Co musíte ráno vědět (11. července)
|

Co musíte ráno vědět (11. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a Americe, na jakou sumu vyčíslila rakouská Erste dopady nového maďarského zákona a s jakým trestem odešel od amerického soudu za házení vajec na dům svého souseda zpěvák Justin Bieber? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování výrazným poklesem. Jedním z hlavních důvodů byly problémy největší banky v Portugalsku, kvůli čemuž mezi investory opět vyvstaly obavy o vývoj ekonomiky starého kontinentu a zdraví evropského bankovního systému. Americké burzy nicméně již během první hodiny obchodování část ztrát smazaly a krátce před osmou hodinou již akcie zlevňovaly jen o zhruba dvě desetiny procenta. Nad nulu se ale nakonec ani jeden ze tří nejsledovanějších akciových indexů dostat nedokázal. Dow oslabil o 0,42 % na 16 915,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,41 % na 1 964,68 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,52 % na 4 396,20 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles postihl akcie ze sektoru základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru energetiky. Šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová ve svém čtvrtečním projevu uvedla, že by americká centrální banka mohla se zvyšováním úrokových sazeb začít ještě během letošního roku. "Když se dívám na ukazatele, kterými se Fed při rozhodování o podobě měnové politiky rozhodl řídit, nemohu si nevšimnout, že většina z nich již naznačuje nejvyšší čas na opuštění prostředí prakticky nulových sazeb," uvedla podle agentury Dow Jones. Esther Georgeová nicméně není členkou komise, která o podobě americké měnové politiky rozhoduje, poznamenala dále agentura.

Oblíbené dividendové akcie George Sorose

Bublina, nebo férové ocenění akcií? Jak se to vezme

2. Evropské akcie ve čtvrtek pod tíhou periferních burz zlevnily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely, když je celý den dolů táhly burzy z jihu Evropy. Výrazně klesl z velkých evropských trhů například hlavní index španělské burzy, což bylo mimo jiné ovlivněno i neřízeným pádem ceny akcií největší portugalské banky Banco Espírito Santo na sousední burze v portugalském Lisabonu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,68 %, německý DAX klesl o 1,52 %, francouzský CAC odepsal 1,34 %, italský FTSE MIB se snížil o 1,90 % a španělský IBEX 35 spadl o 1,98 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,64 % na 3 150,59 bodu. Nejvíce ztrácely akcie ze sektoru ropy a zemního plynu, klesl také bankovní sektor a nejvíce oslabily akcie chemiček. Převážně v zelených číslech naopak uzavřely tituly z realitního sektoru. Akcie největší portugalské banky Banco Espírito Santo během čtvrtečního obchodování zlevňovaly až o více než 17 % poté, co mezi investory začaly růst obavy z negativních dopadů finančních problémů holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila. Portugalský burzovní regulátor CMVM nakonec krátce po 13.30 SELČ obchodování s akciemi BES pozastavil. Benchmarkový index portugalské burzy PSI 20 kvůli obavám ohledně bankovního sektoru odepsal 4,18 %.

Německá vláda připravila plán, podle kterého budou banky zachraňovat jejich věřitelé

PwC: Evropský trh IPO dosáhl ve 2. čtvrtletí rekordních výsledků

3. Pražská burza ve čtvrtek kvůli dalšímu zlevnění cenných papírů Erste Group Bank ztrácela. Dále padaly i akcie firem Orco a NWR

Index PX klesl o 0,54 % na 943,40 bodu. Po středečním mírném posílení ve čtvrtek opět výrazně ztrácely akcie rakouské Erste Group Bank, které se během dne dostaly až pod 480 Kč za akcii a nakonec uzavřely se ztrátou 3,06 % na 497 Kč. Mluvčí Erste během dne uvedl, že banka odhaduje, že by se její výdaje spojené s novým maďarským zákonem, podle nějž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček, mohly vyšplhat až na 300 milionů eur. Nejvíce ovšem zlevnily akcie developera Orco (-5,38 %), který již v úterý oznámil, že plánuje stažení svých akcií z pražské burzy, a uhelné společnosti NWR (-5,26 %). O více než tři procenta klesla cena akcií petrochemické firmy Unipetrol, necelá dvě procenta odepsaly cenné papíry pojišťovny VIG a přes procento zlevnily akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR. Posílily naopak akcie Komerční banky (+1,14 %) a více než 2,5 % si připsaly cenné papíry O2 C.R. Dalšími rostoucími emisemi byly akcie PLG, které zdražily o 0,82 % na 158,90 Kč, a cenné papíry energetické společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,36 % na 578,90 Kč. Cenné papíry slovenského provozovatele lyžařských areálů TMR a sázkové kanceláře Fortuna seanci zakončily beze změny.

Na zdraví! Erste zahajuje pokrývání akcií Stock Spirits s nákupním doporučením

Investiční postřehy a tipy pro vaše portfolio: Jak hrát letošní léto podle českých finančních profíků

4. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní údaje o vývoji devizových rezerv (odhad červen: 3,980 bilionu jüanů, květen: 3,948 bilionu jüanů) a objemu nových půjček (odhad červen: 950 miliard jüanů, květen: 870,8 miliardy jüanů). Německo a Španělsko na trhy dopoledne pošlou národní indexy spotřebitelských cen (Německo odhad červen: meziměsíčně +0,3 %, meziročně +1 %, květen meziměsíčně: -0,1 %, meziročně: +0,9 %; Španělsko odhad červen: meziměsíčně stagnace, meziročně +0,1 %, květen: meziměsíčně stagnace, meziročně +0,2 %). Kanada odpoledne doplní statistiku z tamního trhu práce (očekává se stagnace míry nezaměstnanosti na 7 % i stagnace míry participace na 66,1 %) a Spojené státy doplní červnový výsledek státního rozpočtu (odhad: přebytek 79 miliard dolarů, květen: schodek 130 miliard dolarů). Veřejně vystoupí šéf pobočky americké centrální banky v Atlantě Dennis Lockhart. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní hospodářské výsledky bude v pátek reportovat banka Wells Fargo, odhad jejích výsledků naleznete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. BNP Paribas se v USA opět doznala k porušování sankcí

Francouzská banka BNP Paribas se před soudem v USA opět formálně doznala k porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. V rámci urovnání sporu banka již dříve souhlasila s pokutou 8,834 miliardy dolarů. BNP se na konci června přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Souhlasila s pokutou a také s tím, že musí na rok pozastavit vypořádávání některých dolarových transakcí a propustit 13 zaměstnanců spojených s porušováním sankcí.

Německé Commerzbank prý v USA hrozí pokuta až 800 milionů dolarů

6. Nová indická vláda představila svůj první rozpočet zaměřený na hospodářský růst a podporu zaměstnanosti

Nová vláda indického premiéra Naréndry Módího ve čtvrtek představila první návrh federálního rozpočtu, který je zaměřený především na ekonomický růst země. Informovala o tom agentura Reuters. Návrh rozpočtu představil parlamentu ministr financí Árun Džaitlej. Podle jeho slov je 1,2 miliardy obyvatel Indie "rozhořčených" po dvou letech, kdy ekonomický růst země nedosahoval ani pěti procent. Slíbil, že se během tří až čtyř let třetí největší ekonomika Asie bude rozrůstat o sedm až osm procent ročně.

7. Britská centrální banka ponechává základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %

Britská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním analytiků na rekordním minimu 0,5 %. Sazbu na této úrovni drží již čtyři roky. Banka nezměnila ani program nákupu dluhopisů, na které od roku 2009 vyčlenila už celkem 375 miliard liber. Tempo oživování britské ekonomiky ale podle agentury Reuters pravděpodobně centrální bankéře brzy rozdělí v pohledu na to, kdy by bylo vhodné začít omezovat podporu ostrovní ekonomiky. Část trhu očekává, že BoE se sazbami začne hýbat ještě do konce letošního roku, což by na měnových trzích podpořilo další posilování britské libry.

8. Maďarský zákon prý může Erste stát až 300 milionů eur

Až o 300 milionů eur by rakouskou Erste Group Bank mohl připravit nový maďarský zákon, podle nějž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček. O odhadu ve čtvrtek podle agentury Reuters informoval mluvčí skupiny, do které patří mimo jiné i Česká spořitelna. Náklady spojené s novou maďarskou legislativou vyhodnocuje i konkurenční rakouská banka Raiffeisen Bank International (RBI). Ta očekává, že ji nový zákon bude stát až 160 milionů eur.

9. ČSOB: Nálada v českých podnicích se dále zlepšuje, čeká se růst poptávky

Index očekávání firem pro letošní třetí čtvrtletí naznačuje, že se nálada v tuzemských podnicích nadále zlepšuje. Uvedený ukazatel vzrostl proti předchozímu čtvrtletí o 5,7 bodu na 12,4 bodu. Hodnotu indexu táhne nahoru zejména opětovné zvýšení počtu podnikatelů, kteří očekávají růst poptávky. Index čtvrtletně zveřejňuje ČSOB. Překonání loňského objemu investic letos zatím předpokládá jen 44 % dotázaných firem, jejich podíl se ale postupně zvyšuje. Index očekávání naopak doplatil na menší snahu podnikatelů rozšiřovat své podnikání. To se chystá udělat pouze 19 % respondentů, což je o šest procentních bodů méně než v minulém šetření.

10. Řecko získalo 1,5 miliardy eur z prodeje nových dluhopisů

Řecko získalo 1,5 miliardy eur z prodeje nových tříletých dluhopisů s úrokem 3,5 %. Oznámilo to ve čtvrtek podle agentury Reuters řecké ministerstvo financí. Jde o další emisi vládních dluhopisů poté, co se země v dubnu po čtyřech letech úspěšně vrátila na dluhopisové trhy. Poptávku po cenných papírech ale nepříznivě ovlivnily obavy o finanční zdraví zakladatelů největší portugalské banky Banco Espírito Santo (BES).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Justin Bieber se bude učit sbírat odpadky a zvládat svůj hněv

Kanadská popová modla náctiletých dívek Justin Bieber se bude muset začít učit ovládat. Od amerického soudu totiž zpěvák za házení vajíček na dům svého souseda odešel s dvouletým podmíněným trestem. Kromě toho bude Bieber své chování muset odčinit veřejně prospěšnými pracemi, podle spekulací sbíráním odpadků nebo odstraňováním graffiti, a nevyhne se ani docházce do kurzu zaměřeného na zvládání hněvu. A aby toho nebylo málo, musí Bieber svému bývalému sousedovi zaplatit odškodné převyšující 80 tisíc dolarů.

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
před 42 minutami

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
před hodinou

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
před hodinou

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport
Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:33

Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB

Regulační orgány v Hongkongu vyměřily malajsijské divizi americké investiční banky Goldman Sachs pokutu 350 milionů...
Goldman Sachs Americké akcie Singapur
Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %
12:03

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září 2020 mělo dluhy po splatnosti 5,81 % dospělých,...
Úvěry Česká republika
Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
11:49

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie
Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
10:12

Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu

Německý internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu. Doufá, že oceněním akcií dosáhne tržní hodnoty...
Móda a design Německo Evropské akcie
Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
09:52

Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středně velkých podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z...
Byznys a podnikání Evropa Koronavirus