Co musíte ráno vědět (12. září)
|

Co musíte ráno vědět (12. září)

Jak si vedou akcie ke konci týdne, jak vyřešila Argentina problém se svými dluhopisy a jak vypadá ideální dům pro lidi trpící závratěmi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině

Trh byl ve čtvrtek mimo jiné pod vlivem klesajících cen energií. Obchodníci před blížícím se zasedáním měnového výboru americké centrální banky také spekulují, kdy banka poprvé zvýší úrokové sazby. Silný závěr seance hlavní indexy mimo Dow dostal do mírného plusu. Dow oslabil o 0,12 % na 17 049 bodů, S&P 500 posílil o 0,09 % na 1 997,45 bodu a Nasdaq přidal 0,12 % na 4 591,81 bodu. Většina sektorů uzavřela poblíž nuly, největší pokles zaznamenalo odvětví energetiky, nejlépe si vedly akcie firem provozujících síťové služby. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,8 bodu, výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o 1 bazický bod na 2,55 %.

Graf letošního léta: Cesty americké a evropské ekonomiky se rozcházejí

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely kvůli další vlně sankcí i výsledkům firem

Akcie v Evropě se ve čtvrtek pohybovaly v červených číslech kvůli nové vlně sankcí, které Evropská unie uvalí na Rusko v pátek, i neuspokojivým výsledkům firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,45 %, francouzský CAC 40 0,22 % a německý DAX 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,2 %. Nejlépe si vedly technologie a síťová odvětví, ztrácel naopak stavební sektor a maloobchod. Investory nepotěšily zprávy od společnosti Next (-3,0 %), která reportovala zisk před zdaněním za první pololetí 324,2 milionu liber, ačkoli trh očekával 329 milionů liber. Ztrácela i společnost Ashmore (-5,19 %) v reakci na pokles celoročního zisku před zdaněním o 34 % na 170,3 milionu liber, trh vyhlížel 176,5 milionu liber. Naproti tomu akcie Ocado (+2,09 %) zpevnily poté, co tento největší britský on-line prodejce potravin oznámil, že hrubé tržby ve třetím kvartále vzrostly o 15,5 %, čekalo se přitom mírnějších 14,8 %.

Hozená rukavice Angele Merkelové? Snížení úrokových sazeb ECB krok za krokem

3. Pražská burza odepsala ve čtvrtek čtvrt procenta, akcie NWR jsou za korunu

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,26 % na 995,04 bodu. Nejvíce ve čtvrtek ztrácely akcie těžařské společnosti NWR, které odevzdaly 25 % a zakončily na 1,05 Kč. Nedařilo se ani developerské firmě Orco, která oznámila, že pražská burza schválila její delisting. Akcie ztrácely 2,5 % na 11,70 Kč. Největšího objemu ve čtvrtek dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, které zastaly více než polovinu celkového objemu a posílily o 0,24 %. Výrazně menšího objemu dosáhly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,20 %, a druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, odevzdal 1,44 %.

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní Japonsko finální data o průmyslové výrobě za červenec (červen: 0,2 % meziměsíčně, -0,9 % meziročně). Data o průmyslové výrobě zveřejní také Itálie (odhad: -0,1 % meziměsíčně) a eurozóna (odhad meziměsíčně: +0,6 % meziměsíčně, červen: -0,3 %, odhad meziročně: +1,4 %, červen 0,0 %). Spojené státy odpoledne přidají zprávu o maloobchodních tržbách za srpen (odhad 0,6 %, červenec 0,0 %), podnikových zásobách za červenec (odhad: 0,4 %, červen: 0,4 %) a Michiganská univerzita odhalí předběžná data o spotřebitelské důvěře za září (odhad: 83,3 bodu, srpen 82,5 bodu). Vše, co budou trhy sledovat v průběhu celého obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Van Rompuy oznámil, že EU v pátek přitvrdí protiruské sankce

Evropská unie v pátek začne uplatňovat přísnější protiruské sankce kvůli ukrajinské krizi. Dohodli se na tom ve čtvrtek velvyslanci zemí unijní osmadvacítky a jejich neoficiální informace potvrdil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Podle něj ovšem Evropská komise a diplomatická služba mají zároveň začít s přípravou návrhů možného zmírnění či zrušení sankcí. Zda takovou úpravu spustit, rozhodnou diplomaté po důkladném zhodnocení úspěšnosti mírového plánu a posouzení situace na východě Ukrajiny do konce tohoto měsíce.

Sankce EU podle Moskvy míří proti urovnání ukrajinské krize

6. Polsko říká, že dostalo ve středu z Ruska o 45 % plynu méně

Polsko údajně dostalo ve středu od ruského monopolního vývozce Gazprom už o 45 % zemního plynu méně, než si objednalo. Oznámil to ve čtvrtek polský státní plynárenský podnik PGNiG. Gazprom ale ve čtvrtek stejně jako ve středu uvedl, že Polsko dostává stále stejné množství plynu jako minulý týden, tedy 23 milionů krychlových metrů na den.

Slovensko dostává méně plynu z Ruska, stejně jako Polsko

7. Argentina přijala zákon o přesunu splátek svých dluhopisů z USA

Dolní komora argentinského parlamentu ve čtvrtek definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.

8. RBS a další banky se z nezávislého Skotska případně přesunou do Londýna

Pokud si Skotsko příští týden v referendu zvolí samostatnost, přední skotský bankovní ústav Royal Bank of Scotland (RBS) přesune své ústředí z Edinburghu do Londýna. RBS, která sídlí ve Skotsku od svého založení v roce 1727, to uvedla ve čtvrtečním sdělení. Plán přesunout sídla skotských aktivit do Anglie oznámila i skupina Lloyds Banking Group, která od roku 2009 vlastní Bank of Scotland, druhou velkou skotskou banku a historického konkurenta RBS.

MMF: Trhy mohou klesnout, když se Skotsko rozhodne pro nezávislost

9. Bank of England: Digitální měny nepředstavují riziko pro finanční stabilitu

Britská centrální banka ve čtvrtek vydala dva články o inovacích v platebních technologiích a ekonomice digitálních měn, v nichž uvádí, že digitální měny nepředstavují riziko pro monetární nebo finanční stabilitu Spojeného království. V článcích se počítá s odhadem, že v britské ekonomice kolují bitcoiny v hodnotě 60 milionů liber, což je méně než 0,1 % mincí a bankovek v oběhu.

10. IEA: Poptávka po ropě oslabuje, nabídka přitom dále narůstá

Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Žijete rádi na hraně? Zkuste bydlení na útesu

Máte rádi adrenalin? Pohybujete se rádi na hraně? Australská stavitelská firma Modscape přišla s projektem nazvaným Cliff House (Dům na útesu), který má naplnit touhy přesně takovýchto klientů. Cliff House je totiž dům, který z útesu přímo visí. "Dům má být přirozeným prodloužením útesu, ne nějakým přídavkem v krajině, a má tak vytvořit absolutní spojení s oceánem," konstatuje firma. No, hlavně z něj bude pěkný výhled.

Dům na útesu od firmy Modscape
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
před 12 minutami

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová
před 27 minutami

Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika