Co musíte ráno vědět (28. července)
|

Co musíte ráno vědět (28. července)

V jaké kondici zakončily uplynulý týden světové trhy, proč mají spekulanti na pokles v poslední době často smůlu a jak také lze pojmout vleklé boje o Svatou zemi? To vše musíte určitě vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek ztrácely kvůli výsledkům firem, týden dopadl smíšeně

Americké akcie po rekordní čtvrteční seanci v pátek obrátily do červených čísel kvůli výsledkům firem, které nenaplnily očekávání. Dow oslabil o 0,72 %, S&P 500 sklouzl z předchozího rekordního závěru o 0,48 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,5 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Cisco Systems, Verizon a McDonald's, ztrácely naopak Visa, American Express a UnitedHealth. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu vzrostly o 0,7 % po procentním propadu v květnu. Očekával se nárůst o 0,4 %. Bez dopravních prostředků objednávky vzrostly o 0,8 % po květnovém poklesu o 0,1 %, čekal se růst o 0,5 %. Za celý týden nakonec Dow ztratil 0,83 %, S&P 500 zakončil na nule se ztrátou 0,03 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie kvůli pátečnímu poklesu nic zvláštního nepředvedly, vyčkávání na maximech trvá už dlouho

Proč se mladí (Američané) nehrnou na akciový trh

2. Evropské akcie v pátek zamířily do červených čísel, investorům se nelíbily výsledky firem

Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 1,82 % a německý DAX 1,53 %. Regionální Stoxx Europe 600 se pohyboval téměř 0,8 % pod nulou. Nejlépe si vedly banky, sektory základních materiálů a telekomunikací, přes procento naopak ztrácely automobilky, sektory spotřebního zboží a chemie. "Náladu kazí především sektor maloobchodu," prohlásil Michael Woischneck z Lampe Asset Management. "Byl jsem překvapený výsledky LVMH, nečekal jsem, že zisk nenaplní odhady. Ale stále máme před sebou kus výsledkové sezóny a celý týden byl obecně dobrý, některé firmy překvapily velice pozitivně a banky se také celkem drží." Za celý týden si Stoxx Europe 600 připsal více než půl procenta, FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, CAC 40 0,23 % odepsal a DAX odevzdal 0,78 %.

Počet nezaměstnaných ve Francii v červnu vystoupil na nový rekord

Alitalia loni zdvojnásobila ztrátu, navýší kapitál o 250 milionů eur

Moody's zlepšila úvěrový rating Portugalska

Zisk Moody's díky poptávce po ratingu vzrostl o 42 %

Tento graf budí Maria Draghiho ze spaní

3. Pražská burza zakončila týden posílením přes procento, podpořily ji akcie bank

Index PX v pátek zpevnil o 0,99 % na 962,17 bodu. Burzu v závěru týdne nejvíce podržely bankovní tituly - akcie Erste Group Bank posílily o 2,12 % a Komerční banky o 1,56 %. Naopak akcie společnosti ČEZ se propadly do červených čísel (-0,59 %) po zprávě, že bulharský antimonopolní úřad v pátek obvinil české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu. Akcie NWR reagovaly ziskem (+2,63 %) na oznámení firmy, že získala požadovaná svolení v rámci žádosti, kterou podala 18. července. Sněmovna v pátek zamítla návrh poslance ČSSD Milana Urbana na snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Ve středu poslanci snížení daně naopak schválili, ale kvůli zpochybněnému hlasování museli v pátek o zákonu rozhodnout znovu. Státní rozpočet by nižší daň připravila o 14 miliard korun. Zachování zelené nafty pro zemědělce poslanci odsouhlasili. Za celý týden index PX narostl o 1,91 %. Největší růst si tentokrát připsala Erste Group Bank, která posílila o 5,3 % na 540,30 koruny za akcii.

Hyundai Mobis potvrdila, že v úterý podepíše dohodu o závodu v ČR

Analytici v dalších měsících nevylučují změny v intervencích ČNB

4. Očekávané události

Ministři zahraničí Nizozemska a Austrálie přiletí do Kyjeva, aby se pokusili získat souhlas s vysláním mise policistů na místo zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině. Vedle geopolitických faktorů (Gaza, Ukrajina, Libye) se investoři v pondělí zaměří na důležitá makrodata z USA. Ve Spojených státech to budou předběžný index nákupních manažerů ve službách od společnosti Markit (odhad červenec: 60 bodů, červen: 61,2 bodu) a celkový, pokračující prodeje domů (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen +6,1 %) a index aktivity dallaského Fedu (odhad červenec: 12 bodů, červen: 11,4 bodu). Vše důležité, co budou trhy sledovat v průběhu týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. Pokračuje také výsledková sezóna. Údaje za druhý kvartál představí firmy jako Tyson Foods nebo Herbalife. Odhady výsledků najdete ZDE.

Hlavní očekávané události posledního červencového obchodního týdne shrnuje a svůj výhled pro obchodování nabízí makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská unie zpřísnila sankce uvalené za ruský přístup k Ukrajině

EU do nich nově zahrnula například šéfa ruské kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova a ředitele rozvědky SVR Michaila Fradkova. Celkem je na novém seznamu 15 Rusů či Ukrajinců a 18 firem a organizací. Boje na Ukrajině přitom pokračují. Ruské ministerstvo obrany Kyjev varovalo před údajně opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů. Ukrajina pak zveřejnila záznam dalšího údajného rozhovoru mezi veliteli proruských separatistů, pořízený prý dvě minuty před tím, než na východní Ukrajině minulý týden zřítil malajsijský letoun.

V neděli na východ Ukrajiny dorazil tým soudních expertů z Nizozemska, ale kvůli blízkosti bojů se ještě nedostal na místo pádu letadla. Ministři zahraničí Ruska Lavrov a USA Kerry se shodli, že je potřeba zajistit na Ukrajině příměří. Ve stejné době, kdy se řeší, zda Rusko střílelo své rakety za hranice s Ukrajinou a naopak. Data z černých skříněk havarovaného boeingu prý potvrzují, že byl letoun sestřelen zásahem střepinami z hlavice protiletadlové rakety. Uvedla to televize CBS s odvoláním na vysokého představitele EU pro leteckou bezpečnost. Data ale ještě nebyla plně vyhodnocena.

Německý ministr: Sankce proti Rusku musejí zasáhnout oligarchy

6. Izrael v neděli oznámil, že znovu zahájí ofenzivu. Hamás porušoval i příměří vyhlášené za humanitárním účelem

Izrael původně v noci na neděli o 24 hodin prodloužil příměří v Gaze. Vláda předtím prodloužila 12hodinové příměří, které vypršelo v sobotu večer, o 4 hodiny. Radikálové z palestinského hnutí Hamás, které Gazu ovládá, ale obě prodloužení odmítli a po uplynutí původních 12 hodin obnovili ostřelování Izraele. Konflikt si na obou stranách vyžádal už přes tisíc mrtvých, většinou civilistů. O víkendu přitom v Paříži za účasti Francie, Německa, Spojeného království a USA proběhlo jednání, které mělo za cíl zavést obnovitelné příměří. "Co se Izraele týče, není důvod bránit lidem z Gazy doplnit zásoby, pokud armáda bude moci pokračovat v hledání a ničení tunelů. Nevedeme válku s občany Gazy," citovala zdroj z izraelské strany agentura Reuters. Palestinci ale upozorňují na to, že na jejich straně umírá mnoho civilistů.

7. David Einhorn (Greenlight Capital): Nízké úroky ničí naše SHORT sázky, protože mění trh fúzí a akvizic

Uznávaný hedgeový manažer ve čtvrtletním dopise podílníkům svého fondu vysvětluje, proč nevyšla řada jeho sázek na pokles některých titulů. Politika Fedu sráží výnosy státních dluhopisů USA, dostatek kapitálu se projevuje i na trhu s firemními dluhopisy. Pro americké společnosti je proto financování rekordně levné. Právě to podle Einhorna vede k tomu, že řada firem, které zkušení investoři jako on umějí na základě fundamentů vytipovat jako správnou spekulaci na pokles, se stane cílem převzetí ze strany zdravějších společností. Management přebíraných firem pak přijme jakoukoli prémii, tedy cenu vyšší, než jaká je hodnota jejich firmy na burze. Pro společnosti, které skupují menší hráče, je přitom díky rekordně nízkým úrokům snadné získat kapitál na nákupy jiných firem. Spekulanti na pokles v tu chvíli prohrávají, protože cena akcií přebírané firmy v reakci na akviziční nabídku skokově stoupne.

8. USA v sobotu odvolaly diplomaty z Libye

Spojené státy kvůli trvajícím bojům v Libyi nechaly evakuovat své velvyslanectví v Tripolisu. Ministerstvo zahraničí také vydalo varování před cestami do Libye pro občany USA. V bojích o letiště u Tripolisu od 13. července zahynulo na 50 lidí. Boje se přesunuly i do hlavního města a mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfová řekla, že jsou už poblíž velvyslanectví, takže pobyt v něm nebyl bezpečný. Ministr zahraničí John Kerry v Paříži prohlásil, že USA pozastavily diplomatickou misi v Libyi. Libyjská vláda v pátek opět bezvýsledně vyzvala k ukončení bojů mezi znepřátelenými milicemi, které soupeří o kontrolu nad strategickými objekty v zemi.

9. Německý ústavní soud prý řeší stížnost na bankovní unii

Skupina profesorů podala k německému ústavnímu soudu stížnost proti plánované evropské bankovní unii, která má chránit evropský bankovní sektor před budoucími krizemi. Informoval o tom v neděli podle agentury Reuters německý list Welt am Sonntag. "Bankovní unie nemá žádný právní základ v evropských dohodách," řekl listu berlínský právník Markus Kerber, který je profesorem veřejných financí a hospodářské politiky.

10. Goldman Sachs prý hrozí pokuta 1,25 miliardy USD kvůli hypotékám

Goldman Sachs Group by mohla zaplatit až 1,25 miliardy dolarů za urovnání obvinění souvisejících s prodejem hypotečních cenných papírů hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Goldman Sachs podle něj jedná o urovnání s americkým Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA). Ten v roce 2011 obvinil celkem 18 finančních institucí, že při prodeji cenných papírů agenturám Fannie Mae a Freddie Mac poskytovaly zavádějící informace.

11. Mezinárodní obchod naráží na překážky, Švýcaři se ale dohodli s Čínou

Německo odmítá dojednanou dohodu o volném obchodu mezi EU a Kanadou, která se považuje za vzor pro rozsáhlejší dohodu EU s USA. Berlín má podle Welt am Sonntag námitky ke článkům o právní ochraně pro firmy investující v 28 členských státech EU. "Dohoda o volném obchodu s Kanadou je testem dohody s USA," sdělil podle listu nejmenovaný vysoce postavený úředník Evropské komise. Když bude dohoda s Kanadou zamítnuta, "tak je mrtvá i ta se Spojenými státy", uvedl prý rovněž.

Indie v pátek pohrozila, že bez ústupků na poli státní podpory distribuce potravin zablokuje realizaci první všeobecné globální dohody v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Proti kroku Dillí se už důrazně ozvaly Spojené státy. WTO odhaduje, že dohoda spočívající ve zmírnění celních a dalších bariér obchodu zvýší hodnotu globálního obchodu o bilion dolarů na zhruba 23 bilionů dolarů ročně. Během let by díky ní mělo vzniknout až 21 milionů pracovních míst, zejména v rozvojových zemích.

Spojené státy uvalily na dovoz solárních zařízení z Číny a Tchaj-wanu další sankční cla ve výši až 165 %. Podle pátečního sdělení ministerstva obchodu USA se produkty z obou těchto zemí prodávají na americkém trhu příliš levně.

Švýcarská národní banka a Čínská lidová banka se v týdnu dohodly na měnových swapech. Dohoda umožňuje oběma bankám nakupovat a prodávat své měny až do hodnoty 150 miliard CNY nebo 21 miliard CHF. Dále umožňuje centrální bance Švýcarska investovat část rozsáhlých devizových rezerv na čínském dluhopisovém trhu. "Jde o důležité posílení spolupráce našich bank, navíc to pomůže vývoji trhu s jüanem ve Švýcarsku," uvedla SNB v prohlášení. "Také to usnadní vzájemný obchod i investice obou zemí," doplnila Čínská lidová banka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Rychlá historie bojů o Svatou zemi

Některá území v Izraeli, Palestině a okolních státech jsou předmětem sporů, mnohdy i válek, po celá tisíciletí. Ač nadlehčenou formou, následující klip ukazuje bezbřehé zabíjení, které v určitých obměnách trvá dodnes. Kdo je kdo, zjistíte ZDE.

This Land Is Mine from Nina Paley on Vimeo.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna