Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak zakončily třetí čtvrtletí trhy v Evropě i zámoří, jaká je nezaměstnanost a inflace v eurozóně a proč by moderátoři v televizi nikdy neměli spoléhat na to, že mají vypnutý mikrofon? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely v mínusu, za celý třetí kvartál ale mírně zdražily

Americké akciové trhy během úterní obchodní seance kolísaly. Všechny tři nejsledovanější indexy zahajovaly mírně v plusu, během dne se ale opakovaně dostaly pod nulu, kde nakonec také skončily. Taktéž za celý měsíc americké akcie mírně oslabily, v tříměsíčním srovnání si ale naopak připsaly mírné zisky. Index Dow v úterý klesl o 0,17 % na 17 042,90 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,28 % na 1 972,29 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se stejnou procentuální ztrátou na 4 493,39 bodu. V červených číslech uzavřela většina hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou naopak skončily odvětví služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví. Index volatility VIX zůstal prakticky beze změny na 15,93 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,50 %. Za září index Dow odepsal 0,31 %, index S&P 500 se snížil o 1,53 % a technologický index Nasdaq ztratil 1,88 %. Třetí čtvrtletí pak pro index Dow znamenalo nárůst o 1,3 %, index S&P 500 za tři měsíce přidal 0,64 % a index Nasdaq Composite vzrostl o 1,94 %.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 nejlepších akcií současnosti

2. Evropské akcie si s posledním zářijovým dnem připsaly další ziskové čtvrtletí

Evropské akcie v úterý posílily a zajistily si nejdelší sérii ziskových čtvrtletí od roku 2006. Investoři spoléhají na to, že Evropská centrální banka rozšíří podpůrnou politiku poté, co Eurostat v úterý zveřejnil předběžnou zprávu o inflaci (+0,3 % meziročně). Britský FTSE 100 odepsal 0,36 % a za celé září oslabil o více než dvě procenta. Celé čtvrtletí bylo pro index rovněž ztrátové, od 1. července odevzdal 1,67 %. Francouzský CAC 40 naopak v úterý připsal 1,33 %, za celé září posílil o 0,8 % a za kvartál ztratil jen 0,15 %. Německý DAX v úterý zpevnil o 0,55 %, za září zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 % a za celý kvartál odevzdal přes tři procenta. Regionální Stoxx Europe 600 v úterý připsal 0,6 % a podařilo se mu smazat předchozí ztráty. Celý kvartál tak uzavřel v podstatě na zelené nule, i tak to pro něj byl pátý ziskový kvartál za sebou, což představuje nejdelší řadu od roku 2006. Nejlépe si v úterý vedla síťová odvětví a potravinářský sektor, ztrácely naopak automobilky a pojišťovny.

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza v úterý připsala půl procenta

Index PX v úterý připsal 0,52 % na 991,40 bodu. Akcie ČEZ sice dosáhly největšího zobchodovaného objemu, ztratily však 0,15 % na 662 Kč. Wood & Company v úterý potvrdila investiční doporučení na "držet" a zvýšila cílovou cenu na 686 Kč ze 630 Kč. Cílovou cenu v úterý zvýšila i Erste Group Bank na 698 Kč z 548 Kč, doporučení však snížila na "držet" z "akumulovat". Druhý největší objem obchodů zaznamenaly akcie Komerční banky, které naopak zpevnily o 2,35 % na 5 179 Kč. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, však ztrácel půl procenta. Odpisovala také O2 C.R., jejíž cenné papíry odevzdaly 0,92 %, a přes procento oslabily i akcie mediální CME a Pivovarů Lobkowicz.

NWR: V rámci opční nabídky bylo upsáno zhruba 75,12 % nově nabízených akcií

ČEZ by mohl propustit zhruba 6 % lidí, říká šéf firmy Daniel Beneš. Akvizice zvažuje

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální data agentura Markit zveřejní jak pro evropské země (odhad září eurozóna: 50,5 bodu, Německo: 50,3 bodu, Francie: 48,8 bodu, Spojené království 52,5 bodu) včetně České republiky, tak pro Japonsko a Spojené státy (odhad září: 58,2 bodu, FLASH září: 57,9 bodu, srpen: 57,9 bodu). Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru dodá i institut ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59 bodů). Navíc se dozvíme, kolik pracovních míst v září vytvořil soukromý sektor podle zprávy ADP (odhad září: 204 tisíc, srpen: 204 tisíc) a jaké byly v srpnu stavební výdaje (odhad srpen meziměsíčně: +0,4 %, červenec: +1,8 %). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komise zveřejnila, proč do hloubky prověřuje irské daně Applu

Evropská komise došla letos v červnu k předběžnému závěru, že daňová rozhodnutí Irska ve prospěch americké společnosti Apple byla státní pomocí, a má pochybnosti o souladu takové pomoci s pravidly unijního vnitřního trhu. Plyne to z v úterý zveřejněného textu zdůvodnění, proč se tehdy komise rozhodla spustit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi Irskem a touto společností. Dublin možnost pochybení odmítá.

6. Rusko údajně zváží zavedení kapitálových kontrol, pokud se zintenzivní odtok kapitálu

Ruská centrální banka bude nucena zvážit možnost zavedení kapitálových kontrol, pokud by byl odliv kapitálu ze země intenzivnější. Uvedly to dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním. Podle těchto zdrojů by daná opatření byla pouze ochranná a zavedená jedině v případě, že čistý odliv kapitálu "výrazně" vzroste. Rubl následně oslabil na hladinu, na níž by centrální banka podle vlastní politiky měla začít intervenovat. Ruské ministerstvo financí však tuto zprávu popřelo.

7. Diplomaté EU rozhodli, že se sankce proti Rusku nyní nezmění

Evropská unie nebude v tuto chvíli měnit současnou podobu svých protiruských sankcí, spuštěných kvůli ukrajinské krizi. V úterý se na tom shodli velvyslanci členských zemí EU, kteří diskutovali o hodnocení současné situace na východě Ukrajiny.

8. Společnost eBay od sebe v průběhu roku 2015 oddělí PayPal a vzniknou dvě samostatné veřejně obchodované firmy

Společnost eBay v průběhu příštího roku oddělí divizi PayPal. Většinu letošního roku management tvrdil, že nejlepší je zachovat oba podniky pohromadě. Odmítal tak návrhy Carla Icahna, který naléhal na to, aby se oddělily. Vzniknou tak dvě samostatné veřejně obchodované společnosti a současný ředitel firmy John Donahoe odstoupí z funkce.

9. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na 11,5 %, inflace dále klesla

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na červencových 11,5 %, jak se očekávalo. Oproti srpnu 2013 o 0,5 procentního bodu klesla. V celé Evropské unii byla míra nezaměstnanosti 10,1 %, nejníže od února 2012. Zároveň to představuje pokles o 0,1 procentního bodu vůči červenci a 0,7 procentního bodu oproti srpnu 2013. Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni ECB, která ji stanovila těsně pod dvěma procenty. Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 %. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 %. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 %.

10. Šéf EBA: Některé banky neprojdou zátěžovými testy

Některé evropské banky neprojdou zátěžovými testy, které mají zjistit, zda jsou finanční instituce schopné odolat finančním šokům. V úterý to novinářům řekl Andrea Enria, šéf Evropského bankovního úřadu (EBA), který na testy dohlíží. Testy mají ukázat, zda největší banky v Evropě potřebují navýšit kapitál, aby měly dostatek prostředků pro krytí ztrát, které jim již vznikly, a ztrát, které by jim mohly vzniknout v případě dalších krizí. Výsledky mají být zveřejněny zhruba během měsíce. "Budou zde banky, které neprojdou, ale smyslem opravdu není, kolik bank neprojde. Smyslem je pochopit, jak hodně úprav bylo provedeno a jak moc tento proces změnil systém," uvedl Enria. Výsledky testů musejí být zveřejněny do 4. listopadu.

11. První případ eboly v USA

Spojené státy potvrdily první případ výskytu eboly na svém území. Nekažený pacient je v izolaci v nemocnici v Dallasu. Hospitalizovaný muž se nedávno vrátil ze západní Afriky. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že byl v Libérii.

Ebola: Alarmující statistiky a výhledy nebezpečné epidemie

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Americký moderátor Matt Pieper si během živého vysílání myslel, že má vypnutý mikrofon. Ale neměl. Diváci si tak vyslechli, jak si s použitím sprostého slova stěžoval kolegyni na příjemce sociálních dávek, uvedl server New York Daily News. "Dave chce, abys také zmínila, že rodiče dělají svou zas*ou práci a vodí sami své malé děti do školy a nespoléhají se na někoho jiného, jako to dělají lidé, kteří celý život žijí z dávek," řekl Pieper. Když Yensiová následně zavtipkovala, že ona sama by se mohla ucházet o sociální pomoc, podpořil ji.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus