Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak si v uplynulém týdnu vedly burzy v Evropě i Americe, jaký posun během víkendu nastal v ukrajinsko-ruském sporu a kdo se ukázal být pohodářem, kterého jen tak něco nerozhodí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině v pátek oslabovaly, dařilo se jen indexu Nasdaq

Americké akcie v pátek zamířily dolů poté, co ruský humanitární konvoj překročil hranice Ukrajiny, což někteří její představitelé označili za přímou invazi. Guvernérka Fedu Janet Yellenová svým projevem na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole nepřekvapila. Historicky první žena v čele americké centrální banky uvedla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že by Fed měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Bližší podrobnosti k plánovanému zvyšování úrokových sazeb však neuvedla. Index Dow v pátek oslabil o 0,22 % na 17 001,22 bodu, širší index S&P 500 sestoupil z rekordu, poprvé v týdnu oslabil a se ztrátou 0,2 % uzavřel na 1 988,41 bodu. Dařilo se ale technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,14 % na 4 538,55 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů zahrnutých v indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly akcie energetických společností a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak cenným papírům ze sektoru zdravotnictví. Za celý uplynulý týden americké akcie posílily. Index Dow přidal 2,02 %, S&P 500 vzrostl o 1,7 % a technologický Nasdaq o 1,63 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zpátky na rekordech, hraje se o býčí trend a metu 2 000 bodů

Pesimismus je pro baby! 28 důvodů, proč současný býčí trh vydrží navždy

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden ale hlavní burzy vzrostly

Převážná většina evropských akcií se v úvodu páteční obchodní seance pohybovala mírně v mínusu, některým indexům se nicméně v prvních minutách podařilo podívat nad nulu. Nakonec ale převážila prodejní nálada a většina burz na starém kontinentu zamířila do červených čísel. Přetlak na straně prodejců zvýšila zpráva, podle které vjel ruský konvoj s humanitární pomocí bez oficiálního povolení Kyjeva na ukrajinské území. Britský FTSE 100 oslabil o 0,04 %, německý DAX klesl o 0,6 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,92 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,83 % na 3 098,50 bodu. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z odvětví ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru dopravy a cestovního ruchu, finančním titulům a akciím bank. Za celý uplynulý týden hlavní evropské burzy uzavřely s přehledem v plusu. Britský FTSE 100 posílil o 1,27 % na 6 775,25 bodu, německý DAX vzrostl o 2,71 % na 9 339,17 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,89 % na 4 252,80 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,14 % na 3 098,50 bodu.

Investoři utíkají z Evropy, míří na emerging markets

To chrápání, co slyšíte, je forex

3. Pražská burza v pátek i za celý týden posílila

Index PX v pátek vzrostl o 0,45 % na 986,53 bodu. Dařilo se akciím rakouské Erste Group Bank, které při největším objemu obchodů ze všech emisí zdražily o 1,38 % na 542,40 Kč. O necelé procento vzrostla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna (+0,99 %) a energetické společnost ČEZ (+0,75 %). V procentním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-9,09 %), jejichž cena klesla na rovné 3 koruny. Firma ve čtvrtek zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, podle kterých ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 30 milionů eur a EBITDA 9,4 milionu eur při meziročním poklesu tržeb na 174 milionů eur. Dále zlevnily například akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,77 %), mediální společnosti CME (-0,49 %) nebo petrochemické firmy Unipetrol (-0,58 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze stouply o 0,3 %. Největší růst vykázaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ, největší pokles zaznamenaly opět akcie těžební společnosti NWR. Firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které byly bez překvapení a vzhledem k pokračující restrukturalizaci víceméně v pozadí zájmu. Na středeční mimořádné valné hromadě dali podle očekávání akcionáři mandát managementu NWR k navýšení kapitálu. Ve stejné záležitosti budou 29. srpna hlasovat ještě držitelé dluhopisů NWR.

Objem majetku ve fondech v ČR bude do konce roku atakovat historická maxima. Čemu za to fondy vděčí?

Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč

4. Očekávané události

V Evropě pondělí na makrodata příliš silné nebude. Investoři budou věnovat pozornost pouze německému indexu podnikatelského klimatu Ifo (odhad srpen: 107 bodů, červenec: 108 bodů). Ze Spojených států na trhy statistik dorazí více. Představeny budou index aktivity chicagského Fedu (odhad červenec: 0,20 bodu, červen: 0,12 bodu), index nákupních manažerů ve službách (Markit FLASH; odhad srpen: 58 bodů, červenec: 60,8 bodu), kompozitní PMI (srpen; červenec: 60,6 bodu), dále údaje o počtu prodejů nových domů (odhad červenec: 430 tisíc, červen: 406 tisíc) a index výrobní aktivity dallaského Fedu (odhad srpen: 13,5 bodu, červenec: 12,7 bodu). Nadále budou investoři věnovat pozornost také vývoji situace na východní Ukrajině, kde pokračují boje ukrajinské armády s proruskými separatisty. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tomšík (ČNB): Odhad růstu ekonomiky o 3 % je výsledkem intervencí

Současný odhadovaný růst české ekonomiky o 3 % je výsledkem loňské intervence České národní banky a oslabení koruny. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Banka podle něj kurz koruny hodlá hlídat i po roce 2016, kdy chce s udržováním kurzu nad 27 korunami za euro skončit. Současně Tomšík odmítl, že by oslabení koruny v důsledku loňských intervencí ČNB jakkoli souviselo s datem, kdy by Česko mohlo přijmout euro. Reagoval tak na výrok prezidenta Miloše Zemana, podle kterého možná banka korunu úmyslně oslabila proto, aby vstup ČR do měnové unie oddálila, a tím si déle podržela pravomoci regulovat měnový kurz.

6. Fed prý reálně debatuje o zvýšení úrokové sazby již v prvním pololetí 2015

Americká centrální banka se v debatě o prvním zvýšení základní úrokové sazby zaměřuje i na možnost, že tento krok nasměruje do období mezi prvním čtvrtletím a polovinou příštího roku. V sobotu to na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole řekl šéf atlantské Federální rezervní banky Dennis Lockhart. V hlavním prohlášení Fedu o měnové politice by prý změny mohly nastat již příští měsíc.

7. Konvoj s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu dorazil do Luhansku, po vyložení se kamiony vrátily do Ruska

Ruský konvoj s humanitární pomocí, který v pátek překročil rusko-ukrajinskou hranici, dorazil v sobotu dopoledne do Luhansku. Oznámil to zpravodaj agentury Reuters. Poté, co byly nákladní vozy vyloženy, zamířily zpět do Ruska, dodal. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko následně prohlásil, že Kyjev disponuje operativními informacemi, že byl ruský humanitární konvoj při své zpáteční cestě do Ruska využit k odvozu zařízení ze zbrojařských firem na východní Ukrajině. Ukrajinští pohraničníci podle něj nedostali možnost ruské kamiony zkontrolovat.

8. Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Uvedla zároveň, že zemi, která je členem eurozóny, neohrožuje žádná velká makroekonomická nerovnováha, jež by opravňovala ke změně ratingu. "Rating Slovenska podporuje i spolehlivý bankovní sektor, zdravé makroekonomické prostředí a nízká úroveň zadlužení v soukromém sektoru," píše se mimo jiné ve sdělení Fitch Ratings.

9. Rusko se prý nechystá zavřít restaurace McDonald's

Rusko se nechystá uzavřít tamní restaurace amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's. Prohlásil to ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, jehož v sobotu citovala agentura ITAR-TASS. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů nedávno nařídil zastavit provoz ve třech moskevských restauracích McDonald's kvůli údajnému porušení hygienických předpisů. Úřady také zahájily hygienickou kontrolu v dalších restauracích McDonald's po celé zemi.

10. Ukrajina slavila Den nezávislosti, separatisté v Doněcku pochodovali se zajatci

Ukrajina v neděli slavila Den nezávislosti. Připomněla si tak 23 let své samostatnosti. V Kyjevě se při té příležitosti konala mohutná vojenská přehlídka, první od roku 2009. Ani proruští separatisté ale nezůstali pozadu. Jako odpověď na demonstraci vojenské síly ukrajinské armády v Doněcku pochodovali s desítkami zajatců z jejích řad. Separatisté během neděle také oznámili, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě vojenské jednotky ukrajinské armády. Celkem se prý v pasti ocitlo až 7 tisíc mužů. Kyjev však tuto informaci vzápětí popřel a uvedl, že ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v tažení proti teroristům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Prototyp nové rakety společnosti SpaceX při testu explodoval, vizionáře Muska to ale nerozhodilo

Prototyp bezpilotní rakety s označením F9R společnosti SpaceX, která do vesmíru létá mimo jiné i pro americkou NASA, během pátečního zkušebního letu v Texasu řízeně explodoval poté, co se během letu vyskytly potíže. Firma ve svém vyjádření k záležitosti uvedla, že raketa po zjištění "jisté anomálie" zvolila možnost autodetonace. A co na to zakladatel a šéf firmy, známý technologický vizionář Elon Musk? "Rakety jsou ošemetné," napsal na Twitteru.

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
před hodinou

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
před hodinou

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
před hodinou

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
15:10

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne obchodovaly smíšeně, futures na americké indexy kolem 15.00 rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus