Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se v předvečer zasedání ECB dařilo světovým i českým akciím, kdo je aktuálně čtvrtým nejbohatším Čechem a kolik budou stát byty v bývalé nejvyšší budově světa? To všechno by vás mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po slabším začátku opět vzaly historická maxima útokem a mírně posílily

Náladu na trhu podpořily solidní výsledky květnových průzkumů mezi nákupními manažery v oblasti služeb. Investory předtím zklamala jak tvorba pracovních míst v soukromé sféře, kterou odhalil květnový report společnosti ADP (jen 179 tisíc nových pozic, čekalo se přes 200 tisíc), ani nečekaně hluboký schodek obchodní bilance (47,2 miliardy USD). Vše spěje ke čtvrtečnímu zasedání ECB a páteční komplexní zprávě z pracovního trhu v USA. Index S&P 500 v průběhu dne stanovil své nové intradenní maximum na 1 928,63 bodu a na konci obchodování vykázal růst o 0,19 % na 1 927,88 bodu. Dow přidal 0,09 % na 16 737,47 bodu a Nasdaq posílil o 0,41 % na 4 251,64 bodu. V mínusu zakončily pouze sektory energetiky a telekomunikací, nejvíce se naopak dařilo odvětvím spotřebního zboží a zdravotní péče. V rámci indexu Dow se nejvíce dařilo akciím firem Travelers, DuPont a McDonald's, nejvíce naopak ztrácely United Technologies, General Electric a Cisco Systems. Index volatility amerických akcií VIX narostl o necelá dvě procenta na 12,08 bodu. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů pokračovaly v růstu, který trvá od začátku týdne, a na konci obchodní seance se zastavily na 2 60 %.

Béžová kniha: Ekonomický růst zrychlil ve všech 12 regionech USA, které sleduje americká centrální banka

Tak přece jeden argument pro korekci na americkém akciovém trhu

Jak stárne akciový býk: 5 grafů

2. Evropské akcie ve středu mírně ztratily, čeká se na čtvrteční rozhodnutí ECB

Investoři na evropských trzích zvažovali některá důležitá makrodata, vše ale spěje ke čtvrtečnímu "dnu D", kdy Evropská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky. HDP eurozóny v prvním čtvrtletí podle očekávání mírně vzrostl, podnikatelská aktivita v Evropě ale v květnu expandovala pomaleji, než očekávali analytici. Britský index FTSE 100 ve středu odepsal 0,26 % na 6 818,63 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,06 % na 4 501 bodů a německý DAX mírně vzrostl o 0,07 % na 9 926,57 bodu. Nejvíce klesly ceny akcií automobilek.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v květnu 53,2 bodu (duben: 53,1 bodu, odhad: 53,5 bodu)

3. Pražská burza ve středu klesla, dolů ji táhly ČEZ i NWR

Nedařilo se především akciím NWR, které oslabily o 5,36 % na 10,60 Kč. Nejvíce se obchodovalo s akciemi Telefóniky C.R., které zlevnily o 0,51 % na 293 Kč. Oslabovaly i akcie ČEZ, jež ztratily 0,67 % na 589 Kč. Rostla naopak cena cenných papírů Erste Group Bank, které nakonec zpevnily o 0,2 % na 697 Kč. Zobchodovaly se akcie za 421 milionů Kč, což je pod průměrem 711 milionů Kč.

PPF nebude usilovat o stažení akcií Telefóniky z burzy, termín platnosti nabídky odkupu podílů minoritních akcionářů možná prodlouží

4. Očekávané události

Nejsledovanější bude zasedání Evropské centrální banky, která zřejmě rozhodne o dalším uvolnění měnové politiky. Většina analytiků oslovených agenturou Reuters čeká snížení základní sazby, která je od listopadu na minimální úrovni 0,25 %. ECB by podle analytiků měla snížit i depozitní sazbu, která by se tak z nynější nuly dostala poprvé do záporu. Znamenalo by to, že komerční banky by za své krátkodobé úložky přebytečných peněz u ECB musely platit. Snížení sazeb by ale mělo být vzhledem k jejich nynější velmi nízké úrovni pouze nepatrné, v rozsahu 0,10 až 0,15 procentního bodu, shodují se analytici. V USA se očekává zveřejnění tržeb maloobchodních řetězců a jako každý čtvrtek týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 300 tisíc nových). V Evropě rozhoduje kromě ECB o nastavení měnové politiky i Bank of England. Francie zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (ILO; odhad 1Q2014: 10,3 %, 4Q2013: 10,2 %). V Německu budou oznámeny průmyslové objednávky (odhad duben: +4,6 % meziročně a +1,4 % meziměsíčně, březen: +1,5 % meziročně a -2,8 % meziměsíčně). Za celou eurozónu přijdou čísla o maloobchodních tržbách (odhad duben: +1,2 % meziročně a +0,0 % meziměsíčně, březen: +0,9 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně). Maloobchodní tržby budou zveřejněny i v ČR, kde se k nim přidá ještě statistika obchodní bilance. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs: Růstu ziskových marží amerických firem nemusí být konec

Podle americké banky je předčasné mluvit o tom, že ziskové marže amerických firem dosáhly vrcholu. Pokles marží někteří analytici považují za důkaz blížící se korekce.

Potíže na obzoru: Ziskové marže začaly klesat

6. Ruský Home Credit zavře 200 poboček, propustí 1 400 lidí

Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB) do konce prvního pololetí v Rusku zavře 200 poboček a propustí 1 400 zaměstnanců. V rozhovoru s tamním listem Vedomosti to řekl generální ředitel banky Ivan Svítek. HCFB patří do skupiny kolem českého finančníka Petra Kellnera a v Rusku patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů. V letošním prvním čtvrtletí banka poprvé ve své historii vykázala ztrátu.

7. Vítek získá většinu v bývalé Orco Germany. Je čtvrtým nejbohatším Čechem

Český podnikatel Radovan Vítek se dohodl na ovládnutí německé realitní společnosti GSG Group, která se donedávna jmenovala Orco Germany. Vítek vloží do GSG Group svůj 100% podíl ve firmě CPI Group a za něj dostane 2,47 miliardy nových kmenových akcií GSG. Jeho podíl v GSG se tím zvýší na zhruba 85 % z dosavadních asi 25 %, uvedla německá firma podle agentury Reuters. Podle letošního žebříčku časopisu Forbes se Vítek řadí na čtvrté místo mezi nejbohatšími Čechy. S majetkem ve výši 1,4 miliardy dolarů se zařadil za Petra Kellnera (11 miliard USD), Andreje Babiše (2,4 miliardy USD) a Karla Komárka (1,6 miliardy USD).

8. Evropská komise předpokládá, že Litva přijme euro od ledna 2015

ECB oznámila, že Litva splňuje kritéria pro přijetí eura. O vstupu země do eurozóny se bude jednat na summitu 26. a 27. června. Návrh komise musí ještě potvrdit členské státy. Litva bude devatenáctou z celkem 28 zemí Evropské unie, která přijme euro, měnu spojovanou v posledních letech i s ekonomickými potížemi EU.

9. Šéf ČEZ Beneš: Vláda rozhodne o jaderných projektech do konce roku

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že vláda do konce roku rozhodne o dalším směřování jaderné energetiky v ČR. Podle něj se musí stanovit, kolik reaktorů má být postaveno a kde mají stát. Stejně tak musí být jasné, jak se bude dostavba financovat. Beneš také prohlásil, že ČEZ neplánuje žádný nový byznys na Balkáně.

10. Český HDP vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 % a překonal odhady

Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost v 1. čtvrtletí meziročně o 2,5 % a v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 %. Předběžný odhad zveřejněný 15. května předpokládal pouze 2% meziroční růst. Analytici v průměru čekají celoroční růst ekonomiky o 2,5 % a více. "Pozitivní je, že je oživení založeno na širokých základech. Meziroční růst povzbudily všechny hlavní složky poptávky, tedy soukromá i vládní spotřeba, investice a export," uvedl analytik z UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Zveřejněná čísla vypadají velmi dobře, roste spotřeba domácností, fixní investice, vládní výdaje i vývozy. Ale skutečným důvodem, proč HDP roste (ano, HDP, nikoli životní úroveň), jsou jen a jen vývozy," nesouhlasí tak úplně hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Proč?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ateliérový byt na vrcholu Woolworth Building se bude prodávat za rekordních 110 milionů USD

Kdysi nejvyšší budova světa ležící na dolním Manhattanu bude mít těsně pod vrcholkem devítipatrový ateliérový byt v hodnotě 110 milionů USD. Horní patra 57poschoďové budovy promění developer Alchemy Properties na 34 luxusních bytů. V úplně špičce věže bude devítipatrový ateliér s úchvatným výhledem na město. Podle agentury Bloomberg by mělo jít o nejdražší byt na Manhattanu v ceně 110 milionů USD. Prodávat se začne letos na podzim a k nastěhování bude v roce 2016.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 20 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus