Co musíte ráno vědět (7. května)
|

Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, co podle OECD v letošním roce čeká globální a domácí ekonomiku a jak se čeští finanční profesionálové připravují na důležité obchody? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1.Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter. Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %. Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan. Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

2. Evropské akcie v úterý kvůli pokračujícímu napětí na Ukrajině a smíšeným korporátním výsledkům oslabily

Evropské akcie v úterý převážně zlevnily. Investoři kvůli přetrvávajícímu napětí a pokračující protiteroristické akci ukrajinské armády na prorusky smýšlejícím východě země příliš nenakupovali. Rozporuplné byly také čtvrtletní finanční výsledky některých evropských firem. Německá automobilka BMW oznámila meziroční nárůst čistého zisku o jedenáct procent, slabší než očekávaná čísla ale představili německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas nebo britská banka Barclays. Britský FTSE 100 klesl o 0,35 %, německý DAX oslabil o 0,67 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,78 %.

Střední a východní Evropa v třetině roku: Hrozba (geo)politického vykolejení a rozdílné pozice jednotlivých zemí

Anketa: Jak se má zachovat investor v případě války na hranicích EU

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, akcie KB před středečními výsledky zdražily o 1,27 %

Index PX vzrostl o 0,20 % na 1 010,58 bodu. Nejlépe si vedly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,27 % na 4 620 Kč. Firma ve středu před otevřením trhu zveřejní své finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. O necelé procento zdražily akcie energetické společnosti ČEZ (+0,96 %) a více než půl procenta přidaly i cenné papíry petrochemické společnosti Unipetrol (+0,72 %). Oslabily naopak akcie Erste Group Bank, jejichž cena klesla o 1,10 % na 658 Kč, a necelé procento odepsaly akcie sázkové firmy Fortuna (-0,90 %), která před otevřením trhu stejně jako Komerční banka zveřejní výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí letošního roku. Akcie mediální společnosti CME, která ve středu ráno doplní trojlístek finančních výsledků reportujících firem, oslabily o 0,64 % na 54 korun.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu představí dubnový index nákupních manažerů v sektoru služeb (březen: 52,2 bodu) a současně i dubnový kompozitní PMI (březen: 52,8 bodu). Bank of Japan zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, s dubnovým indexem nákupních manažerů se přidá také Čína (březen: 51,9 bodu). Z Německa dopoledne přijdou údaje o průmyslových objednávkách (odhad březen: +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,6 % meziměsíčně) a z Francie statistika o průmyslové výrobě (odhad březen: +0,2 % meziměsíčně, únor: +0,1 % meziměsíčně) a obchodní bilanci (odhad březen: schodek 4 miliardy eur, únor: schodek 3,4 miliardy eur). Česká republika zveřejní podrobnosti o březnovém vývoji maloobchodních tržeb (odhad: +7,3 % meziročně, únor: +8,1 % meziročně) a průmyslové výroby (odhad: +8 % meziročně, únor: +6,7 % meziročně) a Česká národní banka bude rozhodovat o další podobě měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Ze Spojených států odpoledne přijdou pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Kromě nich se investoři budou soustředit také na předběžné čtvrtletní údaje o produktivitě práce mimo zemědělství (odhad 1Q2014: -1 % meziročně, 4Q2013: +1,8 % meziročně), nákladech na práci mimo zemědělství (odhad 1Q2014: +2,6 % meziročně, 4Q2013: -0,1 % meziročně) a březnový vývoj spotřebitelských úvěrů (odhad: +15,1 miliardy USD, únor: +16,5 miliardy USD). Pozornost budou trhy věnovat i vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové před společnou komisí obou komor Kongresu.

Ve výsledkové sezóně budou v Evropě pokračovat například společnosti Société Générale, Siemens, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Commerzbank a Imperial Tobacco Group. Ve Spojených státech kvartální výsledky svého hospodaření zveřejní Chesapeake Energy, Twenty-First Century Fox nebo Tesla Motors. Zahálet nebude ani pražská burza, kde se s čísly za první čtvrtletí pochlubí Komerční banka, Fortuna a CME. Kdo dále zveřejní výsledky svého hospodaření a jak jsou nastaveny odhady analytiků, naleznete ZDE. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita ve službách a zpracovatelském sektoru v eurozóně v dubnu vzrostla nejrychleji za téměř tři roky

Oživení v eurozóně v dubnu nabralo dech. Aktivita ve službách a zpracovatelském sektoru dohromady vzrostla nejrychleji za téměř tři roky a pozitivní je i výhled na příští měsíce díky novým zakázkám a pracovní síle, které v dubnu dále rostly. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních dat agentury Markit v dubnu vzrostl na 54 bodů z 53,1 bodu v březnu v souladu s předběžnými daty. Ve službách index vzrostl na 53,1 bodu z březnových 52,2 bodu (flash: 53,1 bodu). V celé evropské osmadvacítce index nákupních manažerů ve službách vzrostl na 54,5 bodu z 53,5 bodu v březnu.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekal se 0,2% pokles

Tržby maloobchodních prodejců v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, analytici přitom očekávali pokles o 0,2 % po únorovém růstu o 0,1 % (revidováno z +0,4 %). V celé evropské osmadvacítce také tržby vzrostly o 0,3 % po únorových +0,3 %. Meziročně se zisky obchodníků zvýšily v eurozóně o 0,9 % (odhad: 1,0 %) a v EU28 o 1,6 %. Uvedl to v úterý evropský statistický úřad Eurostat.

Euro je k dolaru nejsilnější za posledních sedm týdnů, Francie vyzývá k široké diskuzi

7. Švýcarské bance hrozí v USA miliardová pokuta

Americké úřady a druhá největší švýcarská banka Credit Suisse jsou prý blízko dohody, podle které by firma zaplatila miliardu dolarů za to, že napomáhala daňovým únikům ve Spojených státech. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené s celým případem. Credit Suisse se zdržela komentáře.

8. OECD snížila predikci globálního ekonomického růstu na 3,4 % z předchozích 3,6 %

OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, to je o 0,2 procentního bodu méně než v předchozí předpovědi.

9. Goldman Sachs: Očekáváme pokles americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o 0,6 %

Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %.

10. Bayer kupuje za 14,2 miliardy USD divizi léků od skupiny Merck

Německá farmaceutická společnost Bayer oznámila, že od svého amerického konkurenta Merck kupuje za 14,2 miliardy USD divizi léků. Obě společnosti také budou spolupracovat na vývoji a marketingu některých léků, jako je Adempas. Jde o druhou velkou fúzi ve farmaceutickém sektoru za poslední měsíc. V dubnu se na společném podniku dohodly Novartis a GlaxoSmithKlein. Bayer se tak stane druhým největším světovým dodavatelem léků, na které není nutný lékařský předpis. Transakce ještě musí získat souhlas regulačních orgánů. Její dokončení se očekává ve druhé polovině letošního roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak se připravit na velký obchod: Pověrčivost českých finančních profíků v praxi

Na nedávném Investičním večeru se moderátor Roman Chlupatý s Petrem Hlinomazem (BH Securities) a Mikulášem Splítkem (brokerjet ČS) bavili o tržních aforismech. Jsou i tito experti na svět investic pověrčiví? Podívejte se sami, doporučujeme především část začínající v čase 13:45.

Pokud nechcete přetáčet, klikněte rovnou zde: Co dělají před důležitým obchodem dva čeští finanční experti?

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před hodinou

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky