Burzovní kalendář (5. 1. - 9. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (5. 1. - 9. 1. 2015)

V USA bude v prvním kompletně ledovém týdnu zveřejněn zápis ze zasedání FOMC a vyjdou důležitá čísla o nových pracovních místech a nezaměstnanosti, Evropa zase vyhlíží čísla o inflaci v eurozóně. Řada makrodat, včetně vývoje HDP, inflace či nezaměstnanosti, se čeká také v ČR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

5/1 Prodeje motorových vozidel (odhad prosinec: 16,9 milionu vozů, listopad: 17,08 milionu vozů)

6/1 Index nákupních manažerů ve službách (Markit; odhad prosinec: 53,7 bodu, listopad: 53,6 bodu)

6/1 Index nákupních manažerů ve službách (ISM; odhad prosinec: 58,2 bodu, listopad: 59,3 bodu)

6/1 Průmyslové objednávky (odhad listopad: -0,3 % meziměsíčně, říjen: -0,7 % meziměsíčně)

7/1 ADP - počet nových pracovních míst v soukromém sektoru (odhad prosinec: 226 tisíc, listopad: 208 tisíc)

7/1 Obchodní bilance (odhad listopad: -42,3 miliardy USD, říjen: -43,4 miliardy USD)

7/1 Zápis ze zasedání FOMC

8/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových, předchozí týden: 298 tisíc nových)

9/1 Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (odhad prosinec: 240 tisíc, listopad: 321 tisíc)

9/1 Míra nezaměstnanosti (odhad prosinec: 5,7 %, listopad: 5,8 %)

Poslední týden v roce ani vstup do toho nového nebyl pro americké akcie nijak slavný. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,26 %, širší S&P 500 odepsal 1,49 % a technologický Nasdaq oslabil o 1,66 %.

"Negativní divergence mezi svíčkovým grafem a RSI (indexem relativní síly) se potvrdila a index S&P 500 za týden odepsal 1,49 %. Na svíčkovém grafu je medvědí formace padající hvězda, přesto zůstává v býčím nastavení. Support 2 080 bodů byl sice prolomen, ale cena je nad 50denním klouzavým průměrem. Je možné, že index ještě uzavře cenový odskok v zóně okolo 2 020 ze 17.-18. prosince. Případný pokles pod prosincová minima v zóně okolo 1 980 bodů by byl jasným medvědím signálem," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nový týden tak může být na burze opět velmi volatilní. Líné vánoční obchodování skončilo, je tu nový rok a s ním i nová data a informace, které by mohly naznačit další chování americké centrální banky. Na to se investoři v příštím týdnu zaměří především.

"Hlavním tématem pro investory podle nás bude ve středu zveřejňovaný zápis z prosincového zasedání FOMC. Fed na něm vypustil z prohlášení formulaci o 'značné době' do zvyšování úrokových měr, uvedl ale, že se zvyšováním sazeb bude trpělivý. Zápis by mohl více nastínit, co je nyní pro tvůrce americké měnové politiky hlavní veličinou při rozhodování," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Na konci týdne pak bude trhy ostře sledován přírůstek zaměstnanosti v USA za prosinec, kde se čeká další solidní výsledek (240 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství). Takový výsledek by nijak nevybočoval z trendu posledního roku, mohl by ale posunout Fed blíže ke zvyšování sazeb, pokud nepřeváží jeho obavy z nízké inflace. "Relativně dobrá data z americké ekonomiky mohou být podle nás vyvážena obavami investorů z vyšších sazeb, a máme tak na celý týden neutrální výhled," dodává Vaníček.

Sledované budou také index nákupních manažerů ISM ve službách za prosinec a podnikové objednávky za listopad.

V centru pozornosti zůstanou i ceny ropy, které pokračují v poklesu. Analytici v této souvislosti čekají, že může dojít k obratu trendu vývoje cen akcií některých energetických firem. Výhled je sice stále medvědí, prudký pokles ale s novým rokem může lákat stále více kupců. "Nikoho už nepřekvapí, že zisky těchto firem klesnou. Takže pokud v tomto sektoru ještě nemáte pozici, je ten správný čas do něj vstoupit. Trh je na špatné zprávy připravený," říká Scott Wren, analytik z Wells Fargo Advisors.

Pondělí je na očekávané události chudé. V úterý se prezident Barack Obama v Bílém domě sejde se svým mexickým protějškem Enriquem Peñou Nietem, aby probrali ekonomická a bezpečnostní témata. Po loňských volbách se také sejde 114. Kongres, nově s republikánskou většinou v Senátu. Ten podle slov tamního lídra republikánů Mitche McConnella bude hlasovat o schválení ropovodu Keystone XL. Ve středu by měla obchodní bilance USA ukázat další snížení schodku, protože nižší ceny ropy snižují platby USA za dovoz ropy. Vyjde také zpráva o zásobách ropy a ropných produktů a také statistika hypoték. Hospodářské výsledky zveřejní například společnost Monsanto. Ve čtvrtek vychází mimo jiné pravidelná týdenní zpráva o zemním plynu a v pátek Nejvyšší soud rozhodne, zda se bude zabývat možnosti na celonárodní úrovni schválit sňatky osob stejného pohlaví.

Fed v roce 2015: O sazbách bude rozhodovat více holubičí sestava než dosud
Měnový výbor Fedu (Federal Open Market Committee, FOMC) čekají v roce 2015 změny v sestavě. Ty mohou ovlivnit to, jak bude centrální banka pracovat s úrokovými sazbami. Hlavní ekonom Deutsche Bank Joseph LaVorgna upozorňuje na to, že změny budou znamenat ještě větší příklon k holubičí politice, tedy k uvolněným měnovým podmínkám.
Připraveni na barel ropy za 20 USD?
Ukončení programu kvantitativního uvolňování americké centrální banky v říjnu 2014 po dlouhých šesti letech zavřelo kohouty levných peněz, které držely americké akcie v silně rostoucím trendu. Až do října investoři nadopováni extrémně uvolněnou měnovou politikou Fedu neřešili, že je růst světové ekonomiky pouze mírný a ceny komodit již od začátku roku 2011 stagnují, nebo dokonce klesají. Od té doby se ale mnohé změnilo, upozorňuje ve své úvaze pro Bloomberg známý investor Gary Shilling.
Vzkaz od legendy: Kašlete na ty, kdo přesně vědí, co se bude dít v roce 2015
Burton Malkiel, autor slavné knihy "A Random Walk Down Wall Street", má pro všechny investory dobrou radu: Plaťte co nejmenší poplatky a nevěřte finančníkům a manažerům fondů, kteří vám slibují, že překonají trh.
Čím v roce 2015 (ne)překvapí americká ekonomika a akcie?
Spojené státy mají za sebou kvantitativní uvolňování, které Fed nedávno ukončil. Nabízí se tedy otázka, zda a o kolik americká centrální banka zvedne úrokové sazby, které jsou od roku 2008 na hranici 0,25 %. Jaké další faktory budou klíčové pro americké i světové trhy? To byla otázka moderátora Romana Chlupatého na hosty prosincového Investičního večera. O své názory se podělili analytici Jiří Šimara ze společnosti CYRRUS a Miroslav Novák z firmy AKCENTA CZ.

Evropa

5/1 Německo - index spotřebitelských cen (odhad prosinec: +0,1 % meziměsíčně a +0,3 % meziročně, listopad: 0 % meziměsíčně a +0,6 % meziročně)

6/1 Eurozóna, Německo, Franice - index nákupních manažerů ve službách (odhad prosinec: eurozóna 51,9 bodu, Německo 51,4 bodu, Francie 50,2 bodu, listopad: eurozóna 51,1 bodu, Německo 52,1 bodu, Francie 47,9 bodu), dále se čeká mírné zpomalení růstu v Itálii a mírné zrychlení růstu ve Španělsku

6/1 Spojené království - index nákupních manažerů ve službách (odhad prosinec: 58,5 bodu, listopad: 58,6 bodu)

7/1 Německo - maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,1 % meziměsíčně, říjen: +1,9 % meziměsíčně a +1,7 % meziročně)

7/1 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad prosinec: 6,6 %, listopad: 6,6 %)

7/1 Itálie - míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 13,3 %, říjen: 13,2 %)

7/1 Eurozóna - index spotřebitelských cen (FLASH; odhad prosinec: -0,1 % meziročně, listopad: +0,3 % meziročně)

7/1 Eurozóna - míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 11,5 %, říjen: 11,5 %)

8/1 Německo - podnikové objednávky (odhad listopad: -0,5 % meziměsíčně, říjen: +2,5 % meziměsíčně)

8/1 Eurozóna - index cen výrobců

8/1 Eurozóna - maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,2 % meziměsíčně, říjen: +0,4 % meziměsíčně a +1,4 % meziročně)

8/1 Eurozóna - index ekonomického sentimentu

8/1 Spojené království - Bank of England rozhoduje o měnové politice (odhad: základní sazba beze změny na 0,5 %)

9/1 Německo - průmyslová výroba (odhad listopad: +0,4 % meziměsíčně, říjen: +0,2 % meziměsíčně)

9/1 Německo - obchodní bilance (odhad listopad: +20,5 miliardy EUR, říjen: +21,9 miliardy EUR)

9/1 Francie - průmyslová výroba (odhad listopad: +0,2 % meziměsíčně, říjen: -0,8 % meziměsíčně)

9/1 Spojené království - průmyslová výroba (odhad listopad: +0,2 % meziměsíčně a +1,6 % meziročně, říjen: -0,1 % meziměsíčně a +1,1 % meziročně)

9/1 Spojené království - obchodní bilance (odhad listopad: -9,4 miliardy GBP, říjen: -9,62 miliardy GBP)

9/1 Aktualizace ratingů EU (DBRS), Německa (S&P), Litvy (Moody's), Malty (Moody's, S&P), Nizozemska (Fitch), Portugalska (Moody's), Ruska (Fitch), San Marina (Fitch) a Srbska (Fitch)

Za uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 1,03 % na 6 547,80 bodu, německý DAX odepsal 1,59 % na 9 764,73 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,01 % na 4 252,29 bodu a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 od pondělí do pátku klesl o 1,8 % na 3 139,44 bodu.

I Evropa vyhlíží kroky centrální banky, tedy především náznaky toho, zda a kdy přistoupí ECB ke kvantitativnímu uvolňování. V pátek tak zaujala slova jejího šéfa. Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi totiž v rozhovoru pro německý finanční list Handelsblatt řekl, že riziko pádu eurozóny do deflace stále nelze vyloučit, a centrální banka proto pracuje na opatřeních, která toto riziko eliminují. Podle analytiků to de facto znamená, že se ECB připravuje na spuštění kvantitativního uvolňování.

Jeho slova mohou podpořit (nebo vyvrátit) čísla o inflaci v eurozóně, která vycházejí ve středu. Za prosinec se čeká meziroční pokles spotřebitelských cen o 0,1 % po 0,3% růstu v listopadu.

Evropu v týdnu čeká doslova smršť dat. Především to budou indexy nákupních manažerů ve službách, čísla o průmyslové výrobě v Německu nebo Spojeném království či německé maloobchodní tržby. Také zasedá Bank of England, změna její politiky se ale nečeká.

Co čeká od nového týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

5/1 Japonsko, Tchaj-wan, Vietnam - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Japonsko odhad prosinec: 52,1 bodu, listopad: 52 bodů)

6/1 Čína - HSBC index nákupních manažerů ve službách (listopad: 53 bodů)

9/1 Čína - index spotřebitelských cen (odhad prosinec: +1,5 % meziročně, listopad: -0,2 % meziměsíčně a +1,4 % meziročně)

9/1 Čína - index cen výrobců (odhad prosinec: -3,1 % meziročně, listopad: -2,7 % meziročně)

Evropa jako investiční příležitost roku 2015? S obezřetností možná
Eurozóna je souborem jednotlivých ekonomik, které si liší jako den a noc. Jaké trhy v příštím roce pojedou a stanou se hnacím motorem Evropy, a které se naopak stanou brzdou evropské ekonomiky? To byla otázka moderátora prosincového brněnského Investičního večera Romana Chlupatého na Miroslava Nováka z firmy AKCENTA.CZ a Jiřího Šimaru ze společnosti CYRRUS.
James Knightley (ING): Spojené státy se v roce 2015 zařadí mezi vítěze. Eurozóna může padnout do recese, ale i příjemně překvapit
Kvůli politickým turbulencím se možná v roce 2015 jako bumerang vrátí spekulace o rozpadu eurozóny. Neschopnost Řeků zvolit si prezidenta je v souvislosti s touto hrozbou možné brát jako vztyčený ukazovák, říká ekonom z londýnské ING James Knightley. Pokud by se trhy o budoucnost měnové unie začaly obávat, je podle něj možný i návrat recese.
Co bude hýbat ekonomikou a trhy v roce 2015
Na prosincových Investičních večerech věnovaných výhledu na rok 2015, které se konaly v Praze (8. 12. 2014) a v Brně (9. 12. 2014), odpovídali hosté na otázku, co budou hlavní taháky roku 2015, které budou určovat směr vývoje hodnoty investičních portfolií. Nepřekvapí, že se hodně mluvilo o centrálních bankách.

Česká republika

7/1 Obchodní bilance za listopad (říjen: +39,5 miliardy Kč)

9/1 Index spotřebitelských cen za prosinec (listopad: -0,2 meziměsíčně a +0,6 % meziročně)

9/1 HDP za 3Q2014 (finální; odhad: +0,4 % mezikvartálně a +2,4 % meziročně)

9/1 Průmyslová výroba za listopad (říjen: +3,2 % meziročně)

9/1 Míra nezaměstnanosti v prosinci (listopad: 7,1 %)

Pražská burza zahájila v pátek nový rok růstem o 1,63 % a za celý týden index PX posílil o 1,11 % na 962,13 bodu.

Na pražské burze obchodování v uplynulém týdnu odpovídalo svátečnímu období a probíhalo při nízkých objemech a za absence zásadnějších kurzotvorných zpráv. Největší růst zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (+8,4 % na 72,55 Kč). "Tento růst se z velké části odehrál v posledních 40 minutách obchodování před koncem roku v zámoří, na pražské burze pak akcie tento vývoj dorovnávala v pátek 2. ledna," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Největší pokles naopak zaznamenaly akcie Stock Spirits (-2,7 % na 81,55 Kč), které se beze zpráv vrátily k minimům ze začátku listopadu, kdy společnost zveřejnila profit warning.

Nedařilo se ani akciím ČEZ (-1,1 % na 591,60 Kč). Firmě škodí pokračující pokles cen elektřiny. Ta ztratila za uplynulý týden více než 5 % a padá již 5 týdnů v řadě.

V novém týdnu nečekají pražskou burzu žádné významné firemní zprávy. Dozvíme se však řadu důležitých makrodat. Největší nápor přinese pátek, kdy budou zveřejněna čísla o prosincové inflaci, nezaměstnanosti, průmyslové výrobě za listopad a také finální statistika HDP za 3Q2014.

ČEZ v roce 2015: Dividenda, převzetí Slovenských elektrární a kapacitní trhy v Německu jako klíčové faktory pro vývoj cen akcií
Co v roce 2015 čeká firmu, jejíž akcie jsou na pražské burze nejpopulárnější, tedy ČEZ? Hlavní témata shrnuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
Pegas Nonwovens a Fortuna jako nejzajímavější tituly na pražské burze: Proč?
Čeští investoři nejraději nakupují tuzemské akcie. Už proto, že se obchodují v korunách. Má ale vůbec smysl hledat příležitosti na domácím trhu? Nebylo by rozumnější porozhlédnout se za hranicemi? Téma pro Jiřího Šimaru, analytika ze společnosti CYRRUS. Ten na jednom z prosincových Investičních večerů představil své tipy pro dlouhodobé investory, a to jak akcie, které se mu líbí, tak tituly, od kterých radí dát ruce pryč.
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 38 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky