Co musíte ráno vědět (9. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, co lze letos a příští rok podle nejnovějšího odhadu Mezinárodního měnového fondu čekat od světové ekonomiky a jak vypadala další ze série rvaček v ukrajinském parlamentu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zastavily propad, investoři jsou však kvůli krizi na Ukrajině opatrní

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance pohybovaly kolem nuly, po krátkém hledání směru ale všechny tři hlavní indexy směle zamířily do zelených čísel. Na makrodata úterý příliš bohaté nebylo, na trhy dorazil pouze oblíbený indikátor Janet Yellenové JOLTs, podle kterého americké podniky v únoru nabízely 4,173 milionu volných pracovních míst, nejvíce od ledna 2008. Dow v úterý zakončil na nule s mírným ziskem 0,06 %, S&P 500 připsal 0,38 % a technologický Nasdaq 0,81 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Nike, Intel a Caterpillar, přes procento naopak odevzdaly Goldman Sachs, Boeing a Pfizer. Akcie společností Yahoo!, eBay i Facebook posilovaly o více než dvě procenta poté, co technologický sektor v posledních dnech zažil silnou výprodejovou vlnu, která smazala indexu S&P 500 celý letošní zisk. Výrobce hliníku Alcoa pozitivně překvapil ziskem na akcii, tržby firmy mírně zaostaly za odhady.

Světový akciový trh: Poslední týdny nesvědčí USA, půdu pod nohama naopak nacházejí mladé trhy

Citigroup zvyšuje výhled ziskovosti amerických firem, ale varuje před krátkodobými riziky

2. Evropské akciové trhy v úterý klesly druhým dnem v řadě

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní vývoj a opět zlevnily. Investory k nákupům nepřiměl ani nový výhled vývoje světové ekonomiky z dílny Mezinárodního měnového fondu, podle kterého by letos evropské hospodářství mělo vzrůst o 3,6 %, a výrazně tak překonat loňský 3% růst. Britský FTSE 100 odepsal 0,49 %, německý DAX klesl o 0,21 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,25 %. Nejvíce oslabily akcie telekomunikačních firem, sektor dopravy a cestovního ruchu a mediální odvětví. Dařilo se naopak technologickým titulům, potravinářskému odvětví a sektoru základních materiálů.

Akcie v Číně v úterý podpořil bankovní sektor, zbytek asijských burz zasáhl celosvětový výprodej

Tibor Bokor (Wood & Company): Krize na Ukrajině připomněla ruské riziko. Na řadě firem v regionu lze nyní hodně vydělat

3. České akcie v úterý zlevnily, index PX spadl pod tisíc bodů

Index PX klesl o 2,06 % na 992,41 bodu. Poraženým dne se staly akcie likérky Stock Spirits, které po zprávě, že se společnost Oaktree Capital Management rozhodla prodat celý svůj 36,8% podíl ve firmě při ceně 2,75 libry za akcii, zlevnily o více než deset procent na 92,40 Kč. Nedařilo se ani cenným papírům uhelné společnosti NWR, které zlevnily o více než čtyři procenta na 12,50 Kč, rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank (-3,56 %), mediální firmy CME (-4,30 %) nebo developerovi Orco (-2,70 %). V záporném teritoriu skončily všechny hlavní emise s výjimkou telekomunikační společnosti Telefónica C.R., jejíž akcie zdražily o 0,13 % na 297,90 Kč, a slovenského správce lyžařských areálů Tatry Mountain Resorts, který uzavřel na zelené nule.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

EUR/CZK: Nenechte se opět zaskočit Českou národní bankou

Valná hromada developerské společnosti Orco schválila odvolání zakladatele Otta a snížení základního kapitálu

4. Očekávané události

Nový Zéland v noci na středu zveřejní dubnový index spotřebitelské důvěry (březen: 99,5 bodu) a Bank of Japan výsledky pravidelného měsíčního ekonomického průzkumu. Německo dopoledne přidá čísla o únorové obchodní bilanci (odhad: přebytek 17,8 miliardy eur, leden: přebytek 17,2 miliardy eur), výsledek běžného účtu (leden: přebytek 16,2 miliardy eur) a údaje o vývoji exportu (odhad: -0,5 % meziměsíčně, leden: +2,2 % meziměsíčně) a importu (odhad: +0,1 % meziměsíčně, leden: +4,1 % meziměsíčně). Česká republika doplní index spotřebitelských cen za březen (únor: +0,2 % meziměsíčně i meziročně) a Spojené království na trhy stejně jako Německo pošle údaje o únorové obchodní bilanci (odhad: schodek 9,2 miliardy GBP, leden: schodek 9,8 miliardy GBP). Ze Spojených států odpoledne jako každou středu přijdou pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Hlavní pozornost investorů se nicméně bude soustředit na údaje o únorových velkoobchodních tržbách (odhad: +0,6 % meziměsíčně, leden: +0,6 % meziměsíčně), projevy členů americké centrální banky Charlese Evanse a Daniela Tarulla a zápis z březnového zasedání Fedu. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,6 %, HDP eurozóny naroste o 1,2 %

Mezinárodní měnový fond v úterý vydal nový výhled vývoje světového hospodářství. Celosvětový růst HDP by měl podle nového odhadu letos dosáhnout tempa 3,6 %, což je sice 0,1 procentního bodu méně, než MMF odhadoval v lednu, stále však výrazně více než loňský růst o tři procenta. Příští rok by měla světová ekonomika posílit o 3,9 % v souladu s lednovým odhadem. Hospodářství eurozóny letos podle MMF vzroste o 1,2 % a v roce 2015 o 1,5 %. V lednu fond odhadoval, že letos hospodářství eurozóny vzroste o procento a v příštím roce o 1,4 %.

6. Míra nezaměstnanosti v České republice v březnu klesla na 8,3 % z 8,6 % v únoru

V březnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,7 % na 608 315, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 6,5 % na 40 808 a podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,3 procentního bodu na 8,3 %. Údaje přineslo Ministerstvo práce a sociálních věcí. "Po očištění o sezónní vlivy je nezaměstnanost v Česku stále poměrně vysoká. Podniky nadále nechtějí přijímat nové zaměstnance. Přesto jsou podle mě vyhlídky pozitivní. Ekonomika se začíná zotavovat a očekávám, že vzhledem k dobrým zprávám ze stavebnictví a průmyslu bychom se radikálnějšího snížení míry nezaměstnanosti mohli dočkat zhruba v polovině letošního roku," řekl hlavní investiční stratég ČP INVEST Michal Valentík.

7. Zisk Samsungu v prvním čtvrtletí kvůli zlevnění telefonů klesl

Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných odhadů klesl o čtyři procenta na 8,4 bilionu wonů a nižší byl již druhé čtvrtletí za sebou. Pokles způsobilo snížení cen chytrých telefonů. Tržby se téměř nezměnily a činily 53 bilionů wonů, uvedla firma v úterním prohlášení. Hospodaření bylo v souladu s očekáváním analytiků. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím provozní zisk stoupl o procento a tržby o 11 %.

Společnost Samsung uvádí na trh model Galaxy S5. Konkurenci poráží na celé čáře

8. General Motors plánuje investici do elektrických vozů

Americká automobilka General Motors plánuje investovat 450 milionů USD do posílení výzkumu a zvýšení kapacity výroby elektrických vozů. Informoval o tom list Detroit News s odvoláním na informované zdroje. Investice by měla vytvořit 1 400 nových pracovních míst a měla by směřovat do dvou závodů v Michiganu - do montážního závodu a do závodu na baterie -, upřesnil list. Mluvčí společnosti se odmítl ke zprávě vyjádřit, napsala agentura Reuters.

9. Čína povolila Microsftu převzít výrobu telefonů od Nokie

Čínské úřady povolily americké společnosti Microsoft převzít od finské firmy Nokia její výrobu mobilních telefonů. Byla tak odstraněna jedna z posledních velkých překážek k dokončení spojení. Oznámila to Nokia v úterním prohlášení. Microsoft se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,4 miliardy eur loni v září. Transakci již schválily také Evropská komise a americké ministerstvo spravedlnosti a antimonopolní úřady v dalších zemích. Proces převzetí má být završen tento měsíc.

10. Spojené státy varují Čínu před manipulací s kurzem jüanu

Spojené státy varovaly Peking před snahami o manipulaci s kurzem čínského jüanu. O možnosti zapojení Číny do měnových válek se stále častěji hovoří v souvislosti s nedávným výrazným oslabením jüanu v páru k americkému dolaru. "Pokud je současné posilování jüanu spojeno se změnou postoje Číny v oblasti monetární politiky, pak je to pro světové finanční trhy jednoznačně znepokojující zpráva," řekl podle listu Financial Times nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva financí. "Pokud má Čína skutečně zájem o dosažení udržitelného růstu svého hospodářství, bude se namísto manipulace s kurzem své měny a nezdravou podporou exportu muset soustředit spíše na podporu poptávky domácích spotřebitelů," dodal.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ukrajinští poslanci se v úterý porvali. Zase.

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před hodinou

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl