Co musíte ráno vědět (29. července)
|

Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, jaký bude podle ruského ministra zahraničí dopad protiruských sankcí a proč byste se již brzy měli více zamýšlet nad cenou všeho, co kupujete? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden smíšeně, zprávy o převzetích firem napravily dojem z dat z realitního trhu

V pondělí si investoři do amerických akcií dali rozcvičku před extrémně nabitým obchodním týdnem. Zklamání z poklesu pokračujících prodejů domů poslalo v úvodu hlavní indexy výrazně do mínusu, postupně ale převážily nákupní příkazy a indexy s výjimkou Nasdaqu se vyhouply do mírného plusu. Index Dow posílil nakonec o 0,13 % na 16 982,40 bodu, S&P 500 přidal nepatrných 0,03 % na 1 978,91 bodu a Nasdaq oslabil o 0,1 % na 4 444,91 bodu. Dařilo se sektorům telekomunikací a síťových služeb, zlevnily naopak akcie z odvětví necyklického spotřebního zboží a průmyslu. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,63 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyrostly o 2 bazické body na 2,48 %.

John Hussman: Na trzích se nafukuje obří bublina, jejíž prasknutí může spláchnout úplně vše

Gary Shilling: Optimismus ekonomů není namístě, hospodářství USA se ve středu může vrátit do recese

2. Evropské akcie v pondělí uzavřely nejednotně

Obchodování na evropských akciových trzích skončilo v úvodu nového týdne nejednotně. Investoři vyčkávají, jak se tento týden bude vyvíjet výsledková sezóna, a pozorně sledují i vývoj situace na východě Ukrajiny a v pásmu Gazy, kde údajně od začátku pozemní operace izraelské armády zahynulo již více než tisíc Palestinců. Britský FTSE 100 oslabil o 0,05 % a německý DAX klesl o 0,48 %. Francouzský CAC 40 naopak vzrostl o 0,33 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,11 % na 3 171,55 bodu. Dařilo se akciím výrobců spotřebního zboží, cenným papírům chemiček a titulům z odvětví služeb. Zaostaly naopak akcie automobilek, tituly z finančního sektoru a cenné papíry technologických firem. Akcie irského nízkonákladového leteckého dopravce Ryanair zdražily na dublinské burze téměř o tři procenta poté, co firma uvedla, že ji v prvním čtvrtletí nového fiskálního roku meziročně vzrostl zisk o 152 % na 197 milionů eur. Tržby společnosti se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 % na 1,5 miliardy eur. Aerolinky dodaly, že hospodaření podpořila vysoká poptávka v období Velikonoc, které loni připadly na předchozí čtvrtletí. Počet přepravených cestujících vzrostl o 4 % na 24,3 milionu a průměrná cena letenky stoupla o 9 %.

Tento graf budí Maria Draghiho ze spaní

Sázka na německé akcie pro drobné investory

3. Pražská burza v úvodu nového týdne oslabila zhruba o půl procenta

Index PX klesl o 0,45 % na 957,83 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena klesla o 3,85 % na 3,75 Kč. Nedařilo se ani cenným papírům rakouské Erste Group Bank, které zlevnily o necelá dvě procenta na 529,80 Kč, a pokles zhruba o procento a půl postihl i cenu akcií pojišťovny VIG. Zdražily naopak cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (+1,96 %), tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,28 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+1,21 %) nebo mediální společnosti CME (+1,20 %). Akcie energetické společnosti ČEZ zdražily o 0,34 % na 594 korun.

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na úterý zveřejní údaje o výdajích domácností (odhad červen: meziročně -3,8 %, květen: -8 %), míru nezaměstnanosti (odhad červen: 3,5 %, květen: 3,5 %) a podrobnosti o maloobchodních tržbách (odhad červen: meziročně -0,5 %, květen: -0,4 %). V Evropě budou investoři dopoledne pozornost věnovat německému indexu dovozních cen (odhad červen: meziročně -1,2 % a meziměsíčně +0,2 %, květen: meziročně -2,1 % a meziměsíčně stagnace), španělským maloobchodním tržbám (odhad červen: meziročně +1,5 %, květen: +0,5 %), dále řeckému indexu výrobních cen (květen: meziročně +0,6 %) a také údajům o počtu schválených žádostí o hypotéky ve Spojeném království (odhad červen: 62,6 tisíce, květen: 61,7 tisíce). Ze Spojených států odpoledne na trhy dorazí index cen domů S&P/Case Shiller (odhad květen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +9,9 %, duben: +0,2 % a +10,8 %) a index spotřebitelské důvěry (odhad červenec: 85,8 bodu, červen: 85,2 bodu). V USA dále začne dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, na kterém se bude rozhodovat o další podobě monetární politiky (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0-0,25 % a snížení objemu odkupovaných aktiv o 10 miliard USD na 25 miliard USD). Evropa a USA mohou zveřejnit nové, takzvaně sektorové sankce vůči Rusku. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti BP, Deutsche Bank, Pfizer, Merck, Reynolds American, Andarko Petroleum, Twitter. Úplný seznam společností reportujících v týdnu kvartální hospodářské výsledky a jejich odhady si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko má zaplatit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů. V Evropě začíná válka, toto není tak podstatné, zní od Putina

Rusko má akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos vyplatit za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů. Rozhodl o tom v pondělí arbitrážní soud v nizozemském Haagu, podle něhož úředníci podřízení prezidentu Vladimiru Putinovi zmanipulovali právní systém s cílem nechat firmu zbankrotovat. Pětice akcionářů požadovala odškodné přes 100 miliard USD. Rusko uvedlo, že se proti výplatě odškodného odvolá. Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku a kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten se ale soudu neúčastní. Vladimir Putin prý na výsledek arbitráže nereagoval přehnaně emotivně, jako ostatně vždy. Zdroj z jeho okolí pro Financial Times uvedl: "V Evropě začíná válka. To si vážně myslíte, že je rozsudek ohledně Jukosu podstatný?"

6. Britská banka Lloyds dostala za pokus o manipulaci se sazbou LIBOR pokutu 370 milionů dolarů

Britské a americké úřady udělily částečně zestátněné britské bance Lloyds pokutu 370 milionů dolarů za to, že se pokoušela manipulovat s benchmarkovými úrokovými sazbami, včetně klíčové mezibankovní úrokové sazby LIBOR. Regulátoři uvedli, že se zaměstnanci banky snažili prostřednictvím manipulace se sazbami vylepšit její finanční pozici. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Banka zaplatí 105 milionů liber britskému Úřadu pro finanční etiku (FCA), americké ministerstvo spravedlnosti obdrží 86 milionů dolarů a americká komise pro obchodování s komoditami (CFTC) 105 milionů dolarů.

7. Lavrov: Sankce Západu z Ruska udělají soběstačnou a ekonomicky silnou zemi

Sankce Evropské unie a Spojených států amerických uvalené na některé ruské politiky a podniky z této největší země na světě udělají zcela soběstačnou ekonomiku. V pondělí to podle zpravodajské agentury Reuters uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal, že Rusko doufalo, že vyšetřování pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině bude nezaujaté a objektivní, o čemž však nyní lze vážně pochybovat.

8. Izraelská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,5 %

Izraelská centrální banka v pondělí snížila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. První snížení za posledních pět měsíců zdůvodnila nízkou mírou inflace, silnou národní měnou, která škodí vývozu, a také pokračujícími boji v palestinském Pásmu Gazy. Ty se podle ní promítnou do hospodářského růstu. Úroková sazba se tak dostala na historické minimum, na němž byla už v roce 2009. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru očekávali, že banka nechá úrokovou sazbu tento měsíc beze změn.

9. The Economist: Big Mac je stále nejdražší v Norsku, nejlevnější na Ukrajině

Nejlevnější Big Mac je na Ukrajině, v Indii a v Jihoafrické republice. Naopak nejvíce za největší hamburger od McDonald's zaplatí lidé v Norsku, Švýcarsku a ve Venezuele. Vyplývá to z nejnovějšího Big Mac Indexu, který pravidelně sestavuje týdeník The Economist a který srovnává cenu známého hamburgeru v různých zemích světa. V České republice zůstává Big Mac levnější než v USA. V ČR Big Mac nyní podle indexu stojí 3,46 dolaru, v USA je jeho průměrná cena 4,8 dolaru. Rozdíl cen ukazuje, že česká koruna je vůči dolaru podhodnocena o 27,9 %, dodal The Economist.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ministerstvo financí chce zdanit život nad poměry

Ministr financí Andrej Babiš zřejmě pochopil, že příjmy státního rozpočtu nelze donekonečna navyšovat jen slovy o lepším výběru daní, a tak svému týmu zadal nový úkol – najít spolehlivý způsob, jak do státní kasy nasypat další hotovost. Řešení se jmenuje daň ze životního stylu a vztahovat se má na všechny, kdo si žijí "nad poměry". "Řešení cílí na situaci, kdy si daňový subjekt žije nad poměry, přestože přiznává nízké příjmy. Předpokládá to zavedení prvků životního stylu, popřípadě mapy blahobytu pro území ČR, která rozliší míru blahobytu v závislosti na charakteru jednotlivých regionů," uvádí analýza, se kterou Babiš plánuje seznámit vládu. Až se tedy za několik měsíců rozhodnete oslavit například výročí svatby dobrou večeří a lahví drahého vína, dejte si raději pozor, kdo všechno vás při přípitku zpovzdálí sleduje.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus