Lexikon geopolitických rozbušek – 3. díl: Amerikou může letos zahýbat imploze Venezuely nebo amerikanizace Kuby

Lexikon geopolitických rozbušek – 3. díl: Amerikou může letos zahýbat imploze Venezuely nebo amerikanizace Kuby

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Latinská Amerika Geopolitická rizika Kuba Rozhovor Výhled na rok 2015

Co se geopolitického rizika a Ameriky týče, asi nemá smysl dělit kontinent na sever a jih. Pokud se bavíme o Americe jako celku, považuji za největší riziko Venezuelu. Jednak mám pocit, že Nicolás Maduro prostě nemá takovou auru, a tím ani podporu jako Hugo Chávez, a jednak proto, že nízké ceny ropy dostaly ekonomiku země pod tlak, což jen zvýrazňuje první zmíněné. Už dříve, než barel na globálních trzích prudce zlevnil, měla Venezuela problémy. Ty se vzhledem k tomu, že je státní rozpočet z více než 90 % závislý na příjmech z prodeje černého zlata, jen prohloubily.

Dvojkou na mém seznamu je Mexiko. Mnozí experti ho řadí mezi nejatraktivnější ekonomiky a trhy zítřka, přitom ale vláda nekontroluje rozsáhlé oblasti země. Otázkou je, zda se situace nezhorší, což by bylo mimo jiné problematické i z pohledu Spojených států, kde je už tak téma mexických imigrantů celkem třaskavé. Na třetí místo pak řadím Kubu, i když z mého pohledu nesplňuje až tak kritérium geopolitického rizika jako spíše oblasti, kterou má smysl kvůli dopadům nedávného oteplení vztahů mezi ostrovem a USA sledovat.

Michael Romancov: V zásadě souhlasím. Venezuela je v Americe číslo jedna. Pokud jde o Mexiko, asi není od věci poukázat na to, že my v Evropě se můžeme zjevit z Ruska, ale když se člověk podívá na mnohá čísla, jsou si Mexiko a Rusko podobné – počtem obyvatel, silnou pozicí oligarchizovaných struktur, byť v Mexiku jsou jednoznačně nezákonné, narůstajícím významem energetického sektoru a tak dále. Mexiko bychom zkrátka v kontextu toho, co jsi zmínil, určitě měli sledovat.

Pokud jde o Kubu, tam si myslím, že je v celém tématu obrovský symbolický kapitál. Mnozí to nyní berou tak, že Američané prohráli, ale ono to může být jejich velké vítězství. Kuba totiž byla pro řadu latinskoamerických levicově smýšlejících politiků vzorem. Jsem přesvědčen, že v okamžiku, kdy se tamní režim začne ekonomicky sanovat, nepřežije. Dopadne to jako ve východní Evropě – hlad po konzumu bude obrovský, a za chvíli tak uvidíme, že se Kuba stává standardně fungujícím státem. A s tím přijde konec levicových alternativ.

Kubánské vedení má podle mě představu podobného systému, jaký praktikují Číňané. Slovy Tenga Siao-pchinga, faktického vůdce Čínské lidové republiky v 80. letech 20. století, je jedno, zda je kočka černá, nebo bílá, hlavně že chytá myši. Čekám tedy, že zatímco ekonomika Kuby se bude postupně liberalizovat, politika zůstane doménou jedné strany. Otázkou je, co by se stalo s kubánskou sociální sítí, a zda by tedy ostrov mohl nadále sloužit jako alternativa pro latinskoamerické levičáky.

Michael Romancov: To je možné, vidím tam nicméně dva rozdíly. První je ten, že Čína, když nastoupila současnou trajektorii, připustila střídání kádrů. Sice z našeho pohledu v dlouhých intervalech, ale už k tomu třikrát došlo. Čína se tedy mění. Na Kubě jsou bratři Castrové u moci od konce 50. let. Neznám natolik kubánský režim, abych věděl, zda je tam nějaký "korunní princ", ale podle mě komunistický režim, který je tak dlouho personifikovaný, nemá šanci na změnu. Dále je potřeba brát v potaz kvantitu – Čína je obrovská, a proto se stala přitažlivou a důležitou. Kuba je výrazně menší.

Souhlasím. To je ostatně rozdíl mezi industrializací malých asijských ekonomik, jako je například Korea, a Číny. Asijští tygři prošli několika fázemi a vždy to byli nakonec oni, kdo "přeřadil", kdo se zbytku světa a jeho potřebám přizpůsobil. Čína, i když se také přizpůsobuje, zároveň svým růstem a rozvíjením se nutí zbytek světa k pohybu. Od Kuby nic podobného čekat nelze, někteří komentátoři naopak předpovídají, že ostrov nastoupí velmi rychle cestu, kterou jsi popsal ty. Ředitel Caterpillaru zašel do extrému a řekl, že se Kuba de facto stane 51. státem Spojených států amerických (nebo snad 52., když uvažujeme Portoriko – pozn. red.).

Podle mě je to s otazníkem. Na jedné straně je tu nepochybně touha po konzumu, na druhé hrdost na sociální systém a kvalitu života, která je v porovnání s většinou Střední Ameriky, kterou jsem také procestoval, nesrovnatelně lepší. Stejně tak mnozí Kubánci, když jsem s nimi mluvil, poukazovali například na násilí na Jamajce a oceňovali relativní klid doma. Co se pak výměny stráží týče, mnozí experti předpovídali pád režimu už společně s odchodem Fidela Castra. Raúl je méně charismatický, jeho styl více úřednický. Režim ale nepadl, což je možná signál toho, že se země později obejde bez Castrů. Oteplení vztahů Kuby s USA ale každopádně považuji za pozitivní pro obě strany. Bude zajímavé sledovat, co se bude dít dále.

Michael Romancov: Co se možných amerických pozitiv týče, mohla by příjemně překvapit Argentina. Ta si opět prošla velkými ekonomickými turbulencemi, které řešila vyvlastňováním. Navíc se objevila bojová rétorika, řinčelo se zbraněmi, mluvilo se třeba o Falklandách a dávalo se to do souvislosti s ropou. Stojí za připomenutí, že v tom Argentince hodně podporovali Rusové, z pochopitelných důvodů. Myslím si ale, že když Argentina vidí, co se nyní děje na trhu s ropou, možná vystřízliví. Je totiž jasné, že s pomocí záboru finančních aktiv španělského Repsolu či možnou agresí vůči Falklandám z finančních problémů nevybředne. Pád cen ropy může být tedy v tomto případě pozitivem. Ti, kdo jsou v Argentině u moci, si možná uvědomí, že pták snášející zlatá vejce, na kterého měli políčeno, snáší ta vejce mnohem menší, než si mysleli.

Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky