Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2015)
|

Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2015)

Pokračující výsledková sezóna v USA a její začátek v Evropě včetně pražské burzy, zasedání ECB nebo předběžné indexy nákupních manažerů. Nejen na to se budou soustředit investoři v novém obchodním týdnu, který naváže na páteční růst na amerických burzách.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a makroekonomických datech. Hospodářské výsledky velkých amerických bank byly pro trh spíše zklamáním, výhledy jejich investičních a obchodních divizí jsou navíc nadále opatrné. Ekonomická data byla rovněž spíše slabší - eurozóna se vrátila do deflace a i některé údaje ze Spojených státu vyzněly negativně. Pravděpodobné odložení zvyšování úrokových sazeb v USA až na rok 2016 ovšem aktuálně opět krátkodobě podporuje ceny akcií.

Americké akcie tak za týden přidaly okolo procenta, evropské indexy zůstaly ovšem zhruba na nule a pražský index PX odepsal 1,06 %. Ceny ropy klesly zhruba o 5 % a zlato se odvážně vydalo nad hladinu 1 150 USD za trojskou unci.

Společnost NWR uvedla, že ve třetím čtvrtletí vytěžila 2,1 milionu tun uhlí a prodala 2 miliony tun. Podíl koksovatelného uhlí byl 53 %. Cena za koksovatelné uhlí byla 90 eur za tunu, u elektrárenského uhlí to bylo 49 eur za tunu. Od začátku roku vytěžila NWR 5,7 milionu tun uhlí a prodala 5,4 milionu tun za 92 eur za tunu, respektive 51 eur za tunu. Podíl koksovatelného uhlí na celkovém prodeji je zatím 58,9 %. Cíl NWR pro rok 2015 je těžba a prodej 7,5-8,0 milionu tun uhlí s 60% podílem toho koksovatelného. "Zveřejněná data považujeme za smíšená. Třetí kvartál dopadl lépe než druhý, ale produkční mix byl nepříznivý," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Erste Foundation, největší akcionář Erste Group, prodala 3,2 milionu akcií banky (0,7% podíl) kvůli potřebě financování splátky dluhopisů. Další prodej akcií neplánuje. Její podíl v Erste Group poklesl tímto prodejem pod 30% hranici (na 29,6 %).

Podle očekávání zaslal ČEZ vyjádření zájmu o německá aktiva společnosti Vattenfall. Jedná se o 4 hnědouhelné elektrárny, 5 povrchových dolů a 10 vodních elektráren. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku. Případná akvizice by zřejmě zvýšila zadlužení ČEZ. To je nyní na dvojnásobku čistého dluhu vůči EBITDA. Management společnosti několikrát zopakoval, že jako optimální vidí zadluženost na hranici 2,3násobku. Na to, aby si ČEZ zachoval stávající rating, může zadlužení podle manažerů firmy dosáhnout 2,5násobku. Největší neznámou zůstává případná regulace německé energetiky a probíhající odklon Německa od konvenčních zdrojů výroby elektřiny.

Nejvíce (téměř 8 %) ztratily akcie Pegasu Nonwovens. Navzdory probíhajícímu odkupu akcií ze strany firmy je cítit, že investoři využívají vyšší ceny k realizaci zisků. Titul byl dříve ovlivněn několika faktory (například přeřazením v rámci indexů MSCI), které způsobily zvýšený zájem o titul a růst ceny. Titul se navíc v průběhu týdne začal obchodovat bez nároku na dividendu 1,15 eura na akcii. I bez by ale akcie Pegasu za celý týden ztrácely nejvíce ze všech.

Vedle NWR nejvíce posílily cenné papíry operátora O2 Czech Republic. Firma v pondělí oznamuje hospodářské výsledky, což přilákalo část investorů, kteří věří, že data za třetí kvartál budou silná a že firma vnese světlo do výhledu vyplácení dividendy.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie
Konec roku nejspíše nic dramatického nepřinese, Fed ale možná překvapí. Shodují se na tom dva matadoři české analytické scény, hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš a makléř z Wood & Company Vladimír Vávra. Prvně jmenovanému se i proto líbí sázky na dolar, Vávrovi se pak zamlouvá intervenční režim ČNB, který nechá vydělávat zahraniční investory. Jejich zájem o Česko tak zřejmě proroste, z čehož by měla těžit pražská burza.

Výhled

Další týden nabídne především pokračování výsledkové sezóny na obou stranách Atlantiku včetně pražské burzy a zasedání ECB.

Draghiho družina pravděpodobně nechystá žádné velké překvapení, sazby ani program odkupu aktiv by se neměly změnit. Trh ale může citlivě reagovat na každou zmínku o možných posunech v měnové politice.

"Index S&P 500 se zabydlel nad psychologickou hladinou 2 000 a 50denním klouzavým průměrem. Ve středu hladinu 2 000 opět otestoval a potvrdil, že je na ní nejbližší úroveň podpory. Následuje support v zóně 1 980, kde je 50denní klouzavý průměr. Na druhé straně je nejbližší rezistence v pásmu 2 040 až 2 060. Střednědobý výhled je pozitivní," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Brzy zřejmě bude testována hladina 2 040, tedy spodní linie několik řadu měsíců platného rozpětí v letošním roce. Proražení výše by bylo dalším impulzem pro růst. Technické indikátory jsou také optimistické, a proto je střednědobý výhled býčí. Aby nebylo vše zalité sluncem, je potřeba připomenout, že index S&P 500 zůstává pod 200denním klouzavým průměrem, ten je nad 50denním průměrem, a navíc na hladině 1 950 je cenový odskok. Fundamentální data jsou smíšená až negativní. Určitou roli by nyní mohlo hrát pro akcie příznivé období blížícího se konce roku. Po solidních růstech z posledních let je těžké si představit, že by hlavní indexy mohly skončit ve ztrátě. Určitý aktuální rozpor grafu cen amerických akcií a ekonomiky by se mohl srovnat v příštím roce."

S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky za třetí kvartál zveřejňuje v týdnu zhruba pětina firem z indexu S&P 500. Jde například o Alphabet, IBM, Microsoft, Caterpillar, Verizon, American Express, Coca-Cola, McDonald's, Amazon nebo Boeing. Odhady analytiků se v posledních dnech mírně zvyšují, trh ale stále očekává zhruba 4% meziroční pokles zisků na akcii. V Evropě se přidají firmy jako Credit Suisse nebo Daimler.

Očekávané míry růstu zisků firem z S&P 500 za 3Q2015
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. října? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Na pražské burze začne výsledková sezóna hned v pondělí čísly operátora O2 Czech Republic. "Očekáváme růst čistého zisku o 29,8 % na 1,3 miliardy Kč. Důvodem je stabilizace tržeb, nákladová kontrola a přesun nákladů za značku do odpisů. Mimo solidních čísel se investoři zaměří na jakýkoli komentář k dividendové politice. Očekáváme ale, že O2 neposkytne detailnější informaci k dividendě," píše Vaníček v týdenním výhledu.

Ve čtvrtek zveřejní údaje za třetí kvartál Unipetrol. "Očekáváme EBITDA 1,1 miliardy Kč (-45 % meziročně), především kvůli nehodě v polovině srpna, která zapříčinila odstávku petrochemie a minimální produkci v jedné z rafinérií. Investoři se zaměří především na informace kolem nákladů spojených právě s nehodou v Chemparku," pokračuje hlavní analytik J&T Banky.

Začátek týdne bude na globální scéně o datech z Číny. Vedle statistik vývoje HDP ve třetím čtvrtletí zveřejní tamní úřady také zářijové údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách. Americkým datům budou dominovat ta z realitního trhu (zahájená výstavba, prodeje starších domů) a z trhu práce (počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti). V Evropě bude pozornost (vedle ECB) soustředěna především na data z jednotlivých zemí, například míru nezaměstnanosti ve Španělsku, maloobchodní tržby ve Spojeném království a Itálii, v pátek pak vycházejí důležité předběžné údaje o indexech nákupních manažerů (Čína, Japonsko, Francie, Německo, eurozóna, USA).

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating