Burzovní kalendář (4. 8. - 8. 8. 2014)
|

Burzovní kalendář (4. 8. - 8. 8. 2014)

Indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, zasedání ECB a Bank of England a blížící se závěr výsledkové sezóny v USA budou ovlivňovat náladu na světových trzích v úvodu srpna. Rizika související s boji na Ukrajině, v Gaze nebo Libyi mohou ale převážit vše ostatní, sankce proti Rusku totiž podle odhadů ekonomů nepříznivě dopadají nejen na největší zemi světa, ale i na Evropu.

Investiční a ekonomický výhled

Sektor služeb v USA pravděpodobně expandoval v červenci podobným tempem jako v červnu. Žádostí o podporu by mělo být zhruba stejně jako v předchozích týdnech a spotřebitelské úvěry by měly opět vzrůst o necelých 20 miliard USD. V USA je jinak makroekonomický kalendář po nabitém přelomu měsíce spíše chudý.

Z americké ekonomiky přicházejí převážně dobrá čísla (HDP), ačkoli ne všechna překonávají odhady (nezaměstnanost v červenci). Akcie po nejhlubším propadu za dva roky ustoupily z historických maxim, což komentátory rozděluje na dva tábory. Jedni očekávají, že bude pokles brzy využit k nákupům, protože americký trh donedávna bez problémů odolával geopolitickým tlakům. Druzí ale varují, že končí výsledková sezóna (odhady pro první srpnový týden: Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna), v posledních týdnech podporující růst cen akcií, takže by pro další posilování akcií bylo potřeba najít nový impulz. A ten se nemusí dostavit.

"Znepokojující geopolitické události se přidaly k seznamu déle známých rizik, jako jsou omezování QE, nedostatek investičních příležitostí, nízká inflace a pouze tlumený růst zisků, která byla podle našeho názoru dlouhodobě ignorována investory prahnoucími po výnosech," uvedl Andrew Lapthorne ze Société Générale.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Opakuje se duben, nebo geopolitika a riziko zvyšování sazeb srazí býkům vaz?
Americké akcie v uplynulém týdnu ztratily přes 2 % své hodnoty, S&P 500 odepsal 2,69 %. K poklesu přispěla rizika ve světové ekonomice a politice (bankrot Argentiny, boje na Ukrajině, v Gaze a v Libyi), ale také některá překvapivě příznivá data z americké ekonomiky, která rozkolísala názor trhu na budoucí kroky Fedu. Propad pod 1 950 bodů indexu S&P 500 mění situaci.
Americké akcie v pátek po slabší klíčové statistice z trhu práce zlevnily, oslabily i v týdenním horizontu
Akciové trhy ve Spojených státech v pátek dopoledne oslabovaly. Prohloubily tak čtvrteční pokles, za kterým stály obavy z dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. Ve druhé polovině obchodování sice všechny tři hlavní indexy velkou část ztrát smazaly a technologický index Nasdaq se na chvíli dostal nad nulu, nakonec ale většina cenných papírů uzavřela v červených číslech. Mírným zklamáním pro trhy byla zejména zpráva, podle které americká ekonomika v červenci mimo zemědělství vytvořila méně nových pracovních míst, než se čekalo.

ECB i Bank of England by měly ponechat základní úrokovou sazbu beze změny. Ve Spojeném království se po sérii lepších makroekonomických údajů stále hlasitěji mluví o možná dřívějším zvyšování sazeb, stále živějším tématem se stává snaha Skotů o nezávislost.

Investoři se připravují na možné odtržení Skotska od Spojeného království, libra může ztratit až 10 %
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke zbytku Spojeného království. I tak se však začínají množit sázky na pokles britské libry v případě, že se občasné nakonec vysloví pro nezávislost Skotska.
Nick Beecroft (Saxo Bank): Cameron potěšil euroskeptiky, na Brexit ale (ještě) nesázejte
Případná skotská nezávislost by mohla pozdržet zpřísnění britské měnové politiky. Pokud ji voliči v zářijovém plebiscitu odmítnou, přiškrtí Bank of England penězovody už před koncem roku, říká analytik z londýnské Saxo Bank Nick Beecroft. Britská ekonomika má letos růst nejrychleji v rámci zemí G7 a odtržení Skotska ani další případné domácí turbulence by na tom neměly nic změnit. Hrozbou zůstávají eurozóna a geopolitické jiskření.

ECB o zvyšování sazeb aktuálně jistě neuvažuje. Mnozí evropští exportéři naopak volají po dalším oslabení eura. K tomu je potřeba přičíst očekávané dopady sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou. Celkově tak Evropu může čekat hospodářské zpomalení, před čímž varují mnohé instituce, například v Německu. Především situace okolo Ukrajiny výrazně dopadá na evropské akciové trhy.

Před víkendem domluvené třídenní příměří v Izraeli a Gaze bylo porušeno pár hodin po vyhlášení. Izraeli se podle sobotních prohlášení vlády daří naplňovat hlavní cíl vojenské ofenzivy, tedy zničení sítě tunelů, kterými útočí palestinští radikálové na izraelská území. Izrael začal o víkendu stahovat část svých jednotek z obytných oblastí v Gaze. I po dokončení hlavního úkolu bude ale armáda Izraele připravena pokračovat v boji, a to "tak dlouho, jak bude nutné, a s použitím veškeré nutné síly. Uvedl to premiér Benjamin Netanjahu.

Smrtící virus ebola už má letos na svědomí přes šest set mrtvých v zemích západní Afriky. Zastavení současné epidemie je podle lékařů působících v zasažených oblastech závod s časem. Čím déle trvá vyhledání nemocných a lidí, kteří s nakaženými přišli do kontaktu, tím hůře půjde dostat nemoc pod kontrolu, říkají experti o současné epidemii eboly v západní Africe.

Akcie na pražské burze za uplynulý týden klesly o 1,15 %. Největší růst si po oznámení solidních výsledků hospodaření připsaly akcie mediální společnosti CME, naopak největší pokles vykázaly cenné papíry těžební společnosti NWR, které ztratily téměř polovinu hodnoty 43,6 %. Důvodem pro pokles bylo oznámení pokračující restrukturalizace a hlavně kvantifikace potenciálního naředění minoritních akcionářů, pokud se nebudou účastnit navýšení kapitálu. Stabilitu naznačily výsledky Komerční banky. Ta ve druhém kvartálu dokázala zvýšit objem úvěrů i počet zákazníků, čistý zisk i výnosy ale klesly kvůli nízkým úrokům na trzích. Podle očekávaní hlubokou ztrátu oznámila Erste, i když oproti pesimistickým odhadům mírně pozitivně překvapila. V pátek po oznámení hospodářských čísel za první pololetí téměř o 5 % posílily akcie O2 C.R. V prvním srpnovém týdnu si pražská burza, pokud jde o výsledkovou sezónu, vybere volno, zajímavá tak budou vedle zahraničního dění domácí makrodata, která mohou působit na kurz koruny. Ten chce ČNB svými intervencemi ovlivňovat déle, než se čekalo.

Euro za 30 korun? Pokud by ČNB chtěla ještě více oslabit korunu, nebude to kosmetická úprava
Osm měsíců od intervence proti silné koruně je pryč, ale česká inflace místo toho, aby rostla, spadla na nulu. ČNB přitom loni očekávala, že ve třetím čtvrtletí 2014 se inflace bude blížit jednomu procentu. Proto trh a novináře začala znervózňovat myšlenka, zda je možné, aby si ČNB opět zařádila na devizovém trhu a posunula hlídanou hranici z 27 korun za euro na slabší úrovně.

Výhled na první srpnový obchodní týden v podání makléře Aleše Jandejska z brokerjetu ČS

Trhy budou hýbat ECB a sankce proti Rusku

USA

4/8 až 6/8 Summit USA-Afrika (americký prezident Obama hostí lídry afrických zemí, řeč bude o obchodě a investicích, bezpečnosti a demokracii)

5/8 Průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -0,5 %)

5/8 Index nákupních manažerů v oblasti služeb Markit (odhad červenec: 61 bodů, červen: 61 bodů)

5/8 Index nákupních manažerů v oblasti služeb ISM (odhad červenec: 56,1 bodu, červen: 56 bodů)

6/8 Obchodní bilance (odhad červen: -45 miliard USD, květen: -44,39 miliardy USD)

7/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 305 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc)

7/8 Spotřebitelské úvěry (odhad červen: +18,3 miliardy USD, květen: +19,6 miliardy USD)

7/8 Tržby maloobchodních řetězců

8/8 Jednotková cena práce (odhad 2Q2014 mezikvartálně: +1,6 %, 1Q2014: +5,7 %)

8/8 Velkoobchodní zásoby (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: +0,5 %)

Evropa

4/8 Švýcarsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/8 Eurozóna - index cen výrobců (odhad červen: -0,1 % meziměsíčně, -1,1 % meziročně, květen: -0,1 %, -1,0 %)

5/8 Spojené království, eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve službách (odhad červenec eurozóna: 54,4 bodu, červen: 52,8 bodu, čeká se mírné zlepšené v Německu a Franci, Itálie a Španělsko by naopak měly mírně ztratit)

5/8 Eurozóna - maloobchodní tržby (odhad červen: +0,2 % meziměsíčně, +1,3 % meziročně, květen: +0,0 %, +0,7 %)

6/8 Německo - průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: -1,7 %)

6/8 Švýcarsko - index spotřebitelských cen (odhad červenec meziročně: -0,1 %, červen: 0,0 %)

6/8 Itálie - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen: -1,2 %)

6/8 Spojené království - průmyslová výroba (odhad červen: +0,6 % meziměsíčně, +1,6 % meziročně, květen -0,7 %, +2,3 %)

6/8 Itálie - HDP (odhad 2Q2014: +0,2 % mezikvartálně, +0,1 % meziročně, 1Q2014: -0,1 %, -0,5 %)

7/8 Německo - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +1 %, květen: -1,8 %)

7/8 Francie - obchodní bilance (odhad červen: -4,8 miliardy EUR, květen : -4,9 miliardy EUR)

7/8 Španělsko - průmyslová výroba (odhad červen meziročně: +3 %, květen: +2,5 %)

7/8 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

8/8 Švýcarsko - celková míra nezaměstnanosti

8/8 Německo - obchodní bilance (odhad červen: 17,5 miliardy EUR, květen: 18,8 miliardy EUR, ze červen se čeká růst exportu o 0,7 % meziměsíčně a importu o 2,4 % meziměsíčně)

8/8 Francie - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -1,7 %)

8/8 Spojené království - obchodní bilance (odhad červen: -8,9 miliardy GBP, květen: -9,204 miliardy GBP)

Svět, emerging markets

4/8 Austrálie - maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: -0,5 %)

4/8 Čína - index nákupních manažerů ve službách (oficiální)

4/8 Turecko - index spotřebitelských cen

5/8 Austrálie - obchodní bilance (odhad červen: -1,9 miliardy AUD, květen: -1,91 miliardy AUD)

5/8 Čína - index nákupních manažerů ve službách (Markit)

5/8 Austrálie, Indie - rozhodnutí o úrokových sazbách (odhad: stagnace na 2,5 %, respektive 8 %)

6/8 Nový Zéland - celková míra nezaměstnanosti (odhad 2Q2014: 5,8 %, 1Q2014: 6 %)

7/8 Austrálie - celková míra nezaměstnanosti (odhad červenec: 6 %, červen: 6 %)

8/8 Čína - obchodní bilance

8/8 Turecko - průmyslová výroba

Česká republika

4/8 Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výběrového šetření pracovních sil za 2Q2014

5/8 Maloobchodní tržby

6/8 Průmyslová výroba a stavební výroba

6/8 Obchodní bilance

8/8 Celková míra nezaměstnanosti

8/8 Zápis z jednání ČNB

Podrobný komentovaný kalendář nabídneme opět v dalších týdnech.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
za 2 minuty

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
před hodinou

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus