Co musíte ráno vědět (9. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (9. ledna)

V jaké náladě zakončily čtvrteční obchodování evropské a americké burzy, který známý investor radí světu, jak pomoci Ukrajině, a díla kterého umělce rozprodává jeho vnučka? To vše musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny

Americké akciové trhy ve čtvrtek navázaly na středeční rally, kterou živí důvěra v pokračování a možné zvýšení podpory pro trhy ze strany centrálních bank. Investory povzbudily také solidní údaje z amerického trhu práce. Všechny tři nejsledovanější indexy ve čtvrtek nakonec posílily téměř o dvě procenta, nejvíce za poslední tři týdny. Dow posílil o 1,84 % na 17 907,87 bodu, širší S&P 500 přidal 1,79 % na 2 062,14 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,84 % na 4 736,19 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o 12 % na 17,01 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,01 %. Všech deset hlavních sektorů v rámci S&P 500 zaončilo výrazně v plusu. Nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z energetického odvětví a cenné papíry z průmyslového odvětví. Nejméně, přes sedm desetin procenta, přidal sektor služeb a mírně přes procento posílilo finanční odvětví.

2015: Nejen rok globální dolarové hrozby

Americké blue chips přichystaly dividendovou smršť

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na vyjádření Maria Draghiho na téma QE výrazně zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily poté, co guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi zopakoval, že je banka připravena na spuštění kvantitativního uvolňování. Ve Francii pokračoval hon na teroristy, kteří ve středu zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Britský FTSE 100 vzrostl o 2,34 %, německý DAX přidal 3,36 %, francouzský CAC 40 posílil o 3,59 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 3,58 % na 3 135,08 bodu. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes čtyři procenta poskočil maloobchodní sektor a vysoké zisky si připsaly i akcie chemiček a také cenné papíry automobilek. Nejméně naopak vzrostly realitní odvětví a sektor dopravy a cestovního ruchu.

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

3. Pražská burza ve čtvrtek silně rostla, jediným propadlíkem byl ČEZ

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,43 % na 946,64 bodu, když pražská burza v souladu se západoevropskými trhy napravila část ztrát z předchozích dnů. Dařilo se všem velkým emisím kromě akcií ČEZ, které jako dvojka, pokud jde o objem obchodů, odepsaly 0,87 %. Podepsal se na tom pokles cen elektřiny. Posílily naopak obě banky, Erste Group Bank o více než 3 %, čímž byla nejsilnější z celého kurzovního lístku, a Komerční banka za největšího objemu obchodů o 1,19 %. Operátor O2 Czech Republic přidal 2,46 %, Philip Morris ČR 0,54 % a VIG 1,96 %. Bez jediného obchodu proběhla čtvrteční seance v případě akcií Tatry Mountain Resorts.

Jak a kam správně (ne)investovat podle Petra Borkovce z Partners

Otevře rok 2015 nejlepší příležitost ke koupi investiční nemovitosti?

4. Očekávané události

V pátek budou oči investorů upřeny na americký trh práce, protože vycházejí statistiky za prosinec. Čeká se vytvoření 240 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 5,7% míra nezaměstnanosti (listopad: 321 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti 5,8 %). Během dopoledne ale nebude nouze ani o data z Evropy. Zveřejněny budou průmyslová výroba a obchodní bilance Německa a průmyslová výroba ve Francii a Spojeném království, které přidá ještě obchodní bilanci. Budou také aktualizovány ratingy řady zemí, například Německa (S&P), Nizozemska (Fitch), Portugalska (Moody's) nebo Ruska (Fitch). Smršť dat čeká v 9 hodin Českou republiku (inflace, HDP za 3Q2014, průmyslová a stavební výroba, míra nezaměstnanosti). Hned ráno vydá Čína údaje o inflaci za prosinec (odhad: index spotřebitelských cen +1,5 % meziročně, index cen výrobců -3,1 % meziročně). Další odhady analytiků a očekávané události najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: ECB je připravena i na nákupy státních dluhopisů

Rada Evropské centrální banky je připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Mario Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu. Rada ECB zasedá 22. ledna a všeobecně se očekává, že prohloubí uvolňování měnové politiky.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

6. Gorbačov vyzývá k ukončení sankcí uvalených na Rusko, Merkelová připomíná mírovou dohodu z Minsku

Evropská unie musí zrušit protiruské sankce, aby bylo možné zastavit konflikt na Ukrajině. V článku pro německou Nadaci Friedricha Eberta, která má blízko k sociální demokracii, to uvádí bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Jako jediné možné řešení konfliktu vidí dialog mezi EU, Ruskem a Ukrajinou. Německá kancléřka Angela Merkelová ale ve čtvrtek připomněla, že existují zářijové dohody o příměří uzavřené v Minsku. "Nejprve se musejí dodržovat tyto dohody, až pak se můžeme bavit o změnách sankcí," uvedla.

Bělorusko opět devalvuje domácí měnu, tento týden už podruhé

7. George Soros vybídl k další pomoci Ukrajině, MMF jedná v Kyjevě

Americký investor maďarského původu George Soros vybídl Západ, aby zvýšil finanční pomoc Ukrajině. Na webu amerického časopisu New York Review of Books přitom nastínil, jak se dobrat nového balíku finanční pomoci ve výši 50 miliard dolarů. Je to podle něj způsob, jak se bránit stále agresivnějšímu Rusku. Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek v Kyjevě obnovil rozhovory, se kterými Kyjev spojuje naděje na rozšíření stávajícího záchranného programu.

Evropská komise slíbila Ukrajině další půjčku 1,8 miliardy eur

8. ECB varovala Řecko před nedodržením podmínek záchranného programu

Přístup řeckého bankovního sektoru k financím od Evropské centrální banky (ECB) se zkomplikuje, pokud Atény úspěšně nedokončí poslední revizi mezinárodního záchranného programu a neuzavřou s mezinárodními věřiteli dohodu o postupu po ukončení tohoto programu. Uvedla to ve čtvrtek ECB.

9. Shiller: Nemyslím si, že by na trhu s americkými dluhopisy byla bublina

Trh s americkými vládními dluhopisy zažívá netradičně dlouhý býčí trend. V posledních týdnech výnosy 10letých a 30letých bondů opět klesaly a někteří účastníci trhu, například David Rosenberg z Gluskin Sheff, se domnívají, že pokud je někde na trhu bublina, tak právě na dluhopisech. Robert Shiller, laureát Nobelovy ceny, který se bublinám na trzích věnuje řadu let, s tím však nesouhlasí.

Zapomeňte na akciové rekordy. Pod povrchem doutná krize, která je smete ze stolu

10. Jim O'Neill varuje před predikcemi cen ropy, sám ale hned jednu nabízí

Muž, který do finančního slovníku přispěl zkratkou BRIC, sleduje trh kontrakty na dodávky ropy v dalších letech. A ten podle něj naznačuje, že aktuálně nízké ceny ropy dlouho nevydrží. Ještě prý budou nějaký čas klesat, ale na konci roku 2015 budou výše než na jeho začátku. Z čeho vychází? Z rozdílu (spreadu) mezi spotovou cenou a cenou forwardového 5letého kontraktu. Ten se na burze v Chicagu obchoduje za asi 75 USD za barel a mírně zdražuje, spotová cena Brentu i WTI v těchto dnech bojuje o hranici 50 USD za barel a má tendenci spíše dále klesat.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Picassova vnučka chce prodat obrazy za 290 milionů USD

Marina Picasso prodává sedm obrazů ze své soukromé sbírky děl svého dědečka Pabla, o němž ve své knize z roku 2001 napsala, že jí zničil dětství. Chce za ně více než 290 milionů dolarů. Jedním z obrazů je portrét Pablovy první manželky Olgy. Za ten chce Marina přes 60 milionů dolarů.

Obrazy bude prodávat přímo Marina a potenciální zájemce hodlá potkávat na schůzkách v Ženevě. Nabídne jim také třeba obraz Žena s mandolínou z roku 1911, rovněž za asi 60 milionů dolarů. Prodat chce navíc i vilu La Californie v Cannes, kde Picasso žil se svou druhou manželkou. Blízký člověk z Marinina okolí uvedl pro Page Six, bulvární server New York Post, že se Picassova vnučka "snaží skoncovat s minulostí". Téměř 300 milionů dolarů by bylo nepochybně příjemným bonusem.

Picasso: Portrét ženy (Olga), 1923
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
před hodinou

Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý část zisků. Trh čekal na debatu kandidátů na prezidenta

Americké akcie v úterý mírně oslabily po předchozích třech nárůstech v řadě. Investoři vybírali zisky před blížícím...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA
před hodinou

Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA

Společnost Coca-Cola plánuje ve spolupráci s pivovarem Molson Coors Beverage vstoupit na trh s alkoholickými nápoji...
Coca-Cola Americké akcie Potraviny
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
21:33

Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden v úterý jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal
19:11

Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal

Německá energetická společnost Uniper uvažuje o prodeji svého pětinového podílu v plynovodu Opal, který přes Německo...
Zemní plyn
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
18:00

Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků

Akcie na západoevropských trzích v úterý odepsaly část pondělních zisků. Investoři čekají, jak dopadne jednání o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
17:41

JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů

Americká banka JPMorgan Chase má zaplatit rekordních 920 milionů dolarů za svůj podíl na údajné manipulaci s futures...
JPMorgan Podvod Regulace
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
16:50

Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp
16:19

České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp

Nestlé Česko a Slovensko po desetiletí změní generálního ředitele. Současný Dán Toren Emborg se od října vystřídá na...
Evropské akcie Potraviny
Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března
16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března

Důvěra amerických spotřebitelů v září překvapivě výrazně vzrostla. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Americká ekonomika
Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů
15:40

Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů

Dánská vláda chce snížit emise oxidu uhličitého nad evropský cíl, aniž by škrtala výdaje na sociální stát. Píše to v...
Dánsko Ekologie a životní prostředí
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:00

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v červenci dosáhl 3,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země
14:14

Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země

Zadlužení Německa kvůli výdajům na překonání následků pandemie nemoci covid-19 nepřesáhne úroveň, které země dosáhla...
Německo Zadlužení Koronavirus
Inflace v Německu opět zklamala
14:00

Inflace v Německu opět zklamala

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Oproti srpnové stagnaci je to...
Německo Inflace Evropská ekonomika
Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:12

Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia uzavřel dohodu s největším britským telefonním operátorem BT a stane...
Nokia Telekomunikace 5G sítě
Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie
12:22

Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato byl zproštěn obvinění v souvislosti se vstupem španělského...
Španělsko Evropské banky Mezinárodní měnový fond
Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu
11:20

Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu

Firma populární jihokorejské hudební skupiny BTS chystá vstup na burzu. Primární veřejná nabídka akcií firmy Big Hit...
Jižní Korea Asijské akcie Primární úpis akcií (IPO)
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
11:08

Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %

Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 %, nejvíce od roku...
Světová ekonomika Česká ekonomika Bohatství
Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v září v souladu s předběžnými…
11:00

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v září v souladu s předběžnými údaji dosáhl -13,9 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září mírně zlepšila, v srpnu byl index na -14,7 bodu. Zlepšila se také celková...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
10:40

NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část

Japonská telekomunikační společnost Nippon Telegraph and Telephone ovládne svou divizi bezdrátových služeb NTT Docomo...
Japonsko Japonské akcie Fúze a akvizice