Co musíte ráno vědět (26. září)
|

Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na evropských a amerických burzách, co na pražské konferenci INVEST WITH THE BEST řekl expert na mladé trhy Mark Mobius a proč vám vstávají vlasy hrůzou, když posloucháte záznam svého hlasu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie krvácely, burzy potkal kvůli Rusku a technologiím největší výprodej za dva měsíce

K propadu technologické burzy Nasdaq ve čtvrtek výrazně přispěly akcie technologické společnosti Apple, která má problémy s novými chytrými telefony iPhone. Ledová sprcha přišla také z Kremlu, který se dle agentury Reuters nechal slyšet, že nechá soudům pravomoc rozhodovat o zabavení zahraničních aktiv. Putinova strana už připravila návrh zákona, který by to měl umožnit. Je to údajně odveta za to, že Itálie zmrazila majetek Putinova přítele z dětství Arkadije Rotenberga. Zabavený majetek má být prý použit jako kompenzace pro Rusy, kterým byl majetek odňat v zahraničí. Index Dow oslabil o 1,54 % na 16 945,80 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,62 % na 1 965,99 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,94 % na 4 466,75 bodu. Do problémů se navíc dostal technologický gigant Apple. Kurz jeho akcií propadem o více než tři procenta reagoval na to, že firma stáhla aktualizaci svého nejnovějšího operačního systému iOS 8. Zákazníci totiž hlásili problémy s telefony, které si ji stáhly.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

2. Evropské akcie ve čtvrtek po slovech šéfa Bank of England o brzkém zvyšování sazeb oslabily

Obchodování na hlavních evropských burzách skončilo ve čtvrtek v červených číslech. Na straně prodejců se vytvořil přetlak poté, co guvernér Bank of England Mark Carney prohlásil, že se blíží okamžik začátku zvyšování úrokových sazeb. Carney tak zastínil i slova Maria Draghiho, který v rozhovoru pro litevský list Verslo Zinios uvedl, že je ECB v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Britský FTSE 100 klesl o 0,99 %, německý DAX odepsal 1,57 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,32 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,29 % na 3 202,31 bodu. V mínusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví dopravy a cestovního ruchu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních zdrojů a cenné papíry chemiček a maloobchodních prodejců.

Proč klesá cena zlata?

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza ve čtvrtek poprvé v týdnu zpevnila

Index PX vzrostl o 0,48 % na 982,15 bodu. Nejvíce zdražily akcie petrochemického podniku Unipetrol, jejichž cena vzrostla o 2,9 % na 116,90 Kč. Přes procento přidaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,24 %) a o necelé procento zdražily cenné papíry rakouské Erste Group Bank (+0,83 %), sázkové kanceláře Fortuna (+0,82 %) nebo likérky Stock Spirits (+0,76 %). Oslabily pouze tři tituly. Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz zlevnily o 1,24 % na 166,90 Kč, cenné papíry mediální společnosti CME oslabily o 0,79 % na 50,50 Kč a akcie rakouské pojišťovny VIG uzavřely se ztrátou 0,07 % na 991 korunách.

Podzimní Investiční večery na Investičním webu: Informace, které můžete zúročit při investování

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní zprávu o vývoji inflace (červenec: meziročně +3,4 %, bez čerstvých potravin meziročně +3,3 %, bez čerstvých potravin a energií meziročně: +2,3 %) a Čína přidá předstihový ekonomický ukazatel (červenec: 1,3 bodu). Z Německa na trhy dopoledne dorazí index spotřebitelské nálady od výzkumného institutu GfK (odhad říjen: 8,5 bodu, září: 8,6 bodu) a index dovozních cen (odhad srpen: meziměsíčně -0,2 % a meziročně -2 %, červenec: meziměsíčně -0,4 % a meziročně -1,7 %). Francie následně zveřejní index spotřebitelské důvěry (odhad září: 86 bodů, srpen: 86 bodů) a Itálie index podnikatelské důvěry (odhad září: 95,5 bodu, srpen: 95,7 bodu). Nejen ve Spojených státech budou odpoledne investoři pozorně sledovat finální údaje o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí (očekávání: mezikvartálně +4,6 %, předchozí revize: +4,2 %) a také statistiky spotřebitelských výdajů (odhad 2Q2014: mezičtvrtletně +2,3 %, 1Q2014: +1,4 %) a konečný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad září: 85 bodů, flash září: 84,6 bodu, srpen: 82,5 bodu). Své čtvrtletní hospodářské výsledky v pátek zveřejní kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry (odhad: ztráta na akcii 0,155 USD, tržby 946 milionů USD). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská Rosněfť by mohla vycouvat z dohody o koupi ropné divize Morgan Stanley

Ruský ropný gigant Rosněfť by si mohl rozmyslet svůj záměr koupit ropnou divizi americké investiční banky Morgan Stanley. Podle agentury Reuters to tvrdí tři na sobě nezávislé zdroje obeznámené se situací. Ruská společnost se údajně obává, že by jí západní protiruské sankce de facto neumožňovaly financovat chod podniku.

6. Mario Draghi (ECB): Pokud se inflace nebude blížit našemu 2% cíli, podnikneme další nezbytná opatření

Pokud se meziroční tempo inflace nezačne přibližovat 2% cíli ECB, je banka připravena zavádět další opatření na podporu evropské ekonomiky. Vyplývá to z rozhovoru, který guvernér Evropské centrální banky poskytl v rámci konference v litevském Vilniusu tamnímu listu Verslo Zinios. Zároveň ovšem uvedl, že očekává, že ekonomika zemí platících eurem ve druhém pololetí mírně poroste. Prý tomu pomohou nedávná podpůrná opatření.

7. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, intervenční režim pokračuje

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

8. Carney (Bank of England): Začátek zvyšování úrokových sazeb se blíží

Bank of England se přibližuje okamžiku, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Přesné načasování začátku zvyšování sazeb se nicméně bude odvíjet od stavu britské ekonomiky. Ve čtvrtek to řekl guvernér BoE Mark Carney. "Budoucnost je vždy nejistá, začátek zvyšování sazeb se ale blíží," prohlásil.

9. Mobius: Akcie na rozvíjejících se trzích jsou podhodnocené

Hlavním fundamentem rozvíjejících se trhů je jejich růst. V letošním roce odhadujeme reálný průměrný růst na rozvíjejících se trzích o 5 % oproti 2 % v rozvinutém světě. HDP na hlavu by měl průměrně vzrůst o 45 % v rozvíjejícím se světě oproti 3% růstu v rozvinutém světě. Na investiční konferenci INVEST WITH THE BEST pořádané UniCredit Private Banking to ve čtvrtek řekl šéf Templeton Emerging Markets Group Mark Mobius. Tiskovou snídani i následnou konferenci jsme sledovali on-line.

10. Kellner je i po potížích v Rusku nadále nejbohatším Čechem

Vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner zůstává i po potížích v Rusku nejbohatším Čechem. Jeho jmění představuje 130 až 160 miliard korun. Dvojkou je majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš a pomyslný bronz patří Pavlu Tykačovi, který ovládá mimo jiné těžební společnost Vršanská uhelná. Vyplývá to z žebříčku stovky nejbohatších českých a slovenských byznysmenů, který sestavil týdeník Euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle můj hlas přece nezní!

Zná to asi každý. Stačí si pustit video, na kterém mluvíme, a první, co nás napadne, je, že takhle přece náš hlas ve skutečnosti nezní. Ale ano, zní. Vysvětlení, proč tak neradi posloucháme reprodukci svého hlasu, je poměrně jednoduché. Když mluvíme, vnímáme svůj projev jako hlubší, protože kromě zvuku šířícího se vzduchem vnímáme ještě rezonance vznikající vibrací našich hlasivek. Když ale svůj hlas posloucháme ze záznamu, rezonance vznikající chvěním hlasivek chybí. Ve skutečnosti tedy opravdu zníme tak jako na nenáviděných nahrávkách.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 29 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii