Burzovní kalendář (12. 10. - 16. 10. 2015)
|

Burzovní kalendář (12. 10. - 16. 10. 2015)

Investoři si po delší době v klidu užívají víkendu. Burzy za sebou mají vydařený týden, hlavní indexy ve Spojených státech dokonce nejlepší v letošním roce. Dění na trzích podporuje holubičí Fed a také pokračující zdražování ropy, která je nejvýše za zhruba deset měsíců. Ve Spojených státech odstartovala výsledková sezóna, do níž v následujících dnech přispějí hlavně velké investiční banky. Investoři čekají, jak hospodaření firem ovlivnily prázdninové turbulence vyvolané slabými daty z Číny. V týdnu vyjdou i důležité makroekonomické údaje, mimo jiné americká, evropská a čínská inflace.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akcie za sebou mají nejlepší týden od začátku letošního roku. Dařilo se také burzám v Evropě. Zdá se, že investory již tolik netrápí rizika vyplývající ze zpomalování ekonomického růstu Číny a chtějí se nyní plně soustředit na výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí. Podle expertů bude také důležité v rámci výsledkové sezóny sledovat výhledy společností na rok 2016.

Náladu na trzích podpořil v týdnu mimo jiné zápis ze zasedání americké centrální banky, který vyzněl spíše ve prospěch setrvání úrokových sazeb na rekordně nízkých úrovních. Banka by sazby mohla teoreticky zvýšit již na svém říjnovém zasedání, trh ale takový krok rozhodně nečeká. Výrazně navíc klesla i pravděpodobnost, že se sazbami Fed začne hýbat v prosinci, kdy bude banka zasedat naposledy v letošním roce. Pravděpodobnost růstu sazeb v říjnu je podle dat CME Group jen 8%, pravděpodobnost, že Fed sazby zvýší v prosinci, je pak asi 34% (před měsícem pravděpodobnost 39 %).

Ze zápisu ze zasedání Fedu vyplynulo, že banka pozorně sleduje slábnoucí růst světového hospodářství, avšak nepředpokládá, že slabost světové ekonomiky bude mít negativní vliv na samotné Spojené státy. Členové měnového výboru dospěli k závěru, že se americká ekonomika již téměř dostala do stavu, který by opravňoval zvýšení úroků, rozhodli se však s tímto krokem ještě raději počkat.

Mezinárodní měnový fond v týdnu předpověděl, že tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,1 % z loňských 3,4 %. Fond tak zhoršil svou červencovou prognózu, podle níž měl růst letos činit 3,3 %. Odhad růstu ve Spojených státech však fond pro letošní rok zvýšil na 2,6 % z červencových 2,5 %.

Z ekonomických dat investoři sledovali v pondělí sérii indexů nákupních manažerů ve službách, jejichž výsledky byly převážně mírně horší, než čekal trh. Lépe vyzněl PMI z francouzského sektoru služeb. Index ze sektoru služeb za celou eurozónu v září klesl na 53,7 bodu z 54 bodů (čekala se stagnace) a kompozitní PMI eurozóny (služby a zpracovatelský sektor) se snížil na 53,6 bodu z 53,9 bodu, když se čekala opět stagnace. Ve Spojených státech PMI v sektoru služeb klesl na 55,1 bodu z 55,5 bodu (čekal se naopak růst na 55,7 bodu) a kompozitní index se snížil na 55 bodů z 55,3 bodu.

V úterý investory nepříjemně překvapil nečekaný srpnový pokles německých průmyslových objednávek (meziměsíčně -1,8 % při očekávání +0,5 % po revidovaných -2,2 % v předchozím měsíci). Zklamala také středeční data o průmyslové výrobě v Německu (v srpnu meziměsíčně -1,2 % při očekávání +0,2 % po revidovaném údaji +1,2 % v předchozím měsíci).

Čtvrteční zasedání britské centrální banky žádné překvapení nepřineslo. Banka ponechala úrokové sazby beze změny, stejně tak nezměnila ani program odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor v poměru 8:1.

Důležitá data vyšla také v České republice. Ve středu na trh dorazily údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě, ve čtvrtek zpráva o vývoji nezaměstnanosti a v pátek inflační statistika.

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 3,3 %, shodně jako bez očištění.

"Slušný růst tržeb očekáváme i v následujících měsících, protože se díky nízké nezaměstnanosti a růstu reálných mezd zvyšuje spotřeba domácností. Navíc také očekávání domácností a firem ohledně budoucího ekonomického vývoje jsou výrazně kladná, což se projevuje v ochotě nakupovat také zboží dlouhodobé spotřeby," okomentoval data Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny.

Průmyslová výroba v ČR v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 %.

"Podobně jako v minulých měsících byl nejvýznamnější příspěvek odvětví výroby motorových vozidel (+1,5 procentního bodu), nicméně růst pokračuje napříč většinou sektorů české ekonomiky. Rizikem pro český průmysl je současná situace kolem skandálu Volkswagenu a také zpomalení v Číně, které by ekonomický vývoj v ČR ovlivnilo zprostředkovaně přes pokles exportů do zemí eurozóny. Tato rizika ale nepovažujeme za natolik výrazná, aby zásadněji zpomalila růst v ČR. Ten oslabí příští rok především z důvodu vypadnutí současného efektu EU fondů," řekl Polanský.

Nezaměstnanost v ČR v září klesla ze srpnových 6,2 % na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Lidí bez práce bylo 441 892, což je nejméně od března 2009. Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 %.

"V říjnu by měla míra nezaměstnanosti setrvat ještě na obdobné nízké úrovni, její růst lze tradičně očekávat až v závěru roku, kdy začnou být utlumovány sezónní práce. Letošní rok se však z pohledu trhu práce vyvíjí nadmíru dobře a průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos dosáhnout 6,6 %, což je o 1,1 procentního bodu nižší hodnota než v předchozím roce a zároveň nejnižší nezaměstnanost od roku 2009, kdy dosáhla 6,2 %. V příštím roce by měl podíl nezaměstnaných osob již poklesnout pod 6 %," uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,2 %. Vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava. Meziročně však vzrostly spotřebitelské ceny o 0,4 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v srpnu.

"Ceny tlačí dolů pohonné hmoty a potraviny. K tomu se přidává také nízký cenový růst v zemích eurozóny, protože si nízkou zahraniční inflaci přes vývoj importních cen dovážíme. Oproti těmto efektům působí vývoj domácí ekonomiky, který se postupně projevuje v růstu poptávkové inflace. Ve zbytku letošního roku zůstane inflace nízká. Na začátku příštího roku dojde k vypadnutí loňského poklesu cen pohonných hmot, který bude stát za skokovým zvýšením inflace. Ta nicméně i tak zůstane nízká a bude se vracet ke svému cíli jen postupně. I aktuální vývoj na trhu práce není příliš inflační a mzdový růst začne výrazněji ovlivňovat míru inflace až ve druhé polovině příštího roku. Celkově se tak inflace dostane na cíl České národní banky (2 %) až na začátku roku 2017, kdy očekáváme opuštění kurzového závazku ČNB," uvedl Polanský.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Akcie ve Spojených státech v pátek dopoledne posilovaly a nakonec i přes několik zakolísání uzavřely seanci v mírném plusu. Pro index S&P 500 byl uplynulý týden nejlepší od loňského prosince. Investoři po zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru centrální banky USA sázejí na to, že se úroky v USA do konce letošního roku nebudou měnit. Index Dow za celý týden posílil o 3,72 %, S&P 500 přidal 3,26 % a Nasdaq Composite zpevnil (i díky obnovenému zájmu o biotechnologické tituly) o 2,61 %. Díky oživení cen ropy se dařilo například ropným společnostem či firmám ze sektoru základních materiálů.

Americké akcie pátečním mírným vzestupem potvrdily nejlepší týden v roce 2015
Akcie ve Spojených státech v pátek dopoledne posilovaly a nakonec i přes několik zakolísání uzavřely seanci v mírném plusu. Pro index S&P 500 byl uplynulý týden nejlepší od loňského prosince. Investoři po zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru centrální banky USA sázejí na to, že se úroky v USA do konce letošního roku nebudou měnit.

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu na trzích podpořilo holubičí vyznění zápisu ze zářijového zasedání americké centrální banky (Fed), zveřejněného ve čtvrtek večer, a další růst cen ropy. Index STOXX Europe 600 za týden stoupl dokonce nejprudším tempem od ledna. FTSE 100 za celý týden vzrostl o 4,67 %, DAX přidal 5,69 %, CAC 40 zpevnil o 5,42 % a STOXX Europe 600 od pondělí posílil o 4,3 %. Také na akcie na evropských trzích příznivě působily dále rostoucí ceny ropy, severoamerická ropa WTI ve čtvrtek večer poprvé od července zdražila na 50 USD za barel poté, co společnost PIRA Energy Group předpověděla, že se ceny ropy do konce roku 2016 vrátí na 70 USD za barel. Dokonce i akcie Volkswagenu vyskočily v pátek o 2,7 %, Daimleru o 2,6 % a BMW o 2,1 %. "Zdá se, že 'dieselgate' se již vypařuje. Evropští politici jsou k automobilkám vstřícní," říká analytik z Next Finance Vladimír Pikora.

Evropské akcie v pátek zdražily, index STOXX Europe 600 za týden stoupl nejprudším tempem od ledna
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu na trzích podpořilo holubičí vyznění zápisu ze zářijového zasedání americké centrální banky (Fed) a další růst cen ropy. Index STOXX Europe 600 za týden stoupl dokonce nejprudším tempem od ledna.

Index PX v pátek vzrostl o 1,09 % na 981,18 bodu a za celý týden přidal 1,8 %. Z jednotlivých titulů za týden nejvíce posílily akcie pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group (+7,7 % na 781 Kč), nejvýrazněji zlevnily cenné papíry Pegasu Nonwovens (-5 % na 830,10 Kč). "I přes probíhající zpětný odkup akcií je patrné, že investoři využívají vysoké ceny pro realizaci své investice," řekl analytik z J&T Banky Milan Vaníček k poklesu ceny akcií Pegasu. "Titul byl dříve ovlivněn několika faktory, které způsobily zvýšený zájem," dodal. Cenné papíry VIG podle Vaníčka korigovaly předešlé propady, které byly zřejmě zapříčiněny rušením větší pozice po vyřazení titulu z některých srovnávacích indexů.

Pražská burza v pátek přidala procento, akcie O2 C.R. poskočily o více než 8 %, Za týden index PX připsal téměř 2 %
Index PX v pátek vzrostl o 1,09 % na 981,18 bodu a za celý týden přidal 1,8 %.

Z korporátních událostí investoři sledovali zejména čtvrteční výsledky americké hliníkárenské společnosti Alcoa, která svým kvartálním reportem neoficiálně odstartovala výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí. Trh čekal, že firma poprvé za šest kvartálů vykáže pokles zisku, což se potvrdilo. Alcoa oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,07 USD při tržbách 5,57 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že Alcoa vykáže zisk na akcii 0,13 USD a tržby 5,66 miliardy dolarů. Výsledky tak pro ně byly zklamáním. Bez očištění o jednorázové položky společnost vykázala zisk na akcii 0,02 USD, loni to bylo 0,12 USD. Akcie Alcoy ve čtvrtek v after-marketu na zveřejněná čísla reagovaly poklesem.

Dolar byl v uplynulém týdnu spolu s japonským jenem nejslabší z hlavních měn. Americkou měnu ovlivňoval zejména holubičí postoj Fedu, který dolaru brání v růstu. Euro k dolaru za celý týden posílilo téměř o dvě procenta na 1,136 EUR/USD a k jenu přidalo takřka tři procenta. V páru USD/JPY posílila americká měna, a to o procento na 120,22 JPY.

Fantastický týden za sebou má ropa, jejíž ceny vyskočily téměř o devět procent. Cena severomořské ropy Brent vzrostla za týden ze zhruba 48,50 USD za barel na 52,80 USD za barel a cena americké ropy WTI vzrostla od pondělí do pátku ze 46 USD na 50 USD za barel. Týdenní maximum ropa Bent stanovila nad 54 USD a WTI nad 51 USD za barel.

Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu pošesté v řadě klesl, tentokrát o 9 na 605, zařízení těžících ropu a plyn v součtu ubylo 14 na 795, což je nejnižší počet od května 2002.

Zlato za pět obchodních dní zdražilo o tři procenta na 1 157,53 USD za trojskou unci a cena stříbra za týden vzrostla o 8,5 % na 15,84 USD za trojskou unci.

Výhled

Nadcházející týden by měl být ve Spojených státech v první řadě o hospodářských výsledcích firem za třetí čtvrtletí. Čísla zveřejní mimo jiné Intel, Johnson & Johnson, Delta Air Lines, JPMorgan Chase, Wells Frago, Bank of America, Goldman Sachs či Citigroup.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. října? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Investiční banky by měly vykázat výrazně horší výsledky kvůli propadu zisků z obchodování s dluhopisy, komoditami a měnami. Podle analýzy Morgan Stanley banky čeká pokles zisků z tohoto obchodování o 10-25 %. Příznivě třetí kvartál podle Morgan Stanley nevyzní ani z pohledu celkových výnosů z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami, meziročně by se výnosy finančních domů z tohoto segmentu měly snížit až o 17 %. Analýza navíc upozorňuje, že slabý výsledek nebude problémem jen jednoho kvartálu, ale půjde zřejmě o dlouhodobější trend.

Výnosy investičních bank z obchodování (odhad pro 3Q2015)

Podle dat Thomson Reuters by měly zisky firem z indexu S&P 500 ve třetím čtvrtletí meziročně klesnout v průměru o 4,5 %. Nejhůře by se měly vyvíjet zisky firem z energetického sektoru (v důsledku prudkého propadu cen ropy) a sektoru základních materiálů, růst zisku by naopak měly vykázat například telekomunikační firmy či společnosti z finančního odvětví nebo sektoru zdravotní péče.

Vývoj odhadů změny zisků firem z S&P 500 v 3Q2015

Z ekonomických dat budou investoři věnovat pozornost zejména německé a britské inflaci (úterý), výsledku průzkumu institutu ZEW, který ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v ekonomiku Německa a eurozóny (úterý), dále čínské inflaci (středa), průmyslové výrobě eurozóny (středa), americkým maloobchodním tržbám (středa), americké inflaci (čtvrtek), inflaci v eurozóně (pátek) a americké průmyslové výrobě (pátek).

V České republice zásadní data nevyjdou, na pražské burze ale bude ve středu zahájena povinná nabídka odkupu akcií skupiny Pivovary Lobkowicz a středa bude také rozhodným dnem pro výplatu dividendy společnosti Pegas Nonwovens ve výši 1,15 EUR na akcii. Akcie Pegasu jsou v poslední době pod prodejním tlakem, od 19. srpna, kdy se vyšplhaly na historické zavírací maximum 953 Kč jejich cena klesla na aktuálních zhruba 830 Kč.

Zajímavý bude i další vývoj ceny akcií pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Akcie VIG se po zářijovém poklesu k 700 Kč odrazily a míří výše. Aktuálně se jejich cena pohybuje kolem 780 Kč. Titul během propadu z téměř 1 200 Kč klesal výrazně rychleji než celý sektor pojišťoven indexu STOXX Europe 600, nyní naopak roste výrazně vyšším tempem než tento sektor.

"Graf indexu S&P 500 je v pozitivním nastavení. Po případné korekci silné rally z uplynulého týdne se zřejmě můžeme těšit na pokračování růstu. Určitou brzdou by mohly být případně horší než očekávané výsledky firem za třetí kvartál a další nepříznivé zprávy z Číny. Index volatility VIX je nyní pod 20 body a pro akcie vysílá býčí signál," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude z pohledu zveřejňovaných údajů tradičně klidné. Francie odtajní výsledek běžného účtu a Portugalsko na trh pošle inflační statistiku. Burzy v Japonsku, Španělsku a Kanadě zůstanou zavřené a nevyjdou ani žádná americká data. S projevem nicméně vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a také guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz.

V USA budou investoři v úterý sledovat index optimismu malých firem NFIB či měsíční zprávu o bilanci státního rozpočtu a ujít si nenechají ani slova šéfa saintlouiského Fedu Jamese Bullarda. Již v noci na úterý vyjde v Číně výsledek obchodní bilance a v Japonsku budou zveřejněny index spotřebitelské důvěry a zápis z posledního zasedání tamní centrální banky. V Německu dopoledne vyjde index spotřebitelských cen a institut ZEW zveřejní, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku. Živo bude také ve Spojeném království. Investory čekají stejně jako v Německu inflační data a k tomu ostrovní království přidá indexy výrobních a maloobchodních cen a index cen domů DCLG. ZEW zprávu o důvěře analytiků a investorů vydá i pro celou eurozónu a hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní v USA Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, CSX či Intel.

Také polovina týdne bude na makrodata poměrně bohatá. Z Číny, Španělska, Itálie a Francie na trh ve středu přijdou zprávy o inflaci, v ČR bude zveřejněn výsledek běžného účtu, Spojené království odtajní tříměsíční míru nezaměstnanosti ILO a vývoj průměrné mzdy. V eurozóně budou investoři sledovat data o průmyslové výrobě a ve Spojených státech si nenechají ujít maloobchodní tržby, index výrobních cen ani údaje o podnikových zásobách. Sledovat budou též týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a Fed navíc zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Čísla za třetí kvartál zveřejní BlackRock, Bank of America, Wells Fargo, Netflix nebo Delta Air Lines a Xilinx.

Ve čtvrtek bude živo hlavně v zámoří. USA vydají zprávu o inflaci, index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu. S projevy vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard, šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley a šéfka Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová a hospodářské výsledky zveřejní UnitedHealth Group, BB&T, KeyCorp, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, Schlumberger či Charles Schwab. Již v noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku údaje o průmyslové výrobě a v Austrálii data o nezaměstnanosti. V Evropě budou investoři sledovat výsledek německé obchodní bilance a údaje o švýcarské nezaměstnanosti.

Závěr týdne bude v Evropě pestřejší. Německo v pátek vydá index velkoobchodních cen, v ČR vyjde index výrobních cen, v Itálii a eurozóně výsledek obchodní bilance a za celou eurozónu ještě ostře sledovaná zpráva o inflaci. V noci na pátek také Nový Zéland vydá inflační zprávu. Ve Spojených státech na investory budou čekat zpráva o průmyslové výrobě, předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a oblíbený indikátor Janet Yellenové JOLTS (otevřené pracovní pozice). Výsledky za třetí kvartál zveřejní Honeywell International či General Electric.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytičku z České spořitelny Renátu Ďurčovou.

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
před 16 minutami

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
před 36 minutami

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
před hodinou

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
před hodinou

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení
Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem
12:42

Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem

Bývalý šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler ve středu kvůli podvodům s emisemi stanul před soudem. Čelí...
Auta Volkswagen Podvod
Slovenská vláda schválila návrh zrušit zvláštní zdanění bank
12:09

Slovenská vláda schválila návrh zrušit zvláštní zdanění bank

Slovenská vláda ve středu schválila návrh zrušit od příštího roku zvláštní bankovní daň, kterou v současnosti už...
Slovensko Banky Daně
Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci
11:22

Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci

Státy Evropské unie musejí dosáhnout kompromisu o azylové a migrační dohodě, pokračující rozpory zatěžují...
Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby Evropská unie
Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv
11:09

Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se chystá po celém světě zrušit až 9 000 pracovních míst,...
Evropské akcie Těžba Ropa
Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů…
11:00

Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů zaostal za odhady

Po Německu a Francii oznámila předběžná inflační data za září také Itálie. A pro trhy to také bylo zklamání.
Itálie Eurozóna Evropská ekonomika
Slovenská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky
10:29

Slovenská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky

Slovenská centrální banka zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové prognóze počítá s tím, že...
Slovensko Střední a východní Evropa HDP
Dluhy domácností u bank v srpnu vzrostly na 1,819 bilionu korun
10:27

Dluhy domácností u bank v srpnu vzrostly na 1,819 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky stouply meziměsíčně o 10,1...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení