Co musíte ráno vědět (29. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (29. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě i zámoří, jak bývalý předseda Fedu Ben Bernanke zpětně hodnotí rok 2008 a který světoznámý pár si konečně řekl "ano"? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, makrodata dění na Ukrajině nepřevážila

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování oslabovaly. Investoři se do nákupů odmítali pouštět v reakci na vyjádření ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že jeho země čelí ruské invazi. Obavy investorů během dne alespoň zčásti opadly, k čemuž dopomohla mimo jiné i poměrně solidní makrodata. Příznivé údaje z americké ekonomiky ovšem u některých investorů vyvolávají obavy, že by tamní centrální banka mohla začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo. Nejsledovanější akciové indexy se tak nad nulu nedostaly. Dow oslabil o 0,25 % na 17 079,57 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,17 % a po dvou dnech se vrátil pod 2 000 bodů, když uzavřel na 1 996,74 bodu, a technologický Nasdaq klesl o 0,26 % na 4 557,69 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím z odvětví základních materiálů, zlevnily ale i finanční tituly nebo cenné papíry z energetického sektoru. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a telekomunikační odvětví.

Které akcie nakoupit, než začnou růst sazby? Defenziva ztratí punc bezpečí

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli vyostření napětí na Ukrajině oslabily

Evropským akciím se ve čtvrtek nedařilo. Investory zneklidnila zejména pokračující eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, k čemž přispěla slova ukrajinského Petra Porošenka, že země čelí ruské invazi. Vyšším poklesům trhů však bránily sílící spekulace, že by Evropská centrální banka příští týden mohla představit konkrétní opatření na podporu evropského hospodářství. Britský FTSE 100 klesl o 0,36 %, německý DAX odepsal 1,12 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,66 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,94 % na 3 164,44 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou mediálního odvětví. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a finanční tituly.

Stanislav Kubáček (BXR): Evropská realitní periferie nabídne zajímavé výnosy, Afriku (zatím) raději nebrat

Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON

3. Pražská burza ve čtvrtek krvácela, dolů ji stáhly bankovní tituly a akcie ČEZ

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,69 % na 975,91 bodu. Nejčastěji obchodovanou akcií byla skupina ČEZ, která odepsala 1,77 %, velkého objemu však dosáhly i bankovní tituly. Komerční banka oslabila o 1,01 % a Erste Group Bank o 3,36 %.

Kromě mediální CME (+2,91 %) a developera Orco (+12,55 %) se významnější tituly pohybovaly pod nulou. Společnost Orco ve středu večer oznámila, že její akcie budou staženy z pražské burzy 22. září, naposledy se s nimi tedy bude obchodovat 19. září. Zároveň informovala o tom, že se dohodla na prodeji svého varšavského projektu Złota 44 za 63 milionů eur. Ve čtvrtek po konci obchodování na pařížské burze pak developer zveřejnil výsledky svého hospodaření za 1H2014. Firma uvedla, že jí v prvním pololetí letošního roku meziročně klesly tržby o 54 % na 16,8 milionu eur. Kvůli ztrátě kontroly nad bývalou Orco Germany (nynější GSG Group) se navíc propadla do čisté ztráty 63 milionů eur.

Ve čtvrtek ráno zveřejnily hospodářské výsledky hned tři společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Akcie Fortuny na zprávu o kvartálních číslech zareagovaly oslabením o 0,74 % a akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, který sice nenaplnil očekávání, ale zato potvrdil celoroční výhled, ztratily 1,40 %. Třetí reportující firmou byla likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry v reakci na představená data zlevnily o 2,38 %.

Nejvíce ve čtvrtek zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-4,84 %). Erste Group Bank na ně revidovala cílovou cenu na 0,75 Kč z 12 Kč a potvrdila své doporučení "prodat".

4. Očekávané události

Během posledního srpnového obchodního dne nás čeká záplava makrodat. Spojené státy zveřejní osobní příjmy a výdaje (odhad červenec: příjmy meziměsíčně +0,3 %, výdaje +0,2 %, index výdajů na osobní spotřebu PCE +0,1 %, červen: +0,4 %, +0,4 %, +0,2 %), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad srpen: 56,4 bodu, červenec: 52,6 bodu) a finální data o spotřebitelské důvěře podle průzkumu Michiganské univerzity (odhad srpen: 80,5 bodu, flash srpen: 79,2 bodu, červenec: 81,8 bodu). Německo odhalí maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +1,5 %, červen: meziměsíčně +1,3 % a meziročně +0,4 %) a Itálie celkovou nezaměstnanost (odhad červenec: 12,3 %, červen: 12,3 %), předběžnou inflaci (harm. EU, odhad srpen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně -0,2 %, červenec: meziměsíčně -2,1 % a meziročně +/-0,0 %) a HDP za 2Q2014 (zpřesněný odhad; FLASH 2Q2014: mezikvartálně -0,2 % a meziročně -0,3 %). I eurozóna vydá podrobnosti o nezaměstnanosti (odhad červenec: 11,5 %, červen: 11,5 %) a předběžnou zprávu o inflaci (odhad srpen: meziročně +0,3 %, červenec: meziročně +0,4 %). Český statistický úřad přidá zprávu o vývoji HDP v druhém čtvrtletí (1Q2014: mezikvartálně +/-0,0 % a meziročně +2,6 %). V noci na pátek se trhy dočkají záplavy dat také z Japonska, které zveřejní údaje o nezaměstnanosti (odhad červenec: 3,7 %, červen: 3,7 %), inflaci (odhad červenec: meziročně +3,4 %, bez potravin +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %, červen: meziročně +3,6 %, bez potravin: +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %), maloobchodních tržbách (odhad červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně -0,6 %) a průmyslové výrobě (FLASH, odhad červenec: meziměsíčně +1,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně -3,4 % a meziročně +3,1 %).

Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se vyostřuje

Rusko a Ukrajina se rychle blíží k přímému vyhlášení války. Poté, co proruští separatisté oznámili, že po jejich boku bojují Rusové, nabraly události rychlý spád. Separatisté se probojovávají jihovýchodní částí země a zabírají znovu místa, která předtím dobyla ukrajinská armáda. O tom, že se jim dostává pomoci, není pochyb. Kyjev potvrdil, že město Novoazovsk padlo do rukou rebelů a že se na dobytí pravděpodobně podíleli i ruští vojáci. Prezident Porošenko následně oficiálně oznámil, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu. Podle OSN kvůli konfliktu od dubna přišlo o život 2 220 lidí včetně 23 dětí.

6. Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí více, než se čekalo

Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 % anualizovaně, očekávala se revize na 3,9 % z předchozího odhadu 4 %. Osobní spotřeba vzrostla v souladu s prvním odhadem o 2,5 %, očekávala se přitom revize níže o 0,1 procentního bodu. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila v souladu s odhady o 2 %. Největší zásluhu na tom měly investice, které byly nejsilnější za poslední dva roky.

7. Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu zvýšily 0,8 % meziročně (odhad: 0,8 %)

Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu v souladu s odhady zvýšily meziročně o 0,8 %, stejně jako v červenci. Meziměsíčně se podle předběžných údajů nezměnily, jak se očekávalo po 0,3% růstu v červenci.

8. Čínský baby boom se nekoná, páry nemají o druhé dítě zájem

Když čínská vláda na konci minulého roku oznámila, že uvolňuje politiku jednoho dítěte a že si nově budou moci druhého potomka pořídit také páry, v nichž je alespoň jeden z partnerů jedináčkem, zazářily oči nejen potomkůchtivým rodičům. Zaradovali se samozřejmě také investoři, pro které by bylo posílení další generace Číňanů vítanou podporou hovořící ve prospěch řady firem včetně výrobců dětské stravy nebo plen. Několik měsíců poté, co euforie investorů spekulujících na zvýšení čínské porodnosti dosáhla vrcholu, se ale dostavilo obrovské rozčarování.

9. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v srpnu v souladu s předběžnými daty klesla

Ekonomická nálada v eurozóně se v srpnu mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s odhady na -10 bodů (červenec: -8,4 bodu). Index sentimentu ve službách klesl na 3,1 bodu z 3,6 bodu v červenci (odhad: 3,5 bodu), index sentimentu v průmyslu se propadl na -5,3 bodu z -3,8 bodu v červenci (odhad: -4,5 bodu) a index sentimentu v ekonomice klesl na 100,6 bodu ze 102,1 bodu v červenci (odhad: 101,5 bodu).

10. Bernanke: Krize v roce 2008 byla nejhorší v historii

Bývalý šéf Fedu Ben Bernanke ve svém svědectví u soudu, který řeší záchranu AIG americkou vládou, jež vedla k propadu trhu v roce 2008, prohlásil, že září a říjen 2008 byly nejhorší finanční krizí ve světové historii. Jeho názor sdílí i bývalý ministr financí Timothy Geithner.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Brad a Angelina se konečně vzali

Hvězdný hollywoodský pár Brad Pitt a Angelina Jolie si konečně řekli své "ano". Stalo se tak podle zprávy jejich tiskového mluvčího minulou sobotu na francouzském zámku Miraval v přítomnosti rodiny a přátel.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 32 minutami

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne obchodovaly smíšeně, americké indexy rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
před hodinou

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
před hodinou

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
před hodinou

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy