Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, co sledují portugalští regulátoři a jak vypadá synchronizované smykování? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý kvůli obavám z brzkého zvyšování sazeb a Ukrajině zlevnily

Americké akcie v úterý dopoledne ztrácely. Mohl za to mimo jiné slabý výhled hospodaření maloobchodní firmy Target a pokles cen akcií energetických firem, které dolů stáhl další pokles cen ropy. Odpoledne navíc trhy ztráty prohloubily. Investory znervóznila neověřená zpráva hovořící o možné hrozbě vpádu ruských vojsk na území východní Ukrajiny, kde ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v boji proti proruským separatistům, a po slušných červencových datech z amerického sektoru služeb pokračovaly také spekulace o brzkém zvyšování úrokových sazeb. Dow oslabil o 0,84 % na 16 429,47 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,97 % na 1 920,21 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,71 % na 4 352,83 bodu. Pokles se týkal všech hlavních sektorů, nejvíce zlevnily akcie energetických firem, cenné papíry z odvětví služeb a také telekomunikační tituly.

Akciový stratég: Nechybí žádná podstatná ingredience, býčí hostina může pokračovat

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně

Evropským akciím se v úterý dařilo poté, co Crédit Agricole a Deutsche Post zveřejnily lepší než očekávané hospodářské výsledky. Britský FTSE 100 připsal 0,07 %, francouzský CAC 40 0,37 % a německý DAX 0,39 %. Regionální Stoxx Europe 600 po několika dnech ztrát posílil o 0,3 %. Nejvíce se dařilo sektoru spotřebního zboží, chemickému sektoru a médiím, ztrácely naopak automobilky a banky. Deutsche Post připsala přes dvě procenta poté, co ohlásila 5,7% růst čtvrtletního zisku. Telefónica naopak ztrácela přes procento v reakci na zprávu, že hodlá koupit brazilskou Global Village Telecom od francouzského konglomerátu Vivendi za 8,99 miliardy dolarů v hotovosti a akciích. Crédit Agricole připsala 2,2 % poté, co oznámila, že její provozní zisk ve druhém čtvrtletí dosáhl 628 milionů eur, což o 11 milionů překonalo odhady analytiků. Banka také uvedla, že vylepšila svou kapitálovou přiměřenost, ačkoli musela odepsat 708 milionů eur v souvislosti se svým 14,6% podílem v problémové portugalské bance Banco Espírito Santo. Čistý zisk tak meziročně klesl o 98 % na pouhých 17 milionů eur.

Akcie pohledem technické analýzy: Stabilizace po strmém propadu

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, akcie NWR zpevnily o více než 16 %

Index PX v úterý připsal 0,20 % na 953,80 bodu. Objem obchodování sotva přesáhl 300 milionů korun. Více než třetinu z něj tvořily akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,09 % na rovných 580 Kč. V závěsu za nimi se držela Komerční banka, jejíž cenné papíry naopak o 0,35 % zpevnily, a třetím nejčastěji obchodovaným titulem byla Erste Group Bank, která odepsala 0,30 % na 534 Kč. Vítězem dne se staly akcie uhelné společnosti NWR, které připsaly 16,28 %, dařilo se i cenným papírům likérky Stock (+2,60 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+1,84 %). Ministr Jan Mládek v úterý novinářům sdělil, že se vláda shodla na stavbě dvou jaderných reaktorů - jeden by měl být postaven v Dukovanech a druhý v elektrárně Temelín.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu vydají zprávu o obchodní bilanci (odhad červen: -45 miliard USD, květen: -44,39 miliardy USD), stejně jako Česká republika, která k tomu přidá i data o průmyslové výrobě. Více makrodat se bude čekat z evropských zemí. Německo zveřejní průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: -1,7 %), Švýcarsko inflaci (odhad červenec meziročně: -0,1 %, červen: 0,0 %) a Spojené království průmyslovou výrobu (odhad červen: +0,6 % meziměsíčně, +1,6 % meziročně, květen -0,7 %, +2,3 %). Údaje o produkci průmyslu odhalí i Itálie (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen: -1,2 %), která navíc připojí vývoj HDP za druhý kvartál (odhad 2Q2014: +0,2 % mezikvartálně, +0,1 % meziročně, 1Q2014: -0,1 %, -0,5 %). Sejít by se měli šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní například mediální společnosti 21st Century Fox a Time Warner. Vše důležité, co bude v týdnu ovlivňovat světové trhy, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Luhansku hrozí humanitární katastrofa, Izrael vyhlásil 72hodinový klid zbraní

Východoukrajinský Luhansk, jedna z bašt proruských separatistů, se ocitl v katastrofální situaci. Téměř půlmilionové město opustila polovina obyvatel, v nelidských podmínkách tam zůstali jen důchodci a nemajetné rodiny bez dostatku peněz na cestu do bezpečí. Neteče pitná voda, nefunguje dodávka elektřiny, nejezdí veřejná doprava, vypadla telefonní síť a přerušilo se internetové spojení.

V Izraeli a v Pásmu Gazy začalo platit třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izrael z Pásma začal stahovat zbylé vojáky, rezervisty ale neuvolnil. Až do úterý 7.00 SELČ, kdy příměří začalo, zněla raketová palba z Pásma Gazy a v několika izraelských městech sirény ohlašovaly poplach.

6. Maloobchodní prodejce Target oznámil, že dosáhl nižšího zisku kvůli nákladům spojeným s počítačovým útokem

Target oznámil, že ve svém druhém čtvrtletí dosáhl nižšího zisku kvůli mimořádným nákladům spojeným s nápravou situace po narušení bezpečnosti na konci loňského roku, kdy byly odcizeny platební údaje milionů zákazníků. Zisk na akcii dosáhl ve druhém kvartále jen 78 centů na akcii oproti původním odhadům firmy 85 centů až dolar na akcii, oznámila firma v předběžných kvartálních výsledcích. Oficiální výsledky svého hospodaření maloobchodní prodejce zveřejní 20. srpna.

Výkonný ředitel a předseda správní rady maloobchodního řetězce Target Gregg Steinhafel odstoupil z funkce

USA: Krádež dat z obchodů Target zkoumá ministerstvo spravedlnosti

Target oznámil, že mu unikly platební údaje až 70 milionů lidí

7. Portugalský regulátor vyšetřuje obchodování s akciemi banky BES

Portugalský regulační úřad zahájil vyšetřování možného zneužití neveřejných informací při obchodování na burze, které mohlo způsobit páteční kolaps akcií problémové portugalské banky Banco Espírito Santo (BES). Informovala o tom agentura Reuters.

8. S&P: Majetková nerovnováha v USA brzdí ekonomiku

Prohlubující se rozdíly v majetkových poměrech Američanů zbrzdily zotavení Spojených států z hospodářské recese a zhoršují dlouhodobé vyhlídky tamní ekonomiky. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury Standard & Poor's.

9. Egypt hodlá vybudovat nový kanál podél Suezského průplavu

Egypt se rozhodl vybudovat nový kanál podél Suezského průplavu, který spojuje Středozemní a Rudé moře. Projekt si podle odhadů vyžádá čtyři miliardy dolarů. Oznámil to v úterý úřad, který má na starosti správu Suezského průplavu.

10. Rusko by mohlo evropským aerolinkám omezit lety přes Sibiř

Rusko by mohlo aerolinkám z Evropské unie omezit nebo zakázat lety přes Sibiř. Opatření, které by bylo reakcí na evropské sankce vůči Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi, by těmto aerolinkám zvýšilo náklady u letů do Asie. Napsal to v úterý ruský list Vedomosti. Podle jeho zdroje o omezení tranzitních letů přes ruské území teď jednají tamní ministerstva dopravy a zahraničí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kam se hrabou akvabely

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
před hodinou

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
před hodinou

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus