7 lží o penězích, které škodí vztahům
|

7 lží o penězích, které škodí vztahům

Zatajování dluhů nebo tajný účet, o kterém manželka neví, pro placení výdajů za milenku? Takové finanční podvody jsou bohužel mezi partnery stále častější. Z nové studie National Endowment for Financial Education vyplynulo, že každý třetí člověk páchá ve vztahu nějakou "finanční nevěru". 76 % z nich navíc přiznává, že jejich kouzlení s penězi již negativně dopadá na společné soužití. Co je k tomu vede? A jaké finanční lži jsou mezi partnery nejčastější?

Peníze Finanční gramotnost Rodina Mezilidské a pracovní vztahy

Bojíte se, že by se váš partner třeba nemusel dobře vyrovnat s trpkou skutečností, že jste zadluženi až po uši? Nebo notoricky utrácíte a nechcete před ním svůj zlozvyk odtajnit? Vždy je lepší sebrat odvahu a jít s pravdou ven.

Psychologové radí "prokousat se" nejdříve až k jádru lži. "Většina hádek o financích není ve skutečnosti způsobena penězi. Jde jen o symptomy, jejichž pravá příčina se skrývá někde jinde," tvrdí Deborah Price, šéfka a zakladatelka Money Coaching Institute a autorka knihy The Heart of Money.

"Většina vzorců chování se tvoří již v raném dětství a ovlivňuje partnery podvědomě i ve vztazích," pokračuje Price. "Jakmile porozumíte vzorcům chování, získáte nad nimi kontrolu. Pak už můžete začít pracovat na tom, abyste je napravili."

Nejprve se zamyslete nad tím, kdy jste o penězích začali lhát. Již před svatbou, nebo až po ní? Zamyslete se také nad tím, jak se při lhaní cítíte. Pociťujete pocit viny za neupřímnost, nebo máte jen strach, že partner odhalí pravdu? Zkuste si představit, jak by asi partner zareagoval, kdyby se dozvěděl pravdu, a než s ní půjdete ven, ujistěte se, že je váš vztah dostatečně silný, aby váš protějšek hned "nepráskl" dveřmi.

Začněte třeba slovy: "Je tu něco důležitého, co ti potřebuji říct, ale bojím se, že se budeš zlobit. Řeknu ti to, ale slib mi, že zůstaneš v klidu a pomůžeš mi se s tím vypořádat." Je to těžké rozhodnutí, ale věřte, že ve chvíli, kdy před sebou nebudete muset nic skrývat, bude váš vztah zdravější a silnější.

Ale teď k věci. V čem partneři dělají největší chyby?

1. "Nedělej si starosti, účet už je zaplacený."

Lidé před sebou mnohdy skrývají peněžní transakce. Proč to dělají? "Jedním z důvodů je to, že by se jinak mohli cítit finančně pod kontrolou. Je to určitý projev rebelie," vysvětluje Price.

Pokud má jeden z vás na starost nákupní rozhodnutí (má přístup k výpisům z účtu, rozhoduje, co si druhý partner smí a nesmí koupit nebo třeba stanovuje limit na útraty), zatímco druhý nemá v rodinných financích žádné slovo, může to vést ke zbytečným rozbrojům. Snažte se takovýchto situací vyvarovat.

2. "Neumím to s penězi. Vezmi si je na starost."

Jde o další mezi partnery neuvěřitelně častý jev. Někteří lidé si umějí perfektně poradit s financemi, ale chybně se domnívají, že nejsou finančně zdatní a nechávají rozhodování na druhých. Podvědomě z toho těží, protože se zřeknou odpovědnosti a nastaví si život tak, že je případně zachrání někdo "kompetentnější".

Zkuste si sami na sobě malý test. Myslíte si, že se opravdu na správu osobních financí nehodíte? Položte si v duchu pár otázek: Mám přehled o tom, kolik mám peněz na běžném a spořicím účtu? Vím, kolik vydělávám? Přispívám si na penzi? Když jsem ještě neměl(a) partnera, platil(a) jsem účty včas a utrácel(a) s mírou? Možná zjistíte, že umíte mít finance pod větší kontrolou, než jste si původně mysleli. A odhalíte oblasti, ve kterých máte nedostatky.

"Pokud někomu vyhovuje být rodinným finančním ředitelem, je to v pořádku. I tak by ale měli být do financí zapojeni oba partneři," připomíná Price. Představte si černý scénář, že ztratíte partnera nebo se rozvedete a ztratíte přístup k osobním financím.

Dále si pak, bez ohledu na to, kdo u vás spravuje finance, najděte každý měsíc společnou chvilku, kdy si sednete a projednáte rodinný rozpočet.

3. "Můžeme si to dovolit."

Tato lež vychází většinou z nevědomosti. Lidé nemají přehled o finančních tocích, aby správně odhadli, jestli si právě mohou dovolit nové auto nebo drahou dovolenou. Po svatbě se to může ještě zhoršit - nemají ponětí, kolik utratil partner, a spoléhají na to, že ten druhý zachází s penězi obezřetně, a proto mají pocit, že se není potřeba tolik omezovat.

Když navíc po drahé věci touží oba partneři, nerozumná rozhodnutí jsou nasnadě, protože ani jeden z nich nechce tomu druhému nesouhlasným stanoviskem zkazit radost, a dostat se tak do sporu.

Bohužel jsme od přírody předurčeni k mrhání penězi. Price vysvětluje, že lidi při nákupech táhne touha vyvolaná instinktivní částí mozku, která je vzdálena od přední kůry mozkové zodpovědné za racionální uvažování. V důsledku toho jsou peněžní rozhodnutí často tažena emocemi, ne logikou.

Chcete-li impulzivnímu utrácení zabránit, sestavte si vy i váš druh před nákupem drahé věci seznam pozitivních a negativních důsledků tohoto nákupního rozhodnutí. "Zpomalí to centra pro nervové procesy a aktivuje přední mozkovou kůru," doplňuje vědecké zdůvodnění Price.

4. "Moje peníze jsou tvoje peníze."

Z průzkumu vyplynulo, že 3 z 10 partnerů se společnými financemi skrývají před svým protějškem nákupy, pohyby na účtu, výpisy i hotovost. "Skrývání informací o financích je reakcí na pocit nejistoty ve vztahu," domnívá se Kate Levinson, autorka knihy Emotional Currency.

Pocit nejistoty může být spuštěn historickými zkušenostmi s někým, kdo mrhal penězi (například rodič nebo bývalý partner, který propadal alkoholu nebo prohrával peníze na automatech). Obrannou reakcí je naučit se nespoléhat na druhé. "Vlastní peníze znamenají vnitřní potřebu nezávislosti a ukrývání peněz zmírní pocit zranitelnosti," říká Levinson.

5. "Tyhle boty už mám přece roky."

Zapírání útrat je reakcí vyvolanou strachem nebo odporem k tomu, že se jeden druhého snaží finančně kontrolovat. Dalším důvodem může být chyba na jedné straně, a sice sklon k přehnanému utrácení. Může to být i vedlejší produkt výchovy, třeba zkušenost z dětství, že matka skrývala nově koupené oblečení před otcem.

Realisticky posuďte svou finanční situaci. "Vyjasněte si finanční cíle a priority a zaveďte rozpočet rozdělený na fixní a volitelné výdaje," doporučuje Levinson. Znalost limitu na to, co můžete utratit, vás zbaví strachu, že se na vás partner může za nákupy zlobit. Držte se tohoto rozpočtu a měsíčně své výdaje prověřujte.

6. "Nemám dluhy."

V průzkumu 13 % respondentů připustilo, že lžou o tom, kolik dluží. "Tento problém je zapříčiněn strachem z toho, že by partner mohl takovéto chování odsoudit," říká Levinson. Na někoho zatajování dluhů také může podvědomě působit tak, že když partnerovi o dluzích neřekne, tak jako by neexistovaly.

"Svěřte se někomu - finančnímu poradci nebo rodinným příslušníkům - a společně najděte způsob, jak se dluhů zbavit," radí Levinson. Využijte při tom konverzační metody z úvodu článku s důrazem na snahu problém řešit. "Můžete navrhnout dočasné rozdělení financí, abyste dali najevo, že dluh je vaše zodpovědnost," doplňuje psycholožka.

7. "Nemám tolik peněz."

Někteří lidé mají tendenci předstírat, že mají méně peněz, než reálně mají. Dělají to zpravidla ze strachu, aby nebyli milováni jen pro peníze. Nebo si lámou hlavu s řadou nepříjemných osobních otázek: Jak budu schopna zacházet s větším množstvím peněz, než vydělává můj muž? Jakým člověkem bych se stal, kdybych si sáhl na takovou sumu peněz? Co se stane s naším vztahem, když máme takový rozdíl v příjmech? Když bude mít partner více peněz, bude chtít mít ve vztahu také větší slovo?

Levinson v takovém případě doporučuje nechat si poradit od odborníků - navštívit finančního poradce nebo psychologa, který pomůže spory ohledně příjmových rozdílů ve vztahu uklidnit.

Zdroj: dailyworth.com
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
před 15 minutami

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
před 31 minutami

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
před 38 minutami

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
před hodinou

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
před hodinou

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta