Co musíte ráno vědět (30. září)
|

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, co si myslí o zvyšování sazeb jeden z guvernérů Fedu a který svobodný mládenec už není k mání? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po úvodním sešupu napravily většinu ztrát, týden ale zahájily poklesem

Na výkonu amerických akcií se v pondělí podepsaly nepokoje v Hongkongu a horší než očekávaná americká makrodata. Na trhu je cítit výrazně vyšší volatilita, než na jakou si investoři zvykli během uplynulých měsíců. Ze situace tradičně těží americké státní dluhopisy. Indexy zahájily pondělní obchodní seanci propadem zhruba o procento, později ale ztráty zmírnily. Nakonec index Dow oslabil jen o 0,25 % na 17 071,22 bodu, S&P 500 odepsal shodně čtvrt procenta na 1 977,80 bodu a Nasdaq klesl o 0,14 % na 4 505,85 bodu. V plusu se udržel pouze sektor síťových služeb, téměř procento naopak odepsaly telekomunikace, odvětví základních materiálů, finanční a energetické společnosti. Index volatility VIX stoupl o 7 % na 15,89 bodu, když se v úvodu obchodování dotkl dokonce 17bodové hranice. Výnos 10letých amerických státních dluhopisů se snížil o 4 bazické body na 2,49 %.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne se ztrátou, dolů je stáhly banky

Evropským akciím se v pondělí nedařilo. Dolů je stahovaly akcie bank, především HSBC, kterou negativně ovlivňují pokračující protesty v Hongkongu. Britský FTSE 100 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,83 % a německý DAX 0,71 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,4 %. Dařilo se médiím a sektoru zdravotní péče, ztrácely naopak banky a sektor základních materiálů. Akcie bank HSBC a Standard Chartered oslabovaly o dvě procenta, respektive 1,5 % v reakci na to, že banky v Hongkongu kvůli nepokojům dočasně uzavřely některé své pobočky.

Proč klesá cena zlata?

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila o více než půl procenta. Nahoru jí pomohly akcie společnosti ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí posílil o 0,61 % na 986,23 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 1,45 % na 663 Kč. ČEZ uvedl, že zatím nemluvil s polskou Energou o potenciálním převzetí. Šéf ČEZ Beneš prý Energu zmínil jen jako příklad toho, že v regionu jsou i jiná zajímavá aktiva než Slovenské elektrárne. Polský ministr financí v reakci na možný zájem ČEZ o Energu řekl, že o něm neví. ČEZ v pondělí oznámil také změny v dozorčí radě, v níž úředníka ministerstva financí nominovaného hnutím ANO Petra Blažka střídá kandidát lidovců Robert Šťastný. Večer pak vyšel rozhovor s Danielem Benešem pro Hospodářské noviny, ve kterém mimo jiné oznámil úmysl letos propustit 6 % zaměstnanců ČEZ. Dařilo se Komerční bance, která zaznamenala druhý největší objem a připsala 2,43 % na 5 060 Kč. O více než procento zpevnila také O2 C.R. a největší procentuální zisk si v pondělí připsala společnost Tatry Mountain Resorts (+5,80 %). Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, naopak zaznamenal ztrátu 1,83 %. Přes procento odevzdal také Unipetrol a mírně pod nulou zakončily i cenné papíry likérky Stock.

ČEZ by mohl propustit zhruba 6 % lidí, říká šéf firmy Daniel Beneš. Akvizice zvažuje

Podzimní Investiční večery na Investičním webu: Informace, které můžete zúročit při investování

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zveřejní index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad červenec meziročně: +7,4 %, červen: +8,1 %), index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad září: 61,5 bodu, srpen: 64,3 bodu) a index spotřebitelské důvěry (odhad září: 92,4 bodu, srpen: 92,4 bodu). Japonsko v noci na úterý zveřejní množství makrodat, například míru nezaměstnanosti a průmyslovou výrobu, Čína přidá důležitý index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Německo vydá zprávy o maloobchodních tržbách (odhad srpen: +0,5 % meziměsíčně a +0,3 % meziročně, červenec: -1,4 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně) a míře nezaměstnanosti (odhad září: 6,7 %, srpen: 6,7 %). Čísla o nezaměstnanosti můžeme čekat i od evropského statistického úřadu za celou eurozónu (odhad srpen: 11,5 %, červenec 11,5 %). Eurostat navíc přidá zprávu o inflaci (odhad září: +0,3 % meziročně, srpen: +0,4 % meziročně), stejně jako Itálie (odhad září: -0,3 % meziměsíčně a -0,1 % meziročně, srpen +0,2 % meziměsíčně a -0,1 % meziročně). Spojené království navíc odhalí finální data o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí (odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,2 % meziročně) a na pražské burze se můžeme těšit na první obchodní den nových akcií NWR. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evans (Fed): Zvyšovat sazby bude možné až za "nějakou dobu", musíme hlídat riziko bublin

Šéf chicagského Fedu Charles Evans v pondělí prohlásil, že by centrální banka měla začít zvyšovat sazby až za "nějakou dobu". Prvním možným termínem pro něj je červen příštího roku. Zároveň však dodal, že pokud by rozhodnutí bylo jen na něm, počkal by ještě déle.

6. EU potvrdila, že obchodní dohoda s Ukrajinou je odložena do roku 2016

Členské země Evropské unie v pondělí oficiálně potvrdily, že platnost obchodní dohody s Ukrajinou se odkládá do začátku roku 2016. Domluveno to bylo už dříve tento měsíc. V reakci na Ruskem několikrát formulované přání měnit obsah smlouvy ale také zdůraznily, že asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou je dvoustranným dokumentem. Případné změny v něm tedy může navrhovat jen jedna z jejích stran a souhlasit s nimi musejí strany obě.

7. Merkelová: Evropa se musí připravit na to, že ukrajinská krize potrvá déle. Sankce proti Rusku jen tak neodvoláme

Německá kancléřka Angela Merkelová nevidí důvod pro rušení sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho přístupu k nepokojům na Ukrajině. Merkelová to řekla v pondělí po jednání s finským premiérem Alexanderem Stubbem. Podle kancléřky není vidět na Ukrajině žádný posun směrem k uklidnění situace a k zastavení násilí.

8. Reformy v Číně: Alibaba dostala zelenou a může založit soukromou banku. A není jediná

Čínský internetový prodejce Alibaba, který nedávno úspěšně vstoupil na Newyorskou burzu, dostal od čínské vlády souhlas k založení soukromé banky. Oznámil to v pondělí čínský bankovní regulátor. Bankovnímu sektoru v druhé největší ekonomice světa dominují státem vlastněné banky. Vláda v Pekingu ale na začátku roku zahájila pilotní program, který má tento přísně střežený sektor otevřít soukromým investorům.

9. IEA: Slunce by mohlo být do roku 2050 hlavním zdrojem elektřiny

Energie ze slunce by mohla být do roku 2050 největším zdrojem elektřiny. Přispěje k tomu i prudký pokles nákladů na vybavení pro výrobu elektřiny ze slunce. Uvedla to v pondělní zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Podle zprávy by solární fotovoltaické systémy mohly mít v roce 2050 podíl na výrobě elektřiny až 16 % a solárně-termální systémy dalších 11 %.

10. ExxonMobil prý zastavuje spolupráci s Rosněftí v ropném projektu. Nové ropné pole proto nyní využívat nebude

Americký těžební koncern ExxonMobil kvůli protiruským sankcím pozastavuje spolupráci s největší ruskou ropnou společností Rosněfť v příbřežních vrtech v arktické oblasti. S odvoláním na nejmenované zdroje to v pondělí napsal ruský list Kommersant. Rosněfť a její šéf Igor Sečin se stali terčem sankcí, které Západ uvalil na vybrané ruské osoby a firmy kvůli spornému ruskému angažmá v ukrajinském konfliktu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Svět pro svobodné ženy už nikdy nebude stejný

O víkendu se život milionů svobodných žen razantně změnil. Z trhu zmizel nejžádanější svobodný mládenec George Clooney. Se snoubenkou Amalou Alamuddinovou dorazili 25. září do Benátek, kde začal jejich svatební víkend plný hollywoodských hvězd a večírků. V sobotu večer si pár řekl "ano" před rodinou a přáteli, v pondělí pak dostal možnost si to zopakovat při civilním obřadu.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 27 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
16:25

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus