Co musíte ráno vědět (15. září)
|

Co musíte ráno vědět (15. září)

V jaké náladě uzavíraly světové burzy druhý zářijový obchodní týden, jak se má podle ECB vyvíjet ekonomika eurozóny ve třetím kvartálu a jak se jedna česká zpěvačka známá z televizní soutěže popasovala s jednou z posledních bondovských melodií? I to by vás mohlo před startem nového týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden odepsaly procento

Investoři v pátek zvolili opatrný přístup k akciím. Příští týden rozhoduje FOMC o měnové politice, pokles cen ropy dolehl na akcie energetických firem, na čemž měly podíl nově zavedené sankce Západu proti Rusku. Hlavní indexy zažily první ztrátový týden od začátku srpna, americký dolar stoupl v páru s japonským jenem na nejvyšší hodnotu za šest let. Dow klesl v pátek o 0,36 % na 16 987,51 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,6 % na 1 985,54 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq ztratil 0,53 % na 4 567,6 bodu. Za celý týden Dow spadl o 0,87 %, S&P 500 odepsal 1,1 % a Nasdaq poklesl o 0,33 %. Index volatility VIX stoupl v pátek o 4 % na 13,31 bodu, stále je ale v pásmu, které spíše nahrává býkům.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nervozita před zasedáním FOMC a hra o nejbližší hladinu podpory

FT: Apple oznámil rekord v objednávkách na nové iPhony

2. Evropské akcie se v závěru týdne obchodovaly smíšeně kvůli spekulacím ohledně kroků Fedu

Evropské akcie v pátek smazaly předchozí zisky a kolísaly kolem nuly po lepších než očekávaných datech o amerických maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře, která podpořila spekulace o tom, že Fed zvýší sazby spíše dříve, než později. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,11 %, zatímco francouzský CAC 40 zakončil na nule se ziskem 0,02 %. Německý DAX odepsal 0,41 %. Regionální Stoxx Europe 600 se pohyboval mírně pod nulou. Dobře si vedla média a sektor finančních služeb, ztrácely naopak automobilky. Objem zobchodovaných akcií byl podle údajů agentury Bloomberg o 21 % nižší než 30denní průměr. Za celý týden FTSE 100 ztratil 0,69 %, francouzský CAC 40 1,05 % a DAX necelé procento.

Itálie sklouzla poprvé po 55 letech do deflace

Stávka v Air France prý ochromí polovinu letů, dotkne se i Prahy

3. Pražská burza v závěru týdne mírně posílila, akcie NWR stojí 90 haléřů

Pražská burza v pátek mírně ztrácela, v závěru obchodování se jí však podařilo ztráty smazat a zakončit nad nulou. Index PX připsal 0,24 % na 997,46 bodu. Nejvíce se dařilo akciím společnosti ČEZ, ztrácely naopak bankovní tituly. Výrazný propad zaznamenala i cena akcií těžařské společnosti NWR, která klesla o více než 14 % na 0,90 Kč. Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o nepatrných 0,04 % na 997,5 bodu. Nejvíce klesající akcií byla NWR, která přišla o 58 %, naopak největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky, které posílily o 2,6 % na 5 017 Kč. Banka reaguje pozitivně na dění v sektoru, kde vzpruhou je zesilující měnová expanze Evropské centrální banky. Skrze dopady na dluhopisy reaguje pozitivně i bankovní sektor.

4. Očekávané události

Svět si připomene šest let od pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Francouzský prezident Hollande pořádá v Paříži mezinárodní konferenci o Iráku. USA a jejich spojenci formují koalici, která si klade za cíl v podstatě ukončit existenci Islámského státu. Britský premiér Cameron se vrací do Skotska, aby pokračoval v kampani za zachování celistvosti Spojeného království. Generální tajemník NATO Rasmussen by v Bruselu měl odpovídat i na otázky týkající se ukrajinské krize. Ve Vídni se na kvartální schůzce sejdou odborníci z OSN, tématem bude íránský jaderný program. Z makroekonomických dat budou nejsledovanější obchodní bilance eurozóny (odhad červenec: +15,9 miliardy EUR, červen: +13,8 miliardy EUR) a americká průmyslová výroba (odhad srpen meziměsíčně: +0,3 %, červenec: +0,4 %). Důležitý je také index aktivity v New Yorku (Empire State; odhad září: 15,9 bodu, srpen: 14,69 bodu). Co budou trhy sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

6 let po pádu Lehman Brothers: Ekonomové-modeláři v souvislosti s krizí selhali. Přesto u nich marně hledám pokoru, říká Richard Hindls (VŠE)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB čeká, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí mírně stoupne. Evropa hledá nové způsoby podpory růstu

Evropská centrální banka očekává, že ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí vrátí k mírnému růstu, za celý rok ale stoupne o méně než procento. V Miláně, kde se konala neformální schůzka ministrů financí Evropské unie, to v sobotu prohlásil viceprezident banky Vítor Constâncio. Růst ekonomiky eurozóny se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zastavil. Podkopal ho zejména pokles německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii. Ministři financí osmadvacítky hledali způsoby, jak do ekonomiky dostat další peníze, ale přitom se více nezadlužit. Evropskou komisi a Evropskou investiční banku přitom podle italského ministra financí pověřili sepsáním seznamu investičních projektů s "konkrétními opatřeními". Financovány by měly být ze čtyř zdrojů. Ty zahrnují nové finanční nástroje pro firmy a návrh na podporu soukromých investic. Polsko navrhuje společný fond EU se 700 miliardami eur a nadcházející šéf komise Jean-Claude Juncker volá po programu investic v objemu 300 miliard eur. Dalším nástrojem by byl plán ECB odkupovat zajištěné cenné papíry.

Euroskupina: Uvolněnou politiku ECB by měly doprovázet kroky vlád

6. Čínská průmyslová výroba rostla v srpnu nejpomaleji za skoro šest let, zpomalil i růst maloobchodních tržeb

Podle agentury Reuters pokles tempa růstu vyvolává obavy, že by druhé největší světové ekonomice mohlo hrozit prudké zpomalení, pokud vláda v Pekingu nepodnikne další podpůrné kroky. Průmyslová výroba v Číně v srpnu oproti loňsku stoupla o 6,9 %, nejpomaleji od roku 2008, kdy ekonomikou cloumala celosvětová finanční krize. Tempo produkce přitom prudce zpomalilo z červencového růstu o 9 % a bylo nižší, než očekávaly trhy. Horší údaje přišly i z oblastí dovozu, investic a maloobchodních tržeb (v srpnu meziročně jen +11,9 %). Výroba elektrické energie se v srpnu snížila poprvé po čtyřech letech, když meziročně klesla o 2,2 %.

Čínský státní ropný podnik prodává podíl za miliardy dolarů

Británie jako první země vydá dluhopis v čínské měně

7. Plyn z Ruska o víkendu nepřitékal do některých evropských zemí podle plánu

Polský správce plynovodů v sobotu oznámil další snížení dodávek ruského plynu, ujistil ale odběratele, že přísun suroviny neklesl pod úroveň odbytu. Snížení dojednaných dodávek o 10 % v sobotu i v neděli oznámil i slovenský dovozce SPP, o 15 % v pátek poklesl proud plynu z Ruska do Rakouska. Gazprom oznámil, že požadované objemy jsou maximální a není schopen je naplnit. O víkendu Gazprom plánoval snížit i dodávky do Rumunska, plány ale podle rumunského plynovodního operátora Transgaz nakonec zrušil.

8. Řecko podle premiéra Samarase nebude potřebovat třetí záchranný program

Řecko po skončení nynějšího záchranného programu nebude muset žádat další finanční pomoc od mezinárodních věřitelů. V nedělním vydání listu Real News to uvedl předseda řecké vlády Antonis Samaras. S ukončením současného záchranného programu se země rozloučí s trojicí věřitelů, kteří dohlíželi na plnění podmínek pomoci, tedy s Evropskou unií, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou. Snaha o konsolidaci a reformy ale podle Samarase musí pokračovat.

S&P zvýšila rating Řecka o jeden stupeň

Nástupkyni po problémové portugalské bance BES opouští vedení

9. Proč se obávat výsledků skotského referenda?

Investoři by neměli mylně předpokládat, že se dopady nadcházejícího skotského referenda omezí jen na Británii. S odvoláním na analytiky to napsal zpravodajský server CNBC. Hlasování pro odtržení by vedlo k jednání o tom, zda si Skotové ponechají libru coby svou měnu; pokud ne, ohrozí tím měnovou unii. Samotná libra by zřejmě dále oslabila. Spojené království by se Skotskem přišlo o 90 % zásob ropy a zemního plynu. Asie by pocítila turbulence skrze finanční centra napojená na britské banky.

10. Sankce USA a EU tvrdě zasáhnou ruské plány na těžbu ropy

Americké a evropské sankce zavedené v pátek proti Rusku zablokují průzkum velkých ruských ropných nalezišť na severním pobřeží země a tvrdě dolehnou na financování existujících ruských těžařských projektů od Kaspického moře po Irák či Ghanu. Napsala to v neděli agentura Reuters s odvoláním na informace expertů.

Sobotka: Další sankce vůči Rusku jeho chování k Ukrajině nezmění

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Gunčíková zpívá Chrise Cornella

Pro dnešek něco spíše archivního, konkrétně pohled pod pokličku výuky zpěvu v jedné ze známých amerických akademií, jejímž šéfem je Ken Tamplin, muž známý schopností napodobit hlas většiny světových pěveckých es. Zkraje letošního roku si vzal do parády i Gabrielu Gunčíkovou, která se před pár lety dostala do povědomí díky jedné z mnoha řad televizní zpěvácké soutěže. Je jen dobře, že neusnula na trochu rychlokvašených vavřínech. Talentu má na rozdávání a Lucie Bílá potřebuje nástupkyni.

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
před 14 minutami

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
před 22 minutami

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
před 28 minutami

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
před 35 minutami

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Komora: V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 pct. firem
před 42 minutami

Komora: V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 pct. firem

V dubnu se může kvůli opatřením proti šíření koronaviru podle průzkumu Hospodářské komory potýkat s významnými...
Česká ekonomika Koronavirus Zaměstnání
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu
před hodinou

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu propadla nejníže od začátku sledování. Ukázal to průzkum, jehož...
Spotřebitelská důvěra Eurozóna Koronavirus
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
před hodinou

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly.
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku
před hodinou

Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku

Využívání zkrácené pracovní doby označované jako kurzarbeit zmírní propad německé ekonomiky způsobený koronavirovou...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Asijské akcie začaly týden růstem
Asijské akcie začaly týden růstem
10:30

Asijské akcie začaly týden růstem

Akcie v Asii a Tichomoří mají za sebou úspěšný začátek týdne. V Japonsku a Austrálii zisky překonávaly 4 %.
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %
10:00

Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 % podle revidovaných údajů na 0,9 ...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %
09:37

Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %

Stavební produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 5,3 %, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila....
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly…
09:26

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly přestat se zpětnými odkupy akcií

Rakouská vláda představila legislativní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (do 10 zaměstnanců na plný...
Rakousko Evropské banky Úvěry
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč
09:24

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní
09:18

S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) revidovala výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na...
Komerční banka Rating Evropské banky
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla
09:10

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za více než 45 let....
Spotřebitelská důvěra Spojené království Koronavirus
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
08:09

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
06:30

Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus