Co musíte ráno vědět (8. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak zahájily nový týden evropské i americké akcie, jak chce ministr financí Babiš podpořit těžbu v Dole Paskov, jak se vyvíjí situace na Ukrajině a v jakých šatech by ženy nikdy neměly cvičit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne zasáhla další vlna výprodejů. Napětí na Ukrajině opět eskaluje

Americké akcie v úvodu týdne prohlubovaly ztráty, technologický Nasdaq má za sebou nejhorší tři obchodní dny od roku 2011. Dow v pondělí odepsal 1,02 %, S&P 500 1,08 % a technologický Nasdaq 1,16 %. Nejvíce v indexu Dow ztrácely společnosti Pfizer, American Express a Goldman Sachs, více než procentní zisk si naopak připsaly IBM, Intel, Cisco Systems a Coca-Cola. Spotřebitelské úvěry ve Spojených státech vzrostly více, než se čekalo (v únoru +16,49 miliardy na 3,13 bilionu USD, čekalo se +14,09 miliardy USD). Na trhu opět ztrácely především dosavadní "hot" akcie z technologického sektoru, nezřídka hojně zastoupené v portfoliích hedgeových fondů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Falešné prolomení u indexu S&P 500 ještě neznamená start korekce

Úžasný způsob, jak se podívat na akciové bubliny

2. Evropské akcie v pondělí stáhl do mínusu technologický sektor

Evropské akcie v pondělí ztrácely nejvíce za poslední měsíc, Stoxx Europe 600 spadl z šestiletých maxim, a to především kvůli výprodeji technologických akcií. Britský FTSE 100 ztratil 1,09 %, francouzský CAC 40 1,08 % a německý DAX téměř dvě procenta. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 spadly do červených čísel, na nule uzavřelo síťové odvětví, téměř půlprocentní ztrátu zaznamenal potravinářský a realitní sektor. Přes dvě procenta odevzdaly technologické akcie a o více než 1,5 % klesl i sektor bank a automobilek.

Akcie pohledem technické analýzy: Útoky na rekordy se v týdnu nečekají

Rob Carnell (ING): ECB o uvolňování jen mluví, žádnou akci nechystá

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,48 % na 1 013,31 bodu. Nejvíce v pondělí ztratily akcie Erste Group Bank, které zlevnily o 3,11 %. Přes procento odepsaly také cenné papíry mediální CETV (-1,39 %) a pojišťovny VIG (-1,39 %). Více než tři procenta naopak přidaly akcie těžařské NWR poté, co ministr financí Babiš oznámil, že se se skupinou domluvil na prodloužení těžby v Dole Paskov do roku 2017. Česká vláda by měla pomoci příspěvkem 600 milionů korun na sociální program pro horníky. Téměř dvě a půl procenta připsaly cenné papíry developerské společnosti Orco a o více než procento zpevnily i akcie společnosti ČEZ a likérky Stock.

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

Šéf ČEZ Beneš: Temelín bez státní podpory nedostavíme. Garance potřebujeme do června, jinak tendr na dostavbu nemá smysl prodlužovat

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní v úterý oblíbený ukazatel šéfky Fedu Janet Yellenové JOLTs, tedy otevřené pracovní pozice, za únor. Odhaduje se 4,025 milionu po lednových 3,974 milionu. Zároveň veřejně vystoupí členové Fedu Narayana Kocherlakota a Charles Plosser. Mezinárodní měnový fond vydá svůj půlroční výhled vývoje světové ekonomiky. Ten zahrnuje predikce pro hlavní vyspělé i mladé ekonomiky. Na tiskové konferenci výhled okomentuje hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Spojené království vydá zprávu o průmyslové výrobě za únor (kons. +2,2 % meziročně, leden +2,9 % meziročně). Španělský parlament by měl jednat o žádosti Katalánska o možnost uspořádání referenda o nezávislosti. Očekává se, že parlament žádost zamítne, což může vzbudit další tenze v nejbohatším španělském autonomním území. Jens Weidmann, člen rady ECB a šéf německé Bundesbank, vystoupí na 20. Německém bankovním kongresu v Berlíně. Od pondělí také zasedá japonská centrální banka, která v úterý zveřejní své rozhodnutí ohledně dalšího vývoje monetární politiky, změna kurzu se však nepředpokládá. Japonsko navíc oznámí i obchodní bilanci za únor (kons. -593,6 miliardy jenů, leden -2 345,4 miliardy jenů). Dozvíme se také, jak je na tom míra nezaměstnanosti v České republice a jak to vypadá s devizovými rezervami. Orco Property Group pořádá valnou hromadu, původně plánovanou na začátek března. Hlavními body jednání budou změny v představenstvu firmy a snížení základního jmění.

Výsledkovou sezónu za první kvartál 2014 neoficiálně zahájí svými čísly výrobce hliníku Alcoa, jehož akcie do loňského roku byly zahrnuty v indexu Dow. Čeká se mezičtvrtletní růst zisku na akcii o 1 cent na zhruba 6 centů (0,56). Detailnější výhled na celý týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 7. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Proruští aktivisté v Doněcku vyhlásili republiku, žádají Rusko o vojenskou intervenci

Napětí na Ukrajině se prudce stupňuje. Proruští aktivisté v Doněcku vyhlásili samostatnou Doněckou lidovou republiku a požádali Rusko o vojenskou pomoc. Podle prozatímního ukrajinského prezidenta Turčynova se jedná o druhou fázi ruského plánu a chce do regionu poslat další vojáky. K Ukrajině se připojily Spojené státy, které Rusko obvinily z vyburcování nepokojů na východě Ukrajiny. Zároveň Washington oznámil, že jakýkoli krok ze strany Ruska bude znamenat "vážné vyhrocení" krize. Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney uvedl, že existují důkazy toho, že proruští aktivisté, kteří vyvolali nepokoje v Luhansku a Doněcku, nebyli místní obyvatelé, ale zaplacení demonstranti.

6. Babiš: Vláda podpoří Důl Paskov 600 miliony korun, tuto podporu však nezískají akcionáři NWR

Ministr financí Andrej Babiš v pondělí na tiskové konferenci prohlásil, že vláda podpoří provoz Dolu Paskov 600 miliony korun. Tyto peníze však nepůjdou akcionářům NWR, ale na sociální program pro horníky. Babiš se s předsedou představenstva NWR dohodl na tom, že se v Paskově bude těžit do roku 2017.

7. Japonsko zahájilo první komerční těžbu ropy z břidlic

Společnost Japan Petroleum Exploration (Japex) zahájila první komerční těžbu ropy z břidlic v zemi. Těžba v severní části země v prefektuře Akita začala tento měsíc, oznámila v pondělí společnost. Denní těžba z břidlic hluboko pod polem Ajukawa podle firmy činí zhruba 220 barelů ropy. Japex současně oznámil, že koncem května zahájí vrty na poli Fukumezawa ve stejné prefektuře.

8. Francouzský ministr financí slibuje "tvrdá a odvážná" rozhodnutí ohledně rozpočtu

Nový francouzský ministr financí Michel Sapin na tiskové konferenci se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem prohlásil, že jakákoli opatření na snížení francouzského deficitu rozpočtu budou pocházet z ekonomického růstu a úspor, a slíbil, že bude o ekonomice rozhodovat "tvrdě a odvážně".

9. Bývalý ministr financí podněcuje americkou vládu k tomu, aby více utrácela

Larry Summers, bývalý americký ministr financí, naléhá na světové lídry, aby vytvořili světovou růstovou strategii, pomocí níž by bojovali s ekonomickou stagnací, a zároveň vyzval americkou vládu, aby zvýšila výdaje na investice. Zvýšení výdajů na infrastrukturu by podle Summerse zmenšilo zátěž pro budoucí generace nejen podpořením růstu, ale také rozšířením kapacity ekonomiky.

10. Nowotny: Riziko deflace v eurozóně by mělo ustupovat spolu s posilující ekonomikou

Člen Výkonné rady ECB Ewald Nowotny v pondělí prohlásil, že riziko deflace v eurozóně by mělo postupně pominout společně s tím, jak bude ekonomika oživovat, a proto není nezbytné, aby centrální banka okamžitě zasahovala. Naznačil, že snížení sazeb je možné, ale že všechny nástroje, včetně těch nekonvenčních, bude Výkonná rada zvažovat. "Neznamená to, že k těmto opatřením okamžitě přistoupíme, spíše chceme být připraveni na všechny možnosti," řekl Nowotny.

11. Průmyslová výroba v České republice únoru vzrostla meziročně o 6,7 % oproti odhadu 6,5 %, stavebnictví pomohla mírná zima

Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla reálně o 6,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 19,9 %. Zprávu přinesl Český statistický úřad. Stavební produkce v únoru 2014 vzrostla meziročně reálně o 6,1 %. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v únoru 2014 meziměsíčně vyšší o 1,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Šaty INTIMACY 2.0 zprůhlední, když se jejich nositelka vzruší. A nejen to

Odvěké hře svádění by mohly šaty z dílny Studia Roosegaarde dodat nový rozměr. Róba, která dokáže sledovat tep nositelky, zprůhlední, když zaznamená jeho zrychlení. Projekt má podle vyjádření ateliéru prozkoumat vztah mezi intimitou a technologií. Bohužel tento koncept ještě není dokonalý - zrychlení tepové frekvence totiž může způsobit celá škála příčin, nejen vzrušení. Dobíhání na tramvaj by se v takovém kousku mohlo stát velmi nepříjemným zážitkem.

Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA