Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2015)
|

Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2015)

Pokračující výsledková sezóna v USA a její začátek v Evropě včetně pražské burzy, zasedání ECB nebo předběžné indexy nákupních manažerů. Nejen na to se budou soustředit investoři v novém obchodním týdnu, který naváže na páteční růst na amerických burzách.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a makroekonomických datech. Hospodářské výsledky velkých amerických bank byly pro trh spíše zklamáním, výhledy jejich investičních a obchodních divizí jsou navíc nadále opatrné. Ekonomická data byla rovněž spíše slabší - eurozóna se vrátila do deflace a i některé údaje ze Spojených státu vyzněly negativně. Pravděpodobné odložení zvyšování úrokových sazeb v USA až na rok 2016 ovšem aktuálně opět krátkodobě podporuje ceny akcií.

Americké akcie tak za týden přidaly okolo procenta, evropské indexy zůstaly ovšem zhruba na nule a pražský index PX odepsal 1,06 %. Ceny ropy klesly zhruba o 5 % a zlato se odvážně vydalo nad hladinu 1 150 USD za trojskou unci.

Společnost NWR uvedla, že ve třetím čtvrtletí vytěžila 2,1 milionu tun uhlí a prodala 2 miliony tun. Podíl koksovatelného uhlí byl 53 %. Cena za koksovatelné uhlí byla 90 eur za tunu, u elektrárenského uhlí to bylo 49 eur za tunu. Od začátku roku vytěžila NWR 5,7 milionu tun uhlí a prodala 5,4 milionu tun za 92 eur za tunu, respektive 51 eur za tunu. Podíl koksovatelného uhlí na celkovém prodeji je zatím 58,9 %. Cíl NWR pro rok 2015 je těžba a prodej 7,5-8,0 milionu tun uhlí s 60% podílem toho koksovatelného. "Zveřejněná data považujeme za smíšená. Třetí kvartál dopadl lépe než druhý, ale produkční mix byl nepříznivý," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Erste Foundation, největší akcionář Erste Group, prodala 3,2 milionu akcií banky (0,7% podíl) kvůli potřebě financování splátky dluhopisů. Další prodej akcií neplánuje. Její podíl v Erste Group poklesl tímto prodejem pod 30% hranici (na 29,6 %).

Podle očekávání zaslal ČEZ vyjádření zájmu o německá aktiva společnosti Vattenfall. Jedná se o 4 hnědouhelné elektrárny, 5 povrchových dolů a 10 vodních elektráren. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku. Případná akvizice by zřejmě zvýšila zadlužení ČEZ. To je nyní na dvojnásobku čistého dluhu vůči EBITDA. Management společnosti několikrát zopakoval, že jako optimální vidí zadluženost na hranici 2,3násobku. Na to, aby si ČEZ zachoval stávající rating, může zadlužení podle manažerů firmy dosáhnout 2,5násobku. Největší neznámou zůstává případná regulace německé energetiky a probíhající odklon Německa od konvenčních zdrojů výroby elektřiny.

Nejvíce (téměř 8 %) ztratily akcie Pegasu Nonwovens. Navzdory probíhajícímu odkupu akcií ze strany firmy je cítit, že investoři využívají vyšší ceny k realizaci zisků. Titul byl dříve ovlivněn několika faktory (například přeřazením v rámci indexů MSCI), které způsobily zvýšený zájem o titul a růst ceny. Titul se navíc v průběhu týdne začal obchodovat bez nároku na dividendu 1,15 eura na akcii. I bez by ale akcie Pegasu za celý týden ztrácely nejvíce ze všech.

Vedle NWR nejvíce posílily cenné papíry operátora O2 Czech Republic. Firma v pondělí oznamuje hospodářské výsledky, což přilákalo část investorů, kteří věří, že data za třetí kvartál budou silná a že firma vnese světlo do výhledu vyplácení dividendy.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie
Konec roku nejspíše nic dramatického nepřinese, Fed ale možná překvapí. Shodují se na tom dva matadoři české analytické scény, hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš a makléř z Wood & Company Vladimír Vávra. Prvně jmenovanému se i proto líbí sázky na dolar, Vávrovi se pak zamlouvá intervenční režim ČNB, který nechá vydělávat zahraniční investory. Jejich zájem o Česko tak zřejmě proroste, z čehož by měla těžit pražská burza.

Výhled

Další týden nabídne především pokračování výsledkové sezóny na obou stranách Atlantiku včetně pražské burzy a zasedání ECB.

Draghiho družina pravděpodobně nechystá žádné velké překvapení, sazby ani program odkupu aktiv by se neměly změnit. Trh ale může citlivě reagovat na každou zmínku o možných posunech v měnové politice.

"Index S&P 500 se zabydlel nad psychologickou hladinou 2 000 a 50denním klouzavým průměrem. Ve středu hladinu 2 000 opět otestoval a potvrdil, že je na ní nejbližší úroveň podpory. Následuje support v zóně 1 980, kde je 50denní klouzavý průměr. Na druhé straně je nejbližší rezistence v pásmu 2 040 až 2 060. Střednědobý výhled je pozitivní," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Brzy zřejmě bude testována hladina 2 040, tedy spodní linie několik řadu měsíců platného rozpětí v letošním roce. Proražení výše by bylo dalším impulzem pro růst. Technické indikátory jsou také optimistické, a proto je střednědobý výhled býčí. Aby nebylo vše zalité sluncem, je potřeba připomenout, že index S&P 500 zůstává pod 200denním klouzavým průměrem, ten je nad 50denním průměrem, a navíc na hladině 1 950 je cenový odskok. Fundamentální data jsou smíšená až negativní. Určitou roli by nyní mohlo hrát pro akcie příznivé období blížícího se konce roku. Po solidních růstech z posledních let je těžké si představit, že by hlavní indexy mohly skončit ve ztrátě. Určitý aktuální rozpor grafu cen amerických akcií a ekonomiky by se mohl srovnat v příštím roce."

S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky za třetí kvartál zveřejňuje v týdnu zhruba pětina firem z indexu S&P 500. Jde například o Alphabet, IBM, Microsoft, Caterpillar, Verizon, American Express, Coca-Cola, McDonald's, Amazon nebo Boeing. Odhady analytiků se v posledních dnech mírně zvyšují, trh ale stále očekává zhruba 4% meziroční pokles zisků na akcii. V Evropě se přidají firmy jako Credit Suisse nebo Daimler.

Očekávané míry růstu zisků firem z S&P 500 za 3Q2015
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. října? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Na pražské burze začne výsledková sezóna hned v pondělí čísly operátora O2 Czech Republic. "Očekáváme růst čistého zisku o 29,8 % na 1,3 miliardy Kč. Důvodem je stabilizace tržeb, nákladová kontrola a přesun nákladů za značku do odpisů. Mimo solidních čísel se investoři zaměří na jakýkoli komentář k dividendové politice. Očekáváme ale, že O2 neposkytne detailnější informaci k dividendě," píše Vaníček v týdenním výhledu.

Ve čtvrtek zveřejní údaje za třetí kvartál Unipetrol. "Očekáváme EBITDA 1,1 miliardy Kč (-45 % meziročně), především kvůli nehodě v polovině srpna, která zapříčinila odstávku petrochemie a minimální produkci v jedné z rafinérií. Investoři se zaměří především na informace kolem nákladů spojených právě s nehodou v Chemparku," pokračuje hlavní analytik J&T Banky.

Začátek týdne bude na globální scéně o datech z Číny. Vedle statistik vývoje HDP ve třetím čtvrtletí zveřejní tamní úřady také zářijové údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách. Americkým datům budou dominovat ta z realitního trhu (zahájená výstavba, prodeje starších domů) a z trhu práce (počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti). V Evropě bude pozornost (vedle ECB) soustředěna především na data z jednotlivých zemí, například míru nezaměstnanosti ve Španělsku, maloobchodní tržby ve Spojeném království a Itálii, v pátek pak vycházejí důležité předběžné údaje o indexech nákupních manažerů (Čína, Japonsko, Francie, Německo, eurozóna, USA).

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko