Co musíte ráno vědět (9. července)
|

Co musíte ráno vědět (9. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i Americe, která firma má zájem o účast na budoucí dostavbě Temelína a na co se mohou těšit příznivci amerického Applu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý před začátkem výsledkové sezóny výrazně zlevnily, Alcoa ale po závěru trhů reportovala slušná čísla

Americké akcie v úterý druhým dnem v řadě výrazně zlevnily a index Dow se vrátil pod 17 000 bodů, kam se poprvé podíval na konci minulého týdne. Ztráty postihly téměř celý trh, výjimkou byly defenzivní akcie, jejichž kurzy jsou odolné vůči výchylkám hospodářských cyklů. Po závěru obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí Alcoa a zahájila výsledkovou sezónu. Firma svými čísly překonala odhady analytiků a naznačila, v jakém duchu by se následující týdny mohly nést. Dow oslabil o 0,69 % na 16 906,62 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,70 % na 1 963,71 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,35 % na 4 391,46 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Nejvíce zlevnily tituly z technologického sektoru, zdravotnického odvětví a nedařilo se ani finančním titulům či akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží. "Spousta investorů se ptá, zda je famózní jízda u konce," řekl akciový stratég ze Citigroup Tobias Levkovich. "Spolu s tím, jak v poslední době americké akcie stále posouvaly svá maxima, rostl i počet obchodníků, kteří se začali obávat o udržitelnost trendu, a zaujali proto nyní spíše defenzivní postavení."

Hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování +0,75 %) po závěru seance zveřejnil kvartální hospodářské výsledky, a zahájil tak výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii (nad odhadem trhu 0,12 USD na akcii). Tržby firmy meziročně mírně klesly na 5,84 miliardy dolarů z 5,85 miliardy dolarů, ale překonaly odhad trhu, který počítal s výrazně slabšími tržbami 5,63 miliardy dolarů. Akcie společnosti Alcoa v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Výhled sazeb: Když mluví Goldman Sachs, vyplatí se (občas) naslouchat

BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš!

2. Evropské akcie v úterý při absenci zásadních makrodat zlevnily

Evropské akciové trhy se během úterního obchodování pohybovaly v červených číslech a nakonec při absenci velkých makrodat klesly zhruba o procento. Část investorů vybírala zisky před nadcházející výsledkovou sezónou za druhé čtvrtletí, kterou večer po závěru amerických burz zahájí Alcoa, a na trhy dolehla také zpráva, podle níž hrozí v USA německé Commerzbank tučná pokuta. Britský FTSE 100 klesl o 1,25 %, německý DAX odepsal 1,35 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,44 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx uzavřel se ztrátou 1,44 % na 3 184,38 bodu. V červených číslech uzavřely všechny hlavní sektory indexu STOXX Europe 600, nejvíce ztrácely akcie ze stavebního odvětví, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Akcie Commerzbank odepsaly 5,61 %, zlevnily také cenné papíry konkurenční Deutsche Bank (-2,13 %), se kterou podle zdrojů zpravodajské agentury Reuters americké státní a federální úřady jednají o možném vyrovnání v podobné záležitosti.

Akcie pohledem technické analýzy: Opatrnost v USA a vyčkávání v Evropě

Proč se (ne)bát stínového bankovnictví a co čekat od evropské bankovní regulace

3. Pražská burza v úterý pod tíhou akcií Erste dále výrazně ztrácela

Index PX klesl o 1,92 % na 933,64 bodu. Cena akcií rakouské Erste Group Bank se v úterý svezla o 4,29 % na 501,50 Kč. Cenné papíry Erste tak navázaly na předchozí poklesy, když v pátek kvůli čtvrtečnímu profit warningu zlevnily o více než šestnáct procent a v pondělí o další téměř tři procenta. Nedařilo se ani akciím druhého zástupce bankovního sektoru na pražské burze, Komerční banky, jejíž akcie odepsaly 2,18 % a uzavřely na 4 480 Kč. Cenné papíry pojišťovny VIG během dne odepisovaly až pět procent na 1 013 korun, nakonec ale dokázaly uzavřít se ztrátou 0,94 % na 1 057 Kč. Nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CETV (-7,25 %) a druhé v pořadí skončily cenné papíry O2 C.R. (-4,54 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze cenné papíry energetické společnosti ČEZ (+0,25 %). Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz a cenné papíry slovenského správce lyžařských areálů TMR zakončily seanci beze změny.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Austrálie v noci na středu zveřejní červencový index spotřebitelské důvěry (červen: 93,2 bodu) a Čína přidá červnové indexy spotřebitelských cen (odhad červen měziměsíčně: -1,12 %, meziročně: +2,06 %, květen měziměsíčně: +0,1 %, meziročně: +2,5 %) a výrobních cen (odhad červen meziročně: -1,8 %, květen meziročně: -1,4 %). Také Česká republika na trhy dopoledne pošle údaje o červnové inflaci (odhad meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: +0,2 %, květen meziměsíčně: +0,1 %, meziročně +0,4 %) a index spotřebitelských cen zveřejní i Řecko (květen: -2 %). Ve Spojených státech amerických budou investoři zvažovat pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky, pozornost ale budou věnovat hlavně zápisu z posledního zasedání měnového výboru Fedu. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Babiš čeká letos schodek rozpočtu 100 miliard Kč

Ministr financí Andrej Babiš očekává, že státní rozpočet České republiky skončí díky dobrému vývoji v prvním pololetí na konci roku v deficitu 100 miliard Kč, tedy deset procent pod plánovaným cílem. Babiš to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters s tím, že prioritou vlády je spíše oživení investic než snižování rozpočtového schodku. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun, pro příští rok vláda navrhuje stomiliardový deficit. V červnu se rozpočet vrátil do přebytku 1,5 miliardy korun po květnovém schodku 9,5 miliardy korun.

6. Míra nezaměstnanosti v ČR v červnu klesla na 7,4 %

Celkový počet uchazečů o zaměstnání v České republice v červnu klesl o 2,3 % na 537 179, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,9 % na 49 426 a podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,1 procentního bodu na 7,4 %. Podle posledních dostupných údajů byla míra nezaměstnanosti zpracovávaná Eurostatem pro mezinárodní srovnání v květnu 2014 v ČR 6,2 %, v EU 10,3 %.

7. Samsung předpokládá výrazný pokles provozního zisku

Největšímu světovému výrobci mobilních telefonů Samsung Electronics Company klesl provozní zisk ve druhém čtvrtletí o necelou čtvrtinu a byl nejnižší za poslední dva roky. Jihokorejská společnost to uvedla v úterním výhledu výsledků čtvrtletního hospodaření. Na vině je podle ní silná domácí měna a slábnoucí poptávka po chytrých telefonech v Číně. Společnost předpokládá, že provozní zisk jí za tři měsíce do konce června pravděpodobně klesl na 7,2 bilionu wonů. Oproti stejnému období před rokem by to byl pokles o 24,5 % a zároveň nejnižší zisk od stejného kvartálu před dvěma lety, kdy provozní zisk dosáhl 6,5 bilionu wonů. Pod hranici osmi bilionů wonů od té doby nikdy nespadl, k čemuž přispěl především solidní prodej chytrých telefonů Galaxy.

8. NYT: Německé Commerzbank hrozí v USA pokuta kvůli Íránu

Americké úřady začaly jednat s druhou největší německou bankou Commerzbank o urovnání podezření, že se banka angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. S odvoláním na své zdroje to píše americký list The New York Times. K případné dohodě o urovnání sporu by podle zdrojů mohlo dojít ještě v létě. Očekává se, že bude zahrnovat pokutu minimálně půl miliardy dolarů. Podle zdroje agentury Reuters jednají americké státní a federální úřady o možném vyrovnání v podobné věci také s největší německou bankou Deutsche Bank. Rozhovory ale prý teprve začaly a není jasné, kdy by případná dohoda mohla být oznámena.

9. Korejská firma KEPCO se chce zúčastnit tendru o dostavbu Temelína

Korejská vláda rozhodla, že se státní energetická společnost KEPCO zúčastní tendru o dostavbu jaderné elektrárny Temelín v České republice. Píší o tom na svých internetových stránkách The Korea Times. Předseda dozorčí rady firmy ČEZ, které Temelín patří, Václav Pačes před měsícem uvedl, že by ČEZ nový tendr na dostavbu jedné z elektráren mohl vypsat příští rok. Mluvčí ČEZ v červnu v reakci na Pačesovo prohlášení uvedl, že firma v tuto chvíli nechystá ani nepřipravuje vypsání nového tendru na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Korejský list však v úterý napsal, že česká vláda očekává, že by mohla začít přijímat žádosti od zájemců na dostavbu elektrárny na počátku příštího roku.

10. Růst čínské ekonomiky letos podle Světové banky mírně zpomalí

Světová banka předpokládá, že růst čínské ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí a dosáhne 7,6 %. S prognózou v úterý novináře seznámil prezident SB Jim Yong Kim, který je na návštěvě Číny. Loni se HDP druhé největší světové ekonomiky zvýšil o 7,7 %, což byl nejslabší výsledek od roku 1999. Prognóza Světové banky je však optimističtější než předpověď Pekingu. Ta na letošní rok předpokládá zpomalení růstu na 7,5 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Na displej nového iPhonu si nepřijdou klíče ani nůž

Mobilní nadšenci si už tak nějak zvykli, že se krátce před uvedením nových výrobků značky Apple na trh sem tam v zapadlém baru náhodou objeví zapomenutý prototyp telefonu nebo nějaká jeho část. Nejnovějšímu videu Marquese Brownleeho ale věnují pozornost i ti, pro které se postupné "neoficiální" představování produktů Applu stalo samozřejmou součástí marketingové kampaně. Brownlee totiž ukazuje, že nový přední panel telefonu iPhone 6 vyrobený ze safírového skla jen tak něco nezničí.

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 11 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus