Co musíte ráno vědět (5. září)
|

Co musíte ráno vědět (5. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, jaké překvapivé rozhodnutí přijala Evropská centrální banka a na co se podle spekulací mohou těšit budoucí majitelé nových iPhonů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po silném úvodu nakonec ve čtvrtek mírně oslabily, index S&P 500 neuhájil hladinu 2 000 bodů

Americké burzy v úvodu čtvrteční seance zažily nová historická maxima, když investory naplnil optimismem oznámený program odkupů cenných papírů a snížení sazeb ze strany ECB. Nálada se ale postupně zhoršovala, část obchodníků je opatrná před pátečními daty z amerického trhu práce. Dow oslabil o 0,05 % na 17 069,58 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního rekordu 2 011,17 bodu nakonec spadl pod psychologickou metu dvou tisíc bodů na 1 997,65 bodu (-0,15 %) a Nasdaq ztratil 0,22 % na 4 562,29 bodu. V plusu se udržely například sektory cyklického spotřebního zboží a telekomunikací, nejvíce naopak oslabily akcie firem z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX přidal 3 % na 12,78 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 2,45 %.

Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

Bob Doll: Akcie letos investorům vyrazily dech. A to ještě není konec roku

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí ECB rozšířit podporu ekonomiky eurozóny posílily

Evropské akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly mírně pod nulou. V průběhu dopoledne se sice některé indexy dostaly nad nulu, výrazné zisky si ale nepřipisovaly. Odpoledne však mezi investory vtrhlo rozhodnutí ECB dále snížit sazby a také slova šéfa banky Maria Draghiho, který oznámil zahájení programu odkupu zajištěných cenných papírů a krytých dluhopisů. To většinu burz nakoplo k silnému růstu. Německý DAX posílil o 1,02 % a francouzský CAC 40 přidal dokonce 1,65 %. Černou ovcí Evropy se stala Londýnská burza, jejíž index FTSE 100 vzrostl jen o 0,06 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 1,81 % na 3 277,25 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům v čele s akciemi bank, cennými papíry automobilek a tituly z odvětví dopravy a cestovního ruchu.

USA a eurozóna: Kolik najdete rozdílů?

Duel gigantů: Nike, nebo Adidas? S tímto warrantem můžete vyhrát s oběma, vadí vám jen remíza

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, akcie Erste poskočily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,17 % na 992,53 bodu. Nejvíce zdražily akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 2,34 % na 559,20 Kč. Akcie Komerční banky naopak zlevnily o 0,72 % na 4 836 korun. Akcie třetího zástupce finančního sektoru na pražské burze, pojišťovny VIG, oslabily o 0,68 % na 1 015 korun. Akcie energetické společnosti ČEZ přidaly 0,16 % na 631 korun a cenné papíry uhelné společnosti NWR, které na začátku obchodování odepisovaly více než 30 %, nakonec zlevnily jen o 2,22 % na 2,20 Kč.

Konkurenceschopnost České republiky: Blýská se na lepší časy, zásadní problémy ale zůstávají

Vyplatí se ještě čekat na slabší korunu?

Nová báze indexu PX: Orco bude nahrazeno Pivovary Lobkowicz Group. Změny negativně dopadnou na Komerční banku a ČEZ

4. Očekávané události

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídí armádě dodržování příměří. Během odpoledne by pak měla EU s USA oznámit detaily nových sankcí uvalených na Rusko. Pokračuje summit NATO. Japonsko v noci na pátek zveřejní předstihový ekonomický ukazatel (červen: 105,9 bodu). Německo dopoledne přidá údaje o průmyslové výrobě (odhad červenec: meziročně +0,4 %, meziměsíčně +0,5 %, červen: -0,5 %, +0,3 %), Francie index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: 85 bodů, červenec: 86 bodů) a eurozóna zpřesněný odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí (předběžný odhad: meziročně +0,7 %, mezikvartálně 0,0 %). Ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat klíčovou statistiku z tamního trhu práce (míra nezaměstnanosti - odhad srpen: +6,1 %, červenec +6,2 %; změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství - odhad srpen: +222 tisíc, červenec: +209 tisíc). Údaje o nezaměstnanosti zveřejní také Kanada (celková míra nezaměstnanosti - odhad: 7 %, červenec: 7 %). Ve Spojeném království pak bude od 11.30 SELČ zasedat londýnský soud, jehož souhlasné stanovisko je nezbytné pro uskutečnění reorganizačního plánu NWR. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby banka snížila na nová minima

ECB na svém zářijovém zasedání překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Strašák deflace přiměl Draghiho družinu k překvapivé akci. ECB začne odkupovat cenné papíry, zda jde o kvantitativní uvolňování, ale Draghi úplně nevysvětlil. Část analytiků upozorňuje na dosud nevyzkoušenou kombinaci negativních sazeb a programu odkupu aktiv, jiní ale považují zásah do sazeb za pouze kosmetický. Řada komentářů tak ukazuje na očekávání zavádění dalších opatření v následujících měsících.

Ředitel Deutsche Bank je skeptický ke kvantitativnímu uvolňování v eurozóně. Jaké vůbec může mít podoby?

6. Brusel schválil prodej ropné divize Morgan Stanley ruské Rosněfti

Evropská komise ve čtvrtek schválila americké bance Morgan Stanley plán prodeje její divize obchodování s ropou ruskému ropnému gigantu Rosněfť. Transakce nevyvolává obavy z narušení konkurenčního prostředí, protože i po spojení zůstane na trhu řada velkých aktérů, uvedla komise podle agentury Reuters. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci. Stala se tím další společností z Wall Street, která se zbavuje aktivit na poli komodit.

7. Oživení ekonomiky eurozóny je podle šéfa Euroskupiny křehké

Hospodářské oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné. To podtrhuje potřebu strukturálních reforem, které by podpořily ekonomický růst. Uvedl to podle agentury Reuters šéf ministrů financí eurozóny, tedy takzvané Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem. "Nejnovější údaje potvrzují, že oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné," řekl Dijsselbloem hospodářskému a měnovému výboru Evropského parlamentu. Dodal nicméně, že eurozóna učinila pokroky ve snaze o zlepšení stavu veřejných financí.

8. Nespokojení akcionáři neodvrátili fúzi Fiatu s Chryslerem

Akcionáři italské automobilky Fiat, kteří nesouhlasí s jejím spojením s americkým partnerem Chrysler, požadují, aby od nich firma odkoupila 60 milionů akcií v hodnotě kolem 464 milionů eur. Jejich požadavky tak podle očekávání nedosáhly hranice 500 milionů eur, v případě jejíhož překročení by firma fúzi odvolala. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Většina akcionářů automobilky Fiat schválila spojení s Chryslerem začátkem srpna. Akcionáři nespokojení s fúzí měli právo do 20. srpna požádat firmu o odkoupení svých akcií za pevně stanovenou cenu 7,727 eura za kus.

9. SNB zřejmě znovu intervenuje na měnovém trhu

Americká finanční skupina Citigroup ve čtvrtek uvedla, že se na měnové obchodní platformě EBS objevila nezvykle velká nabídka na prodej švýcarských franků s potenciálem oslabit švýcarskou národní měnu. Trh vysvětlení našel během zlomku vteřiny. Nabídku na EBS poslala Švýcarská národní banka (SNB), která se kurz franku snaží od konce roku 2011 všemi silami udržet nad hladinou 1,20 EUR/CHF. Během čtvrteční obchodní seance frank k euru posílil až na 1,2045 EUR/CHF v důsledku propadu eura v reakci na zasedání ECB.

10. Porošenko nařídí zahájit příměří na východě země od pátku, NATO podpoří Ukrajinu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek nařídí armádě, aby začala dodržovat příměří na východě země, kde bojuje s proruskými separatisty a podle všeho i s ruskou armádou. Klid zbraní bude ale podle něj záviset na tom, zda zúčastněné strany začnou vyjednávat v Minsku. Povstalci slíbili přistoupit na příměří, pokud bude v Minsku dosaženo dohody o politickém urovnání konfliktu, informovala agentura Reuters. Severoatlantická aliance podpoří Ukrajinu přibližně 15 miliony eur, oznámil ve čtvrtek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Na jednání Komise NATO-Ukrajina podle něj zazněly od některých členských zemí také další závazky mimo fondy zřízené přímo NATO. Aliance chce Ukrajině pomoci v oblastech, jako jsou logistika, velitelské systémy či kyberobrana.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V nových iPhonech by na fanoušky U2 mohlo čekat překvapení

O tom, že americká technologická společnost Apple na ohlášené firemní akci 9. září odhalí novou verzi populárního mobilního telefonu iPhone, pochybuje málokdo. Nyní se ale mezi fanoušky telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku začaly šířit spekulace, že Apple uzavřel dohodu s britskou kapelou U2, na základě které do všech nových telefonů zdarma nahraje její nové album. Mluvčí kapely sice ve čtvrtek tvrzení odmítla, to ale ještě nemusí nic znamenat. Překvapení se neprozrazují!

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
před hodinou

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily své ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
16:50

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta

Pražská burza dnes smazala pondělní pokles a začala znovu růst. Index PX přidal 0,56 procenta na 865,12 bodu. Vzhůru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna