Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014
|

Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014

V USA budou ve zkráceneém obchodním týdnu zveřejněny například údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, Německo zveřejní nezaměstnanost, na pražské burze oznámí výsledky VIG, Orco a Pegas. Ve středu se v Praze začne obchodovat s akciemi Pivovary Lobkowicz Group.

Investiční a ekonomický výhled

USA

26/5 Memorial Day - trhy jsou zavřené

27/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad duben: -0,7 % meziměsíčně, březen +2,6 %)

27/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad březen: 166,2 bodu, únor: 165,35 bodu)

27/5 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad květen: 55,4 bodu, duben: 54,2 bodu)

27/5 Spotřebitelská důvěra (odhad květen: 83 bodů, duben 82,3 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (odhad květen: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu (odhad květen: 9 bodů, duben: 7 bodů)

28/5 Žádosti o hypotéky

29/5 Zpřesněný odhad vývoje HDP za 1Q2014 (očekávání -0,5 % mezikvartálně, předchozí odhad +0,1 % mezikvartálně)

29/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 317 tisíc nových, předchozí: 326 tisíc nových)

29/5 Pokračující prodeje domů (odhad duben meziměsíčně: +1 %, březen meziměsíčně: +3,4 %)

30/5 Osobní příjmy a výdaje (odhad duben: příjmy +0,4 %, výdaje +0,2 %, březen: příjmy +0,5 %, výdaje: +0,9 %)

30/5 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad květen: 61 bodů, duben: 63 bodů)

30/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 82,5 bodu, předběžně: 81,8 bodu)

Americké akcie mají za sebou úspěšný týden. Index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %. Pro S&P 500 to znamenalo nové zavírací maximum, které index poprvé stanovil nad 1 900, když zakončil na 1 900,53 bodu.

"Příští týden bude důležité, zda S&P 500 opakovaně uzavře nad 1 900, pokud možno s nadprůměrným objemem obchodů. I když to bychom zřejmě chtěli příliš. Graf zůstává v neutrálním nastavení, ale brzy se může změnit na pozitivní," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na maximech americký index ještě chvíli zůstane. V pondělí totiž Američané slaví Memorial Day a trhy budou zavřené. I proto benchmark na rekord dosáhl za velmi nízkých objemů obchodů. Řada obchodníků totiž odjela na prodloužený víkend už v pátek. Růst z posledních dnů tak byl velmi křehký a udržení rekordních hodnot není samozřejmost.

"Většinou to bývá tak, že na trhu zůstanou méně zkušení obchodníci. Ti starší si vezmou volno. Udržet se nad hranicí, jako je 1 900 bodů, většinou vyjde až napotřetí, toto byl přitom teprve druhý pokus," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.

I přes napětí na Ukrajině a známky zpomalení růstu ekonomiky v Číně však strach na Wall Street klesá. Index volaitilty VIX v pátek uzavřel na 11,36 bodu, což je nejnižší úroveň od března 2013. Znamená to, že investoři budou nové informace vyhodnocovat spíše s rozvahou a reakce na ně nebude silná. Podle některých analytiků přitom bude volatilita dále klesat s tím, jak se blíží ospalé letní měsíce.

"Neznamená to, že nemůže přijít korekce, ale investoři teď nevidí nic, co by mohlo růst cen akcií ohrozit," říká Andrew Wilkinson, hlavní analytik trhů v Interactive Brokers.

Zpomalil také výprodej technologických akcií a akcií malých firem. Index Nasdaq přidal minulý týden 2,33 %, index menších firem Russel 2000, který krátce vstoupil do korekčního teritoria, stoupl nakonec o 2,1 % a je 7 % pod svými maximy z března.

Podle analytiků je index strachu na tak nízkých úrovních také proto, že akcie letos vlastně zatím nic nepředvedly a investoři vidí potenciál dalšího růstu. Index S&P 500 je i přes nový rekord letos v plusu jen 2,8 %.

Týden nebude příliš bohatý na významná makrodata. Zajímavá budou úterní data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, čtvrteční revize HDP za 1Q2014 a páteční nákupní index pro oblast Chicaga a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Investoři budou dále sledovat dění na Ukrajině po prvním kole prezidentských voleb, které probíhají v neděli. Pro investory se rýsuje několik variant, které mohou mít na trhy dle analytiků zcela rozdílný dopad. Býčí varianta: Oligarcha Petro Porošenko zvítězí v prvním kole, násilí se zmírní. Neutrální až negativní varianta: Porošenko nezíská většinu. Medvědí scénář: Násilí vzroste, Putin výsledky neuzná. Rusko zatím dalo najevo, že bude výsledky voleb respektovat, na východě Ukrajiny však separatisté vyhlásili samostatné území a volby se rozhodli bojkotovat.

Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku
Představte si situaci, kdy vám lékař diagnostikuje závažné onemocnění, avšak obratem slíbí, že vás rychle a spolehlivě vyléčí. "Skvělé," řeknete si. Jenže poté se jednoho dne vzbudíte a zjistíte, že nemáte dost síly ani na to, abyste vstali z postele. Když k sobě doktora znovu zavoláte, zažijete šok. Vysvětlí vám totiž, že nemoc sice skutečně porazil, avšak výměnou za to, že vám postupně selžou všechny životně důležité orgány s výjimkou srdce. Že se něco takového nikdy nemůže stát? Ve zdravotnictví možná ne, v ekonomice ano.
Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street?
Pro většinu lidí je Vlk z Wall Street jen jeden. Po přečtení stejnojmenné knihy či zhlédnutí hollywoodského trháku na její motivy snad nikoho ani nenapadne, že by se touto přezdívkou mohl chlubit i někdo jiný než americký burzovní makléř Jordan Belfort. Zdání ale klame. Kdyby se všechny dravé šelmy z wallstreetských kanceláří sešly na jednom místě, vznikla by hodně velká smečka.
10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.
BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné
Na rozdíl od roku 2013 mají americké akcie problém vůbec udržet nějaký zisk, z nových historických maxim během pár dnů opět o procento nebo dvě spadly. Dluhopisy naopak předvádějí masivní růst, výnosy 10letých amerických bondů klesly od začátku roku z 3 % na zhruba 2,5 %. Russ Koesterich ze společnosti BlackRock vysvětluje, proč navzdory letošnímu převažujícímu trendu raději zůstat u akcií.

Evropa

26/5 Německo - spotřebitelská důvěra GfK

27/5 Francie - spotřebitelská důvěra (odhad květen: 85 bodů)

27/5 Německo - maloobchodní tržby (odhad duben meziročně: +1,5 %, březen meziročně: -1,9 %)

28/5 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %)

28/5 Eurozóna - ekonomická důvěra

30/5 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně +0,1 %, meziročně +0,5 %)

Evropským akciím se v uplynulém týdnu dařilo. Celoevropský index DJ EuroStoxx 50 vzrostl o 0,96 %, britský FTSE 100 o 0,56 % oslabil, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % a německý DAX přidal 1,4 %.

I evropské akcie budou ovlivněny dalším vývojem na Ukrajině. Kromě toho se projeví i výsledky voleb do Evropského parlamentu, které budou zveřejněny v neděli ve 23 hodin. S napětím budou sledované především výsledky antievropských stran.

Obchodování se dále ponese v očekávání zasedání Evropské centrální banky. To sice proběhne až v červnu, už teď ale investoři spekulují, zda ECB skutečně uvolní měnové kohouty. Banka již naznačila, že se v červnu k nějakým krokům odhodlá. Chce však ještě znát nejnovější údaje o inflaci a ekonomice.

V týdnu však mnoho nových dat zveřejněno nebude. Z eurozóny i jednotlivých zemí přijdou údaje o ekonomické a spotřebitelské důvěře. Německo zveřejní maloobchodní tržby a očekávané budou především středeční německé údaje o nezaměstnanosti.

Z Německa přišly minulý týden dvě podstatné zprávy. Index podnikatelského klimatu v květnu klesl na 110,4 bodu z dubnových 111,2 bodu, očekával se pokles na 110,9 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 114,8 bodu z dubnových 115,3 bodu, ačkoli se čekalo mírné zlepšení na 115,5 bodu. Německé hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku naopak o vzrostlo více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky narostl o 2,5 % při očekávání růstu o 2,3 %.

Co očekává od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

30/5 Japonsko - nezaměstnanost

30/5 Japonsko - index spotřebitelských cen

30/5 Japonsko - průmyslová výroba

30/5 Japonsko - zahájená výstavba

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.
Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat
Ve stínu květnových voleb do Evropského parlamentu se schyluje k mnohem zásadnější bitvě. Bitvě severu proti jihu o roli Evropské centrální banky, potažmo k bitvě o euro.
Evropská unie: SHORT, nebo LONG?
Vítězství euroskeptiků a následné obavy z toho, že evropský integrační proces zařadí zpátečku, by trhy mohlo rozpohybovat. Na to by doplatila hlavně aktiva svázaná s periferií eurozóny, možná i euro jako takové. Pravděpodobnější však je, že volby do Evropského parlamentu nic zásadního nezmění. Možná i proto, že je tento parlament irelevantní, zaznělo mimo jiné v anketě Investičního webu.
Citi: Výhled úrokových sazeb, EUR/USD i všech komodit, na které si vzpomenete
Květnový výhled ekonomů ze Citigroup hovoří jasně - sazby půjdou v eurozóně dolů již pro druhé pololetí 2014, ve Spojených státech o rok později naopak začnou růst, výnosy dluhopisů by ale měly začít růst mnohem dříve. Japonský jen bude pokračovat v oslabování. Vítězem letošního roku na trhu s komoditami je káva, ale jak na tom bude v dalších čtvrtletích? A co ostatní, mnohem sledovanější komodity?

Česká republika

26/5 Spotřebitelská důvěra

27/5 VIG - hospodářské výsledky za 1Q2014

28/5 Orco - hospodářské výsledky za 1Q2014

29/5 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1Q2014

Index PX za uplynulý týden posílil o 1,1 % a dostal se na dohled tisícibodové hranici. Týden nakonec zakončil na 998 bodech. Nejvíce klesající akcií byla NWR (-11,1 % na 10,9 Kč), a to bez významných kurzotvorných zpráv. Index cen koksovatelného uhlí se pohnul jen nepatrně níže.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,3 % na 653 Kč). Titul se obchodoval do pátku naposledy s právem na dividendu 0,2 EUR na akcii. "Investoři se více zaměřili na solidní výsledky konkurenta Raiffeisen Bank, které měly dostatečnou sílu, aby přilákaly kupce i ke konkurenční bance," dodává k tomu Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Týden byl zásadní pro akcionáře Telefóniky C.R., protože ČNB schválila odkupní cenu, kterou bude nabízet PPF v povinné nabídce odkupu minoritním akcionářům. Cena bude pravděpodobně 295,15 Kč na akcii, a byly tudíž zohledněny odložené platby, které byly součástí transakce mezi PPF a španělskou Telefonicou. Zveřejnění samotné nabídky by mělo proběhnout do 3. června. Podle analytiků Erste hrozí akciím stažení z burzy.

Vedle toho management Telefóniky zpřesnil návrh dividendy na 18 Kč na akcii z původního rozpětí 18 až 30 Kč na akcii. Titul zakončil týden slabší o 2 % na 294 Kč.

Dividenda se řešila i v případě ČEZ. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny nedoporučil, aby stát měnil dividendovou politiku firmy. Návrh dividendy ze zisku v roce 2013 je stejný jako loni, tedy 40 Kč na akcii. Schválit ho musejí akcionáři na valné hromadě 27. června.

V novém týdnu čeká pražskou burzu zahájení obchodování s akciemi nové firmy. Pivovary Lobkowicz upsaly nové akcie v objemu 400 milionů Kč při ceně 160 Kč za akcii. Obchodování s nimi bude zahájeno ve středu. Část trhu hodnotí cenu i prodaný objem za zklamání, například kvůli relativně nízkému zájmu institucionálních investorů, jiní analytici upozorňují na to, že stávající akcionáři firmy oproti původnímu plánu neprodávali své akcie, a tudíž pravděpodobně věří ve zlepšování hospodaření firmy.

Na pražské burze bude také doznívat výsledková sezóna. V úterý zveřejní výsledky VIG. "Očekáváme 13% meziroční pokles čistého zisku kvůli slabšímu hrubému předepsanému pojistnému (-4 % meziročně). Důvodem poklesu jsou Rumunsko a Itálie, což bude rovněž téma v hledáčku investorů," říká Vaníček.

Ve středu představí výsledky Orco, ve čtvrtek Pegas Nonwovens. U Pegasu J&T Banka čeká solidní 22% růst provozního zisku EBITDA díky očekávanému bezproblémovému chodu linek včetně započítání té nové v Egyptě. Investoři budou sledovat očekávané potvrzení plánů na rok 2014.

SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze
Pražská burza se po čase dočkala další primární emise. Své akcie na trhu uvedla pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz. Investiční web pro vás při této příležitosti připravil speciál včetně exkluzivního rozhovoru se šéfem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, který vám přiblíží (nejen) IPO této pivovarnické skupiny.
Jak se letos daří jednotlivým akciím na pražské burze?
Index PX se od začátku roku pohybuje v relativně úzkém pásmu a do úterního závěru obchodování přidal od ledna 0,3 %. Jak jsou na tom jednotlivé tituly?
Síly a slabiny koruny a eura očima ekonomů: Má pro ČR smysl přijmout euro aneb Lesk a bída (nad)národní měny
Kampaň "pro korunu, proti euru" korunuje populismus, který ovládá českou politickou scénu. Ne náhodou se přitom na strunu monetárního nacionalismu rozhodli zabrnkat okamurovci a ideově vyšeptalá ODS. O výhodách a nevýhodách národní a nadnárodní měny má smysl diskutovat, v podání zmíněných stran jde ale jen o štěkání prázdných hesel. Oslovili jsme proto hlavní ekonomy největších českých bank, aby shrnuli pro a proti eura i koruny.
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
před 14 minutami

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
před 33 minutami

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
před hodinou

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna