Burzovní kalendář 21. 4. - 25. 4. 2014
|

Burzovní kalendář 21. 4. - 25. 4. 2014

Nový týden se kromě dění na Ukrajině ponese především ve znamení výsledkové sezóny v USA. Čísla o hospodaření zveřejní takové firmy jako Apple, Microsoft, McDonald's nebo Facebook. V USA, Evropě i Číně budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V ČR začíná Unipetrolem výsledková sezóna za 1Q2014.

Investiční a ekonomický výhled

USA

21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Boeing, Ford, Amazon.com, Apple, McDonald's, Facebook, Microsoft)

21/4 Index aktivity Fedu v Chicagu (odhad březen: 0,2 bodu, únor: 0,14 bodu)

22/4 Prodeje existujících domů (odhad březen: 4,56 milionu, únor: 4,6 milionu)

23/4 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu)

23/4 Prodeje nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc)

24/4 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad březen: +2 % meziměsíčně, únor: +2,2 % meziměsíčně)

24/4 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 313 tisíc, předchozí: 304 tisíc)

25/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad duben: 82,5 bodu, březen: 82,6 bodu)

Americkým akciím se ve zkráceném týdnu i přes nervozitu kolem vývoje na Ukrajině a nepřesvědčivé výsledky některých firem dařilo. Za celý týden index Dow přidal 2,38 %, širší S&P 500 posílil o 2,71 %, což znamená nejlepší výsledek od července minulého roku, a technologický Nasdaq vzrostl o 2,39 %.

I další týden by měla ovládnout výsledková sezóna. "Letošní scénář střídání růstů a poklesů se opět potvrdil. Index S&P 500 se vrátil do poloviny dlouhodobějšího rozpětí. V novém týdnu bude pravděpodobně atakovat rezistenci okolo 1 880, případně historická maxima. Investoři vyhlížejí údaje například od Applu nebo McDonald's. Dobré výsledky by mohly pomoci k dalšímu růstu a k překonání rezistence 1 880. Býci mají mírně navrch," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výsledková sezóna nabírá na obrátkách. Údaje o hospodaření za 1Q2014 zveřejní téměř třetina firem z indexu S&P 500. Na řadu přijdou zvučná jména, jako jsou Apple, Microsoft, McDonald's, Boeing, ale i dravé firmy jako Facebook nebo Netflix. Investoři doufají, že zveřejněné výsledky poskytnou trhu nový impulz k růstu.

Zveřejněná čísla by měla ukázat stav amerického firemního sektoru poprvé od konce tuhé zimy, zároveň se čeká, co předvedou rychle rostoucí firmy jako Netflix, jejichž akcie si na začátku dubna prošly výraznou korekcí. Dobré výsledky by měly snížit volatilitu těchto akcií.

Náladu investorů před prodlouženým víkendem podpořila americká makrodata, podle kterých počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 12. dubna vzrostl pouze o 2 tisíce na 304 tisíc, ačkoli se čekal výraznější růst na 315 tisíc.

"Výsledky příštího týdne budou důležité. Jsme stále blízko maxim a v rostoucím trendu. Úplně by mě ale nepřekvapilo, kdyby šel trh příští týden do strany. Pokud budou zveřejněné firemní výsledky na dolní hranici odhadů, budou investoři váhat, co dál," říká Andre Bakhos z investiční společnosti Janlyn Capital.

Jak vidí další týden na trzích makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?

Očekává se, že zisky firem z S&P 500 se v prvním kvartálu letošního roku zvýšily meziročně o 1,7 %. Tato předpověď je mnohem horší, než co se čekalo na začátku roku. Tehdy byl předpoklad 6,5% růstu.

Investoři také budou pozorně sledovat firmy, které mají významnou část svého byznysu v Číně. Půjde třeba o Apple, Qualcomm nebo Yum! Brands. Minulý týden se totiž objevily první varovné signály, že se zpomalení čínského růstu začíná promítat do firemních čísel. Neuspokojivé výsledky zveřejnila minulý týden IBM, která zaostala s tržbami za odhady právě kvůli zhoršujícím se tržbám z Číny.

Největší světová firma podle tržní kapitalizace - Apple - přitom v Číně generuje 13 % tržeb. U společnosti Qualcomm je to skoro 50 % tržeb.

Týden není příliš bohatý na makrodata, přesto budou zveřejněny některé důležité údaje. Především to jsou předběžný údaj o aktivitě ve zpracovatelském sektoru a údaje z nemovitostního trhu. V úterý budou zveřejněny prodeje existujících domů, ve středu prodeje nových domů.

Současně se bude podrobně sledovat dění na Ukrajině, kde vedle nepokojů na východě země probíhají diplomatická jednání mezi EU, USA, Ruskem a Ukrajinou. Do Velikonoc by měli podle ve čtvrtek uzavřené dohody složit ruští separatisté na východě země zbraně. Zatím se k tomu však příliš nemají.

Jestli prozíraví investoři (smart money) prodávají akcie, kdo nakupuje?
Pohyb peněz alokovaných do akcií ukazuje, že argument o houfech drobných investorů, kteří stále vyčkávají se vstupem na trh, přestává platit.
Akciový kolaps by vás neměl překvapit
Americké akcie spadly z rekordů a čeká se, co bude dále. Poklesy, které zažily, nejsou vážné, burzy se zase začaly vzpamatovávat. Jenže existují tři náznaky toho, že by brzy mohl přijít mnohem vážnější propad.
6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během internetové bubliny
David Kostin, hlavní akciový stratég Goldman Sachs, ve své aktuální poznámce naráží na to, že nyní diskuzím mezi klienty dominuje srovnávání současných tržních výprodejů s tím, co se dělo v březnu 2000, kdy praskla technologická bublina.
Na co se zaměřit při investování do zlata v dalších týdnech?
Cena zlata od začátku roku převážně stoupala až na současných více než 1 320 USD za trojskou unci. Na co se zaměřit při investování do zlata ve druhém kvartálu a jaká zajímavost z pohledu technické analýzy se "odehrála" na grafu ceny zlata, vysvětluje Roman Pilíšek, hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY.
Pro a proti současného světa očima hlavního ekonoma ČS Davida Navrátila
Navzdory oživení existuje ve světové ekonomice řada rizik - hrozba deflace, příjmová nerovnost, nízký růst produktivity práce. Čeho všeho se máme bát podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila?

Evropa

21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Volvo, Heineken, AstraZeneca)

23/4 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: eurozóna 53 bodů, Německo 53,8 bodu, Francie 51,9 bodu; březen: eurozóna 53 bodů, Německo 53,7 bodu, Francie 52,1 bodu)

23/4 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH, odhad duben: eurozóna 52,5 bodu, Německo 53,3 bodu, Francie 51,3 bodu; březen: eurozóna 52,2 bodu, Německo 53 bodů, Francie 51,5 bodu)

23/4 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

24/4 Francie - indikátor podnikatelského klimatu (březen: 100 bodů)

24/4 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad duben: 110,5 bodu, březen: 110,7 bodu)

25/4 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad březen: +3,8 % meziročně a -0,4 % meziměsíčně, únor: +3,6 % meziročně a +1,7 % meziměsíčně)

Evropské trhy mají za sebou zkrácený týden a druhý zkrácený týden je čeká, protože o Velikonočním pondělí je většina trhů zavřená. V minulém týdnu se evropským akciím dařilo. Celoevropský index EuroStoxx 50 posílil o 1,26 %, britský FTSE 100 vzrostl o 0,90 % a podobně zpevnil i německý DAX (+1,01 %).

I evropské trhy čekají na další vývoj situace na Ukrajině, na který reagují více než burzy americké. Sledovat se budou také údaje o stavu evropské ekonomiky. Ve hře je totiž stále začátek kvantitativního uvolňování ze strany ECB, a tak budou investoři hltat jakékoli náznaky z centrální banky.

Pro toto rozhodnutí jsou klíčová především čísla o inflaci, která opravdu neoslňují. Podle finálních dat zveřejněných statistickým úřadem Eurostat inflace v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 %, čekal se procentní nárůst. Jádrová inflace zpomalila více, než se čekalo, a to na 0,7 % z únorového procenta, předběžný odhad počítal se zvolněním na 0,8 %.

Dobrou zprávou minulý týden bylo, že průmyslová výroba v eurozóně po lednové stagnaci v únoru meziměsíčně stoupla o 0,2 %. V celé EU růst výroby zrychlil na 0,4 % z lednových 0,2 %. V meziročním srovnání se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,7 % a v celé EU o 2,1 %.

Naopak důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu podle analýzy institutu ZEW zhoršila. Indikátor sledující očekávání klesl na 43,2 bodu z březnových 46,6 bodu. Čekal se mírnější pokles na 45 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 8,2 bodu na 59,5 bodu, což je nejvýše od července 2011. Pro celou eurozónu index klesl na 61,2 bodu z 61,5 bodu v březnu. Podle zprávy institutu ZEW se na výsledcích podepisuje pokračující napětí na Ukrajině.

Příští týden bude ve čtvrtek v Německu zveřejněn index podnikatelské nálady Ifo. O stavu nejen německé ekonomiky napoví více předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Jinak je týden na makrodata celkem slabý. Zaujme ještě zápis ze zasedání Bank of England či britské maloobchodní tržby.

Asie

23/4 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 48,3 bodu, březen: 48 bodů)

25/4 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad březen: +1,4 % meziročně, únor: +1,3 % meziročně)

Úžasné oživení na evropské periferii: Fakt, nebo zbožné přání?
Výnosy italských a španělských dluhopisů se pohybují poblíž rekordních minim, stejně tak i spready, tedy rizikové přirážky oproti výnosům německých bondů. Řecko se vrátilo na dluhopisový trh, Draghi uklidňuje, že je arzenál ECB plný účinných nekonvenčních zbraní, takže deflace nehrozí. Ekonomiky v Evropě sice pomalu, ale rostou. Všechno se zdá být na dobré cestě, oživení pokračuje. Leda že by všechno tak růžové nebylo.
Co byste měli vědět o letošní evropské prověrce kvality aktiv bank
Jednou z nejdůležitějších událostí letošního roku je prověrka kvality aktiv (AQR) 128 velkých evropských bank v rámci přípravy na zavedení společného bankovního dozoru prováděného ECB, což je jeden ze stavebních kamenů připravované bankovní unie. Prověrka bude probíhat do srpna, poté ještě proběhnou zátěžové testy. Výsledky by měly být oznámeny v listopadu.
Ukrajina jako zastírací manévr před definitivním útokem na Asada? Argumenty pro dražší i levnější ropu v kostce
Každé dlouhodobé zvýšení nebo snížení ceny ropy Brent o pět dolarů odpovídá změně ceny pohonných hmot v České republice zhruba o korunu. Geopolitický vývoj, který zásadně ovlivňuje ceny ropy, se tedy projeví i u českých čerpacích stanic. Jaké jsou aktuálně hlavní argumenty pro růst cen ropy, a co ji naopak drží relativně na uzdě?
Evropa zažila největší objem IPO. Přesvědčí to Babiše k úpisu akcií Agrofertu?
V prvním čtvrtletí si evropské společnosti přišly na burzu pro 11,4 miliardy eur, což byl největší objem primárních nabídek od vypuknutí finanční krize v roce 2007. Řada podnikatelů ale při financování stále dává přednost bankovním úvěrům.

Česká republika

24/4 Unipetrol - údaje o hospodaření za první čtvrtletí 2014

24/4 Orco - řádná valná hromada

25/4 Philip Morris ČR - řádná valná hromada

Domácí burzovní index PX zakončil zkrácený týden na 1 006,38 bodu, což znamenalo 1,4% mezitýdenní posílení.

Největší růst zaznamenaly akcie ČEZ, které přidaly 5,8 % na 585 Kč. Cenné papíry firmy pokračovaly ve zdražování po informaci z předminulého týdne o ukončení tendru na dostavbu Temelína a z toho pramenících spekulací na vyšší dividendu, o které se již zmiňoval v médiích i ministr financí Andrej Babiš. "Na trhu je vidět větší zájem zahraničních účtů při současné realizaci zisků z účtů domácích," uvedl analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Naopak nejvíce zlevňující emisí byla v uplynulém týdnu společnost Orco, jejíž akcie se propadly o 9,1 % na 16 Kč. "Na akcii opětovně probíhal výprodej a nelze vyloučit, že dále vyprodával fond Kingstown, který již dříve oznámil, že svůj podíl ve společnosti snížil pod 5% hranici," řekl Vaníček.

V úterý se naposledy s nárokem na dividendu 880 Kč na akcii obchodovaly cenné papíry Philip Morris ČR a ve čtvrtek se obchodovaly naposledy s nárokem na hrubou dividendu 230 Kč akcie Komerční banky. Akcie tabákové firmy zakončily týden na 10 570 Kč (-5,6 %) a akcie KB na 4 748 Kč (-0,5 %).

V pondělí proběhla valná hromada CME, která dle očekávání schválila nové financování, tedy emisi práv s warranty na nové akcie a zvýšení maximálního počtu kmenových akcií ze 300 na 440 milionů kusů.

V příštím týdnu, opět zkráceném (v pondělí zůstane burza zavřená), začíná v Praze výsledková sezóna. Jako první zveřejní údaje o hospodaření za 1Q2014 tradičně petrochemický Unipetrol. "Očekáváme drobný kladný (očištěný) výsledek na provozní úrovni. Celkově budou výsledky výrazně kladně ovlivněny zhruba jednou miliardou kladného goodwillu za koupi podílu v České rafinérské. Neočekáváme, že by výsledky měly výraznější vliv na tržní cenu akcie," řekl Vaníček.

Pokračuje také série valných hromad. Ve čtvrtek ji chystá Orco a v pátek Philip Morris. V pátek je také poslední den pro nárok na dluhopisy a warranty spojené s navýšením kapitálu v CME.

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se může na dividendě vyplácet více než 100 % zisku?
Analytik Michal Šnobr z J&T má vlastní teorii o tom, co stojí za vývojem ceny akcií ČEZ. Kromě ceny elektřiny a dividendy je na trhu podle něj vidět velký prodejce, který s cenou akcií hýbe. Šnobr v rozhovoru pro Investiční web mluví také o dividendové politice největší české energetiky. Čeká, že by firma mohla vyplatit dokonce více než 100 % loňského zisku.
Tibor Bokor (Wood & Company): V Česku se nám líbí CME, v Polsku jsou zajímavé Orange a Netia, výbornou příležitostí je stále i Řecko
Pokud ukrajinská krize nezadusí oživení západoevropské ekonomiky, čeká východní Evropu solidní růst. Mezi premianty by díky tomu mělo patřit Rumunsko, slušnou jízdu by nicméně zažily i Polsko a Česko, předpovídá analytik z londýnské WOOD & Company Tibor Bokor. Mezi zajímavé rozvíjející se trhy Evropy nyní řadí i Řecko.
Šéf Pegasu Nonwovens Řezáč: Dividendu navýšíme, uvažujeme o další lince
Generální ředitel společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč mluví v rozhovoru pro Investiční web o dividendové politice i další expanzi společnosti. O té ještě není rozhodnuto, zvažuje se však stavba další linky v Egyptě, případně v Evropě. Letos by se však firma měla stabilizovat, a tak žádné velké investice v roce 2014 neplánuje.
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne rostly,…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne rostly,…
před 9 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne rostly, obchodování na Wall Street začalo výrazně v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
před 36 minutami

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
před 42 minutami

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
před hodinou

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
před hodinou

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
před hodinou

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
11:32

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Komora: V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 % firem
11:25

Komora: V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 % firem

V dubnu se může kvůli opatřením proti šíření koronaviru podle průzkumu Hospodářské komory potýkat s významnými...
Česká ekonomika Koronavirus Zaměstnání
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu
11:21

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu propadla nejníže od začátku sledování. Ukázal to průzkum, jehož...
Spotřebitelská důvěra Eurozóna Koronavirus