Nadprůměrné výnosy: Umění, nebo zlodějina?
|

Nadprůměrné výnosy: Umění, nebo zlodějina?

Když má nějaký hedgeový fond pod správou relativně málo peněz a vydělává v průměru 17 % ročně, může to vypadat jako trefa do černého. Na druhou stranu, když někdo dokáže vydělat i na Ponziho schématu (dokonce dvakrát), zdravý rozum začne vybízet k opatrnosti.

Podvod Výnosy Ponziho schéma Hedgeové fondy

Přestože je letošek pro aktivní správu investic stejně jako rok 2014 spíše pohromou (méně než třetina správců dokáže překonat trh), společnost Platinum Partners investorům vydělává stejně, jako je tomu prakticky každoročně od jejího založení v roce 2003. Jako důkaz lze uvést fakt, že zatímco akciové trhy se ze ztrát z posledního medvědího trendu dostávaly pět a půl roku, tento fond za tu dobu vydělal investorům 2,5násobek.

Fond si může podat ruce s těmi nejúspěšnějšími ve svém oboru, ale je pravda, že jeho investiční styl je poněkud neortodoxní a dlouhodobé úspěchy jsou spíše překvapivé. Optimista (nebo spíše oportunista) by však určitě řekl, že důležité jsou výsledky, ne způsob jejich dosažení. Potvrzuje to i šéf společnosti, bývalý komoditní obchodník Mark Nordlicht, jenž tvrdí, že jeho hlavní starostí je limitovat rizika a vydělávat peníze. Fond tak často investuje v oblastech, které jsou pro jiné správce aktiv tabu, jako jsou například singapurské penny stocks (akcie v nominální hodnotě několika centů až dolarů), poskytovatelé krátkodobých půjček a podobně. "Prohledáme celý svět, abychom našli strategii s nejlepším poměrem rizika a výnosu," říká Nordlicht. "I když se věci nevyvíjejí tak, jak se čekalo, investoři stejně dostanou alespoň zajímavou úrokovou sazbu, případně aktivum se zajímavou cenou."

Výnosy fondu Platinum Partners v porovnání s indexem hedge fondů a indexem S&P 500

Letošek pro společnost vypadá na první pohled katastrofálně, protože se na ni valí jeden problém za druhým. V lednu regulátor obvinil brokera, který s Platinum Partners spolupracoval, že provozoval "schéma profitující z hrozící smrti nevyléčitelně nemocných pacientů". V srpnu zase státní zástupce v Louisianě podal trestní oznámení na ropnou společnost, která byla největší investicí fondu, kvůli podílu na výbuchu, při němž byli zabiti tři lidé. A před měsícem byl kvůli daňovému úniku zatčen bývalý šéf energetické společnosti, v níž má fond rovněž poměrně velký podíl. Přes to všechno fond zatím letos vydělal 8 %, podle Nordlichta zejména díky dobrým investicím v oboru biotechnologií, plánované síti minimarketů v Číně nebo startupu Agera Energy.

Smrt jako výdělečné aktivum

K pochopení dlouhodobé výkonnosti poslouží příklad vydělávání na smrtelně nemocných lidech. Pojišťovny nabízely variabilní anuity, něco jako garantované investiční kontrakty s bonusem, a to v případě, že klient zemře. Broker pak přišel v roce 2007 s nabídkou nakupování kontraktů na jména lidí, kteří jsou nevyléčitelně nemocní, s možností inkasování 5% bezrizikového bonusu v případě, že člověk zemře. Platinum pak prostřednictvím nově vytvořené společnosti BDL Group investovala více než 56 milionů dolarů. Pak ještě našli rabína v Los Angeles, který vylákal z pacientů hospiců osobní údaje, které mohla BDL využít. Poté, co se do případu vložila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), zaplatili účastníci odškodnění v úhrnné výši 4 miliony dolarů bez toho, aby byli, kromě brokera, obviněni nebo přiznali, že dělali něco nekalého. "Využívali jsme mezeru v zákoně, ale bylo to právně v pořádku," tvrdí Nordlicht.

Nathan Anderson ze společnosti ClaritySpring zabývající se sledováním hedgeových fondů, však poukazuje na několik nesrovnalostí, které našel při zkoumání Platinum Partners na požádání svého klienta. "Když vidíte téměř bezchybnou návratnost, vypadá to zajímavě, ale zároveň to vyvolává znepokojení. Dokonce i povrchní audit ukazuje, že řada investic končí neslavně," upozorňuje. Nordlicht ale oponuje, že s Andersonem nebyl v kontaktu, takže jeho závěry nejsou průkazné.

Stačí však pohled na ropnou společnost Black Elk Energy, která je od března 2014 největší investicí Platinum Partners (podle jejích výkazů je ohodnocena na 186 milionů dolarů). Dva měsíce po zmiňovaném výbuchu firma skončila v konkurzu po obvinění z nedbalosti. Podle výkazů představují akcie této nelikvidní firmy velkou část portfolia Platinum, a je tedy s podivem, že fond stále dokáže vykazovat zisk 8 % od začátku roku.

Podvodníci na každém kroku

Pochybnosti však vyvolávají také lidé, s nimiž Nordlicht spolupracuje prakticky od začátku své kariéry majitele hedgeového fondu. Začínal původně jako obchodník s komoditami na parketu v New Yorku a v roce 2003 založil fond s pomocí peněz svých i své rodiny a přátel (dnes mají on a jeho příbuzní ve fondech Platinum kolem 250 milionů dolarů).

Mezi prvními investory byli Murray Huberfield a David Bodner, kteří sice vydělali mnoho peněz na internetové bublině, ale také byli obviněni z podvádění při získávání makléřské licence a museli zaplatit pokutu 4,7 milionu dolarů za nelegální obchodování s akciemi. Huberfield spravoval fond, který ze 119 měsíců skončil v zisku ve 118 případech, dosáhl průměrného ročního výnosu 13,5 % a byl nakonec pohlcen právě Platinum Partners (obě firmy sídlily ve stejné budově).

Kromě Platinum Partners však měl Nordlicht také komoditního brokera Optionable, jehož šéf ale nakonec dopadl neslavně, když se zapletl do nekalých obchodů zaměstnance svého největšího klienta, kanadské banky Bank of Montreal. Samotný Nordlicht ale opět vyvázl bez problémů.

Velké kontroverze vyvolává také jedna ze strategií, které využívají fondy Platinum Partners při generování zisků. Jde o "investování" do společností, které poskytují krátkodobé půjčky. Většina z těchto společností sice poskytuje úvěry za podmínek hraničících s lichvou a regulátoři se (zatím marně) snaží tyto společnosti vymýtit, ale investorovi, jako je Platinum Partners, jsou ochotny vyplácet 15% roční výnos.

"Na obou stranách existují argumenty. Jsou tyto úvěry pro společnost přínosem, nebo jí škodí?" ptá se Nordlicht. "Pro nás je nejdůležitější, že máme odpovědnost za peníze cizích lidí, což znamená, že je naší povinností chránit jejich kapitál a dosahovat výnosů."

Otázkou zůstává, dokdy bude ochrana klientských peněz na prvním místě v řebříčku priorit Platinum Partners. Podobných společností se na trzích objevilo mnoho a po hvězdném období, kdy jim všichni záviděli jejich schopnost dosahovat stabilně vysokých výnosů, buď skončily neslavně ve ztrátě, nebo jejich majitelé skončili ve vězení (Bernard Madoff je odstrašujícím příkladem). I u investora je to otázka priorit. Záleží na tom, zda chce za každou cenu zajímavý výnos, i když se správce neštítí praktik hraničících s podvodem, nebo se raději smíří s případnými dočasnými ztrátami, ale potenciál udržitelnosti dlouhodobých výnosů bude mnohem větší. Buď zvítězí zdravý rozum, nebo nenasytnost.

Zdroj: Bloomberg
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus