Lexikon geopolitických rozbušek – 4. díl: Pokračující arabské jaro a pád cen ropy mohou způsobit velké problémy, Afrika má ale stále co nabídnout
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 4. díl: Pokračující arabské jaro a pád cen ropy mohou způsobit velké problémy, Afrika má ale stále co nabídnout

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Afrika Frontier Markets Geopolitická rizika Rozhovor Výhled na rok 2015

V poslední době se mluví o dospívání Afriky, což mimo jiné potvrzují statistiky, podle kterých je šest z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik světa právě z tohoto kontinentu. Na druhou stranu pokračující bouře na severu, chronické problémy v zemích jako Nigérie a Demokratická republika Kongo i epidemie eboly signalizují, že Afrika bude asi i letos vysílat do světa hodně dobré i hodně špatné zprávy.

Michael Romancov: Určitě. Pokud bychom se zaměřili na trojici nejproblematičtějších míst, tak bohužel zřejmě zůstane špatná situace v prostoru "arabské" Afriky, kterou jsi zmínil. Arabské jaro totiž stále není u konce. Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace v Libyi. Ona se trochu vytratila z titulních stránek světových médií, ale tamní situace je stále špatná. V Nigérii se pak podle mě věci budou zhoršovat. Jde o nejlidnatější africkou zemi a tamní konflikt dříve či později získá náboženský rozměr, který je hrozbou i v řadě jiných regionů. A nakonec uvidíme, co se bude dít v oblasti západní Afriky, která je chronicky politicky nestabilní a která má snad to nejhorší z epidemie eboly za sebou. Otázkou je, co přijde jako další.

Co se arabské Afriky týče, určitě si pozornost vedle Libye – v jejím případě s tebou naprosto souhlasím – zaslouží i Egypt. Tato země dle mého názoru balancuje nad propastí. Letos se můžeme dočkat toho, že ji překoná, ale i toho, že do ní spadne a v podstatě imploduje, což by byl vzhledem k velikosti, poloze i významu Egypta velký problém. I proto ho ostatně analytici z Verisk Maplecroft, společnosti, která se zabývá analýzou geopolitického rizika, řadí na prahu roku 2015 mezi největší světové strašáky.

Michael Romancov: Pokud by skutečně došlo k implozi Egypta, pokud by se z něj stal takzvaně zkrachovalý stát, tak by to byl hodně velký průšvih. Jde totiž s přehledem o nejlidnatější arabský stát. Kdyby touto společností začal zmítat nějaký velký konflikt, tak už jen vzhledem k tomu, že není kam utéci – všichni Egypťané žijí u Nilu, jinde to v rámci země ani není dlouhodobě možné –, šlo by zřejmě o fenomén, který by destabilizoval nejen Egypt, ale celý už tak hodně volatilní arabský svět. Navíc by země se svými 80 miliony obyvatel mohla vyprovokovat gigantickou uprchlickou vlnu, která by s velkou pravděpodobností dále přispěla k destabilizaci okolí.

Nepochybně by poznamenala i Evropu, která se už tak potýká s vlnou uprchlíků z Afriky. Navíc se problémy s tím spojené týkají zejména zemí na jihu eurozóny, tedy těch, které se perou s ekonomickými problémy, v nichž si lidé utahují opasky. Nově příchozí tam tedy jen povzbuzují nebezpečné xenofobní a extremistické vášně a politické strany.

Michael Romancov: Vracíme se tím k tomu, o čemž jsme mluvili už v souvislosti s Evropou a její hospodářskou situací. Když už jsme u ekonomiky, doplnil bych, že některé africké země v poslední době sílily díky těžbě ropy, takže vzhledem k tomu, jak se propadla cena barelu, je otázka, co se bude dít například v Angole. To je přitom poměrně velká země, která má potenciál ovlivnit i dění za hranicemi, na rozdíl například od Rovníkové Guiney, která je malá, takže její problémy svět asi neznervózní.

Má smysl vrátit se k Nigérii, jejíž státní kasu z 85 % plní prodeje ropy. V roce 2014 počítali Nigerijci s cenou 77,5 USD za barel, v závěru roku tedy měli problémy. Na letošek vycházejí z průměrné ceny 65 USD za barel, a i proto snížili očekávaní ohledně růstu své ekonomiky (africké největší) o procentní bod na 5,5 %. Ekonomický tlak na zemi, kterou zmítají náboženské nepokoje, jejichž počátek lze ostatně vysledovat až k chování ropných gigantů na severu země, narůstá. A i když se Nigérie vždy nakonec dokáže se vším nějak vypořádat, jak mi nedávno optimisticky řekl Joel Kibazo, jeden z uznávaných specialistů na Afriku, nelze vyloučit další vystupňování napětí, které je už tak velké, ani nákazu okolních států.

Michael Romancov: Jen to dokresluje situaci celého kontinentu na prahu roku 2015. Marně přemýšlím nad nějakým pozitivním příběhem, který bych v Africe letos vyhlížel. Dokonce si dovedu představit ještě horší scénáře, než o jakých jsme se bavili, a to proto, že je Afrika podle mě předurčená k tomu, aby se stala místem fyzické konfrontace nastupujících mocností. Pokud se kterákoli z nich dostane do problémů doma, může se pokusit "odreagovat" v Africe. Spíše bych tak v případě kontinentu viděl hrozbu možné kumulace negativních efektů, než že bych viděl něco pozitivního.

Mimochodem, na začátku jsi zmínil rychlý růst afrických ekonomik. To je pravda, ale je potřeba si uvědomit, že primárně rostou z nesmírně nízkých úrovní. Téměř cokoli tak v podstatě znamená obrovský procentuální růst. Nadále jsou ale poddimenzované, pokud jde o dopravní infrastrukturu, vzdělanost, přístup ke zdrojům pitné vody a úrodné půdy a tak dále. To je podle mě obrovský problém. Je mi tedy líto, ale nic dobrého nevidím.

Souhlasím s tím, že růst rychle z nízké základny je relativně snadné. Na druhou stranu je ale asi potřeba africké ekonomiky vzájemně rozlišovat. V některých se objevila poměrně robustní střední třída, o niž se už perou velcí nadnárodní giganti. I proto už například v Senegalu, který jsem navštívil, velké technologické společnosti budují vlastní infrastrukturu, a to včetně škol, kde si trénují své lidi. Do zemí, jako je právě Senegal, se navíc začínají vracet mozky, například ze Spojených států, zejména kvůli příležitostem, které jejich někdejší domovy začínají nabízet. Myslím si tedy, že pokud člověk poctivě vybírá, zajímavé a relativně stabilní příběhy najde i v Africe. Pro ilustraci doplním několik čísel: Před deseti lety dosáhly přímé zahraniční investice do afrických zemí 5 miliard dolarů, loni to bylo bezmála 50 miliard. Mnohé firmy rostou o 15-20 % za rok a na afrických akciových trzích se loni nově začalo obchodovat s cennými papíry 23 společností. To ale nic nemění na tom, že některé africké státy existují jen na papíře. I proto je tedy potřeba rozlišovat.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada