JPMorgan: Přebytek likvidity v systému je extrémní
|

JPMorgan: Přebytek likvidity v systému je extrémní

Proč oznámení evropského kvantitativního uvolňování a snížení sazeb vyvolalo vlnu nákupů, byť krátkodobou? Ceny akcií i dluhopisů lámou rekordy nehledě na špatná makrodata. Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan vysvětluje, jaká rizika vyvolává léta trvající experiment centrálních bank.

Fed ECB Centrální banky Likvidita Kvantitativní uvolňování

Kolik přibude kvůli novým krokům ECB světové likvidity?

Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci oznámil, že programy na dodání likvidity (TLTRO společně s nákupy ABS a krytých dluhopisů) mohou dostat bilanci ECB na úrovně ze začátku roku 2012, to znamená na 3 biliony ze současných 2 bilionů EUR.

Rozvahy centrálních bank zemí G4 se začaly rapidně nafukovat od konce roku 2010 s kvantitativním uvolňováním Fedu a Bank of Japan (BoJ) a operacemi LTRO Evropské centrální banky. V důsledku nekonvenčních akcí těchto centrálních bank jejich rozvahy nabobtnaly o téměř 4 biliony USD za 4 roky (to znamená tempem 1 bilion ročně od roku 2010, viz první graf). S ECB, která plánuje expanzi o nový bilion, se tempo růstu rozvah centrálních bank G4 spíše zvýší, než aby se snižovalo vlivem omezování QE Fedu. BoJ zvyšuje svou bilanci o 650 miliard USD ročně, stejné tempo u ECB (500 miliard EUR ročně) by mohlo vyústit v roční míru expanze rozvah bank G4 o 1,3 bilionu USD ročně.

Rozvahy centrálních bank G4

Už žádné další dobrovolné rezervy

Kvantitativní uvolňování ve světové ekonomice popoháněné nově oznámenými akcemi ECB dopadne na finanční systém v době, kdy je už likvidita na velmi vysokých úrovních. Platí to jak pro úzké pojetí likvidity (likvidity bankovního sektoru), tak pro širokou (nebankovní) likviditu.

Bankovní systém G4 je už zaplaven dobrovolnými rezervami bank (rezervy, které si komerční banky u centrální banky ukládají nad limit míry povinných minimálních rezerv). V systému jich je již 4,5 bilionu USD. Banky se jich nemohou zbavit, a protože nic nepřinášejí, přehazují si je mezi sebou jako horký brambor.

Dá se očekávat, že ECB prostřednictvím TLTRO a programu nákupů aktiv množství rezerv v systému ještě zvýší. Užší, bankovní likvidita by měla u G4 přesáhnout 5 bilionů USD, což ještě zvýší tlak na pokles výnosů 2-5letých státních dluhopisů jádrových zemí eurozóny, které pro komerční banky představují přednostní volbu.

Jaká je likvidita ve světovém měřítku?

Model JPMorgan zahrnuje kromě nominálního HDP a finančního bohatství (zásob obchodovatelných světových dluhopisů a akcií) také proměnnou nejistoty. Nejistota vede během období zvýšeného vnímání rizika k držbě většího množství hotovosti z důvodu opatrnosti.

Jako ukazatel nejistoty lze použít americký měsíční index konstruovaný ekonomy Scottem Bakerem, Nicholasem Bloomem a Stevenem Davisem. Pro změření nejistoty ekonomické politiky konstruují index ze třech typů podkladových komponentů. Jeden kvantifikuje novinářské pokrytí této nejistoty, druhý reflektuje snížení daňových úlev v budoucích letech a třetí využívá nesoulad mezi predikcemi ekonomických prognostiků. Tento ukazatel nejistoty výrazně klesl během posledních dvou let.

Aby bylo možné odhadnout rozdíl mezi peněžní zásobou a střednědobým cílem poptávky, jsou v grafu posuzovány zůstatky reálných peněz, světová peněžní zásoba M2 očištěná o inflaci (upravená o světový index spotřebitelských cen CPI) proti reálnému světovému růstu HDP (nominálnímu HDP očištěnému o inflaci), reálnému finančnímu bohatství (celkové kapitalizaci světových dluhopisů a akcií očištěných o inflaci) a ukazateli nejistoty. Pro eliminaci dopadů fluktuace měnových kurzů byly zásoby M2 různých zemích sloučeny při konstantních (současných) měnových kurzech. Regrese je zobrazena v následujícím grafu. Všechny tři proměnné jsou statisticky významné s pozitivním znaménkem, přesně dle teorie.

Rezidua M2/CPI - aktuální vs. projektované

Přebytečná (v modelu reziduální) peněžní zásoba se v současnosti nachází na rekordních hodnotách v pozitivním teritoriu. Z grafu je patrné, že světová peněžní zásoba (68 bilionů USD koncem srpna) je o 5 bilionů vyšší ve srovnání s očekávaným střednědobým cílem peněžní poptávky.

Reziduální peněžní zásoba se překlopila do kladných čísel v květnu 2012 a stabilně od té doby rostla. Dělo se tak kvůli tomu, že narůstala reálná peněžní zásoba, zatímco poptávka po penězích klesala vlivem menší nejistoty.

Světová zásoba M2 od konce roku 2010 vzrostla o 29 %. Kapitalizace akcií a dluhopisů zaznamenala podobné tempo růstu (o 31 % za stejné období) a současné zvyšování M2 naznačuje, že světové akcie a dluhopisy by mohly pokračovat v tempu růstu minimálně +6 % ročně.

Z 15bilionového nárůstu světové peněžní zásoby M2 od konce roku 2010 připadá 5 bilionů na G4 a 10 bilionů na zbytek světa, zejména mladé trhy. Silná expanze úvěrů v rozvíjejících se ekonomikách povzbudila ukazatel přebytečné likvidity k růstu v posledních letech. Tato síla tažená Čínou zatím neoslabuje.

Často bývá zmiňováno, že jsou Čína nebo mladé trhy lapeny v pasti likvidity. Nelze s tím souhlasit. Je pravdou, že zdejší ekonomičtí hráči čelí kapitálovým restrikcím, nicméně domácí likvidita Číny a mladých trhů je přeposílána do zbytku světa prostřednictvím akumulace rezerv (to znamená přes veřejný sektor), protože kapitálové kontroly vyvíjejí tlak na růst zdejších měn.

Růst přebytečné likvidity (dle modelu reziduální) je podporou pro všechny třídy aktiv kromě hotovosti, tedy dluhopisy, akcie a nemovitosti.

Z historie známe 3 velké epizody přebytečné likvidity - 1993 až 1995, 2001 až 2006 a říjen 2008 až září 2010. Šlo o období silné inflace cen aktiv.

Je také důležité poznamenat, že pro likviditu nejsou hranice překážkou. Například mezinárodní instituce by mohly prodávat také ABS nebo kryté dluhopisy ECB, takže potenciální evropské injekce likvidity mohou dopadnout jak na zahraniční, tak na domácí instituce. Podobně Fed a BoE nakupují velké množství dluhopisů od zahraničních institucí během svých operací kvantitativního uvolňování. V provázaném světovém finančním systému mohou vlivem arbitráží operace ECB klesnout výnosy některých dluhopisů mimo eurozónu větší měrou než v rámci měnové unie.

JPMorgan a řada dalších institucí (včetně Banky pro mezinárodní platby - BIS) i jednotlivců (například miliardářů Icahna, Zella, Sorose nebo Druckenmillera) varují, že zlaté časy "bublinové" inflace jsou minulostí. Likviditní boom nebude bez následků. Rizikem je tvorba spekulativních bublin, které při svém prasknutí mohou vyvolat destrukci bohatství a nepříznivé ekonomické scénáře. Jinými slovy, JPMorgan pomalu vydává pokyn k evakuaci.

Zdroj: JPMorgan
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 28 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii