicky výrazně lepší výkonnost v období listopad až duben než ve zbytku roku) a konsenzem implikovaná čistá marže míří do historicky rekordního pásma nad 10 %. Tyto faktory spolu se zmíněnými riziky nás při aktuálních hodnotách nabádají k opatrnosti ohledně vývoje cen akcií.

Z pohledu sektorů v ročním horizontu preferujeme zdravotnický sektor (nízké konsenzuální odhady růstu zisků, stárnoucí populace ve vyspělých zemích, z pohledu dopadu na prodeje slábnoucí negativní efekt "patentového útesu"), průmyslový sektor v USA a Evropě (díky oživení objemů infrastrukturních investic, například ve strojírenství společnost ABB, pokračující boom očekáváme u výrobců civilních letadel), sektor zbytného spotřebního zboží (například automobilky BMW a Volkswagen), globálně působící firmy ze zábavního průmyslu (například Walt Disney) a technologické firmy (například Google). Myslíme si, že spolu s očekávaným růstem výnosů z dluhopisů v ročním horizontu opět poroste význam kapitálové síly firem, která do budoucna umožní financovat investice či případné akvizice a ochrání zisky před vyššími úrokovými náklady.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před 9 minutami

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus