Co musíte ráno vědět (9. května)
|

Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a USA, co trhům po zasedání Evropské centrální banky vzkázal její šéf Mario Draghi a proč se o blondýnkách říká, že jsou hloupé? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině čtvrteční obchodní seance slibně rostly. Makrodat byl sice na trhu nedostatek, dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo, ale dopadla dobře a pomohla trhům mírně nahoru. Během dne se však optimismus investorů pomalu vytrácel a v druhé polovině obchodování již převahu získali prodávající. Dva ze tří hlavních indexů tak nakonec uzavřely v červených číslech. "Čísla z amerického trhu práce jsou dobrá a podle mého názoru potvrzují, že se Spojené státy definitvně vzpamatovaly z kruté zimy, která je trápila na konci loňského a začátku letošního roku," řekl Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.

Dow posílil o 0,20 % na 16 550,97 bodu, širší S&P 500 ale oslabil o 0,14 % na 1 875,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,40 % na 4 051,50 bodu. Oslabila většina hlavních odvětví, nejvíce sektory služeb, energetiky a zdravotnictví. V zelených číslech se dokázala udržet pouze odvětví telekomunikací a financí. Čtvrtletní výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejnily například společnosti priceline.com, News Corp, Symantec a CBS.

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Spojené státy mají eso v rukávu. Proti ruským bankám plánují použít silný kalibr

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB a slovech Maria Draghiho o možné brzké podpoře ekonomiky posílily

Akcie na evropských akciových trzích ve čtvrtek v reakci na slova šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, že by banka o podpoře evropské ekonomiky mohla rozhodnout na příštím zasedání, zdražily. Investoři očekávají, že by ECB ve snaze zabránit pádu eurozóny do deflace mohla zahájit jistou formu kvantitativního uvolňování. Úrokové sazby jsou totiž na minimech a příliš prostoru k jejich dalšímu snižování již banka nemá. Britský FTSE 100 posílil o 0,63 %, německý DAX vzrostl o 0,90 % a francouzský CAC 40 přidal 1,37 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 1,41 % na 3 204,30 bodu. Posílily všechny hlavní sektory indexu STOXX Europe 600, nejvíce se dařilo bankám a realitnímu odvětví. Nejslabší výkonnost předvedly pojišťovny, akcie mediálních firem a sektor základních materiálů. Pražská burza zůstala ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřená.

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

Euforie na trhu s evropskými dluhopisy: Srdečné pozdravy z evropské periferie

3. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní dubnový index spotřebitelských (CPI) a výrobních (PPI) cen (odhad duben CPI: +2,1 % meziročně, březen CPI: +2,4 % meziročně, odhad duben PPI: -1,8 % meziročně, březen: -2,3 % meziročně) a Japonsko přidá index předstihových ekonomických ukazatelů (odhad březen: 106,9 bodu, únor: 113,5 bodu). Německo na trhy dopoledne pošle údaje o březnové obchodní bilanci (odhad: přebytek 16,6 miliardy eur, únor: přebytek 15,7 miliardy eur). Francie doplní čísla o stavu svého rozpočtu (únor: schodek 25,7 miliardy eur) a Itálie statistiku o průmyslové výrobě (odhad březen: +1,2 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,4 % meziročně a -0,5 % meziměsíčně). Série makrodat přijde také z Velké Británie, která stejně jako Itálie zveřejní statistiku o průmyslové výrobě (odhad březen: +2,4 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně, únor: +2,7 % meziročně a +0,9 meziměsíčně), výrobě ve zpracovatelském sektoru (odhad březen: +2,9 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně, únor: +3,8 % meziročně a + 1,0 % meziměsíčně) a obchodní bilanci za březen (odhad: schodek 9 miliard GBP, únor: schodek 9,094 miliardy GBP). Řecko investorům hodinu před polednem představí index spotřebitelských cen (odhad duben: -1,4 % meziročně, březen: -1,5 % meziročně) a údaje o březnové průmyslové výrobě (únor: +1,7 % meziročně). Spojené státy odpoledne zveřejní vývoj velkoobchodních zásob (odhad březen: +0,5 % meziměsíčně, stejně jako v únoru), počet otevřených pracovních pozic JOLTS (odhad březen: 4,125 milionu, únor: 4,173 milionu) a veřejné vystoupení bude mít šéf mineapolisského Fedu Narayana Kocherlakota. Čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní v Evropě společnosti Telefónica, ArcelorMittal nebo Alcatel-Lucent a v USA Ralph Lauren. Odhady výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Draghi poslal euro do kolen: ECB by mohla zasáhnout na příštím zasedání

Evropská centrální banka v květnu ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Banka sice neoznámila žádné nové kroky ke stimulaci ekonomiky, podle šéfa ECB Maria Draghiho by však mohla ekonomiku podpořit na červnovém zasedání. Inflace v eurozóně byla v dubnu podle předběžných odhadů meziročně +0,7 %, což je sice nárůst oproti březnovým 0,5 %, ale stále daleko od 2% cíle ECB. Mluvilo se proto o tom, že by ECB mohla zahájit nějakou formu kvantitativního uvolňování. Podle Maria Draghiho by čtvrteční diskuze v radě guvernérů mohla být předehrou k červnovému jednání, kdy bude pro banku pohodlnější zasáhnout. Guvernéři totiž nejdříve chtějí vidět červnovou prognózu vývoje ekonomiky.

Evropské kvantitativní uvolňování čekejte nejpozději v červnu

5. Německá průmyslová výroba v březnu nečekaně klesla

Výkon německého průmyslu se v březnu poprvé za pět měsíců snížil. Průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,5 %, očekával se přitom růst o 0,2 %. Meziročně výkon průmyslu o 3 % vzrostl. "Základní trend v průmyslovém sektoru zůstává růstový," uvedlo německé ministerstvo průmyslu v prohlášení. Upozornilo rovněž, že za celé první čtvrtletí růst průmyslové výroby zrychlil na 1,2 % z 0,7 % v posledních třech měsících loňského roku.

6. Nezaměstnanost v Řecku v únoru pátým měsícem v řadě klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila na 26,5 % z lednových revidovaných 26,6 % a ocitla se nejníže za více než rok. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. Nezaměstnanost klesla již pátý měsíc za sebou, což je další známka toho, že by se ekonomika mohla vymanit z šest let trvajícího poklesu.

Eurozóna: Nezaměstnanost v březnu stagnovala na 11,8 % (odhad: 11,9 %, únor revidován na 11,8 % z 11,9 %)

7. Irsko prodalo desetileté dluhopisy s rekordně nízkým výnosem

Irsko prodalo desetileté státní dluhopisy v objemu 750 milionů eur s rekordně nízkým výnosem 2,7 %. Čtvrteční aukce dluhopisů byla již třetí regulární aukcí od konce loňského roku, kdy Irsko opustilo záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Dublin je od letošního roku ve financování svých potřeb plně soběstačný a podařilo se mu již zajistit veškeré finance na celý letošní rok. Letos má v plánu ještě nabídnout dluhopisy v objemu osm miliard eur, aby dokončil své předběžné financování na příští rok.

8. Yellenová: Míra participace klesá a klesat bude

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek předstoupila před americké senátory. Na narážku republikánského kongresmana Peta Sessionse o nezdravém stavu trhu práce odpověděla, že nechce dávat velký důraz měsíčním datům, která jsou volatilní. Míra participace je podle ní v posledních měsících víceméně stabilní (byť nejnižší od roku 1978), ale z dlouhodobého hlediska výrazně poklesla. Pokles podle ní způsobují dva důvody - demografický vývoj, který bude nadále nepříznivý, protože generace baby boomers odchází do důchodu, a navíc klesá míra participace mezi mladými lidmi, protože více studují. Druhým důvodem je podle ní převládající obecná slabost trhu práce.

9. Coca-Cola zavře dvě továrny na výrobu džusů v Rusku

Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zavře dvě ze svých čtyř ruských továren na výrobu džusů, aby snížil kapacitu výroby v době poklesu trhu. O práci tak přijde zhruba tisíc lidí a roční kapacita výroby klesne o 560 milionů litrů. "Trh s džusy loni klesl o pět procent a výkon divize Nidan byl horší než výkon celého trhu," řekl agentuře Reuters mluvčí firmy Vladimir Kravcov. Podle něj Coca-Cola zvažovala zavření závodů již nějaký čas a rozhodnutí o jejich uzavření učinila loni.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Na vtipech o blondýnách možná něco bude

Australská moderátorka Sarah Harrisová se nedávno měla stát důkazem nadpřirozených schopností telepata Anthonyho Laye, který tvrdí, že dokáže číst myšlenky. Úkol Harrisové byl jednoduchý, přesto ale vše nedopadlo úplně podle plánu. Ve studiu byly připraveny čtyři pistole na nastřelování hřebíků, z nichž jen jedna v sobě hřebíky skutečně měla. Když telepat moderátorku vyzval, aby jednu z pistolí vzala a namířila ji na jeho dlaň, zachovala se Harrisová, světlovlasé čtenářky jistě prominou, jako pravá blondýna.

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před 11 minutami

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika