Co musíte ráno vědět (15. května)
|

Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak si vedou trhy v polovině týdne, co si myslí ruský ministr zahraničí o situaci na Ukrajině a sankcích a jak vypadá hra o trůny v podání Super Maria? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu sklouzly z předchozích rekordů

Americké akcie ve středu ztrácely a spadly z předchozích rekordních hodnot. Investoři sbírali zisky po rally z úvodu týdne. Dow odepsal 0,61 %, S&P 500 0,47 % a technologický Nasdaq 0,72 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Merck, AT&T a Chevron, nejprudčeji naopak klesla cena akcií IBM, Walt Disney a Home Depot. Trhy ve středu překvapila zpráva o indexu výrobních cen, který vzrostl v dubnu výrazně více, než se čekalo.

S těmito akciemi se vyplatí vsadit proti stádu

Akcioví spekulanti brzdí. Přišel čas na změnu trendu?

2. Evropské akcie ve středu kolísaly a pohybovaly se kolem nuly

Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně a pohybovaly se kolem nuly. Britský FTSE 100 ve středu posílil o 0,08 %, francouzský CAC 40 naopak 0,09 % ztratil a německý DAX zakončil na nule se ztrátou 0,04 bodu. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,1 % a spadl ze šestiletého maxima, kterého dosáhl v úterní seanci. Dařilo se sektorům základních materiálů, zdravotní péče a telekomunikací, ztrácely naopak mediální společnosti, sektory stavebnictví a technologií.

Evropa a my: Stavíme se do pozice těch, kterých se dění v EU netýká, a pak na to doplácíme

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

3. Pražská burza ve středu ztrácela. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovních titulů

Index PX ve středu ztratil 0,65 % na 987,48 bodu. Objem obchodů se v posledních minutách zvýšil o pětinu, burza však přesto zakončila v červených číslech. Nejčastěji se obchodovalo s akciemi společnosti ČEZ, které odepsaly 1,08 %. Bulharsko ve středu oznámilo, že odkládá rozhodnutí o licencích na distribuci elektřiny pro ČEZ a EVN na červen, regulátor však údajně odhalil přes 2 500 porušení pravidel. Akcie ČEZ ve středu reagovaly také na snížení doporučení ze strany Investec na "prodat" z "držet". Druhou nejčastěji obchodovanou akcií byla Komerční banka, která zlevnila o více než procento. Druhý bankovní titul na burze - Erste Group Bank - odepsal 0,72 %. Těžařská NWR, která ve středu reportovala výsledky za předchozí kvartál, oslabila o více než procento. Čísla za minulé čtvrtletí ve středu odhalila i Telefónica C.R., jejíž cenné papíry na zprávu reagovaly mírným posílením o 0,17 %. Nejvíce ve středu ztrácely akcie mediální CME (-4,59 %) a Unipetrolu (-2,23 %), největší zisk si naopak připsala pojišťovna VIG (+0,29 %).

ČS: Květnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy ve čtvrtek odhalí vývoj inflace za duben (odhad: +0,3 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně, odhad: +2 % meziročně, březen: +1,5 % meziročně), index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad květen: 6 bodů, duben: 1,29 bodu), průmyslovou výrobu v dubnu (odhad: +0,1 % meziměsíčně, březen: +0,7 %) a jako každý čtvrtek také týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 320 tisíc nových, předchozí: 319 tisíc). Dozvíme se také, jak je na tom trh s nemovitostmi, skrze index cen domů NAHB (odhad květen: 49 bodů, duben: 47 bodů), jaká je průmyslová aktivita v oblasti Filadelfie (odhad květen: 14 bodů, duben: 16,6 bodu) a veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. V Evropě budeme sledovat odhady vývoje HDP za první čtvrtletí - předběžná data zveřejní Německo, Francie, Itálie, Česká republika i celá eurozóna (odhad meziročně eurozóna: +1,1 %, Německo: +2,2 %, Francie: +0,9 %, Itálie: -0,1 %, odhad meziměsíčně eurozóna: +0,4 %, Německo: +0,7 %, Francie: +0,1 %, Itálie: +0,2 %). V noci na čtvrtek vydá rychlý odhad růstu HDP v prvním kvartálu i Japonsko. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí letošního roku ve čtvrtek v Evropě zveřejní například společnosti Intesa Sanpaolo nebo Manchester United. V Asii se kvartálními čísly pochlubí Hyundai a Samsung a v USA firmy Nordstrom nebo J.C. Penney. Pražská burza bude sledovat čísla společnosti Philip Morris ČR. Odhady výsledků hospodaření firem najdete ZDE.

Jak na akcie NWR a Philip Morris?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Snížení sazeb ECB je prý jasná věc. Centrální banka připravuje balíček na podporu ekonomiky

Evropská centrální banka připravuje balíček možných opatření, o nichž by mohla rozhodnout na červnovém zasedání, včetně snížení všech sazeb nebo nástrojů cílených k podpoře poskytování úvěrů malým a středním firmám. Informaci přinesla agentura Reuters, podle jejichž zdrojů ECB vážně uvažuje o snížení sazeb, včetně stažení depozitní sazby do mínusu poprvé v historii. Kvantitativní uvolňování by zahájeno být nemělo.

6. Yahoo! kupuje aplikaci Blink pro zasílání zpráv přes mobily

Americká internetová společnost Yahoo! kupuje aplikaci Blink pro zasílání zpráv prostřednictvím chytrých mobilních telefonů. Informovala o tom ve středu společnost Meh Labs, která je tvůrcem aplikace. Finanční podmínky transakce však nezveřejnila.

7. EBRD výrazně zhoršila výhled pro ruskou i ukrajinskou ekonomiku

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve středu varovala před negativními dopady ukrajinské krize na světovou ekonomiku. Přikročila rovněž k výraznému zhoršení souhrnných vyhlídek 34 rozvíjejících se zemí, ve kterých působí, včetně Ruska a Ukrajiny.

8. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v prvním čtvrtletí klesla nejníže za posledních pět let

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v březnu klesla v souladu s odhady na 6,8 % z předchozích 6,9 %. Stále se tak nachází pod 7% cílem centrální banky a je nejníže za posledních pět let. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v dubnu o 25 100, očekával se větší pokles o 30 tisíc po předchozích 30 400.

9. Lavrov: Na Ukrajině se nepovažujeme za cizince, sankce jsou ilegální, ale mohou mít dopad

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO by se Ruska bezprostředně týkal. Zároveň odmítl garantovat, že další území nebudou anektovaná Ruskem, odvolal se na to, že Západ taky negarantuje, že práva Rusů a dalších na Ukrajině budou chráněna proti vládě s účastí "neonacistů".

10. Rusko by prý mohlo přesměrovat ropu z ukrajinské části Družby

Rusko by v případě problémů mohlo přesměrovat ropu, která teče ukrajinskou částí ropovodu Družba, do ruských terminálů v Pobaltí. Uvedl to podle agentury Reuters představitel ruského provozovatele ropovodů Transněfť. Rusko loni přepravilo 50,3 milionu tun ropy tímto ropovodem, který se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Ty pak zásobují evropské rafinerie. Jižní větev končí v České republice.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Něco pro fanoušky Hry o trůny a Super Maria.

české akcie 21. října 2020
české akcie 21. října 2020
za hodinu

české akcie 21. října 2020

Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
před 5 minutami

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
před 22 minutami

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně
před hodinou

Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
před hodinou

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
před hodinou

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory
13:31

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Havlíček: Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody
13:20

Havlíček: Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody

Firmám, kterým vláda nařídila kvůli šíření epidemie zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody. Mohou o ně...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Česká ekonomika
Maloobchod a služby budou v Česku od čtvrtka uzavřeny
12:43

Maloobchod a služby budou v Česku od čtvrtka uzavřeny

Kvůli vývoji epidemie covidu-19 bude od čtvrtka 6.00 do konce nouzového stavu, který je aktuálně platný do 3....
Česká republika Byznys a podnikání Maloobchod
Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE
11:51

Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE

Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínských firem Huawei a ZTE z budování...
Čína Švédsko Telekomunikace