Investice do malého pivovaru aneb Jak v Česku uspět s vlastním pivem
|

Investice do malého pivovaru aneb Jak v Česku uspět s vlastním pivem

Založit si vlastní minipivovar je poměrně moderní záležitost. V Česku jich funguje přes 200 a každým rokem přibývají desítky dalších. Leckoho tak napadne, že by si byznys s vařením piva mohl zkusit a začít na zlatavém nápoji vydělávat. Jenže to není tak jednoduché. Investiční web vám nabízí dva příběhy lidí, kteří to udělali a jejichž byznys vzkvétá. Jak se dá v Česku uspět s vlastním dobrým pivem?

Potraviny Byznys a podnikání Pivo

Na první pohled nemohou být rozdílnější - moderní vzdušný pivovar od vyhlášeného architektonického ateliéru ADR, kde jako první vaši pozornost přitáhne mozaika od studentů umělecké školy složená ze stovek pivních zátek, a středověká románská stavba se starodávným nábytkem a erby pánů z Růže. Něco ale mají společné - jak v Hostivaru v pražské Hostivaři, tak v pivovaru Vítek z Prčice ve středočeském městečku Sedlec-Prčice ležícím v turistické oblasti Toulava (městečko proslavil Ivan Mládek a pěší pochod) vaří pivo srdcem a poměrně rychle našli velký okruh příznivců svého chmelového moku.

Nové pivo z Hostivaře

V 10 ráno je restaurace pivovaru Hostivar ještě prázdná. Velkými okny vniká do vzdušné místnosti šedavé ranní světlo, černé pivní tanky vzbuzují chuť na dosud nepoznané pivo. Vedoucí pivovaru Martin Lexa postává ve dveřích v oranžovém tričku s mobilem u ucha. Celý prostor září novotou. Pivovar v Hostivaři má totiž za sebou teprve první sezónu.

Hostivar - interiér restaurace

"Celé to začalo na jakémsi výletě do Plzně myšlenkou dát dohromady pár kamarádů a udělat si pivovar v místě, kde by mohli lidé 'chodit do hospody v pantoflích'. V roce 2011 jeden z akcionářů rozeslal mail kamarádům a známým, zda by byl o něco takového zájem. A byl obrovský. Pivovar má dnes 90 akcionářů, kteří většinou bydlí v jeho okolí. Každý investoval, kolik mohl a chtěl. Celé to tedy nevzniklo prvořadě jako snaha o byznys, ale spíše jako snaha udělat si radost," říká Lexa, bývalý hoteliér, který od počátku pivovar řídí.

Pivovar pro kamarády a známé se však hned po otevření proměnil v něco víc. Dnes se podle Lexy spotřeba akcionářů podílí na celkovém objemu asi jen 10 %. Lidé si rychle našli do Hostivaru cestu a v restauraci, která k pivovaru patří, je těžké večer bez rezervace sehnat místo. "Spoléhali jsme na to, že když to nepůjde jinak, vypijeme si to sami. Ale od prvních dnů byl o pivo velký zájem," říká Lexa.

Hostivar - exteriér

On i další akcionáři byli ve výrobě piva amatéři, a tak se hned na začátku obrátili na odborníky. Zaměstnali dva sládky, jeden z nich připravil recepturu a začalo se vařit pivo. "Na začátku jsme si řekli, že pivu chceme dát maximum, tedy nejkvalitnější suroviny. Nechceme jít jen cestou ekonomické výhodnosti. Slad bereme od pana Klusáčka z Kounic, zbytek od firmy Weyermann z Bamberka, chmely jsou z žatecké oblasti, voda místní ze Želivky,“ říká Lexa.

Investice do zařízení vyšla na 6 až 7 milionů, což je takový vyšší průměr. Další miliony si vyžádaly výstavba a zařízení restaurace. S financováním problém nebyl. Každý z 90 akcionářů zakoupil jednu nebo několik akcií a peníze dali společně dohromady. Firma dosud funguje zcela bez dluhů.

Kromě kvalitního piva vidí Lexa jako základ úspěchu dobrou lokalitu, kterou má Hostivar jedinečnou. "Každý projekt musí vycházet ze základní věci, jíž je lokalita. Bez toho se můžete stavět na hlavu a nemusí to fungovat, potenciál lokality je zásadní. U nás jsou sídliště, nová zástavba, sportoviště, nejsme v centru. Lidé, kteří tu bydlí, nemůžou být v centru každý den," vyjmenovává přednosti Lexa.

Minipivovary si navíc podle něj nekonkurují. Naopak, mohou si pomáhat tím, že budou upozorňovat na další místa, kde se vaří dobré pivo. "Minipivovar je silně lokální záležitost, měl by prodávat 'kolem komína'. Dodávat pivo do jiných restaurací je nákladné. Také je tu riziko, že vám někdo zkazí pověst. Nikdy nevíte, jak s pivem bude nakládat. Kouzlo minipivovaru spočívá v tom, že veškerou produkci si prodáte sami, ne aby z toho něco měli hostinští. I když je ekonomika důležitá, nejde se na to dívat jen ekonomicky, k pivu musíte mít vztah, jedině tak můžete uspět," vysvětluje.

Pivo jako pocta pánům z Růže

Areál pivovaru v Sedleci-Prčici vypadá na první pohled nevzhledně. V co se však již může brzy proměnit díky vizi Petra Kroužila, naznačuje samotná restaurace. Uvnitř se totiž rázem ocitnete ve středověku - dlouhé dubové stoly, masivní dřevěná křesla a erby Vítkovců, pánů z Růže.

Vítek z Prčice - souboj

Před restaurací, která se snaží co nejvěrněji napodobit románské stavitelství, stojí nákres hradu a kostela. Tedy budov, v které by se již brzy měla proměnit okolo stojící stavení. Pivovar Vítek z Prčice totiž není tak docela obyčejný pivovar, ale jen první součást nového hradního komplexu, jenž má oslavovat rod Vítkovců, z kterého vzešli mimo jiné mocní jihočeští Rožmberkové. Jejich prapředek Vítek z Prčice, po kterém se pivo jmenuje, pocházel právě odtud a jeho tvrz stávala jen 600 metrů od místa, kde dnes stojí pivovar.

"Pivovar musí mít myšlenku. My třeba děláme pivo, protože Vítkovci měli na každém hradě svůj pivovar, byly kolem toho v historii neskutečné boje s řadou mrtvých," sděluje základ své podnikatelské filozofie sládek a majitel pivovaru Petr Kroužil, jehož pivo dělá jedinečným právě jeho přístup k němu i k historii.

A Kroužil o pivu a potravinách něco ví. V 90. letech začínal s velkoobchodem, dnes kromě pivovaru provozuje obchod a působí jako poradce v potravinářství a pohostinství. Kromě toho vlastní ještě lyžařský areál poblíž Prčice. Ale především se rád hrabe v historii, v dějinných souvislostech vidí i vaření piva.

"Přehrabuji se v historii, i když neznám přesnou recepturu plzeňského Prazdroje, snažím se vydedukovat, jak se v Plzni v 19. století spodně kvašená piva dělala. Snažím se dělat pivo co nejčiřejší, ne že uvařím zakalené pivo, které lidé potom chválí. To není dobře, pivo musí být čiré. Proto mě úplně mrazí, když vidím pivo ve stojatých tancích, které používají skoro všichni. Ležáku se říká ležák, protože je naležato, pak tam nezbude tolik kalu. Kdo má stojaté tanky a nemá kal, musí většinou pivu nějak pomáhat, což je také známka toho, že to pivo není kvalitní," říká Kroužil.

Naplno zakalená je pšenice, žito a některé speciály. Účelem by mělo být vyrobit pivo bez filtrů a pasterů co nejčiřejší, jen s malým zákalem.

Vítek z Prčice - interiér

Pivo začínal vařit sám před deseti lety. Čtyři roky ho dělal doma, než založil pivovar. Celková investice se přitom podle něj zatím vyšplhala k 3,5 milionu Kč. "Děláme 500 hektolitrů piva ročně, výroba je nastavená na 1 000 hektolitrů. Když teď podle plánu zdvojnásobíme kapacitu, budeme na 3,5 milionu Kč, co se týče nákladů. Zařízení jsme si nechali udělat na zakázku. Máme tu přesně to, co jsme chtěli, co nebylo nutné, se vyndalo. Dnes vám zařízení udělají na klíč. A chtějí za to 5 milionů a s menším výstavem. Ale to je zbytečné, když víte, co chcete," říká.

Ze současného stavu na pivním trhu radost nemá. Jeho rada pro ty, kteří se chtějí pouštět do otevření pivovaru, zní: Kdo se tomu neobětuje celý a chce pivovar jen kvůli snadnému zisku, ať se do tohoto podnikání raději nepouští.

"Dělám poradenství v pohostinství, jezdím po restauracích po celé republice a jsem zhrozený z toho, co se tu děje. Po revoluci u nás vznikaly pivovary, které měly dobrou myšlenku. V posledních třech letech se to ale zvrtlo v byznys, což se zásadně projevilo v (ne)kvalitě piva," popisuje svůj pohled na trh malých pivovarů Kroužil.

"Je to hra výrobců, kteří vyrábějí technologie. Sládci pendlují mezi čtyřmi pivovary, dodávají nekvalitní suroviny. Malý pivovar je dnes často zmenšenina velkého. Nechci jim ubližovat, ale když dneska navštívím nějaký nový pivovar, skoro nikdy nenajdu nic zajímavého. Dnes se prostě někdo podrbe na hlavě a začne vařit pivo. Nebo mu někdo nakuká, že je to super byznys. 'Ty jsi na bankrot, otevři si pivovar, to tě zachrání. Kup si od nás technologie za pět milionů a vař'," říká Kroužil.

Technologie jsou podle něj většinou dodávány se stojatými tanky, skoro nikde nenajdete klasické ležáky. "Dříve jsem měl radost z každého nového piva, teď se bojím, co uvidím," pokračuje sládek.

Podle něj se v českém pohostinství pohybují tři typy lidí. 20 % je špičkových restauratérů, 30 % spadá do průměru a celá polovina je pod průměrem. "A skoro procentuálně přesně se tyto skupiny teď vrhly na vaření piva," říká. Bez promyšleného plánu, myšlenky a s vidinou rychlého zisku tedy otevírat pivovar nedoporučuje.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus