Fed tu není od toho, abyste mu rozuměli
|

Fed tu není od toho, abyste mu rozuměli

Adam Davidson, sloupkař The New York Times, popisuje, jak reálná ekonomika vnímá zprávy z Fedu.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky

Farmář nemá páru o tom, jak funguje Fed. Zato ví, jak ho ovlivní zvýšení sazeb

Pokud by z vesmíru pozorovali Spojené státy mimozemšťané, došli by patrně k závěru, že nejdůležitějším každoročním rozhodnutím národa musí být to farmářovo - zda zasadit kukuřici, sójové boby, nebo pšenici. Žádné jiné rozhodnutí totiž neovlivní více čtverečních metrů americké půdy než právě farmářova volba zemědělské plodiny, kterou ten který rok zaseje.

Jeden rok je celý kontinent zelený od sóji, druhý žlutý od kukuřice a ve třetím roce všechna pole ovládne pšenice. Každý farmář vám jistě poví, kolik hodin nad tímto podzimním rozhodováním pokaždé stráví a kolik hospodářských reportů musí přečíst, aby správně odhadl, co zasejí jeho odvěcí rivalové v Brazílii a Argentině.

V hledáčku Fed

Letos je ale všechno jinak. Celý svět mluví o proměnné, které možná nerozumí každý farmář, ale i on ví, jak ovlivní jeho rozhodování o úrodě. Zda a kdy zvýší Fed sazby - to je, oč tu běží.

Americký farmář tuší, že pokud se Fed k utažení měnové politiky odhodlá, nebude to pro něj dobrá zpráva. Dolar posílí vůči argentinskému pesu a brazilskému realu, a dovozci v Číně, Vietnamu a na Blízkém východě tak budou raději nakupovat komodity z jižní Afriky než od něj. Kromě toho se mu prodraží úvěry na nákup techniky. Co když se porouchá 10 let starý kombajn a bude ho potřeba vyměnit? Vyšší úroky u úvěru na takhle velkou investici již hrají roli a mohou znamenat velký rozdíl v pořizovací ceně.

Jak rozhodl Fed, poznají brzy i zmiňovaní mimozemští pozorovatelé z vesmíru. Zvyšování sazeb zpravidla znamená větší plochu osetou kukuřicí a méně sójovými boby, protože se farmáři nemohou kvůli silnému dolaru příliš spoléhat na prodej kukuřice do zahraničí. Budou si muset nechat celkově větší rezervu na pěstování ostatních plodin, jako jsou rajčata nebo melouny, které se prodávají na domácím trhu, takže jejich prodeje silnější měna neovlivňuje.

Farmářovým zbožným přáním je, aby Fed ponechal sazby beze změny. On vlastně vůbec nechápe, proč je chce zvyšovat. Považuje to za pouhou politiku.

Senátor Nelson Aldrich, který v roce 1908 stál za zrozením systému amerických centrálních bank Federal Reserve, by se dnes asi nestačil divit. Fed byl totiž původně navržen tak, aby politiku ze svého rozhodování maximálně eliminoval a byl schopen tlaku zákonodárců odolávat. Cílem bylo zamezit korupci vlivem lobbingu, která je u fiskální politiky běžnou praxí.

Fed zasedá! No a co?!

Osmkrát ročně Fed rozhoduje mezi volbami A, B a C - ponechat sazby beze změny, snížit je, nebo zvýšit. Rozhoduje o úrokové sazbě na vklady u centrální banky přes noc. V této jedné proměnné, která je v ekonomice považována za proxy pro bezrizikovou úrokovou sazbu, je ukryta celá jeho moc, kterou má nad životy Američanů.

Je to však velmi mocná síla. Vezměme si, že půjčka přes noc, která je de facto tou nejméně rizikovou aktivitou v ekonomice, se zdraží. Když je téměř bezriziková půjčka prováděna nákladněji, jak jsou na tom potom rizikovější aktivity? Přirozenou reakcí bank, firem i jednotlivců je podstupování méně rizik. V ekonomice se to projeví tak, že všichni méně investují a půjčují si méně peněz. Celkově tedy pozorujeme pokles ekonomické aktivity.

K čemu je personifikace Fedu?

Novináři se snaží Fed personifikovat tím, že zvyšování sazeb spojují s jeho šéfkou Janet Yellenovou. V reálu je ale systém centrálních bank ohromně komplikovaný a minimálně centralizovaný. Aldrich takový systém vytvořil záměrně, protože nechtěl, aby se moc a vliv soustřeďovaly v rukou jednoho protagonisty. Aby někdo mohl kontrolovat Fed, nejdříve by musel přinutit prezidenta, aby propustil všechny ostatní guvernéry a zrušil regionální centrální banky.

Arogance někdejšího šéfa Fedu Alana Greenspana dovedla ekonomiku téměř k záhubě. Někteří tvrdí, že jeho nástupci Bernanke a Yellenová změnili Fed konečně do lidské podoby po letech lídrů, kteří měli v hlavě jen excelové tabulky.

Decentralizovaný systém neodstraní typický rys centrálních bank, a sice silné ovlivnění bankovním sektorem, alespoň však Fedu ztěžuje konat tak, aby z jeho rozhodnutí těžila jen jedna skupina na úkor ostatních.

Komu pomohou vyšší sazby?

Pro banky jsou vyšší sazby dobrou i špatnou zprávou zároveň. Goldman Sachs odhaduje, že některé banky, například Wells Fargo, mohou zaznamenat určité problémy, zatímco jiné více vydělají na vyšších úrokových sazbách z půjček. U domácností jsou vyšší sazby výhodnější pro starší generace, které čerpají peníze z úspor. Naopak uškodí mladým, kterým zdraží úvěry.

Kdyby Fed sečetl všechny případy, v nichž vyšší sazby pomáhají, a odečetl všechny ty, kde škodí, dostal by se do záporu a nikdy by nemohl zvýšit sazby. I přes dílčí vítěze a poražené je celkovým efektem zvýšení sazeb Fedu zpomalení ekonomiky, což je v průměru špatné pro všechny.

Proč musí být Fed katem ekonomiky?

Úlohou centrální banky je zplnomocnit určitou skupinu lidí k tomu, aby činila nepopulární kroky, jako je například ochlazení ekonomiky. Čas od času totiž ekonomika začne růst příliš rychle (začne se přehřívat), až to vyvolá bublinu, rychlou inflaci nebo obojí. Úkolem Fedu je předpovídat, kdy se to může stát, a včas zakročit. I když to znamená podtrhnout nohy ekonomice právě ve chvíli, kdy se všem nejlépe daří.

Když Fed nakonec přistoupí ke zvýšení sazeb, doprovází to hysterie. Hlavní představitel se objevuje na titulních stránkách novin a o zvyšování sazeb se diskutuje v každé show na kabelové televizi. Přitom většina Američanů vůbec netuší, proč ke zvýšení sazeb centrální banka přistoupila.

Chaos přikrmují média, která proces chápou jen jako jednotlivé významné momenty. Pochopit Fed je jako porozumět dlouholetému manželství s jeho každodenními kompromisy, radostmi a strastmi či hádkami a romantickými večeřemi.

Možná by Fed mohl ještě chvíli se zvyšováním sazeb počkat, ale pokud se odhodlá už v prosinci (v říjnu by to byl doslova šok), svět se nezhroutí. Měnový výbor se opět setká v lednu, březnu, dubnu a červnu příštího roku a na každém zasedání budou jeho členové muset hodnotit data a volit mezi variantami A, B a C. A na dalších zasedáních stále znovu. Jedno rozhodnutí nehraje takovou roli, jakou mu média přikládají. To, co skutečně rozhoduje, je komplexní proces, tedy jakou mozaiku jednotlivá malá rozhodnutí složí a jak ovlivní ekonomiku dlouhodobě.

Zdroj: New York Times
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 18 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika