UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy
|

UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy

Analytici z UniCredit mají jasno. Ekonomika Spojených států s očekávaným růstem HDP o 3 % zůstane i letos tahounem zotavení globální ekonomiky. Eurozóna zrychlí růst jen nepatrně na 1 %, a to zejména díky snížení cen ropy a oslabení eura. Zatímco euro čeká další oslabení o zhruba 4 %, americký dolar by měl v roce 2015 posílit o 6 %. Investičně zajímavé budou americké akcie, dluhopisy rozvíjejících se zemí, obezřetnost je naopak namístě v případě komodit v čele s ropou a zlatem. Z alternativních investic analytiky oslovuje nemovitostní trh v USA.

Světové akcie Světová ekonomika Výhled na rok 2015

V globální ekonomice dojde podle UniCredit v roce 2015 k akceleraci růstu. K ní přispěje zejména setrvačnost ekonomiky USA. Domácnosti a podniky v USA, Evropě a na většině rozvíjejících se trhů také začínají těžit z výhod podstatně nižších cen ropy. V eurozóně se navíc již definitivně vytrácí brzdící fiskální efekt.

Také "zmrazení" rusko-ukrajinské krize bude působit v prospěch obratu v ukazatelích sentimentu v Evropě. Přes rychlejší růst globální ekonomiky zůstane inflace podle propočtů UniCredit prakticky ve všech zemích OECD ještě nejméně rok velmi nízká. Dolů ji budou tlačit nízké ceny komodit i existující negativní produkční mezera.

Mírný růst v Evropě

Eurozóna prochází náročnou cestou k ekonomickému oživení. Podle výhledu UniCredit vzroste v roce 2015 HDP měnové unie o 1 %. Zmírnění politiky úspor v roce 2015 by mělo poskytnout více prostoru investicím. Evropská centrální banka zároveň předpokládá expanzivnější měnovou politiku. Konec fiskálních restrikcí by měl podpořit výdaje spotřebitelů, slabší euro dá impulz exportu. Německo potvrdí svou zdatnost, Francie zaznamená mírné zrychlení a rovněž Itálie obrátí k růstu poté, co v roce 2014 opět zaznamenala pokles.

Pro Evropu i celý svět bude důležitým faktorem a klíčovým rizikem faktický vývoj rusko-ukrajinského konfliktu. V roce 2015 také může trhy zahýbat vývoj mimo země eurozóny. Květnové volby ve Spojeném království pravděpodobně výrazně změní složení britského parlamentu ve prospěch euroskeptické většiny. Tím se značně zvýší pravděpodobnost referenda o setrvání v EU v roce 2017, jehož výsledek bude nejistý.

Volby se uskuteční také v problémových ekonomikách eurozóny, ve Španělsku a Portugalsku. Řecko čekají předčasné volby již tento týden. Ty mohou opět postavit otazník nad setrváním země v eurozóně, byť zřejmě s menším rizikem nákazy na další země oproti roku 2012.

Relevantním ekonomickým faktorem pro Evropu také bude další vývoj krize, do níž směřuje ekonomika Ruska. UniCredit očekává, že nezvýší-li se světová cena ropy ze současné úrovně, propadne v roce 2015 výkon ruské ekonomiky o 4 %. Nižší poptávka Ruska po dovozech omezí exportní příležitosti většiny zemí Evropy. Hloubku krize v Rusku a rychlost následného oživení budou ovlivňovat také ekonomické sankce Západu.

Spojené státy jako globální hnací síla

V roce 2015 budou hnací silou celosvětového ekonomického ozdravění Spojené státy. 3% nárůst HDP, který UniCredit odhaduje pro USA, je založen na solidních základech a vyhlídkách. Nárůst spotřebitelských výdajů a investic, zlepšení na trhu práce, pokles cen ropy a oživení v sektoru nemovitostí, to vše přináší známky povzbuzení, které by mohly přispět k růstu ekonomiky USA.

Pokud se předpovědi ekonomických údajů vyplní, měl by Federální rezervní systém po letech expanzivní měnové politiky v červnu schválit první zvýšení úrokových sazeb. Celkově ale bude v měnové politice USA zachováván uvolněný přístup po celý rok 2015.

Relativní růst výnosů na dolaru oproti dalším měnám by měl výrazně posílit jeho směnné kurzy. Obchodně vážený dolar může během roku 2015 posílit až o 6 %.

Japonsko dále bojuje s deflací, exportně zaměřené asijské ekonomiky budou úspěšné

Na Dálném východě bude letos Japonsko dále usilovat o co nejefektivnější cestu z deflace, kterou zažívalo posledních 20 let. Vláda zde pravděpodobně zavede novou antideflační měnovou expanzivní politiku.

Vyhlídky rozvíjejících se zemí v Asii zůstanou mírně pozitivní. Čína bude pokračovat v růstu, a to především díky řadě reforem zaměřených na zvyšování domácí spotřeby. Na druhé straně bude ale tato nejlidnatější země světa řešit své postupné zpomalování úvěrovou expanzí významných rozměrů.

Indie bude těžit z reforem zavedených novou vládou a z poklesu cen ropy, kdežto ekonomiky, které se silně zaměřují na export, jako jsou Jižní Korea a Tchaj-wan, budou těžit z lepšího výkonu americké ekonomiky.

Americké akcie a nemovitosti, dluhopisy rozvíjejících se zemí, opatrnost vůči komoditám

Na základě makroekonomických předpovědí preferuje UniCredit nadále investice do akcií, zejména těch amerických, a alternativních fondů. Spíše opatrný přístup volí ke komoditám, dluhopisům a hotovosti. Pro trh nemovitostí je výhled neutrální. Pokud jde o měny, očekává se letos další posílení amerického dolaru.

"Je nutné monitorovat rizika s potenciálně výrazným dopadem na finanční trhy. Případný prudký nárůst výnosů amerických státních dluhopisů by vedl ke zpomalení ekonomického růstu. Podobně negativní dopad by mělo i výrazné zpomalení čínské ekonomiky či roztočení deflační spirály v Evropě. Nadále je potřeba sledovat i geopolitické napětí na Ukrajině a Blízkém východě a nesmíme zapomínat ani na volby ve Španělsku a Řecku," říká Aleš Mátl, investiční stratég z Global Investment Strategy UniCredit Bank.

Konkrétní investiční doporučení UniCredit na rok 2015

Akcie

Americká ekonomika jako hnací síla globálního růstu a expanzivní měnová politika v Evropě a Japonsku stojí za preferencí akciových investic. V porovnání s dluhopisy zůstává příznivé ocenění, navíc akcie nabízejí atraktivní dividendové výnosy. Je však potřeba se připravit na vyšší volatilitu a s velkou pravděpodobností celkový výnos z akciových investic nedosáhne úrovní z předchozích let.

Výraznější roli v celkovém výnosu budou hrát dividendy, jejichž slušné úrovni nahrávají dobré výsledky firem. Doporučit lze také akcie japonských exportních společností, kterým by měla pomoci devalvace měny. V tomto případě je ale nutné volit investici měnově zajištěnou. Pro evropské tituly zůstává doporučení neutrální. Ve srovnání s americkými akciemi jsou levnější, růst ekonomiky je ale na starém kontinentu pomalejší a působí zde specifická (nejen geopolitická) rizika. Impulzem k vyššímu optimismu ve vztahu k Evropě by mohlo být spuštění nákupů státních dluhopisů Evropskou centrální bankou či výraznější omezení restriktivních opatření v eurozóně. Ohledně mladých trhů radí UniCredit opatrnost.

Dluhopisy

Pro země G4 (USA, Spojené království, eurozóna a Japonsko) očekává banka rozdílnou měnovou politiku, zejména ve světle odlišných fází jejich hospodářského cyklu. Státní dluhopisy USA, stejně tak jako tamní firemní dluhopisy, budou náchylné reagovat na normalizaci politiky Fedu. Evropské dluhopisy budou podporovány expanzivní politikou ECB, jejich výnosy jsou však extrémně nízké. "Neměníme negativní postoj k dluhopisům USA, dluhopisům evropských klíčových zemí a firemním dluhopisům celosvětově. Potvrzujeme nadvážení pozice v dluhopisech rozvíjejících se trhů (v tvrdých i místních měnách). Preferujeme ovšem emise vydané zeměmi se silnějšími fundamenty," píše se ve výhledu UniCredit.

Komodity

V roce 2015 bude vývoj na komoditních trzích nejvíce záviset na oživení globální ekonomiky. Obavy z nižšího hospodářského růstu v Evropě a v Číně, silný americký dolar, vydatná úroda obilovin a strukturální změny ve vztazích mezi nabídkou a poptávkou byly hlavními důvody slabé výkonnosti komodit v roce 2014. Většina z těchto vlivů by měla přetrvávat v průběhu roku 2015, a tak se dá očekávat, že o tuto třídu aktiv bude jen omezený zájem.

Nemovitosti a alternativní investice

S výhledem postupné normalizace sazeb a téměř nulových výnosů na peněžních trzích vlivem expanzivní politiky ECB zůstávají investice do flexibilních fondů s absolutním výnosem alternativou k tradičním produktům s pevným výnosem (dluhopisy). "Známky oživení vidíme na realitním trhu, zejména v USA, i když jeho tempo zůstává spíše pomalé," píše UniCredit.

Měny

Solidní růst v USA by se měl odrazit v dalším posílení dolaru, a to zejména vzhledem k euru. Dynamika mezi těmito měnami je ovlivněna rozdílnou fází hospodářského cyklu v těchto dvou oblastech a odlišnými měnovými politikami centrálních bank. V roce 2015 by měl Fed omezit svůj stimulační program, zatímco od ECB se očekává, že se začne chovat více expanzivně. Pokračující akomodativní politika Bank of Japan a rozhodnutí státního penzijního fondu GPIF zvýšit váhu zahraničních investic v portfoliu dále zvýší tlak na japonský jen.

Zdroj: UniCredit Bank
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 14 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 24 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět