Jak by vypadala válka Západu a Ruska?
|

Jak by vypadala válka Západu a Ruska?

Pravděpodobnost, že ukrajinská krize vyústí v ozbrojený střet Západu a Ruska, s uzavřením příměří mezi ukrajinskou armádou a na východě země operujícími proruskými separatisty výrazně klesla. Přesto není hrozba konfliktu zažehnána zcela. S Ruskem sousedící pobaltské státy nebo třeba Rumunsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko jsou členy NATO, a nemůže tedy být pochyb, že by na sebe reakce aliance na případné další snahy Moskvy o rozšíření ruského území nenechala dlouho čekat. Jak by to dopadlo?

Rusko Evropa Zbraně Spojené státy americké (USA) Politika Geopolitická rizika Ukrajina

Stačí porovnat vojenské výdaje Spojených států, Evropy a Ruska. Zatímco USA loni na zbrojení a další aktivity spojené s činností své armády vynaložily téměř 700 miliard USD, Rusko na stejné účely určilo jen necelých 100 miliard USD. Evropa stojí se zhruba 340 miliardami dolarů někde uprostřed. Značný nepoměr mezi vojenskými výdaji Spojených států a Evropy na straně jedné a Ruska na straně druhé nicméně neznamená, že by byl pro Západ vojenský střet s Ruskou federací předem vyhranou formalitou. Jak se na vlastní kůži v historii přesvědčili Napoleon i Hitler, když jde o obranu vlasti, není pro Rusy předem prohraná žádná bitva.

Vojenské výdaje hlavních světových mocností

Od konce 2. světové války, ve které Sovětský svaz sehrál roli rozhodující evropské mocnosti, již uplynulo hodně času. Zbraně prošly obrovským vývojem, zásadním způsobem se vyvinula také taktika boje, a tak lze jen těžko spolehlivě odhadovat, jak by případný novodobý ozbrojený konflikt mezi Západem a Ruskem vypadal. Několik scénářů přesto existuje a následující tři patří mezi ty nejrealističtější.

1. Nukleární armagedon

Navzdory postupnému snižování počtu jaderných zbraní ve Spojených státech i Rusku jich obě mocnosti stále mají tolik, že by to s přehledem stačilo na vytvoření apokalypsy na většině povrchu naší planety. List The Week navíc nedávno upozornil, že všech téměř 500 aktivních balistických raket Spojných států de facto nelze použít k jinému účelu než útoku na Rusko. Vzhledem k zeměpisné poloze raketových základen by totiž USA při útoku na většinu zemí světa musely střely poslat přes území Ruské federace, což by Kreml jistě nenechal jen tak.

V případě samotných atomových zbraní Spojené státy disponují necelými osmi tisíci jaderných hlavic, z toho téměř dvěma tisíci připravených k okamžitému použití. Rusko ve svých skladech eviduje přibližně osm a půl tisíce jaderných hlavic, z nichž asi 1 800 je připravených k okamžitému nasazení do boje. Pozadu ale nezůstávají ani další země, Čína disponuje asi 250, Francie zhruba 300 a Spojené království 225 hlavicemi. Představa nebe plného atomových zbraní je děsivá, a tak nezbývá než doufat, že tento scénář zůstane nenaplněn. Kdyby ale přece jen generálové na obou stranách pomyslné barikády rakety odpálili, nebylo by již vítěze potřeba.

2. Konvenční (východoevropská) válka

Pokud by případný ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Západem nepřerostl ve zničující nukleární válku, odehrávaly by se zřejmě na území východoevropských zemí tvrdé pozemní boje podporované na obou stranách letectvem. Rusko by na jednu stranu profitovalo z množství vojenských základen na svém území, na druhou stranu se však již nyní nachází v obklíčení základen evropských zemí a Spojených států na území jejich spojenců. Jen samotné USA mají vedle svých téměř čtyř a půl tisíce domácích vojenských základen ještě zhruba 600 dalších ve 40 zemích světa.

Armáda Ruské federace čítá přibližně 845 tisíc profesionálních vojáků a dalších zhruba dva a půl milionu mužů teoreticky může být ze dne na den povoláno ze záloh. Spojené státy Rusko jednoznačně převyšují v počtu profesionálních vojáků, kterých mají asi 1,4 milionu, výrazně za ním ale naopak zaostávají v množství záložních sil s asi 850 tisíci lidí.

Strategické zahraniční vojenské základny Spojených států, Francie, Velké Británie a Ruska

"Ruská armáda je na tom mnohem lépe než v 90. letech 20. století, kvalit armád Spojených států, Německa nebo Velké Británie ale stále nedosahuje," řekl nedávno listu Washington Post Mark Galeotti, profesor na New York University a autor knihy Russian Security and Paramilitary Forces Since 1991. "Ruské jednotky jsou přeborníky v šikanování svých menších a slabších sousedů, na velké boje však nejsou vycvičeny a zřejmě by v takových střetech nebyly příliš efektivní." Ve hře nicméně zůstávají ruská hrdost a odhodlání bránit svoji zemi do posledního muže, jejichž síla může být zničující.

Pozemní střet Ruska a Západu by pravděpodobně neskončil remízou. Otázkou zůstává, která strana by z boje vyšla vítězně. Spojené státy jsou sice považovány za nejsilnější vojenskou mocnost světa a jednoho z mála garantů světového míru, Rusko nicméně v poslední době masivně investovalo do rozvoje svých vojenských technologií i výcviku vojáků, což ho staví hned za USA na druhou příčku. Východní obr by navíc v boji na evropském kontinentu měl výhodu znalosti prostředí. Rozhodující roli by tak zřejmě sehrály evropské jednotky NATO.

3. Proxy válka

Proxy válka by pro Evropu i Spojené státy byla bezesporu tím nejlepším z nejhorších scénářů. Spojené státy si v Afghánistánu a Iráku prošly hotovým peklem, a tak není příliš pravděpodobné, že by měly zájem o vznik dalšího konfliktu, který by se nemusel vyvíjet podle jejich představ. V úvahu by tak namísto přímého střetu Evropy a Spojených států s Ruskem připadalo například financování ukrajinské armády nebo doplňování jejího zbrojního arzenálu moderními technologiemi. Šlo by tedy o podobnou strategii, jakou v současné ukrajinské krizi zvolilo Rusko, které proruským separatistům přes hranici pod jejich kontrolou posílá nejen množství střelných zbraní, ale i tanky a celé protiletadlové raketové systémy.

Spojené státy i Rusko mají se zástupnou válkou bohaté zkušenosti. Ve Vietnamu se tehdejší Sovětský svaz podílel na materiální podpoře Vietkongu, v Afghánistánu zase USA v 80. letech minulého století svojí štědrou podporou mudžáhidů významně přispěly k porážce Sovětského svazu.

Na Ukrajině by tento způsob vedení konfliktu v současnosti s velkou pravděpodobností znamenal vítězství Západu. Území na východ od Kyjeva je svojí rozlohou relativně malé, a NATO by tak mohlo poměrně jednoduše pomoci s efektivním rozmístěním moderními zbraněmi vybavených ukrajinských jednotek, pro které by se z ruské armády rázem stal rovnocenný soupeř, jehož lze porazit.

Zdroj: The Week
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
před 12 minutami

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)