Jak by vypadala válka Západu a Ruska?
|

Jak by vypadala válka Západu a Ruska?

Pravděpodobnost, že ukrajinská krize vyústí v ozbrojený střet Západu a Ruska, s uzavřením příměří mezi ukrajinskou armádou a na východě země operujícími proruskými separatisty výrazně klesla. Přesto není hrozba konfliktu zažehnána zcela. S Ruskem sousedící pobaltské státy nebo třeba Rumunsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko jsou členy NATO, a nemůže tedy být pochyb, že by na sebe reakce aliance na případné další snahy Moskvy o rozšíření ruského území nenechala dlouho čekat. Jak by to dopadlo?

Rusko Evropa Zbraně Spojené státy americké (USA) Politika Geopolitická rizika Ukrajina

Stačí porovnat vojenské výdaje Spojených států, Evropy a Ruska. Zatímco USA loni na zbrojení a další aktivity spojené s činností své armády vynaložily téměř 700 miliard USD, Rusko na stejné účely určilo jen necelých 100 miliard USD. Evropa stojí se zhruba 340 miliardami dolarů někde uprostřed. Značný nepoměr mezi vojenskými výdaji Spojených států a Evropy na straně jedné a Ruska na straně druhé nicméně neznamená, že by byl pro Západ vojenský střet s Ruskou federací předem vyhranou formalitou. Jak se na vlastní kůži v historii přesvědčili Napoleon i Hitler, když jde o obranu vlasti, není pro Rusy předem prohraná žádná bitva.

Vojenské výdaje hlavních světových mocností

Od konce 2. světové války, ve které Sovětský svaz sehrál roli rozhodující evropské mocnosti, již uplynulo hodně času. Zbraně prošly obrovským vývojem, zásadním způsobem se vyvinula také taktika boje, a tak lze jen těžko spolehlivě odhadovat, jak by případný novodobý ozbrojený konflikt mezi Západem a Ruskem vypadal. Několik scénářů přesto existuje a následující tři patří mezi ty nejrealističtější.

1. Nukleární armagedon

Navzdory postupnému snižování počtu jaderných zbraní ve Spojených státech i Rusku jich obě mocnosti stále mají tolik, že by to s přehledem stačilo na vytvoření apokalypsy na většině povrchu naší planety. List The Week navíc nedávno upozornil, že všech téměř 500 aktivních balistických raket Spojných států de facto nelze použít k jinému účelu než útoku na Rusko. Vzhledem k zeměpisné poloze raketových základen by totiž USA při útoku na většinu zemí světa musely střely poslat přes území Ruské federace, což by Kreml jistě nenechal jen tak.

V případě samotných atomových zbraní Spojené státy disponují necelými osmi tisíci jaderných hlavic, z toho téměř dvěma tisíci připravených k okamžitému použití. Rusko ve svých skladech eviduje přibližně osm a půl tisíce jaderných hlavic, z nichž asi 1 800 je připravených k okamžitému nasazení do boje. Pozadu ale nezůstávají ani další země, Čína disponuje asi 250, Francie zhruba 300 a Spojené království 225 hlavicemi. Představa nebe plného atomových zbraní je děsivá, a tak nezbývá než doufat, že tento scénář zůstane nenaplněn. Kdyby ale přece jen generálové na obou stranách pomyslné barikády rakety odpálili, nebylo by již vítěze potřeba.

2. Konvenční (východoevropská) válka

Pokud by případný ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Západem nepřerostl ve zničující nukleární válku, odehrávaly by se zřejmě na území východoevropských zemí tvrdé pozemní boje podporované na obou stranách letectvem. Rusko by na jednu stranu profitovalo z množství vojenských základen na svém území, na druhou stranu se však již nyní nachází v obklíčení základen evropských zemí a Spojených států na území jejich spojenců. Jen samotné USA mají vedle svých téměř čtyř a půl tisíce domácích vojenských základen ještě zhruba 600 dalších ve 40 zemích světa.

Armáda Ruské federace čítá přibližně 845 tisíc profesionálních vojáků a dalších zhruba dva a půl milionu mužů teoreticky může být ze dne na den povoláno ze záloh. Spojené státy Rusko jednoznačně převyšují v počtu profesionálních vojáků, kterých mají asi 1,4 milionu, výrazně za ním ale naopak zaostávají v množství záložních sil s asi 850 tisíci lidí.

Strategické zahraniční vojenské základny Spojených států, Francie, Velké Británie a Ruska

"Ruská armáda je na tom mnohem lépe než v 90. letech 20. století, kvalit armád Spojených států, Německa nebo Velké Británie ale stále nedosahuje," řekl nedávno listu Washington Post Mark Galeotti, profesor na New York University a autor knihy Russian Security and Paramilitary Forces Since 1991. "Ruské jednotky jsou přeborníky v šikanování svých menších a slabších sousedů, na velké boje však nejsou vycvičeny a zřejmě by v takových střetech nebyly příliš efektivní." Ve hře nicméně zůstávají ruská hrdost a odhodlání bránit svoji zemi do posledního muže, jejichž síla může být zničující.

Pozemní střet Ruska a Západu by pravděpodobně neskončil remízou. Otázkou zůstává, která strana by z boje vyšla vítězně. Spojené státy jsou sice považovány za nejsilnější vojenskou mocnost světa a jednoho z mála garantů světového míru, Rusko nicméně v poslední době masivně investovalo do rozvoje svých vojenských technologií i výcviku vojáků, což ho staví hned za USA na druhou příčku. Východní obr by navíc v boji na evropském kontinentu měl výhodu znalosti prostředí. Rozhodující roli by tak zřejmě sehrály evropské jednotky NATO.

3. Proxy válka

Proxy válka by pro Evropu i Spojené státy byla bezesporu tím nejlepším z nejhorších scénářů. Spojené státy si v Afghánistánu a Iráku prošly hotovým peklem, a tak není příliš pravděpodobné, že by měly zájem o vznik dalšího konfliktu, který by se nemusel vyvíjet podle jejich představ. V úvahu by tak namísto přímého střetu Evropy a Spojených států s Ruskem připadalo například financování ukrajinské armády nebo doplňování jejího zbrojního arzenálu moderními technologiemi. Šlo by tedy o podobnou strategii, jakou v současné ukrajinské krizi zvolilo Rusko, které proruským separatistům přes hranici pod jejich kontrolou posílá nejen množství střelných zbraní, ale i tanky a celé protiletadlové raketové systémy.

Spojené státy i Rusko mají se zástupnou válkou bohaté zkušenosti. Ve Vietnamu se tehdejší Sovětský svaz podílel na materiální podpoře Vietkongu, v Afghánistánu zase USA v 80. letech minulého století svojí štědrou podporou mudžáhidů významně přispěly k porážce Sovětského svazu.

Na Ukrajině by tento způsob vedení konfliktu v současnosti s velkou pravděpodobností znamenal vítězství Západu. Území na východ od Kyjeva je svojí rozlohou relativně malé, a NATO by tak mohlo poměrně jednoduše pomoci s efektivním rozmístěním moderními zbraněmi vybavených ukrajinských jednotek, pro které by se z ruské armády rázem stal rovnocenný soupeř, jehož lze porazit.

Zdroj: The Week
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada