Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014
|

Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014

V USA budou ve zkráceneém obchodním týdnu zveřejněny například údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, Německo zveřejní nezaměstnanost, na pražské burze oznámí výsledky VIG, Orco a Pegas. Ve středu se v Praze začne obchodovat s akciemi Pivovary Lobkowicz Group.

Investiční a ekonomický výhled

USA

26/5 Memorial Day - trhy jsou zavřené

27/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad duben: -0,7 % meziměsíčně, březen +2,6 %)

27/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad březen: 166,2 bodu, únor: 165,35 bodu)

27/5 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad květen: 55,4 bodu, duben: 54,2 bodu)

27/5 Spotřebitelská důvěra (odhad květen: 83 bodů, duben 82,3 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (odhad květen: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu (odhad květen: 9 bodů, duben: 7 bodů)

28/5 Žádosti o hypotéky

29/5 Zpřesněný odhad vývoje HDP za 1Q2014 (očekávání -0,5 % mezikvartálně, předchozí odhad +0,1 % mezikvartálně)

29/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 317 tisíc nových, předchozí: 326 tisíc nových)

29/5 Pokračující prodeje domů (odhad duben meziměsíčně: +1 %, březen meziměsíčně: +3,4 %)

30/5 Osobní příjmy a výdaje (odhad duben: příjmy +0,4 %, výdaje +0,2 %, březen: příjmy +0,5 %, výdaje: +0,9 %)

30/5 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad květen: 61 bodů, duben: 63 bodů)

30/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 82,5 bodu, předběžně: 81,8 bodu)

Americké akcie mají za sebou úspěšný týden. Index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %. Pro S&P 500 to znamenalo nové zavírací maximum, které index poprvé stanovil nad 1 900, když zakončil na 1 900,53 bodu.

"Příští týden bude důležité, zda S&P 500 opakovaně uzavře nad 1 900, pokud možno s nadprůměrným objemem obchodů. I když to bychom zřejmě chtěli příliš. Graf zůstává v neutrálním nastavení, ale brzy se může změnit na pozitivní," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na maximech americký index ještě chvíli zůstane. V pondělí totiž Američané slaví Memorial Day a trhy budou zavřené. I proto benchmark na rekord dosáhl za velmi nízkých objemů obchodů. Řada obchodníků totiž odjela na prodloužený víkend už v pátek. Růst z posledních dnů tak byl velmi křehký a udržení rekordních hodnot není samozřejmost.

"Většinou to bývá tak, že na trhu zůstanou méně zkušení obchodníci. Ti starší si vezmou volno. Udržet se nad hranicí, jako je 1 900 bodů, většinou vyjde až napotřetí, toto byl přitom teprve druhý pokus," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.

I přes napětí na Ukrajině a známky zpomalení růstu ekonomiky v Číně však strach na Wall Street klesá. Index volaitilty VIX v pátek uzavřel na 11,36 bodu, což je nejnižší úroveň od března 2013. Znamená to, že investoři budou nové informace vyhodnocovat spíše s rozvahou a reakce na ně nebude silná. Podle některých analytiků přitom bude volatilita dále klesat s tím, jak se blíží ospalé letní měsíce.

"Neznamená to, že nemůže přijít korekce, ale investoři teď nevidí nic, co by mohlo růst cen akcií ohrozit," říká Andrew Wilkinson, hlavní analytik trhů v Interactive Brokers.

Zpomalil také výprodej technologických akcií a akcií malých firem. Index Nasdaq přidal minulý týden 2,33 %, index menších firem Russel 2000, který krátce vstoupil do korekčního teritoria, stoupl nakonec o 2,1 % a je 7 % pod svými maximy z března.

Podle analytiků je index strachu na tak nízkých úrovních také proto, že akcie letos vlastně zatím nic nepředvedly a investoři vidí potenciál dalšího růstu. Index S&P 500 je i přes nový rekord letos v plusu jen 2,8 %.

Týden nebude příliš bohatý na významná makrodata. Zajímavá budou úterní data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, čtvrteční revize HDP za 1Q2014 a páteční nákupní index pro oblast Chicaga a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Investoři budou dále sledovat dění na Ukrajině po prvním kole prezidentských voleb, které probíhají v neděli. Pro investory se rýsuje několik variant, které mohou mít na trhy dle analytiků zcela rozdílný dopad. Býčí varianta: Oligarcha Petro Porošenko zvítězí v prvním kole, násilí se zmírní. Neutrální až negativní varianta: Porošenko nezíská většinu. Medvědí scénář: Násilí vzroste, Putin výsledky neuzná. Rusko zatím dalo najevo, že bude výsledky voleb respektovat, na východě Ukrajiny však separatisté vyhlásili samostatné území a volby se rozhodli bojkotovat.

Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku
Představte si situaci, kdy vám lékař diagnostikuje závažné onemocnění, avšak obratem slíbí, že vás rychle a spolehlivě vyléčí. "Skvělé," řeknete si. Jenže poté se jednoho dne vzbudíte a zjistíte, že nemáte dost síly ani na to, abyste vstali z postele. Když k sobě doktora znovu zavoláte, zažijete šok. Vysvětlí vám totiž, že nemoc sice skutečně porazil, avšak výměnou za to, že vám postupně selžou všechny životně důležité orgány s výjimkou srdce. Že se něco takového nikdy nemůže stát? Ve zdravotnictví možná ne, v ekonomice ano.
Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street?
Pro většinu lidí je Vlk z Wall Street jen jeden. Po přečtení stejnojmenné knihy či zhlédnutí hollywoodského trháku na její motivy snad nikoho ani nenapadne, že by se touto přezdívkou mohl chlubit i někdo jiný než americký burzovní makléř Jordan Belfort. Zdání ale klame. Kdyby se všechny dravé šelmy z wallstreetských kanceláří sešly na jednom místě, vznikla by hodně velká smečka.
10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.
BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné
Na rozdíl od roku 2013 mají americké akcie problém vůbec udržet nějaký zisk, z nových historických maxim během pár dnů opět o procento nebo dvě spadly. Dluhopisy naopak předvádějí masivní růst, výnosy 10letých amerických bondů klesly od začátku roku z 3 % na zhruba 2,5 %. Russ Koesterich ze společnosti BlackRock vysvětluje, proč navzdory letošnímu převažujícímu trendu raději zůstat u akcií.

Evropa

26/5 Německo - spotřebitelská důvěra GfK

27/5 Francie - spotřebitelská důvěra (odhad květen: 85 bodů)

27/5 Německo - maloobchodní tržby (odhad duben meziročně: +1,5 %, březen meziročně: -1,9 %)

28/5 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %)

28/5 Eurozóna - ekonomická důvěra

30/5 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně +0,1 %, meziročně +0,5 %)

Evropským akciím se v uplynulém týdnu dařilo. Celoevropský index DJ EuroStoxx 50 vzrostl o 0,96 %, britský FTSE 100 o 0,56 % oslabil, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % a německý DAX přidal 1,4 %.

I evropské akcie budou ovlivněny dalším vývojem na Ukrajině. Kromě toho se projeví i výsledky voleb do Evropského parlamentu, které budou zveřejněny v neděli ve 23 hodin. S napětím budou sledované především výsledky antievropských stran.

Obchodování se dále ponese v očekávání zasedání Evropské centrální banky. To sice proběhne až v červnu, už teď ale investoři spekulují, zda ECB skutečně uvolní měnové kohouty. Banka již naznačila, že se v červnu k nějakým krokům odhodlá. Chce však ještě znát nejnovější údaje o inflaci a ekonomice.

V týdnu však mnoho nových dat zveřejněno nebude. Z eurozóny i jednotlivých zemí přijdou údaje o ekonomické a spotřebitelské důvěře. Německo zveřejní maloobchodní tržby a očekávané budou především středeční německé údaje o nezaměstnanosti.

Z Německa přišly minulý týden dvě podstatné zprávy. Index podnikatelského klimatu v květnu klesl na 110,4 bodu z dubnových 111,2 bodu, očekával se pokles na 110,9 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 114,8 bodu z dubnových 115,3 bodu, ačkoli se čekalo mírné zlepšení na 115,5 bodu. Německé hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku naopak o vzrostlo více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky narostl o 2,5 % při očekávání růstu o 2,3 %.

Co očekává od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

30/5 Japonsko - nezaměstnanost

30/5 Japonsko - index spotřebitelských cen

30/5 Japonsko - průmyslová výroba

30/5 Japonsko - zahájená výstavba

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.
Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat
Ve stínu květnových voleb do Evropského parlamentu se schyluje k mnohem zásadnější bitvě. Bitvě severu proti jihu o roli Evropské centrální banky, potažmo k bitvě o euro.
Evropská unie: SHORT, nebo LONG?
Vítězství euroskeptiků a následné obavy z toho, že evropský integrační proces zařadí zpátečku, by trhy mohlo rozpohybovat. Na to by doplatila hlavně aktiva svázaná s periferií eurozóny, možná i euro jako takové. Pravděpodobnější však je, že volby do Evropského parlamentu nic zásadního nezmění. Možná i proto, že je tento parlament irelevantní, zaznělo mimo jiné v anketě Investičního webu.
Citi: Výhled úrokových sazeb, EUR/USD i všech komodit, na které si vzpomenete
Květnový výhled ekonomů ze Citigroup hovoří jasně - sazby půjdou v eurozóně dolů již pro druhé pololetí 2014, ve Spojených státech o rok později naopak začnou růst, výnosy dluhopisů by ale měly začít růst mnohem dříve. Japonský jen bude pokračovat v oslabování. Vítězem letošního roku na trhu s komoditami je káva, ale jak na tom bude v dalších čtvrtletích? A co ostatní, mnohem sledovanější komodity?

Česká republika

26/5 Spotřebitelská důvěra

27/5 VIG - hospodářské výsledky za 1Q2014

28/5 Orco - hospodářské výsledky za 1Q2014

29/5 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1Q2014

Index PX za uplynulý týden posílil o 1,1 % a dostal se na dohled tisícibodové hranici. Týden nakonec zakončil na 998 bodech. Nejvíce klesající akcií byla NWR (-11,1 % na 10,9 Kč), a to bez významných kurzotvorných zpráv. Index cen koksovatelného uhlí se pohnul jen nepatrně níže.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,3 % na 653 Kč). Titul se obchodoval do pátku naposledy s právem na dividendu 0,2 EUR na akcii. "Investoři se více zaměřili na solidní výsledky konkurenta Raiffeisen Bank, které měly dostatečnou sílu, aby přilákaly kupce i ke konkurenční bance," dodává k tomu Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Týden byl zásadní pro akcionáře Telefóniky C.R., protože ČNB schválila odkupní cenu, kterou bude nabízet PPF v povinné nabídce odkupu minoritním akcionářům. Cena bude pravděpodobně 295,15 Kč na akcii, a byly tudíž zohledněny odložené platby, které byly součástí transakce mezi PPF a španělskou Telefonicou. Zveřejnění samotné nabídky by mělo proběhnout do 3. června. Podle analytiků Erste hrozí akciím stažení z burzy.

Vedle toho management Telefóniky zpřesnil návrh dividendy na 18 Kč na akcii z původního rozpětí 18 až 30 Kč na akcii. Titul zakončil týden slabší o 2 % na 294 Kč.

Dividenda se řešila i v případě ČEZ. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny nedoporučil, aby stát měnil dividendovou politiku firmy. Návrh dividendy ze zisku v roce 2013 je stejný jako loni, tedy 40 Kč na akcii. Schválit ho musejí akcionáři na valné hromadě 27. června.

V novém týdnu čeká pražskou burzu zahájení obchodování s akciemi nové firmy. Pivovary Lobkowicz upsaly nové akcie v objemu 400 milionů Kč při ceně 160 Kč za akcii. Obchodování s nimi bude zahájeno ve středu. Část trhu hodnotí cenu i prodaný objem za zklamání, například kvůli relativně nízkému zájmu institucionálních investorů, jiní analytici upozorňují na to, že stávající akcionáři firmy oproti původnímu plánu neprodávali své akcie, a tudíž pravděpodobně věří ve zlepšování hospodaření firmy.

Na pražské burze bude také doznívat výsledková sezóna. V úterý zveřejní výsledky VIG. "Očekáváme 13% meziroční pokles čistého zisku kvůli slabšímu hrubému předepsanému pojistnému (-4 % meziročně). Důvodem poklesu jsou Rumunsko a Itálie, což bude rovněž téma v hledáčku investorů," říká Vaníček.

Ve středu představí výsledky Orco, ve čtvrtek Pegas Nonwovens. U Pegasu J&T Banka čeká solidní 22% růst provozního zisku EBITDA díky očekávanému bezproblémovému chodu linek včetně započítání té nové v Egyptě. Investoři budou sledovat očekávané potvrzení plánů na rok 2014.

SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze
Pražská burza se po čase dočkala další primární emise. Své akcie na trhu uvedla pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz. Investiční web pro vás při této příležitosti připravil speciál včetně exkluzivního rozhovoru se šéfem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, který vám přiblíží (nejen) IPO této pivovarnické skupiny.
Jak se letos daří jednotlivým akciím na pražské burze?
Index PX se od začátku roku pohybuje v relativně úzkém pásmu a do úterního závěru obchodování přidal od ledna 0,3 %. Jak jsou na tom jednotlivé tituly?
Síly a slabiny koruny a eura očima ekonomů: Má pro ČR smysl přijmout euro aneb Lesk a bída (nad)národní měny
Kampaň "pro korunu, proti euru" korunuje populismus, který ovládá českou politickou scénu. Ne náhodou se přitom na strunu monetárního nacionalismu rozhodli zabrnkat okamurovci a ideově vyšeptalá ODS. O výhodách a nevýhodách národní a nadnárodní měny má smysl diskutovat, v podání zmíněných stran jde ale jen o štěkání prázdných hesel. Oslovili jsme proto hlavní ekonomy největších českých bank, aby shrnuli pro a proti eura i koruny.
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před 39 minutami

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus