Co musíte ráno vědět (6. června)
|

Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě i Spojených státech, jaké zbraně v boji proti pádu eurozóny do deflace vytasil šéf ECB Mario Draghi a kterým výrokem proti sobě Morgan Freeman poštval velkou část americké populace? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po zasedání ECB posílily. S&P 500 a Dow vystoupaly na nové rekordy

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování posilovaly, povzbuzeny rozhodnutím Evropské centrální banky přistoupit k novým opatřením na podporu ekonomiky eurozóny. Indexy S&P 500 a Dow se dostaly na nové rekordy a nakonec si připsaly nová zavírací maxima. Index Dow nakonec posílil o 0,57 % na 16 833,40 bodu, S&P 500 přidal 0,62 % na 1 939,77 bodu a Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 295,29 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se přitom dařilo odvětvím průmyslu, technologií a financí. Index volatility VIX spadl o více než 2 % na 11,83 bodu. Výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů klesly o 2 bazické body na 2,58 %. Z makrodat ze Spojených států přišla pouze dílčí statistika z trhu práce, podle které počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 31. května vzrostl o 8 tisíc na 312 tisíc.

S býkem roste chuť. Analytici se indexu S&P 500 nad 2 000 bodů nebojí

Představí Amazon v polovině června svůj vlastní mobilní telefon?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po krocích ECB převážně zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek podpořeny rozhodnutími Evropské centrální banky převážně zdražily. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v první polovině obchodování stagnoval, po zveřejnění výsledku zasedání ECB a následných slovech jejího šéfa Maria Draghiho ale vystřelil nahoru a posílil o necelé procento. ECB dále snížila úrokové sazby a představila další opatření na podporu evropského hospodářství včetně cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO). Britský FTSE 100 sice oslabil o 0,08 %, německý DAX ale vzrostl o 0,21 %, francouzský CAC 40 přidal 1,06 % a panevropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,90 % na 3 267,05 bodu. Největší zisky si připsaly akcie automobilek a cenné papíry ze sektoru stavebnictví a odvětví služeb. Zaostaly naopak finanční tituly a sektor spotřebního zboží. Euro na výsledek zasedání ECB zareagovalo prudkým oslabením z 1,361 EUR/USD až pod 1,352 EUR/USD, poté ale ztráty smazalo a kolem 18.00 se obchodovalo poblíž 1,632 EUR/USD.

Kritika inflace: Chrání bohaté a ubližuje chudým

Anketa: Letní (ne)pohoda aneb Povolený doping a rizika, která budou v létě hýbat trhem

3. Pražská burza ve čtvrtek vzrostla, akcie NWR ale po výprodeji poprvé v historii uzavřely pod 10 korunami

Index PX vzrostl o 0,36 % na 1 029,59 bodu. Největší zisk si připsaly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,69 % a po dvou měsících uzavřely nad 700 korunami na 708,80 Kč. Přes procento zdražily i akcie pojišťovny VIG (+1,58 %) a o necelé procento vzrostla cena akcií mediální společnosti CME (+0,91 %) nebo energetické společnosti ČEZ (+0,66 %). Akcie AAA Auto na burze RM-SYSTÉM v souvislosti s pokračujícími spekulacemi o možném brzkém prodeji firmy zdražily o 11,36 % na 65,70 Kč. Přes šest procent naopak odepsaly akcie uhelné společnosti NWR, které tak vůbec poprvé uzavřely pod 10 korunami na 9,90 Kč. Miroslav Frayer z Komerční banky upozornil na slova finančního ředitele NWR Marka Jelínka, který sice očekává vzestup cen uhlí, nicméně je podle něj těžké odhadnout konkrétní časový horizont. Jelínek podle svých slov zároveň nemá velká očekávání ohledně cen energetického uhlí. K plánu na restrukturalizaci dluhu, který společnost zveřejnila v pondělí, Jelínek podle Frayera uvedl, že pevně věří v dohodu s akcionáři. Kolem čtyř procent ztratily cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (-4,29 %) a zhruba o procento a půl klesla cena akcií Komerční banky (-1,63 %).

ČS: Červnová strategie pro české akcie

Cena evropského uhlí na burze klesla nejníže za pět let

4. Očekávané události

Německo v pátek zveřejní údaje o průmyslové výrobě (odhad duben: +2,7 % meziročně a +0,4 % meziměsíčně, březen: +3 % meziročně a -0,5 % meziměsíčně) a obchodní bilanci (odhad duben: přebytek 15,1 miliardy eur, březen: přebytek 16,4 miliardy eur). Výsledky dubnové obchodní bilance přidají i Francie (odhad: schodek 5 miliard eur, březen: schodek 4,9 miliardy eur), Velká Británie (odhad: schodek 8,6 miliardy liber, březen: schodek 8,478 miliardy liber) a Česká republika (březen: přebytek 49,1 miliardy Kč), která doplní ještě údaje o průmyslové výrobě (březen: +8,7 % meziročně) a stavební výrobě (březen: +12,8 % meziročně). Švýcarsko posléze na trhy pošle květnový index spotřebitelských cen (odhad: +0,1 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, duben: +0,0 % meziročně a +0,1 % meziročně) a Řecko přidá údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku (4Q2013: -1,1 % meziročně). Ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat údaje o květnové nezaměstnanosti (odhad: celková míra nezaměstnanosti 6,4 %, nových míst mimo zemědělství 213 tisíc, v soukromé sféře 215 tisíc, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, duben: 6,3 %, 288 tisíc, 273 tisíc, +0,0 %) a dubnových spotřebitelských úvěrech (odhad: růst o 16 miliard USD, březen: 17,529 miliardy USD). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka v boji proti deflaci přitvrzuje, znovu snížila úrokové sazby a oznámila další podpůrné programy

ECB na červnovém zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu o 10 bazických bodů na 0,15 %. Depozitní sazbu snížila poprvé v historii do záporného teritoria na -0,10 % a refinanční sazbu snížila na 0,40 % z 0,75 %. Snížení depozitní sazby se víceméně očekávalo, v průzkumu finanční televize CNBC to předpokládalo 52 % dotázaných analytiků. Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi oznámil brzké zahájení dvou kol cíleného dodání likvidity bankám (TLTRO), zrušení sterilizace odkupu státních dluhopisů a urychlení příprav programu na odkup strukturovaných dluhopisů krytých aktivy (ABS). Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Červnové zasedání ECB v kostce

Britská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %

6. ČR: Maloobchodní tržby v dubnu meziročně vzrostly o 6 % (březnová data revidována na +5,1 % z +5,2 %)

Tržby v českém maloobchodě v dubnu včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy reálně klesly o 0,1 % meziměsíčně a meziročně očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 4,9 %. Na meziročním růstu tržeb bez očištění o 6 % se podílel zvýšený prodej jak v motoristickém segmentu, tak v maloobchodě. Ve čtvrtek to uvedl Český statistický úřad. "Meziroční růst maloobchodních tržeb byl ovlivněn zejména prodejem v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, který se zvýšil o deset procent," sdělili pracovníci ČSÚ. Tržby za počítačová a komunikační zařízení dokonce vzrostly nejvíce za posledních šest let, konkrétně o 28,4 %.

7. G7: Energetická bezpečnost je prvořadou geopolitickou otázkou

Energetická bezpečnost je geopolitickou otázkou prvořadého významu, shodli se ve čtvrtek v Bruselu lídři vyspělých ekonomik ze skupiny G7. Po schůzce to novinářům řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Připomněl také, že energetická problematika úzce souvisí s otázkou ochrany klimatu. "Čím méně budeme závislí na fosilních palivech, která někdy pocházejí z problematických částí světa, čím více budeme spoléhat na obnovitelné nebo své vlastní zdroje, tím lepší bude zajištění našich dodávek," poznamenal Barroso na tiskové konferenci.

8. Cena evropského uhlí na burze klesla nejníže za pět let

Evropské ceny uhlí na promptním trhu klesly ve čtvrtek nejníže za pět let. Cena uhlí s dodáním do přístavů v Amsterodamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) v červnu se snížila až na 70,15 dolaru za tunu, což bylo nejníže od října 2009, uvedla agentura Reuters. Slabá poptávka po energiích po celé Evropě pak přispěla i k poklesu dalších energetických trhů na minima za několik let. Cena uhlí je nyní 45 % pod svým vrcholem z prvního čtvrtletí 2011. Ceny uhlí v posledních několika měsících stabilně klesají kvůli omezené poptávce po energiích v celé Evropě způsobené mírnými teplotami a globálnímu nadbytku dodávek uhlí.

9. Mezinárodní měnový fond snížil výhled růstu čínské ekonomiky pro rok 2015 na 7 % a vyzval zemi k prosazování dalších reforem

Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek snížil svůj odhad ekonomického růstu Číny na příští rok na 7 % z dosavadních 7,3 %. Fond také Čínu vyzval, aby nepřijímala další opatření na stimulaci ekonomického růstu, a místo toho se více soustředila na snížení finančních rizik. Ve svém hodnocení MMF převážně vyjádřil důvěru ve zdraví druhé největší ekonomiky světa, zdůraznil však, že by Peking měl zapracovat na reformách, které by napravily některé ekonomické nerovnováhy, včetně "mírně podhodnoceného" jüanu.

10. Nizozemská banka ING potvrdila přípravu IPO své evropské pojišťovací divize NN

Nizozemská banka ING Groep potvrdila, že připravuje primární nabídku akcií (IPO) své evropské pojišťovací divize NN Group. Banka chce v rámci emise, která by měla proběhnout nejpozději do konce letošního roku, prodat minoritní podíl velkým investorům. V dalších fázích plánuje snížit svůj podíl do konce příštího roku na méně než 50 % a do konce roku 2016 by neměla vlastnit již žádné akcie NN. Generální ředitel ING Ralph Hamers nicméně naznačil, že by celý proces mohl být mnohem rychlejší. Firma by podle něj akcie NN mohla při příznivých podmínkách na trzích uvést do oběhu již "během jednoho až dvou měsíců".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Odvolávání se na barvu pleti je jen výmluva, tvrdí Freeman

Populární americký herec Morgan Freeman se v rámci propagace svého vědeckého pořadu Skrz červí díru dostal i k poněkud vážnějšímu tématu. Moderátor televize CNN Don Lemon se ho zeptal, zda si myslí, že o distribuci bohatství rozhoduje i rasová příslušnost. "V žádném případě. My dva jsme toho jasným důkazem," odpověděl okamžitě herec známý například z role trestance Ellise "Reda" Reddinga ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank. "Když člověk po něčem touží, stačí se na to upřít a svého cíle dosáhne. Odvolávání se (na barvu kůže) je pro mě jen výmluvou," neváhal dodat. Tím na svoji osobu ale strhl obrovskou lavinu kritiky, která mu kromě jiného vyčítá, že pro své bohatství přestává vidět skutečný stav věcí.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 13 minutami

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne obchodovaly smíšeně, americké indexy rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
před 44 minutami

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
před hodinou

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
před hodinou

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy