Lexikon geopolitických rozbušek – 3. díl: Amerikou může letos zahýbat imploze Venezuely nebo amerikanizace Kuby
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 3. díl: Amerikou může letos zahýbat imploze Venezuely nebo amerikanizace Kuby

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Latinská Amerika Geopolitická rizika Kuba Rozhovor Výhled na rok 2015

Co se geopolitického rizika a Ameriky týče, asi nemá smysl dělit kontinent na sever a jih. Pokud se bavíme o Americe jako celku, považuji za největší riziko Venezuelu. Jednak mám pocit, že Nicolás Maduro prostě nemá takovou auru, a tím ani podporu jako Hugo Chávez, a jednak proto, že nízké ceny ropy dostaly ekonomiku země pod tlak, což jen zvýrazňuje první zmíněné. Už dříve, než barel na globálních trzích prudce zlevnil, měla Venezuela problémy. Ty se vzhledem k tomu, že je státní rozpočet z více než 90 % závislý na příjmech z prodeje černého zlata, jen prohloubily.

Dvojkou na mém seznamu je Mexiko. Mnozí experti ho řadí mezi nejatraktivnější ekonomiky a trhy zítřka, přitom ale vláda nekontroluje rozsáhlé oblasti země. Otázkou je, zda se situace nezhorší, což by bylo mimo jiné problematické i z pohledu Spojených států, kde je už tak téma mexických imigrantů celkem třaskavé. Na třetí místo pak řadím Kubu, i když z mého pohledu nesplňuje až tak kritérium geopolitického rizika jako spíše oblasti, kterou má smysl kvůli dopadům nedávného oteplení vztahů mezi ostrovem a USA sledovat.

Michael Romancov: V zásadě souhlasím. Venezuela je v Americe číslo jedna. Pokud jde o Mexiko, asi není od věci poukázat na to, že my v Evropě se můžeme zjevit z Ruska, ale když se člověk podívá na mnohá čísla, jsou si Mexiko a Rusko podobné – počtem obyvatel, silnou pozicí oligarchizovaných struktur, byť v Mexiku jsou jednoznačně nezákonné, narůstajícím významem energetického sektoru a tak dále. Mexiko bychom zkrátka v kontextu toho, co jsi zmínil, určitě měli sledovat.

Pokud jde o Kubu, tam si myslím, že je v celém tématu obrovský symbolický kapitál. Mnozí to nyní berou tak, že Američané prohráli, ale ono to může být jejich velké vítězství. Kuba totiž byla pro řadu latinskoamerických levicově smýšlejících politiků vzorem. Jsem přesvědčen, že v okamžiku, kdy se tamní režim začne ekonomicky sanovat, nepřežije. Dopadne to jako ve východní Evropě – hlad po konzumu bude obrovský, a za chvíli tak uvidíme, že se Kuba stává standardně fungujícím státem. A s tím přijde konec levicových alternativ.

Kubánské vedení má podle mě představu podobného systému, jaký praktikují Číňané. Slovy Tenga Siao-pchinga, faktického vůdce Čínské lidové republiky v 80. letech 20. století, je jedno, zda je kočka černá, nebo bílá, hlavně že chytá myši. Čekám tedy, že zatímco ekonomika Kuby se bude postupně liberalizovat, politika zůstane doménou jedné strany. Otázkou je, co by se stalo s kubánskou sociální sítí, a zda by tedy ostrov mohl nadále sloužit jako alternativa pro latinskoamerické levičáky.

Michael Romancov: To je možné, vidím tam nicméně dva rozdíly. První je ten, že Čína, když nastoupila současnou trajektorii, připustila střídání kádrů. Sice z našeho pohledu v dlouhých intervalech, ale už k tomu třikrát došlo. Čína se tedy mění. Na Kubě jsou bratři Castrové u moci od konce 50. let. Neznám natolik kubánský režim, abych věděl, zda je tam nějaký "korunní princ", ale podle mě komunistický režim, který je tak dlouho personifikovaný, nemá šanci na změnu. Dále je potřeba brát v potaz kvantitu – Čína je obrovská, a proto se stala přitažlivou a důležitou. Kuba je výrazně menší.

Souhlasím. To je ostatně rozdíl mezi industrializací malých asijských ekonomik, jako je například Korea, a Číny. Asijští tygři prošli několika fázemi a vždy to byli nakonec oni, kdo "přeřadil", kdo se zbytku světa a jeho potřebám přizpůsobil. Čína, i když se také přizpůsobuje, zároveň svým růstem a rozvíjením se nutí zbytek světa k pohybu. Od Kuby nic podobného čekat nelze, někteří komentátoři naopak předpovídají, že ostrov nastoupí velmi rychle cestu, kterou jsi popsal ty. Ředitel Caterpillaru zašel do extrému a řekl, že se Kuba de facto stane 51. státem Spojených států amerických (nebo snad 52., když uvažujeme Portoriko – pozn. red.).

Podle mě je to s otazníkem. Na jedné straně je tu nepochybně touha po konzumu, na druhé hrdost na sociální systém a kvalitu života, která je v porovnání s většinou Střední Ameriky, kterou jsem také procestoval, nesrovnatelně lepší. Stejně tak mnozí Kubánci, když jsem s nimi mluvil, poukazovali například na násilí na Jamajce a oceňovali relativní klid doma. Co se pak výměny stráží týče, mnozí experti předpovídali pád režimu už společně s odchodem Fidela Castra. Raúl je méně charismatický, jeho styl více úřednický. Režim ale nepadl, což je možná signál toho, že se země později obejde bez Castrů. Oteplení vztahů Kuby s USA ale každopádně považuji za pozitivní pro obě strany. Bude zajímavé sledovat, co se bude dít dále.

Michael Romancov: Co se možných amerických pozitiv týče, mohla by příjemně překvapit Argentina. Ta si opět prošla velkými ekonomickými turbulencemi, které řešila vyvlastňováním. Navíc se objevila bojová rétorika, řinčelo se zbraněmi, mluvilo se třeba o Falklandách a dávalo se to do souvislosti s ropou. Stojí za připomenutí, že v tom Argentince hodně podporovali Rusové, z pochopitelných důvodů. Myslím si ale, že když Argentina vidí, co se nyní děje na trhu s ropou, možná vystřízliví. Je totiž jasné, že s pomocí záboru finančních aktiv španělského Repsolu či možnou agresí vůči Falklandám z finančních problémů nevybředne. Pád cen ropy může být tedy v tomto případě pozitivem. Ti, kdo jsou v Argentině u moci, si možná uvědomí, že pták snášející zlatá vejce, na kterého měli políčeno, snáší ta vejce mnohem menší, než si mysleli.

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
před 25 minutami

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs