Co musíte ráno vědět (5. září)
|

Co musíte ráno vědět (5. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, jaké překvapivé rozhodnutí přijala Evropská centrální banka a na co se podle spekulací mohou těšit budoucí majitelé nových iPhonů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po silném úvodu nakonec ve čtvrtek mírně oslabily, index S&P 500 neuhájil hladinu 2 000 bodů

Americké burzy v úvodu čtvrteční seance zažily nová historická maxima, když investory naplnil optimismem oznámený program odkupů cenných papírů a snížení sazeb ze strany ECB. Nálada se ale postupně zhoršovala, část obchodníků je opatrná před pátečními daty z amerického trhu práce. Dow oslabil o 0,05 % na 17 069,58 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního rekordu 2 011,17 bodu nakonec spadl pod psychologickou metu dvou tisíc bodů na 1 997,65 bodu (-0,15 %) a Nasdaq ztratil 0,22 % na 4 562,29 bodu. V plusu se udržely například sektory cyklického spotřebního zboží a telekomunikací, nejvíce naopak oslabily akcie firem z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX přidal 3 % na 12,78 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 2,45 %.

Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

Bob Doll: Akcie letos investorům vyrazily dech. A to ještě není konec roku

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí ECB rozšířit podporu ekonomiky eurozóny posílily

Evropské akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly mírně pod nulou. V průběhu dopoledne se sice některé indexy dostaly nad nulu, výrazné zisky si ale nepřipisovaly. Odpoledne však mezi investory vtrhlo rozhodnutí ECB dále snížit sazby a také slova šéfa banky Maria Draghiho, který oznámil zahájení programu odkupu zajištěných cenných papírů a krytých dluhopisů. To většinu burz nakoplo k silnému růstu. Německý DAX posílil o 1,02 % a francouzský CAC 40 přidal dokonce 1,65 %. Černou ovcí Evropy se stala Londýnská burza, jejíž index FTSE 100 vzrostl jen o 0,06 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 1,81 % na 3 277,25 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům v čele s akciemi bank, cennými papíry automobilek a tituly z odvětví dopravy a cestovního ruchu.

USA a eurozóna: Kolik najdete rozdílů?

Duel gigantů: Nike, nebo Adidas? S tímto warrantem můžete vyhrát s oběma, vadí vám jen remíza

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, akcie Erste poskočily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,17 % na 992,53 bodu. Nejvíce zdražily akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 2,34 % na 559,20 Kč. Akcie Komerční banky naopak zlevnily o 0,72 % na 4 836 korun. Akcie třetího zástupce finančního sektoru na pražské burze, pojišťovny VIG, oslabily o 0,68 % na 1 015 korun. Akcie energetické společnosti ČEZ přidaly 0,16 % na 631 korun a cenné papíry uhelné společnosti NWR, které na začátku obchodování odepisovaly více než 30 %, nakonec zlevnily jen o 2,22 % na 2,20 Kč.

Konkurenceschopnost České republiky: Blýská se na lepší časy, zásadní problémy ale zůstávají

Vyplatí se ještě čekat na slabší korunu?

Nová báze indexu PX: Orco bude nahrazeno Pivovary Lobkowicz Group. Změny negativně dopadnou na Komerční banku a ČEZ

4. Očekávané události

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídí armádě dodržování příměří. Během odpoledne by pak měla EU s USA oznámit detaily nových sankcí uvalených na Rusko. Pokračuje summit NATO. Japonsko v noci na pátek zveřejní předstihový ekonomický ukazatel (červen: 105,9 bodu). Německo dopoledne přidá údaje o průmyslové výrobě (odhad červenec: meziročně +0,4 %, meziměsíčně +0,5 %, červen: -0,5 %, +0,3 %), Francie index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: 85 bodů, červenec: 86 bodů) a eurozóna zpřesněný odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí (předběžný odhad: meziročně +0,7 %, mezikvartálně 0,0 %). Ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat klíčovou statistiku z tamního trhu práce (míra nezaměstnanosti - odhad srpen: +6,1 %, červenec +6,2 %; změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství - odhad srpen: +222 tisíc, červenec: +209 tisíc). Údaje o nezaměstnanosti zveřejní také Kanada (celková míra nezaměstnanosti - odhad: 7 %, červenec: 7 %). Ve Spojeném království pak bude od 11.30 SELČ zasedat londýnský soud, jehož souhlasné stanovisko je nezbytné pro uskutečnění reorganizačního plánu NWR. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby banka snížila na nová minima

ECB na svém zářijovém zasedání překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Strašák deflace přiměl Draghiho družinu k překvapivé akci. ECB začne odkupovat cenné papíry, zda jde o kvantitativní uvolňování, ale Draghi úplně nevysvětlil. Část analytiků upozorňuje na dosud nevyzkoušenou kombinaci negativních sazeb a programu odkupu aktiv, jiní ale považují zásah do sazeb za pouze kosmetický. Řada komentářů tak ukazuje na očekávání zavádění dalších opatření v následujících měsících.

Ředitel Deutsche Bank je skeptický ke kvantitativnímu uvolňování v eurozóně. Jaké vůbec může mít podoby?

6. Brusel schválil prodej ropné divize Morgan Stanley ruské Rosněfti

Evropská komise ve čtvrtek schválila americké bance Morgan Stanley plán prodeje její divize obchodování s ropou ruskému ropnému gigantu Rosněfť. Transakce nevyvolává obavy z narušení konkurenčního prostředí, protože i po spojení zůstane na trhu řada velkých aktérů, uvedla komise podle agentury Reuters. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci. Stala se tím další společností z Wall Street, která se zbavuje aktivit na poli komodit.

7. Oživení ekonomiky eurozóny je podle šéfa Euroskupiny křehké

Hospodářské oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné. To podtrhuje potřebu strukturálních reforem, které by podpořily ekonomický růst. Uvedl to podle agentury Reuters šéf ministrů financí eurozóny, tedy takzvané Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem. "Nejnovější údaje potvrzují, že oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné," řekl Dijsselbloem hospodářskému a měnovému výboru Evropského parlamentu. Dodal nicméně, že eurozóna učinila pokroky ve snaze o zlepšení stavu veřejných financí.

8. Nespokojení akcionáři neodvrátili fúzi Fiatu s Chryslerem

Akcionáři italské automobilky Fiat, kteří nesouhlasí s jejím spojením s americkým partnerem Chrysler, požadují, aby od nich firma odkoupila 60 milionů akcií v hodnotě kolem 464 milionů eur. Jejich požadavky tak podle očekávání nedosáhly hranice 500 milionů eur, v případě jejíhož překročení by firma fúzi odvolala. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Většina akcionářů automobilky Fiat schválila spojení s Chryslerem začátkem srpna. Akcionáři nespokojení s fúzí měli právo do 20. srpna požádat firmu o odkoupení svých akcií za pevně stanovenou cenu 7,727 eura za kus.

9. SNB zřejmě znovu intervenuje na měnovém trhu

Americká finanční skupina Citigroup ve čtvrtek uvedla, že se na měnové obchodní platformě EBS objevila nezvykle velká nabídka na prodej švýcarských franků s potenciálem oslabit švýcarskou národní měnu. Trh vysvětlení našel během zlomku vteřiny. Nabídku na EBS poslala Švýcarská národní banka (SNB), která se kurz franku snaží od konce roku 2011 všemi silami udržet nad hladinou 1,20 EUR/CHF. Během čtvrteční obchodní seance frank k euru posílil až na 1,2045 EUR/CHF v důsledku propadu eura v reakci na zasedání ECB.

10. Porošenko nařídí zahájit příměří na východě země od pátku, NATO podpoří Ukrajinu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek nařídí armádě, aby začala dodržovat příměří na východě země, kde bojuje s proruskými separatisty a podle všeho i s ruskou armádou. Klid zbraní bude ale podle něj záviset na tom, zda zúčastněné strany začnou vyjednávat v Minsku. Povstalci slíbili přistoupit na příměří, pokud bude v Minsku dosaženo dohody o politickém urovnání konfliktu, informovala agentura Reuters. Severoatlantická aliance podpoří Ukrajinu přibližně 15 miliony eur, oznámil ve čtvrtek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Na jednání Komise NATO-Ukrajina podle něj zazněly od některých členských zemí také další závazky mimo fondy zřízené přímo NATO. Aliance chce Ukrajině pomoci v oblastech, jako jsou logistika, velitelské systémy či kyberobrana.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V nových iPhonech by na fanoušky U2 mohlo čekat překvapení

O tom, že americká technologická společnost Apple na ohlášené firemní akci 9. září odhalí novou verzi populárního mobilního telefonu iPhone, pochybuje málokdo. Nyní se ale mezi fanoušky telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku začaly šířit spekulace, že Apple uzavřel dohodu s britskou kapelou U2, na základě které do všech nových telefonů zdarma nahraje její nové album. Mluvčí kapely sice ve čtvrtek tvrzení odmítla, to ale ještě nemusí nic znamenat. Překvapení se neprozrazují!

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika