Fed tu není od toho, abyste mu rozuměli
|

Fed tu není od toho, abyste mu rozuměli

Adam Davidson, sloupkař The New York Times, popisuje, jak reálná ekonomika vnímá zprávy z Fedu.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky

Farmář nemá páru o tom, jak funguje Fed. Zato ví, jak ho ovlivní zvýšení sazeb

Pokud by z vesmíru pozorovali Spojené státy mimozemšťané, došli by patrně k závěru, že nejdůležitějším každoročním rozhodnutím národa musí být to farmářovo - zda zasadit kukuřici, sójové boby, nebo pšenici. Žádné jiné rozhodnutí totiž neovlivní více čtverečních metrů americké půdy než právě farmářova volba zemědělské plodiny, kterou ten který rok zaseje.

Jeden rok je celý kontinent zelený od sóji, druhý žlutý od kukuřice a ve třetím roce všechna pole ovládne pšenice. Každý farmář vám jistě poví, kolik hodin nad tímto podzimním rozhodováním pokaždé stráví a kolik hospodářských reportů musí přečíst, aby správně odhadl, co zasejí jeho odvěcí rivalové v Brazílii a Argentině.

V hledáčku Fed

Letos je ale všechno jinak. Celý svět mluví o proměnné, které možná nerozumí každý farmář, ale i on ví, jak ovlivní jeho rozhodování o úrodě. Zda a kdy zvýší Fed sazby - to je, oč tu běží.

Americký farmář tuší, že pokud se Fed k utažení měnové politiky odhodlá, nebude to pro něj dobrá zpráva. Dolar posílí vůči argentinskému pesu a brazilskému realu, a dovozci v Číně, Vietnamu a na Blízkém východě tak budou raději nakupovat komodity z jižní Afriky než od něj. Kromě toho se mu prodraží úvěry na nákup techniky. Co když se porouchá 10 let starý kombajn a bude ho potřeba vyměnit? Vyšší úroky u úvěru na takhle velkou investici již hrají roli a mohou znamenat velký rozdíl v pořizovací ceně.

Jak rozhodl Fed, poznají brzy i zmiňovaní mimozemští pozorovatelé z vesmíru. Zvyšování sazeb zpravidla znamená větší plochu osetou kukuřicí a méně sójovými boby, protože se farmáři nemohou kvůli silnému dolaru příliš spoléhat na prodej kukuřice do zahraničí. Budou si muset nechat celkově větší rezervu na pěstování ostatních plodin, jako jsou rajčata nebo melouny, které se prodávají na domácím trhu, takže jejich prodeje silnější měna neovlivňuje.

Farmářovým zbožným přáním je, aby Fed ponechal sazby beze změny. On vlastně vůbec nechápe, proč je chce zvyšovat. Považuje to za pouhou politiku.

Senátor Nelson Aldrich, který v roce 1908 stál za zrozením systému amerických centrálních bank Federal Reserve, by se dnes asi nestačil divit. Fed byl totiž původně navržen tak, aby politiku ze svého rozhodování maximálně eliminoval a byl schopen tlaku zákonodárců odolávat. Cílem bylo zamezit korupci vlivem lobbingu, která je u fiskální politiky běžnou praxí.

Fed zasedá! No a co?!

Osmkrát ročně Fed rozhoduje mezi volbami A, B a C - ponechat sazby beze změny, snížit je, nebo zvýšit. Rozhoduje o úrokové sazbě na vklady u centrální banky přes noc. V této jedné proměnné, která je v ekonomice považována za proxy pro bezrizikovou úrokovou sazbu, je ukryta celá jeho moc, kterou má nad životy Američanů.

Je to však velmi mocná síla. Vezměme si, že půjčka přes noc, která je de facto tou nejméně rizikovou aktivitou v ekonomice, se zdraží. Když je téměř bezriziková půjčka prováděna nákladněji, jak jsou na tom potom rizikovější aktivity? Přirozenou reakcí bank, firem i jednotlivců je podstupování méně rizik. V ekonomice se to projeví tak, že všichni méně investují a půjčují si méně peněz. Celkově tedy pozorujeme pokles ekonomické aktivity.

K čemu je personifikace Fedu?

Novináři se snaží Fed personifikovat tím, že zvyšování sazeb spojují s jeho šéfkou Janet Yellenovou. V reálu je ale systém centrálních bank ohromně komplikovaný a minimálně centralizovaný. Aldrich takový systém vytvořil záměrně, protože nechtěl, aby se moc a vliv soustřeďovaly v rukou jednoho protagonisty. Aby někdo mohl kontrolovat Fed, nejdříve by musel přinutit prezidenta, aby propustil všechny ostatní guvernéry a zrušil regionální centrální banky.

Arogance někdejšího šéfa Fedu Alana Greenspana dovedla ekonomiku téměř k záhubě. Někteří tvrdí, že jeho nástupci Bernanke a Yellenová změnili Fed konečně do lidské podoby po letech lídrů, kteří měli v hlavě jen excelové tabulky.

Decentralizovaný systém neodstraní typický rys centrálních bank, a sice silné ovlivnění bankovním sektorem, alespoň však Fedu ztěžuje konat tak, aby z jeho rozhodnutí těžila jen jedna skupina na úkor ostatních.

Komu pomohou vyšší sazby?

Pro banky jsou vyšší sazby dobrou i špatnou zprávou zároveň. Goldman Sachs odhaduje, že některé banky, například Wells Fargo, mohou zaznamenat určité problémy, zatímco jiné více vydělají na vyšších úrokových sazbách z půjček. U domácností jsou vyšší sazby výhodnější pro starší generace, které čerpají peníze z úspor. Naopak uškodí mladým, kterým zdraží úvěry.

Kdyby Fed sečetl všechny případy, v nichž vyšší sazby pomáhají, a odečetl všechny ty, kde škodí, dostal by se do záporu a nikdy by nemohl zvýšit sazby. I přes dílčí vítěze a poražené je celkovým efektem zvýšení sazeb Fedu zpomalení ekonomiky, což je v průměru špatné pro všechny.

Proč musí být Fed katem ekonomiky?

Úlohou centrální banky je zplnomocnit určitou skupinu lidí k tomu, aby činila nepopulární kroky, jako je například ochlazení ekonomiky. Čas od času totiž ekonomika začne růst příliš rychle (začne se přehřívat), až to vyvolá bublinu, rychlou inflaci nebo obojí. Úkolem Fedu je předpovídat, kdy se to může stát, a včas zakročit. I když to znamená podtrhnout nohy ekonomice právě ve chvíli, kdy se všem nejlépe daří.

Když Fed nakonec přistoupí ke zvýšení sazeb, doprovází to hysterie. Hlavní představitel se objevuje na titulních stránkách novin a o zvyšování sazeb se diskutuje v každé show na kabelové televizi. Přitom většina Američanů vůbec netuší, proč ke zvýšení sazeb centrální banka přistoupila.

Chaos přikrmují média, která proces chápou jen jako jednotlivé významné momenty. Pochopit Fed je jako porozumět dlouholetému manželství s jeho každodenními kompromisy, radostmi a strastmi či hádkami a romantickými večeřemi.

Možná by Fed mohl ještě chvíli se zvyšováním sazeb počkat, ale pokud se odhodlá už v prosinci (v říjnu by to byl doslova šok), svět se nezhroutí. Měnový výbor se opět setká v lednu, březnu, dubnu a červnu příštího roku a na každém zasedání budou jeho členové muset hodnotit data a volit mezi variantami A, B a C. A na dalších zasedáních stále znovu. Jedno rozhodnutí nehraje takovou roli, jakou mu média přikládají. To, co skutečně rozhoduje, je komplexní proces, tedy jakou mozaiku jednotlivá malá rozhodnutí složí a jak ovlivní ekonomiku dlouhodobě.

Zdroj: New York Times
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus