Co musíte ráno vědět (9. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (9. ledna)

V jaké náladě zakončily čtvrteční obchodování evropské a americké burzy, který známý investor radí světu, jak pomoci Ukrajině, a díla kterého umělce rozprodává jeho vnučka? To vše musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny

Americké akciové trhy ve čtvrtek navázaly na středeční rally, kterou živí důvěra v pokračování a možné zvýšení podpory pro trhy ze strany centrálních bank. Investory povzbudily také solidní údaje z amerického trhu práce. Všechny tři nejsledovanější indexy ve čtvrtek nakonec posílily téměř o dvě procenta, nejvíce za poslední tři týdny. Dow posílil o 1,84 % na 17 907,87 bodu, širší S&P 500 přidal 1,79 % na 2 062,14 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,84 % na 4 736,19 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o 12 % na 17,01 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,01 %. Všech deset hlavních sektorů v rámci S&P 500 zaončilo výrazně v plusu. Nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z energetického odvětví a cenné papíry z průmyslového odvětví. Nejméně, přes sedm desetin procenta, přidal sektor služeb a mírně přes procento posílilo finanční odvětví.

2015: Nejen rok globální dolarové hrozby

Americké blue chips přichystaly dividendovou smršť

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na vyjádření Maria Draghiho na téma QE výrazně zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily poté, co guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi zopakoval, že je banka připravena na spuštění kvantitativního uvolňování. Ve Francii pokračoval hon na teroristy, kteří ve středu zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Britský FTSE 100 vzrostl o 2,34 %, německý DAX přidal 3,36 %, francouzský CAC 40 posílil o 3,59 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 3,58 % na 3 135,08 bodu. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes čtyři procenta poskočil maloobchodní sektor a vysoké zisky si připsaly i akcie chemiček a také cenné papíry automobilek. Nejméně naopak vzrostly realitní odvětví a sektor dopravy a cestovního ruchu.

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

3. Pražská burza ve čtvrtek silně rostla, jediným propadlíkem byl ČEZ

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,43 % na 946,64 bodu, když pražská burza v souladu se západoevropskými trhy napravila část ztrát z předchozích dnů. Dařilo se všem velkým emisím kromě akcií ČEZ, které jako dvojka, pokud jde o objem obchodů, odepsaly 0,87 %. Podepsal se na tom pokles cen elektřiny. Posílily naopak obě banky, Erste Group Bank o více než 3 %, čímž byla nejsilnější z celého kurzovního lístku, a Komerční banka za největšího objemu obchodů o 1,19 %. Operátor O2 Czech Republic přidal 2,46 %, Philip Morris ČR 0,54 % a VIG 1,96 %. Bez jediného obchodu proběhla čtvrteční seance v případě akcií Tatry Mountain Resorts.

Jak a kam správně (ne)investovat podle Petra Borkovce z Partners

Otevře rok 2015 nejlepší příležitost ke koupi investiční nemovitosti?

4. Očekávané události

V pátek budou oči investorů upřeny na americký trh práce, protože vycházejí statistiky za prosinec. Čeká se vytvoření 240 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 5,7% míra nezaměstnanosti (listopad: 321 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti 5,8 %). Během dopoledne ale nebude nouze ani o data z Evropy. Zveřejněny budou průmyslová výroba a obchodní bilance Německa a průmyslová výroba ve Francii a Spojeném království, které přidá ještě obchodní bilanci. Budou také aktualizovány ratingy řady zemí, například Německa (S&P), Nizozemska (Fitch), Portugalska (Moody's) nebo Ruska (Fitch). Smršť dat čeká v 9 hodin Českou republiku (inflace, HDP za 3Q2014, průmyslová a stavební výroba, míra nezaměstnanosti). Hned ráno vydá Čína údaje o inflaci za prosinec (odhad: index spotřebitelských cen +1,5 % meziročně, index cen výrobců -3,1 % meziročně). Další odhady analytiků a očekávané události najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: ECB je připravena i na nákupy státních dluhopisů

Rada Evropské centrální banky je připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Mario Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu. Rada ECB zasedá 22. ledna a všeobecně se očekává, že prohloubí uvolňování měnové politiky.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

6. Gorbačov vyzývá k ukončení sankcí uvalených na Rusko, Merkelová připomíná mírovou dohodu z Minsku

Evropská unie musí zrušit protiruské sankce, aby bylo možné zastavit konflikt na Ukrajině. V článku pro německou Nadaci Friedricha Eberta, která má blízko k sociální demokracii, to uvádí bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Jako jediné možné řešení konfliktu vidí dialog mezi EU, Ruskem a Ukrajinou. Německá kancléřka Angela Merkelová ale ve čtvrtek připomněla, že existují zářijové dohody o příměří uzavřené v Minsku. "Nejprve se musejí dodržovat tyto dohody, až pak se můžeme bavit o změnách sankcí," uvedla.

Bělorusko opět devalvuje domácí měnu, tento týden už podruhé

7. George Soros vybídl k další pomoci Ukrajině, MMF jedná v Kyjevě

Americký investor maďarského původu George Soros vybídl Západ, aby zvýšil finanční pomoc Ukrajině. Na webu amerického časopisu New York Review of Books přitom nastínil, jak se dobrat nového balíku finanční pomoci ve výši 50 miliard dolarů. Je to podle něj způsob, jak se bránit stále agresivnějšímu Rusku. Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek v Kyjevě obnovil rozhovory, se kterými Kyjev spojuje naděje na rozšíření stávajícího záchranného programu.

Evropská komise slíbila Ukrajině další půjčku 1,8 miliardy eur

8. ECB varovala Řecko před nedodržením podmínek záchranného programu

Přístup řeckého bankovního sektoru k financím od Evropské centrální banky (ECB) se zkomplikuje, pokud Atény úspěšně nedokončí poslední revizi mezinárodního záchranného programu a neuzavřou s mezinárodními věřiteli dohodu o postupu po ukončení tohoto programu. Uvedla to ve čtvrtek ECB.

9. Shiller: Nemyslím si, že by na trhu s americkými dluhopisy byla bublina

Trh s americkými vládními dluhopisy zažívá netradičně dlouhý býčí trend. V posledních týdnech výnosy 10letých a 30letých bondů opět klesaly a někteří účastníci trhu, například David Rosenberg z Gluskin Sheff, se domnívají, že pokud je někde na trhu bublina, tak právě na dluhopisech. Robert Shiller, laureát Nobelovy ceny, který se bublinám na trzích věnuje řadu let, s tím však nesouhlasí.

Zapomeňte na akciové rekordy. Pod povrchem doutná krize, která je smete ze stolu

10. Jim O'Neill varuje před predikcemi cen ropy, sám ale hned jednu nabízí

Muž, který do finančního slovníku přispěl zkratkou BRIC, sleduje trh kontrakty na dodávky ropy v dalších letech. A ten podle něj naznačuje, že aktuálně nízké ceny ropy dlouho nevydrží. Ještě prý budou nějaký čas klesat, ale na konci roku 2015 budou výše než na jeho začátku. Z čeho vychází? Z rozdílu (spreadu) mezi spotovou cenou a cenou forwardového 5letého kontraktu. Ten se na burze v Chicagu obchoduje za asi 75 USD za barel a mírně zdražuje, spotová cena Brentu i WTI v těchto dnech bojuje o hranici 50 USD za barel a má tendenci spíše dále klesat.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Picassova vnučka chce prodat obrazy za 290 milionů USD

Marina Picasso prodává sedm obrazů ze své soukromé sbírky děl svého dědečka Pabla, o němž ve své knize z roku 2001 napsala, že jí zničil dětství. Chce za ně více než 290 milionů dolarů. Jedním z obrazů je portrét Pablovy první manželky Olgy. Za ten chce Marina přes 60 milionů dolarů.

Obrazy bude prodávat přímo Marina a potenciální zájemce hodlá potkávat na schůzkách v Ženevě. Nabídne jim také třeba obraz Žena s mandolínou z roku 1911, rovněž za asi 60 milionů dolarů. Prodat chce navíc i vilu La Californie v Cannes, kde Picasso žil se svou druhou manželkou. Blízký člověk z Marinina okolí uvedl pro Page Six, bulvární server New York Post, že se Picassova vnučka "snaží skoncovat s minulostí". Téměř 300 milionů dolarů by bylo nepochybně příjemným bonusem.

Picasso: Portrét ženy (Olga), 1923
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před 10 minutami

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 28 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před 42 minutami

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
před hodinou

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst