Nadprůměrné výnosy: Umění, nebo zlodějina?
|

Nadprůměrné výnosy: Umění, nebo zlodějina?

Když má nějaký hedgeový fond pod správou relativně málo peněz a vydělává v průměru 17 % ročně, může to vypadat jako trefa do černého. Na druhou stranu, když někdo dokáže vydělat i na Ponziho schématu (dokonce dvakrát), zdravý rozum začne vybízet k opatrnosti.

Podvod Výnosy Ponziho schéma Hedgeové fondy

Přestože je letošek pro aktivní správu investic stejně jako rok 2014 spíše pohromou (méně než třetina správců dokáže překonat trh), společnost Platinum Partners investorům vydělává stejně, jako je tomu prakticky každoročně od jejího založení v roce 2003. Jako důkaz lze uvést fakt, že zatímco akciové trhy se ze ztrát z posledního medvědího trendu dostávaly pět a půl roku, tento fond za tu dobu vydělal investorům 2,5násobek.

Fond si může podat ruce s těmi nejúspěšnějšími ve svém oboru, ale je pravda, že jeho investiční styl je poněkud neortodoxní a dlouhodobé úspěchy jsou spíše překvapivé. Optimista (nebo spíše oportunista) by však určitě řekl, že důležité jsou výsledky, ne způsob jejich dosažení. Potvrzuje to i šéf společnosti, bývalý komoditní obchodník Mark Nordlicht, jenž tvrdí, že jeho hlavní starostí je limitovat rizika a vydělávat peníze. Fond tak často investuje v oblastech, které jsou pro jiné správce aktiv tabu, jako jsou například singapurské penny stocks (akcie v nominální hodnotě několika centů až dolarů), poskytovatelé krátkodobých půjček a podobně. "Prohledáme celý svět, abychom našli strategii s nejlepším poměrem rizika a výnosu," říká Nordlicht. "I když se věci nevyvíjejí tak, jak se čekalo, investoři stejně dostanou alespoň zajímavou úrokovou sazbu, případně aktivum se zajímavou cenou."

Výnosy fondu Platinum Partners v porovnání s indexem hedge fondů a indexem S&P 500

Letošek pro společnost vypadá na první pohled katastrofálně, protože se na ni valí jeden problém za druhým. V lednu regulátor obvinil brokera, který s Platinum Partners spolupracoval, že provozoval "schéma profitující z hrozící smrti nevyléčitelně nemocných pacientů". V srpnu zase státní zástupce v Louisianě podal trestní oznámení na ropnou společnost, která byla největší investicí fondu, kvůli podílu na výbuchu, při němž byli zabiti tři lidé. A před měsícem byl kvůli daňovému úniku zatčen bývalý šéf energetické společnosti, v níž má fond rovněž poměrně velký podíl. Přes to všechno fond zatím letos vydělal 8 %, podle Nordlichta zejména díky dobrým investicím v oboru biotechnologií, plánované síti minimarketů v Číně nebo startupu Agera Energy.

Smrt jako výdělečné aktivum

K pochopení dlouhodobé výkonnosti poslouží příklad vydělávání na smrtelně nemocných lidech. Pojišťovny nabízely variabilní anuity, něco jako garantované investiční kontrakty s bonusem, a to v případě, že klient zemře. Broker pak přišel v roce 2007 s nabídkou nakupování kontraktů na jména lidí, kteří jsou nevyléčitelně nemocní, s možností inkasování 5% bezrizikového bonusu v případě, že člověk zemře. Platinum pak prostřednictvím nově vytvořené společnosti BDL Group investovala více než 56 milionů dolarů. Pak ještě našli rabína v Los Angeles, který vylákal z pacientů hospiců osobní údaje, které mohla BDL využít. Poté, co se do případu vložila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), zaplatili účastníci odškodnění v úhrnné výši 4 miliony dolarů bez toho, aby byli, kromě brokera, obviněni nebo přiznali, že dělali něco nekalého. "Využívali jsme mezeru v zákoně, ale bylo to právně v pořádku," tvrdí Nordlicht.

Nathan Anderson ze společnosti ClaritySpring zabývající se sledováním hedgeových fondů, však poukazuje na několik nesrovnalostí, které našel při zkoumání Platinum Partners na požádání svého klienta. "Když vidíte téměř bezchybnou návratnost, vypadá to zajímavě, ale zároveň to vyvolává znepokojení. Dokonce i povrchní audit ukazuje, že řada investic končí neslavně," upozorňuje. Nordlicht ale oponuje, že s Andersonem nebyl v kontaktu, takže jeho závěry nejsou průkazné.

Stačí však pohled na ropnou společnost Black Elk Energy, která je od března 2014 největší investicí Platinum Partners (podle jejích výkazů je ohodnocena na 186 milionů dolarů). Dva měsíce po zmiňovaném výbuchu firma skončila v konkurzu po obvinění z nedbalosti. Podle výkazů představují akcie této nelikvidní firmy velkou část portfolia Platinum, a je tedy s podivem, že fond stále dokáže vykazovat zisk 8 % od začátku roku.

Podvodníci na každém kroku

Pochybnosti však vyvolávají také lidé, s nimiž Nordlicht spolupracuje prakticky od začátku své kariéry majitele hedgeového fondu. Začínal původně jako obchodník s komoditami na parketu v New Yorku a v roce 2003 založil fond s pomocí peněz svých i své rodiny a přátel (dnes mají on a jeho příbuzní ve fondech Platinum kolem 250 milionů dolarů).

Mezi prvními investory byli Murray Huberfield a David Bodner, kteří sice vydělali mnoho peněz na internetové bublině, ale také byli obviněni z podvádění při získávání makléřské licence a museli zaplatit pokutu 4,7 milionu dolarů za nelegální obchodování s akciemi. Huberfield spravoval fond, který ze 119 měsíců skončil v zisku ve 118 případech, dosáhl průměrného ročního výnosu 13,5 % a byl nakonec pohlcen právě Platinum Partners (obě firmy sídlily ve stejné budově).

Kromě Platinum Partners však měl Nordlicht také komoditního brokera Optionable, jehož šéf ale nakonec dopadl neslavně, když se zapletl do nekalých obchodů zaměstnance svého největšího klienta, kanadské banky Bank of Montreal. Samotný Nordlicht ale opět vyvázl bez problémů.

Velké kontroverze vyvolává také jedna ze strategií, které využívají fondy Platinum Partners při generování zisků. Jde o "investování" do společností, které poskytují krátkodobé půjčky. Většina z těchto společností sice poskytuje úvěry za podmínek hraničících s lichvou a regulátoři se (zatím marně) snaží tyto společnosti vymýtit, ale investorovi, jako je Platinum Partners, jsou ochotny vyplácet 15% roční výnos.

"Na obou stranách existují argumenty. Jsou tyto úvěry pro společnost přínosem, nebo jí škodí?" ptá se Nordlicht. "Pro nás je nejdůležitější, že máme odpovědnost za peníze cizích lidí, což znamená, že je naší povinností chránit jejich kapitál a dosahovat výnosů."

Otázkou zůstává, dokdy bude ochrana klientských peněz na prvním místě v řebříčku priorit Platinum Partners. Podobných společností se na trzích objevilo mnoho a po hvězdném období, kdy jim všichni záviděli jejich schopnost dosahovat stabilně vysokých výnosů, buď skončily neslavně ve ztrátě, nebo jejich majitelé skončili ve vězení (Bernard Madoff je odstrašujícím příkladem). I u investora je to otázka priorit. Záleží na tom, zda chce za každou cenu zajímavý výnos, i když se správce neštítí praktik hraničících s podvodem, nebo se raději smíří s případnými dočasnými ztrátami, ale potenciál udržitelnosti dlouhodobých výnosů bude mnohem větší. Buď zvítězí zdravý rozum, nebo nenasytnost.

Zdroj: Bloomberg
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
před 40 minutami

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost konektivity

Fidelity International přejmenovává svůj fond Fidelity Global Communication Fund na Future Connectivity Fund. Nový...
Telekomunikace Internet 5G sítě
MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy…
MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy…
před hodinou

MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč. Meziročně...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky