Co musíte ráno vědět (4. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak reagovaly světové trhy na nečinnost Evropské centrální banky, co chce nový francouzský ministr a po kom můžete šlapat v Hollywoodu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po úvodním výstupu na nové rekordy nakonec zlevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci mírně v plusu, poté ale všechny tři hlavní indexy zisky odevzdaly a zamířily do červených čísel. Index S&P 500 přesto v prvních minutách obchodování dokázal posunout své historické maximum na 1 893,80 bodu a na nový historický rekord 16 604,15 bodu vzrostl v úvodu také index Dow. Investoři během dne přešli k vyčkávání, aby zjistili, zda páteční údaje z amerického trhu práce potvrdí signály oživování největší světové ekonomiky ze zimního útlumu. Čtvrteční údaje z ekonomiky byly nejednoznačné. Trh mírně povzbudily zprávy o růstu aktivity v sektoru služeb od společnosti Markit a institutu ISM, zklamal naopak vyšší počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a růst deficitu obchodní bilance USA na maximum od loňského září.

Dow oslabil pouze minimálně, o 0,45 bodu na 16 572,55 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 1 888,77 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,91 % na 4 237,74 bodu. Oslabilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické tituly, sektor zdravotnictví a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích

Skončilo první čtvrtletí a mezi firmami panuje výsledkový pesimismus

2. Evropské akciové trhy se ve čtvrtek po zasedání ECB a slovech Maria Draghiho vyvíjely nejednotně

Evropské akcie se v první polovině čtvrtečního obchodování pohybovaly kolem nuly. Odpoledne se ale část trhů vzpamatovala a indexy vystoupily do zelených čísel. Neutrální zprávou bylo rozhodnutí Evropské centrální banky nepokračovat v uvolňování měnové politiky. Část investorů spekulovala, že by ECB v rámci boje proti pádu eurozóny do deflace mohla oznámit zahájení některých podpůrných kroků, například evropské verze amerického kvantitativního uvolňování. Šéf ECB Mario Draghi nicméně potvrdil, že se na zasedání banky i o této možnosti hovořilo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,15 %, německý DAX ale naopak vzrostl o 0,06 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,42 %. Nejvíce se dařilo bankám, titulům ze sektoru ropy a zemního plynu a akciím maloobchodních prodejců. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor dopravy a cestovního ruchu.

Trh čeká, že ECB ve čtvrtek nebude nečinná. Opak může vyvolat výprodej

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila v mínusu, dolů ji stáhly akcie ČEZ a ztráty prohloubily i cenné papíry developera Orco

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,17 % na 1 015,97 bodu. Objem obchodování byl lehce podprůměrný, více než polovinu obchodů tvořily akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 2,43 % i přes zprávu, že rumunské dráhy hodlají firmě zaplatit své dluhy. Ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač ve čtvrtek uvedl, že si "umí představit" prodej 100% podílu v největším evropském větrném parku v Rumunsku a že ztráta licence v Bulharsku je možná. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla Komerční banka, která zakončila na zelené nule, Erste Group Bank naproti tomu posílila o 0,95 %. Akcie CETV zpevnily o 1,36 %. Firma ve čtvrtek zahájila distribuci práv v rámci dříve realizovaného úpisu v celkovém rozsahu 341,8 milionu USD. Akcie pojišťovny VIG zdražily o více než procento poté, co společnost uvedla, že dokončila akvizici moldavské pojišťovny Donaris. Naopak na historická minima se propadá cena akcií developera Orco. Ve čtvrtek zlevnily o 13,57 % na 17,20 Kč.

Martin Urban (brokerjet ČS): Komerční banka je nejbezpečnější bankovní akcie, kterou lze koupit

4. Očekávané události

Pátek jako každý první pátek v měsíci patří souhrnným datům z amerického trhu práce. Očekává se, že ekonomika v březnu vytvořila 200 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 6,6 %. Německo zveřejní zprávu o podnikových objednávkách (odhad: 0,3 % meziměsíčně a 6,8 % meziročně) a Český statistický úřad maloobchodní tržby. Situaci na trhu práce ukáže i Kanada, kde se očekává, že v březnu přibylo 22 500 zaměstnaných lidí a celková míra nezaměstnanosti stagnovala na 7 %. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje

ECB v souladu s odhady ponechala na dubnovém zasedání všechny sazby beze změny. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Bankéři na zasedání mluvili o QE, dalším kole LTRO, nižších sazbách i kurzu eura.

Proč není inflace jako inflace a co by investoři měli sledovat, když hovoří guvernéři centrálních bank

6. Aktivita v evropském sektoru služeb mírně zpomalila, oživení však zůstává solidní

Index nákupních manažerů ve službách v eurozóně v březnu klesl na 52,2 bodu z únorových 52,6 bodu (flash: 52,4 bodu). Kompozitní index klesl na 53,1 bodu, předběžné odhady počítaly s poklesem na 53,2 bodu z únorových 53,3 bodu.

7. FAO: Světové ceny potravin v březnu opět vzrostly

Podle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) světové ceny potravin v březnu vzrostly na nejvyšší hladinu za téměř rok kvůli nepříznivému počasí a geopolitickému napětí v oblasti kolem Černého moře. Cenový index, který měří meziměsíční změny cen na koši cereálií, olejů, mléčných produktů, masa a cukru, dosáhl 212,8 bodu, což je nárůst o 4,8 bodu, tedy 2,3 % z únorové hladiny. Je to nejvyšší hodnota od května 2013.

8. Francie chce více času na snížení rozpočtových schodků

Francie chce s Evropskou unií projednat rychlost snižování svých rozpočtových schodků. Den po svém jmenování do funkce to prohlásil francouzský ministr financí Michel Sapin. Najít odpovídající tempo snižování těchto schodků, "tempo přizpůsobené situaci", jak říká ministr, je podle něj ve společném zájmu Evropy. Ujistil ale, že obměněná francouzská vláda chce pokračovat v úsilí snížit schodek veřejných financí na požadovanou úroveň.

9. Guvernér amerického Fedu Jeremy Stein oznámil rezignaci na svoji funkci

Guvernér americké centrální banky Jeremy Stein oznámil, že na svoji funkci rezignuje. Uvedl, že tak učiní 28. května, a dodal, že se po svém odchodu z Fedu plánuje vrátit jaku učitel na Harvardovu univerzitu. Na postu guvernéra americké centrální banky Stein působil dva roky a své rozhodnutí o rezignaci oznámil v dopise americkému prezidentovi Baracku Obamovi již na konci minulého týdne. Fed o této události informoval ve čtvrtek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Orlando Bloom má svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy

Orlando Bloom, kterého proslavily filmové ságy Pán prstenů a Piráti z Karibiku, získal vlastní hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu. Během ceremoniálu prohlásil, že se nikdy necítil šťastnější, když po něm lidé šlapali. Na ceremonii byl přítomen i Bloomův syn Flynn, kterého má z krátkého manželství s modelkou Mirandou Kerrovou. Loni v říjnu pár oznámil, že se rozchází, vzali se v roce 2010.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko