UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy
|

UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy

Analytici z UniCredit mají jasno. Ekonomika Spojených států s očekávaným růstem HDP o 3 % zůstane i letos tahounem zotavení globální ekonomiky. Eurozóna zrychlí růst jen nepatrně na 1 %, a to zejména díky snížení cen ropy a oslabení eura. Zatímco euro čeká další oslabení o zhruba 4 %, americký dolar by měl v roce 2015 posílit o 6 %. Investičně zajímavé budou americké akcie, dluhopisy rozvíjejících se zemí, obezřetnost je naopak namístě v případě komodit v čele s ropou a zlatem. Z alternativních investic analytiky oslovuje nemovitostní trh v USA.

Světové akcie Světová ekonomika Výhled na rok 2015

V globální ekonomice dojde podle UniCredit v roce 2015 k akceleraci růstu. K ní přispěje zejména setrvačnost ekonomiky USA. Domácnosti a podniky v USA, Evropě a na většině rozvíjejících se trhů také začínají těžit z výhod podstatně nižších cen ropy. V eurozóně se navíc již definitivně vytrácí brzdící fiskální efekt.

Také "zmrazení" rusko-ukrajinské krize bude působit v prospěch obratu v ukazatelích sentimentu v Evropě. Přes rychlejší růst globální ekonomiky zůstane inflace podle propočtů UniCredit prakticky ve všech zemích OECD ještě nejméně rok velmi nízká. Dolů ji budou tlačit nízké ceny komodit i existující negativní produkční mezera.

Mírný růst v Evropě

Eurozóna prochází náročnou cestou k ekonomickému oživení. Podle výhledu UniCredit vzroste v roce 2015 HDP měnové unie o 1 %. Zmírnění politiky úspor v roce 2015 by mělo poskytnout více prostoru investicím. Evropská centrální banka zároveň předpokládá expanzivnější měnovou politiku. Konec fiskálních restrikcí by měl podpořit výdaje spotřebitelů, slabší euro dá impulz exportu. Německo potvrdí svou zdatnost, Francie zaznamená mírné zrychlení a rovněž Itálie obrátí k růstu poté, co v roce 2014 opět zaznamenala pokles.

Pro Evropu i celý svět bude důležitým faktorem a klíčovým rizikem faktický vývoj rusko-ukrajinského konfliktu. V roce 2015 také může trhy zahýbat vývoj mimo země eurozóny. Květnové volby ve Spojeném království pravděpodobně výrazně změní složení britského parlamentu ve prospěch euroskeptické většiny. Tím se značně zvýší pravděpodobnost referenda o setrvání v EU v roce 2017, jehož výsledek bude nejistý.

Volby se uskuteční také v problémových ekonomikách eurozóny, ve Španělsku a Portugalsku. Řecko čekají předčasné volby již tento týden. Ty mohou opět postavit otazník nad setrváním země v eurozóně, byť zřejmě s menším rizikem nákazy na další země oproti roku 2012.

Relevantním ekonomickým faktorem pro Evropu také bude další vývoj krize, do níž směřuje ekonomika Ruska. UniCredit očekává, že nezvýší-li se světová cena ropy ze současné úrovně, propadne v roce 2015 výkon ruské ekonomiky o 4 %. Nižší poptávka Ruska po dovozech omezí exportní příležitosti většiny zemí Evropy. Hloubku krize v Rusku a rychlost následného oživení budou ovlivňovat také ekonomické sankce Západu.

Spojené státy jako globální hnací síla

V roce 2015 budou hnací silou celosvětového ekonomického ozdravění Spojené státy. 3% nárůst HDP, který UniCredit odhaduje pro USA, je založen na solidních základech a vyhlídkách. Nárůst spotřebitelských výdajů a investic, zlepšení na trhu práce, pokles cen ropy a oživení v sektoru nemovitostí, to vše přináší známky povzbuzení, které by mohly přispět k růstu ekonomiky USA.

Pokud se předpovědi ekonomických údajů vyplní, měl by Federální rezervní systém po letech expanzivní měnové politiky v červnu schválit první zvýšení úrokových sazeb. Celkově ale bude v měnové politice USA zachováván uvolněný přístup po celý rok 2015.

Relativní růst výnosů na dolaru oproti dalším měnám by měl výrazně posílit jeho směnné kurzy. Obchodně vážený dolar může během roku 2015 posílit až o 6 %.

Japonsko dále bojuje s deflací, exportně zaměřené asijské ekonomiky budou úspěšné

Na Dálném východě bude letos Japonsko dále usilovat o co nejefektivnější cestu z deflace, kterou zažívalo posledních 20 let. Vláda zde pravděpodobně zavede novou antideflační měnovou expanzivní politiku.

Vyhlídky rozvíjejících se zemí v Asii zůstanou mírně pozitivní. Čína bude pokračovat v růstu, a to především díky řadě reforem zaměřených na zvyšování domácí spotřeby. Na druhé straně bude ale tato nejlidnatější země světa řešit své postupné zpomalování úvěrovou expanzí významných rozměrů.

Indie bude těžit z reforem zavedených novou vládou a z poklesu cen ropy, kdežto ekonomiky, které se silně zaměřují na export, jako jsou Jižní Korea a Tchaj-wan, budou těžit z lepšího výkonu americké ekonomiky.

Americké akcie a nemovitosti, dluhopisy rozvíjejících se zemí, opatrnost vůči komoditám

Na základě makroekonomických předpovědí preferuje UniCredit nadále investice do akcií, zejména těch amerických, a alternativních fondů. Spíše opatrný přístup volí ke komoditám, dluhopisům a hotovosti. Pro trh nemovitostí je výhled neutrální. Pokud jde o měny, očekává se letos další posílení amerického dolaru.

"Je nutné monitorovat rizika s potenciálně výrazným dopadem na finanční trhy. Případný prudký nárůst výnosů amerických státních dluhopisů by vedl ke zpomalení ekonomického růstu. Podobně negativní dopad by mělo i výrazné zpomalení čínské ekonomiky či roztočení deflační spirály v Evropě. Nadále je potřeba sledovat i geopolitické napětí na Ukrajině a Blízkém východě a nesmíme zapomínat ani na volby ve Španělsku a Řecku," říká Aleš Mátl, investiční stratég z Global Investment Strategy UniCredit Bank.

Konkrétní investiční doporučení UniCredit na rok 2015

Akcie

Americká ekonomika jako hnací síla globálního růstu a expanzivní měnová politika v Evropě a Japonsku stojí za preferencí akciových investic. V porovnání s dluhopisy zůstává příznivé ocenění, navíc akcie nabízejí atraktivní dividendové výnosy. Je však potřeba se připravit na vyšší volatilitu a s velkou pravděpodobností celkový výnos z akciových investic nedosáhne úrovní z předchozích let.

Výraznější roli v celkovém výnosu budou hrát dividendy, jejichž slušné úrovni nahrávají dobré výsledky firem. Doporučit lze také akcie japonských exportních společností, kterým by měla pomoci devalvace měny. V tomto případě je ale nutné volit investici měnově zajištěnou. Pro evropské tituly zůstává doporučení neutrální. Ve srovnání s americkými akciemi jsou levnější, růst ekonomiky je ale na starém kontinentu pomalejší a působí zde specifická (nejen geopolitická) rizika. Impulzem k vyššímu optimismu ve vztahu k Evropě by mohlo být spuštění nákupů státních dluhopisů Evropskou centrální bankou či výraznější omezení restriktivních opatření v eurozóně. Ohledně mladých trhů radí UniCredit opatrnost.

Dluhopisy

Pro země G4 (USA, Spojené království, eurozóna a Japonsko) očekává banka rozdílnou měnovou politiku, zejména ve světle odlišných fází jejich hospodářského cyklu. Státní dluhopisy USA, stejně tak jako tamní firemní dluhopisy, budou náchylné reagovat na normalizaci politiky Fedu. Evropské dluhopisy budou podporovány expanzivní politikou ECB, jejich výnosy jsou však extrémně nízké. "Neměníme negativní postoj k dluhopisům USA, dluhopisům evropských klíčových zemí a firemním dluhopisům celosvětově. Potvrzujeme nadvážení pozice v dluhopisech rozvíjejících se trhů (v tvrdých i místních měnách). Preferujeme ovšem emise vydané zeměmi se silnějšími fundamenty," píše se ve výhledu UniCredit.

Komodity

V roce 2015 bude vývoj na komoditních trzích nejvíce záviset na oživení globální ekonomiky. Obavy z nižšího hospodářského růstu v Evropě a v Číně, silný americký dolar, vydatná úroda obilovin a strukturální změny ve vztazích mezi nabídkou a poptávkou byly hlavními důvody slabé výkonnosti komodit v roce 2014. Většina z těchto vlivů by měla přetrvávat v průběhu roku 2015, a tak se dá očekávat, že o tuto třídu aktiv bude jen omezený zájem.

Nemovitosti a alternativní investice

S výhledem postupné normalizace sazeb a téměř nulových výnosů na peněžních trzích vlivem expanzivní politiky ECB zůstávají investice do flexibilních fondů s absolutním výnosem alternativou k tradičním produktům s pevným výnosem (dluhopisy). "Známky oživení vidíme na realitním trhu, zejména v USA, i když jeho tempo zůstává spíše pomalé," píše UniCredit.

Měny

Solidní růst v USA by se měl odrazit v dalším posílení dolaru, a to zejména vzhledem k euru. Dynamika mezi těmito měnami je ovlivněna rozdílnou fází hospodářského cyklu v těchto dvou oblastech a odlišnými měnovými politikami centrálních bank. V roce 2015 by měl Fed omezit svůj stimulační program, zatímco od ECB se očekává, že se začne chovat více expanzivně. Pokračující akomodativní politika Bank of Japan a rozhodnutí státního penzijního fondu GPIF zvýšit váhu zahraničních investic v portfoliu dále zvýší tlak na japonský jen.

Zdroj: UniCredit Bank
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika