Co musíte ráno vědět (5. října)
|

Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, s čím vstupuje podruhé do vládního úřadu řecký premiér Alexis Tsipras a jak se předváděli v Otázkách Václava Moravce současný a bývalý ministr financí? I to byste měli zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek po slabém úvodu výrazně posílily, za celý týden přidaly procento

Americké akciové trhy po slabých údajích z tamního trhu práce nejprve výrazně klesaly. Díky silné rally a největšímu obratu indexů S&P 500 a Dow za uplynulé čtyři roky ale akcie uzavřely páteční obchodování i celý týden v plusu. Index Dow posílil v pátek o 1,23 % na 16 472,37 bodu, S&P 500 získal 1,43 % na 1 951,35 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,74 % na 4 707,77 bodu. K oživení na trhu pomohl růst cen ropy v závěru seance, nejvíce se i proto dařilo sektorům energetiky a základních materiálů, jen půl procenta přidaly finanční tituly. Index volatility VIX klesl o 7,14 % na 20,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba pět bazických bodů na 1,99 %, když během dne spadl až na 1,92 %. Pod 2 % je poprvé od konce srpna. Americká ekonomika v září vytvořila zhruba 142 tisíc pracovních míst, což je podstatně méně, než se čekalo. Výrazně nižší byl proti původnímu odhadu srpnový přírůstek, navíc klesly průměrné výdělky i počet odpracovaných hodin.

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 předvádí ukázkové W. Prorazí nad 2 000 bodů?

Wall Street a její akciový optimismus

2. Evropské akcie v pátek mírně posílily, většinu zisků však odevzdaly

Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, většinu zisků však odevzdaly v reakci na neuspokojivá americká data z trhu práce. Britský FTSE 100 přidal 0,95 %, francouzský CAC 40 0,73 % a německý DAX 0,46 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,5 % poté, co v průběhu dne posiloval až o 1,7 %. Za celý týden tak evropský benchmark zůstal na červené nule.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2015

3. Pražská burza zakončila týden poklesem, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank. Za týden PX mírně vzrostl

Index PX v pátek odepsal 0,42 % na 964,24 bodu. Zobchodovaný objem byl v pátek spíše utlumený a největší podíl na něm měly akcie skupiny ČEZ a Komerční banky. Zatímco cenné papíry ČEZ odepsaly přes procento, Komerční banka si polepšila o 0,83 %. Analytik Thomas Unger z Erste Group Bank v pátek potvrdil investiční doporučení "akumulovat" na akcie Komerční banky, zvýšil však jejich cílovou cenu na 5 950 Kč z 5 300 Kč. Akcie samotné Erste Group Bank v pátek zaznamenaly největší procentuální ztrátu na burze, odepsaly 2,69 %. Přes dvě procenta ztrácely také cenné papíry CME a likérky Stock. Mediální společnost CME získala dlouhodobou nezajištěnou úvěrovou linku ve výši 235,34 milionu eur na refinancování dluhu splatného 15. listopadu 2015. Nová úvěrová linka je splatná v listopadu 2019. Nejbližší splatnost dluhu CME tak bude na konci roku 2017. Akcie společnosti Pegas Nonwovens naopak 0,7 % připsaly po zveřejnění zprávy o tom, že firma odkoupila v uplynulém týdnu v rámci programu zpětného odkupu akcií 14 803 akcií za průměrnou cenu 859,12 Kč. To odpovídá zhruba 15 % akcií z celkového zobchodovaného objemu. Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu nepatrně posílily, index PX proti minulému pátku stoupl o 0,2 % . Nejvíce posílily akcie Komerční banky, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits, z velkých emisí nejhůře dopadl ČEZ.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

První kompletní říjnový týden zahájí série makrodat. Především to budou indexy nákupních manažerů za oblast služeb a celkové v zemích eurozóny, Brazílii nebo Austrálii a také v USA (Markit i ISM). Oznámeny budou také maloobchodní tržby v eurozóně a index investorské důvěry v evropské měnové unii od společnosti Sentix. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras chce rychle provést záchranný program a zbavit se dozoru

Řecko musí realizovat mezinárodní záchranný program, aby dosáhlo svého hlavního cíle, jímž je získat opět přístup k tržnímu financování, a ukončit tak vnější dohled nad zemí. Podle agentury Reuters to v sobotu prohlásil staronový levicový premiér Alexis Tsipras.

6. Google dokončil reorganizaci, stal se součástí holdingu Alphabet

Google dokončil svoji reorganizaci do nové holdingové firmy Alphabet. Akcie Googlu budou automaticky přeměněné na akcie firmy Alphabet a od pondělí se s nimi začne obchodovat na burze Nasdaq pod stávajícími symboly GOOG a GOOGL. V rámci reorganizace se do samostatných firem oddělily některé projekty, například samořídící auta a aktivity v oblasti prodloužení lidského života, a Alphabet se stala mateřskou firmou všech těchto menších společností. Jednou z nich je také Google.

7. ČTÚ řeší zdražení televizních balíčků v O2, firma se brání

Český telekomunikační úřad bude řešit stížnosti stovek zákazníků společnosti O2 na zdražení tarifu některých televizních balíčků až na dvojnásobek. Pokud se pochybení prokáže, zaplatí společnost pokutu až 20 milionů korun. V neděli to uvedl Radiožurnál. Firma se brání tím, že o změně tarifu své zákazníky informovala informací na faktuře, e-mailem nebo firemním časopisem a v případě, že nereagovali, také SMS.

8. ČEZ požádal o novou licenci na provoz prvního bloku Dukovan

Firma ČEZ požádala o povolení dalšího provozu pro první reaktorový blok jaderné elektrárny Dukovany. Stávající desetileté povolení u něj skončí k letošnímu 31. prosinci. Ke Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost byla žádost podána 24. září, řekl v sobotu ČTK mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk. První blok je od 28. srpna podle plánu odstaven a probíhají v něm mimo jiné i kontroly zařízení. Výsledky prověrky tlakové nádoby reaktoru, která je limitující pro další provoz bloku, jsou podle mluvčího dobré.

9. EU by měla kvůli běžencům zmírnit rozpočtová pravidla, uvedli další dva činitelé

Evropská unie by kvůli mimořádným výdajům způsobeným rekordním přílivem běženců měla zmírnit svá rozpočtová pravidla. Uvedli to šéf Evropského parlamentu a lucemburský ministr financí.

Deutsche Bank zvýšila odhad růstu německé ekonomiky

K imigrantům obecně: Krátkodobě dobrá a dlouhodobě vynikající věc pro evropskou ekonomiku

10. Skandál Volkswagenu dle Merkelové nepoškodil podnikatelskou pověst Německa

Emisní skandál kolem německého automobilového koncernu Volkswagen je "dramatický", škoda ale není tak rozsáhlá, aby Německo nemohlo být dále považováno za dobré místo pro podnikání. Německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Emisní skandál Volkswagenu je prý hrozbou pro životaschopnost firmy

Volkswagen pozastavil v Austrálii prodej některých naftových vozů

Volkswagen kvůli emisní aféře čelí ve Francii podezření z podvodu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Babiš a Kalousek předvedli show. Za koncesionářské peníze to jistě stojí

Debata ministra financí Andreje Babiše s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem se zvrhla ve vzájemné útoky a osočování. Babiš si stěžoval na obstrukce ve Sněmovně a naznačil, že pokud by pokračovaly, mohli by poslanci schvalovat důležité zákony na mimořádných schůzích. Jednou z mála konkrétních informací byla zpráva o tom, že vyrovnaný rozpočet zkusí navrhnout pro rok 2018.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada