Burzovní kalendář (5. 10. - 9. 10. 2015)
|

Burzovní kalendář (5. 10. - 9. 10. 2015)

První kompletní říjnový týden začne pod dojmem páteční rally na americkém akciovém trhu. Na něm ve čtvrtek neoficiálně začne výsledková sezóna za třetí čtvrtletí oznámením údajů o hospodaření společnosti Alcoa. Vychází řada důležitých dat, například celkové indexy nákupních manažerů a údaje o německém průmyslu, který by se vlivem skandálu s emisemi automobilky Volkswagen (a pravděpodobně řady dalších) mohl časem ocitnout pod tlakem. Důležitá ekonomická data budou vycházet také v České republice.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Obchodování na přelomu září a října charakterizovaly velké výkyvy. Prodejní tlak vyvolala další špatná data z Číny, konec měsíce a kvartálu navíc běžně vyvolává volatilitu kvůli přeskupování pozic v portfoliích investorů. Opačným směrem působila některá jiná makrodata, například rekordní spotřebitelská důvěra či prodeje aut v USA. Rozkolísaný vývoj nejprve v pátek "rozlouskla" nepříznivá data z amerického trhu práce, která akcie poslala do výrazné ztráty, největší obrat na americkém trhu za poslední čtyři roky ale nakonec zajistil denní i týdenní zisk na amerických trzích.

Slabší tvorba pracovních míst a stagnace mezd v USA ovšem razantně redukují očekávání, že bude americká centrální banka letos či na začátku roku 2016 hýbat se základní sazbou. Dolar v reakci na to krátce oslabil na dvoutýdenní minimum nad 1,13 EUR/USD.

Akciové indexy v západní Evropě ztratily za týden 1-2 %, když dominantním tématem - vedle vývoje světové ekonomiky a politiky centrálních bank - je pokračující skandál automobilky Volkswagen s podvodným softwarem obcházejícím kontroly emisí.

Pražská burza ve zkráceném týdnu naopak získala 0,2 %. Společnost Pegas Nonwovens (za týden +1,6 %) pokračuje v odkupu vlastních akcií. Zisky ale omezovaly výprodeje titulu ze strany polského fondu PKO, který využil vysokých cen a podpory ze strany samotné společnosti a snížil svůj podíl z 5,25 na 4,89 %.

Na kurzovém lístku pražské burzy se ve čtvrtek nově objevila společnost Kofola ČeskoSlovensko. "Vzhledem k velikosti volně obchodovaného podílu akcií (0,4 %) očekáváme s tímto titulem minimální objemy obchodování," napsali v týdenním shrnutí analytici z J&T Banky.

Nejlépe si v uplynulém týdnu na pražském parketu vedla Komerční Banka, která našla podporu těsně nad hranicí 5 000 Kč a týden zakončila na úrovni 5 359 Kč (+3,9 %). Podobně našla po výprodejích podporu také VIG (+2,3 %). Naopak nejhorší výkonnost, pomineme-li málo likvidní tituly jako Stock Spirits nebo TMR, předvedl ČEZ (-1,8 %). U titulu se negativně projevily dále klesající ceny elektřiny (již pod 29 EUR/MWh) a množství neplánovaných odstávek, které negativně ovlivní výsledky společnosti. "Těchto odstávek je již tolik, že si myslíme, že by kvůli nim mohl ČEZ snížit celoroční cíle, což již letos jednou udělal. Také u předchozího snížení výhledu byly jedním z důvodů dlouhé neplánované odstávky jaderných bloků," uvedla J&T Banka. Nedařilo se ani Erste Group, která oslabila o 1,6 %.

Americké akcie v pátek po slabém úvodu výrazně posílily, za celý týden přidaly procento
Americké akciové trhy po slabých údajích z tamního trhu práce nejprve výrazně klesaly. Díky silné rally a největšímu obratu indexů S&P 500 a Dow za uplynulé čtyři roky ale akcie uzavřely páteční obchodování i celý týden v plusu.
Evropské akcie v pátek mírně posílily, většinu zisků však odevzdaly
Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, věšinu zisků však odevzdaly v reakci na neuspokojivá americká makrodata z trhu práce.

Výhled

Navzdory posílení amerických akcií v druhé polovině pátečního obchodování je otázkou, jak na nepříznivá data z trhu práce v USA zareagují světové burzy. Možnost, že Fed ponechá základní sazbu na minimu déle než do prosince letošního roku, získala na pravděpodobnosti. Trh je přitom rozdělen na ty, kdo volají po utažení měnové politiky a potvrzení důvěry v sílu americké ekonomiky, a ty, kdo varují před zpřísněním měnových podmínek, které by skrze silný dolar mělo (a již má) neblahý vliv na mladé trhy s velkým podílem v dolarech denominovaných dluhů.

Zpomalování ekonomické aktivity není jen problémem Číny a dalších rozvíjejících se trhů, může se přelévat i do USA a Evropy. Nízký přírůstek počtu pracovních míst a nulový růst mezd v Americe sice výrazně snižují pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedem v prosinci - a uvolněná politika byla v posledních letech pro akcie vzpruhou -, zároveň ale snižují důvěru investorů v ekonomiku a v zisky firem. Ty nyní začnou investoři podrobně sledovat v rámci výsledkové sezóny za třetí kvartál.

"Od firemní výsledkové sezóny v USA očekáváme, že opět přiláká pozornost investorů, kteří se v posledních týdnech věnují především makroekonomickým tématům. To se projevovalo nezvykle vysokou korelací vývoje cen akcií napříč sektory. Konsenzuální odhady v posledních měsících klesaly. Při očištění o očekávaný výrazný propad zisků energetického sektoru, který nadále čelí nabídkovému šoku na trhu s ropou, by trh počítal s meziročním nárůstem zisků o 0,4 %. To nám připadá vzhledem k solidně rostoucí americké ekonomice a probíhajícím zpětným odkupům akcií jako pesimistický výhled. Dařit by se mělo například spotřebitelským sektorům, které budou nadále těžit z poklesu cen ropy, a technologickým firmám," uvedl pro Investiční web analytik Martin Krajhanzl z České spořitelny.

Vedle společnosti Alcoa oznamují výsledky hospodaření také například v úterý PepsiCo a Yum! Brands, v Evropě by měl data ve středu odhalit řetězec Tesco.

Výhled zisku firem v rámci S&P 500
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 5. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí ve čtvrtek tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Investoři budou také pozorně číst zápis ze zářijového zasedání FOMC, který vyjde ve čtvrtek. Pokud by ze zápisu vyplynuly obavy členů Fedu o zdraví ekonomiky, mohla by na trhu vzrůst nervozita. Kvůli nejasnostem okolo měnové politiky v USA budou sledovaná data z US, a na ta slabší případně reagovat útěkem do bezpečí, jímž se v posledních týdnech staly euro a japonský jen, ale částečně i drahé kovy.

Svět, nad nímž centrální banky ztrácejí kontrolu aneb Vítejte v éře stagnace
Centrální banky sedm let nalévaly na trhy dodatečnou likviditu, pozitivní efekt se však začíná vytrácet. Likvidace devizových rezerv rozvíjejících se trhů v čele s Čínou navíc znamená, že další peníze již ekonomikám nepomohou. Trhy čeká sekulární stagnace.

Z hlediska makrodat začne týden významným indexem nákupních manažerů ISM ve službách v USA, kde se očekává mírný pokles. V pondělí bude také znám údaj o maloobchodních tržbách v eurozóně za srpen, kde se čeká zpomalení meziročního růstu. Den poté vyjdou statistiky německých průmyslových zakázek a ve středu německá průmyslová výroba. Skandál Volkswagenu se v číslech ještě neprojeví, může ale tlumit případnou reakci trhu na pozitivní data. Údaje z průmyslu vyjdou také ve Spojeném království, Španělsku a Itálii. O pokračujících problémech Brazílie mohou opět něco nového naznačit inflační data vycházející ve středu.

"Americký trh má za sebou velice volatilní týden s dobrým koncem. V pondělí index spadl o 2,5 %, ale v závěru týdne zabral a za pět dnů posílil o 1,04 %. Pátek byl obzvlášť náročný, obrat ze ztráty 1,7 % na zisk o 1,5 % je celkem výkon. Je vývoj z uplynulého týdne začátkem podzimní rally?" ptá se v technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Zatím by se mohlo jednat pouze o krátkodobý růst. Index v úterý otestoval minima z konce srpna a po deseti dnech poklesu přišla prudká opačná reakce, ze které nelze dělat závěry. Objemy obchodů ale byly nadprůměrné, support 1 870 nebyl prolomen a technické indikátory naznačují potenciál růstu. Stále je platné rozpětí 1 870 až 1 990 (2 000). První jasně pozitivní vlaštovkou bude průraz nad psychologickou hladinu 2 000, tedy i nad 50denní klouzavý průměr. Dokud k němu nedojde, dlouhodobější akciový výhled je nepříznivý."

S&P 500 - technická analýza

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika Jiřího Polanského z České spořitelny. Česká makrodata (obchodní bilance, stavební a průmyslová výroba, maloobchodní tržby, nezaměstnanost a inflace) by podle něj měla nadále ukazovat na silnou poptávku, a to jako domácí, tak zahraniční.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

V ČR budou v týdnu zveřejněna všechna klíčová makrodata. Úterý bude patřit srpnové obchodní bilanci, středa průmyslové výrobě a maloobchodním tržbám. Průmysl ani maloobchod v srpnu nebyly rozhozeny rozdílným počtem pracovních dní, v obou případech tak počítáme s růstem mírně nad 6 %. Vlnu domácích měsíčních dat v pátek uzavře zářijová inflace, která by měla i kvůli dalšímu zřetelnému poklesu cen pohonných hmot zpomalit na 0,2 %.

Kurz české koruny se od zářijového zasedání ČNB, jehož vyznění bylo spíše holubičí, zřetelněji nepřiblížil k hladině 27 Kč za euro, kterou banka střeží, a v současné době se nachází mírně nad 27,10 Kč za euro. Fundamentální faktory, především vysoký přebytek obchodní bilance, nadále působí spíše ve prospěch posilování koruny. Zda se bude její kurz pohybovat ve větší či menší blízkosti 27korunové hranice, bude během následujících měsíců do značné míry záviset na rétorice ČNB a její ochotě (verbálně) intervenovat.

Výnosy českých 10letých vládních bondů zůstávají do značné míry s ohledem na zhoršující se globální inflační vývoj pod tlakem. K jeho zmírnění by mohlo dojít ke konci roku s ohledem na výhled vyšší inflace poté, co do značné míry odezní negativní efekty nízkých cen ropy a pohonných hmot.

 

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)