Co musíte ráno vědět (23. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i Americe, jakou dividendu navrhne vyplatit z loňského zisku představenstvo společnosti ČEZ a s čím ve Spojených státech mohou netolerantní lidé odejít od soudu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po sérii solidních finančních výsledků velkých firem zdražily pošesté v řadě

Americké akcie do úterního obchodování vstoupily mírně nad nulou a během dopoledne své zisky dále navyšovaly. Investoři pozitivně přijali čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických firem jako McDonald's, Lockheed Martin nebo United Technologies, které spolehlivě překonaly odhady analytiků. Makrodata byla smíšená, index cen domů sice vzrostl, ale prodeje starších domů klesly na nejnižší celoročně přepočtené tempo za poslední dva roky. Přesto na trzích i odpoledne převládla nákupní nálada, a indexy S&P 500 a Nasdaq posílily šestým dnem v řadě. Dow posílil o 0,40 % na 16 514,37 bodu, širší S&P 500 přidal 0,41 % na 1 879,55 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,97 % na 4 161,46 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektoru zdravotnictví, odvětví cyklického spotřebního zboží a finančního sektoru. Oslabily naopak sektory energetiky a necyklického spotřebního zboží.

Bojíte se vlivu tištění peněz? Fed sice tiskne jako o závod, ale na své účty

2 odvážné sázky na růst ekonomiky a vyšší úrokové sazby

2. Evropské akciové trhy v úterý zahájily obchodní týden růstem

Evropské akcie v úterý po prodlouženém víkendu zdražovaly. V pondělí zůstaly evropské burzy stejně jako na konci minulého týdne kvůli velikonočním svátkům zavřené, a tak bylo úterý prvním obchodním dnem nového týdne. Z makrodat na trh dorazila předběžná dubnová čísla o spotřebitelské důvěře v eurozóně, která dopadla mírně lépe, než se čekalo.

Britský FTSE 100 posílil o 0,85 %, německý DAX přidal 2,02 % a francouzský CAC 40 přidal 1,18 %. Rostly všechny sektory, nejvíce se dařilo zdravotnictví, chemičkám a automobilkám. Naopak pouze mírné zisky zaznamenaly akcie firem z potravinářského odvětví a sektoru základních materiálů.

Investory v nákupech podpořily také velké akvizice a transakce farmaceutických firem, které se připravují v Evropě i Severní Americe. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis uvedla, že si v rámci mnohamiliardové reorganizace vymění s britskou skupinou GlaxoSmithKline některé významné operace a že americké firmě Eli Lilly zároveň prodá svou veterinární divizi za 5,4 miliardy dolarů. Na severoamerickém kontinentu zase kanadská farmaceutická společnost Valeant nabídla výrobci botulotoxinu Allergan převzetí za 47 miliard USD.

3. Pražská burza v úterý po volném Velikonočním pondělí posílila. Akcie KB ale první den bez dividendy zlevnily o 2,63 %

Index PX posílil o 0,58 % na 1 012,20 bodu a index PX-TR vzrostl oproti čtvrtku, který byl pro akcie Komerční banky posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu 230 korun, o 1,56 % na 1 437,98 bodu. Nejvíce se v úvodu nového obchodního týdne dařilo akciím developerské společnosti Orco, které díky dohodě o převzetí úvěrových závazků včetně kolaterálu u projektu Złota v Polsku zdražily o 13,44 % na 18,15 Kč.

Výrazně posílily také akcie pojišťovny VIG a likérky Stock, které v obou případech přidaly přes dvě procenta. Přes procento si připsaly akcie uhelné společnosti NWR (+1,59 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (+1,45 %), energetické společnosti ČEZ (+1,33 %) a sázkařské firmy Fortuna (+1,23 %).

Akcie Komerční banky klesly o 2,63 % na 4 623 Kč. Cenné papíry KB se v úterý obchodovaly první den bez nároku na hrubou dividendu 230 Kč na akcii. Ve čtvrtek, který byl posledním obchodním dnem minulého týdne, akcie KB uzavřely na hladině 4 748 Kč, což znamená hrubý dividendový výnos 4,844 %. O více než procento zlevnily cenné papíry petrochemické firmy Unipetrol (-1,35 %) a mediální společnosti CME (-1,09 %).

Tajemství vítězné strategie jednoho z nejúspěšnějších portfoliomanažerů v Česku

4. Očekávané události

Austrálie v noci na středu zveřejní index spotřebitelských cen za první čtvrtletí letošního roku (odhad: +3,2 % meziročně a +0,8 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +2,7 % meziročně a +0,8 % mezičtvrtletně). Ráno a dopoledne na trhy dorazí série předběžných (flash) indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: Čína 48,3 bodu, Francie 51,9 bodu, Německo 53,8 bodu, eurozóna 53 bodů; březen: Čína 48 bodů, Francie 52,1 bodu, Německo 53,7 bodu, eurozóna 53 bodů) a sektoru služeb (odhad duben: Francie 51,3 bodu, Německo 53,3 bodu, eurozóna 52,5 bodu; březen: Francie 51,5 bodu, Německo 53 bodů, eurozóna 52,2 bodu).

Spojené království dále zveřejní zápis z dubnového zasedání centrální banky a údaje o růstu dluhu veřejného sektoru (odhad březen: +9,1 miliardy liber, únor: +7,478 miliardy liber). Ze Spojených států odpoledne přijdou čísla o prodeji nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc) a po vzoru Evropy i předběžný odhad (flash) indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu).

Dále budou investoři věnovat pozornost pravidelným týdenním zprávám o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky a kanadským údajům o únorových maloobchodních tržbách (odhad únor: +0,4 %, leden: +1,3 %). Středeční den uzavře rozhodnutí novozélandské centrální banky o výši úrokových sazeb (odhad: zvýšení na 3 % z 2,75 %). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Pokračuje také výsledková sezóna. V USA odhalí výsledky například Boeing (očekávání: upravený zisk na akcii 1,545 USD, tržby 20,18 miliardy USD), Procter & Gamble (očekávání: upravený zisk na akcii 1,017 USD, tržby 20,67 miliardy USD), Facebook (očekávání: upravený zisk na akcii 0,24 USD, tržby 2,348 miliardy USD) a největší světová firma podle tržní kapitalizace Apple (očekávání: upravený zisk na akcii 10,171 USD, tržby 43,59 miliardy USD). Odhady firemních výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v dubnu podle předběžných údajů vzrostl více, než se čekalo

Spotřebitelská důvěra v zemích eurozóny se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. Ukazatel spotřebitelské nálady se zvýšil i v celé Evropské unii. Vyplývá to z prvních odhadů, které v úterý zveřejnila Evropská komise. Předběžný dubnový index důvěry v eurozóně se oproti předešlému měsíci zvýšil o 0,6 bodu na -8,7 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters očekávali zlepšení na -9 bodů. Ve státech "osmadvacítky" stoupl ukazatel spotřebitelské nálady za duben oproti březnu o 0,8 bodu na -5,8 bodu.

6. Představenstvo společnosti ČEZ navrhne výplatu hrubé dividendy 40 Kč na akcii

Představenstvo energetické společnosti ČEZ na svém úterním zasedání rozhodlo o termínu konání valné hromady a návrhu na výši dividendy ze zisku z loňského roku, který bude předkládat letošní valné hromadě akcionářů. Představenstvo bude navrhovat hrubou dividendu 40 korun na akcii, stejně jako v loňském roce. Valná hromada se uskuteční 27. června 2014. Částka navrhovaná k výplatě za rok 2013 představuje 61 % z konsolidovaného zisku po zdanění a celkem je na dividendy určeno 21,5 miliardy Kč. Majoritní vlastník, tedy stát, by při schválení 40korunové dividendy obdržel přes 15 miliard Kč.

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se může na dividendě vyplácet více než 100 % zisku?

7. Polský premiér vyzval EU k vytvoření energetické unie

Polský premiér Donald Tusk vyzval Evropskou unii k vytvoření energetické unie, která by ukončila dominanci Ruska v zásobování Evropy plynem a zajistila svým členům energetickou bezpečnost. Tusk v článku zveřejněném v úterý v listě Financial Times připomněl, že EU začala právě jako spolupráce v energetice a na poli uhlí. "Navrhuji proto energetickou unii. Ta vrátí Evropské společenství k jeho kořenům," napsal Tusk, který bude ve středu jednat v Bruselu. Prvním prvkem takové unie by byl vznik celoevropského orgánu, který by nakupoval plyn pro všech 28 zemi EU.

8. MF ČR chce snížit deficit veřejných financí do roku 2017 na 1,7 %

Český deficit veřejných financí by měl do roku 2017 klesnout na 1,7 % HDP. Letos ministerstvo financí počítá s deficitem 1,8 %, příští rok 2,3 % a v roce 2016 se schodkem dvě procenta. S odvoláním na aktualizovanou verzi Konvergenčního programu to na úterní konferenci k prorůstové politice vlády uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. EU vyžaduje mimo jiné pro přijetí eura deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP.

Singer: Průměrná inflace letos bude druhá nejnižší za deset let

9. NWR dostane od vlády pomoc 600 milionů Kč na podporu horníků, v dole Paskov se bude těžit do roku 2017

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je státní podpora určena pro horníky, nikoli pro firmu OKD, která NWR patří. Pomoc je podmíněna splněním několika podmínek. Do roku 2017 bude OKD podle dohody udržovat na vlastní náklady těžbu a minimální průměrný počet horníků (1 800) s tím, že před koncem tohoto období se bude snižovat počet zaměstnanců k 1 600. V částce 600 milionů není podle Mládka započítáno 500 milionů na zavření dolu Paskov. Ministr uvedl, že na zavření nejen dolu Paskov, ale i dalších dolů má firma na zvláštním účtu 700 milionů Kč, to ale nemusí stačit a není jasné, zda tyto náklady nespadnou na stát. "Firma čelí hrozbě konkurzu, to se týká především mateřské NWR," uvedl Mládek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Tyranizoval své sousedy, soud s ním neměl slitování

Američan Edmond Aviv se hrubě choval ke svým sousedům, v jejichž rodině žije hned několik lidí se zdravotním postižením. Plival na ně a urážel je rasistickými nadávkami. Soud s ním proto neměl slitování. Muži nařídil, aby na rušné ulici po dobu pěti hodin držel ceduli začínající slovy "Jsem tyran". Snad to pro něj bylo dost ponižující, aby si své chování příště dobře rozmyslel. Kromě toho musí Aviv ještě nastoupit do vězení, kde stráví celkem 15 dní, a poté vykonávat veřejně prospěšné práce a navštěvovat kurz zaměřeny na ovládání agresivity.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna