Co musíte ráno vědět (23. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak ve čtvrtek na oznámení evropského kvantitativního uvolňování reagovaly světové trhy, jaký je pravděpodobný scénář vývoje v Řecku podle známého českého ekonoma a co si myslí ředitel společnosti Cisco Systems o hackování? To vše musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek svezly na zelené vlně, pomohlo jim odhodlání ECB

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, o které ale záhy přišly. Z červených čísel se ale všechny tři nejsledovanější indexy zase rychle dostaly. Nakonec indexy přidaly kolem jednoho a půl procenta. Dow posílil o 1,48 % na 17 813,98 bodu, širší S&P 500 přidal 1,53 % na 2 063,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,78 % na 4 750,40 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z finančního odvětví a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 13 % na 16,4 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o jeden bazický bod na 1,88 %.

Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl méně, než se čekalo

10 nenáviděných akcií, které budou slušet vašemu portfoliu

2. Evropské akcie ve čtvrtek přivítaly kvantitativní uvolňování ECB solidním růstem

Akcie na hlavních evropských trzích ve čtvrtek zdražily poté, co Evropská centrální banka oznámila spuštění kvantitativního uvolňování v objemu 60 miliard eur za měsíc minimálně do září 2016. Euro v reakci na zprávu k dolaru oslabilo na 11leté minimum. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,02 %, německý DAX přidal 1,32 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,52 %. V plusu skončila všechna hlavní odvětví indexu STOXX Europe 600 s výjimkou odvětví zdravotní péče. Nejvíce se dařilo akciím automobilek, finančním titulům a cenným papírům bank.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku loni klesla na 23,7 %

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu meziměsíčně vzrostly poprvé od dubna 2014

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila. Pomohly jí především bankovní emise

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,89 % na 961,04 bodu. Burzu nahoru vytáhly akcie Erste Group Bank, které zaznamenaly největší zobchodovaný objem a zpevnily o více než 4 %. Dařilo se však i druhé bankovní emisi, Komerční bance, jejíž cenné papíry posílily o 0,27 %. Naproti tomu skupina ČEZ, která dosáhla třetího největšího objemu na burze, oslabila o procento. Akcie Pegasu Nonwovens připsaly 0,76 % poté, co na ně Fio banka zvýšila doporučení z "redukovat" na "držet". Zvýšení doporučení se ve čtvrtek dočkaly i cenné papíry pojišťovny VIG, jimž Komerční banka nově udělila doporučení "kupovat". Akcie majitelky Kooperativy na to zareagovaly posílením o více než 2 %. Největší procentuální ztrátu pak zaznamenaly akcie O2 C.R., které odepsaly přes pět procent.

NWR čeká na růst cen uhlí. Dožije se ho vůbec?

CME: Návrat inzerentů na Novu pokračoval

4. Očekávané události

Závěr týdne bude ve znamení indexů nákupních manažerů. Předběžná data ze zpracovatelského sektoru za leden budou oznámena v Číně (prosinec: 49,6 bodu), Japonsku (prosinec: 52 bodů) a USA (odhad leden: 54 bodů, prosinec: 53,9 bodu). V eurozóně, Německu a Francii vyjdou údaje jak za zpracovatelský sektor, tak za odvětví služeb (odhad leden: Francie výroba 48 bodů a služby 50,9 bodu, Německo výroba 51,7 bodu a služby 52,5 bodu, eurozóna výroba 51 bodů a služby 52 bodů; prosinec: Francie výroba 47,5 bodu a služby 50,6 bodu, Německo výroba 51,2 bodu a služby 52,1 bodu, eurozóna výroba 50,6 bodu a služby 51,6 bodu). Ve Spojených státech budou navíc oznámeny prodeje existujících domů (odhad prosinec: 5,07 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 4,93 milionu jednotek anualizovaně). Spojené království rozšíří paletu ekonomických údajů o maloobchodní tržby (odhad prosinec: -0,7 % meziměsíčně a +3,3 % meziročně, listopad: +1,7 % meziměsíčně a +6,9 % meziročně). Na pražské burze zahájí Unipetrol první kompletní zprávou za čtvrtý kvartál a celý rok 2014 výsledkovou sezónu. Odhady analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytici: Unipetrol vykáže za rok 2014 ztrátu, za čtvrtletí zisk

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka otevírá stavidla. Trhy zaplaví vlnou likvidity

ECB na lednovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na které bylo oznámeno kvantitativní uvolňování, jsme sledovali živě (detaily ZDE).

Kvantitativní uvolňování ECB: Vytrhávání trnu z paty, krátkodobě ale pozitivum pro trhy

Euro se po rozhodnutí ECB propadlo na jedenáctileté minimum

ECB a rizika: Morální hazard a deflace stojí proti sobě

6. Ruské banky prý obdrží kapitál za pomoci dluhopisů do konce ledna

Program ruské vlády, který umožní rekapitalizaci ruského bankovního sektoru prostřednictvím domácích dluhopisů, takzvaný OFZ, by měl být hotov do konce ledna. Oznámil to ve čtvrtek ruský premiér Dmitrij Medveděv, kterého z ruských médií citovala agentura Reuters.

Gazprom podepsal úvěrovou smlouvu s italskou bankou Intesa Sanpaolo

Ruský Lukoil hodlá letos snížit kapitálové výdaje o desetinu

7. Pravděpodobný řecký scénář: Další odpis dluhu, ale pomocí měkkých instrumentů

V horším případě by přišla recese v eurozóně, další uvolnění měnové politiky ECB a zvýšení intervenční hladiny pro EUR/CZK. Na snídani s novináři to uvedl hlavní analytik Ery Jan Bureš. Věří ale, že nakonec dojde ke kompromisu, tedy že se v Řecku bude opět "stříhat" dluh. Nůžky by nicméně tentokrát neměly být tak ostré jako v případě předchozího snížení dluhu země. V horším případě by ale odpis byl výrazný a eventuální řecké sbohem eurozóně by pak mohlo vyvolat výrazné turbulence na trzích.

Jan Bureš (Era): Eurozóna je na Grexit připravena lépe než v roce 2012. Dluh země ale v takovém případě jen sotva bude splacen

Řecký premiér má obavy, že krok ECB jeho zemi nepomůže

Reuters: ECB schválila poskytnutí nouzové linky pro řecké banky

8. Lagardeová (MMF): Fed přistoupí ke zvýšení sazeb v polovině roku 2015

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová nesdílí predikce velké části analytiků, že americká centrální banka (Fed) začne zvyšovat sazby až později během roku 2015. Uvedla to na výročním zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu.

9. Šéfové firem čekají nárůst tržeb, obavy mají z nedostatku lidí

Více než čtyři pětiny generálních ředitelů nejvýznamnějších firem působících na českém trhu očekávají, že jim letos porostou tržby. Je to více než loni, kdy nárůst očekávalo 76 % manažerů. Za největší hrozbu pro firmy považují nedostatek kvalitních zaměstnanců s odpovídajícími dovednostmi a znalostmi. Vyplývá to ze šestého ročníku průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi více než 150 šéfy významných tuzemských firem provedla poradenská společnost PwC.

10. Stavět jaderné zdroje v ČR bude podle Mládka pravděpodobně dcera ČEZ. Jeho šéf Beneš letos nepředpokládá vyhlášení tendru na dostavbu Temelína

Výstavbu nových jaderných zdrojů v České republice bude mít podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) pravděpodobně na starosti dceřiná společnost státem kontrolované firmy ČEZ. Mládek to ve čtvrtek řekl v rozhovoru s agenturou Reuters. Tendr na výstavbu nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín firma ČEZ letos zřejmě nevyhlásí, řekl v rozhovoru s tabletovým týdeníkem Dotyk generální ředitel společnosti Daniel Beneš.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Firmy, kterým se vyhýbají útoky hackerů, by se neměly radovat předčasně

John Chambers, ředitel Cisco Systems, na setkání ekonomické elity v Davosu mimo jiné uvedl, že se firmy dělí na dvě skupiny - na ty, které se staly terčem útoku hackerů, a ty, které o tom ještě nevědí.

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali
před hodinou

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali

Rozšíření možností České národní banky obchodovat na trzích ještě více zatraktivní české státní dluhopisy pro...
ČNB Centrální banky Koronavirus
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:18

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Kvantitativní uvolňování Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
12:01

Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %

Ekonomika Spojených států by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout...
Spojené státy americké (USA) Ben Bernanke Koronavirus
Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení
11:50

Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení....
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká ekonomika