Bankovnictví v roce 2025? Sci-fi!
|

Bankovnictví v roce 2025? Sci-fi!

Technologie budoucnosti by mohly zajistit existenci personalizovaných nákupních asistentů, sofistikovaných služeb pro vybudování firmy nebo finanční poradenství na míru, které bylo dosud dostupné jen boháčům.

Banky Informační technologie Internet Mobilní telefony

Představte si následující situaci: Chystáte se koupit dům a narazíte na dokonalou nemovitost. Vyvstane ale problém s tím, že nemáte připravené financování. Přitom vás tlačí čas, protože nechcete, aby vám někdo dům snů "vyfoukl".

A nyní vám prozradíme, jak by to mohlo chodit v budoucnu: Vezmete do ruky mobilní telefon, pošlete do banky snímek domu a ofocenou občanku a v řádu minut obdržíte potvrzení o schválení hypotéky. Spojíte se s realitním makléřem, dohodnete se na smlouvě a nemovitost bude vaše.

Minimálně těm, kteří si procesem koupě domu v poslední době prošli, to jistě zní jako sci-fi. Podle banky Santander ale přesně takto vypadá budoucnost bankovnictví. Teoreticky už by takto rozvinuté technologie a data měly mít k dispozici i současné banky, prakticky je ale potřeba jejich systémy ještě významně doladit, aby vše fungovalo hladce a efektivně a klienti byli ochotni přijmout nové způsoby komunikace.

Hlídání rozpočtu

Vzhledem k tomu, že současní zákazníci s sebou nosí chytré telefony téměř všude a navykli si platit kartou nebo on-line, jejich banka by již nyní mohla využívat informací o tom, kde se nacházejí a co právě dělají. Není například žádnou novinkou, že některé finanční instituce uzavírají dohody s obchody, které pravidelně navštěvujete, aby vám nabízely slevy k nákupům.

A počkejte za pár let! Až půjdete do obchodu v roce 2025, vaše banka vám automaticky předloží nabídky alternativních obchodů, kde lze nakoupit stejné produkty levněji, nebo vybere, který účet je vhodný pro kterou transakci. Jindy vás zase automaticky upozorní na to, že vám zbývá ještě týden do výplaty, a pokud si teď koupíte ty úžasné drahé boty, nezbude vám na základní výdaje. Zákazníci by také prostřednictvím různých aplikací mohli sledovat své účty za energie a porovnávat je s ostatními domácnostmi s podobnými parametry. V případě potřeby by mohly jedním kliknutím přejít na lepší smlouvu.

Kybernetická rizika

Může to působit nebezpečně, nechávat bankám o sobě tolik informací, ale vzpomeňte si, jak by před dvaceti lety někdo reagoval na koncept sociálních sítí. Facebook byl spuštěn před deseti lety a od té doby miliony lidí dobrovolně sdílí on-line detailní osobní data. iPhone byl představen v roce 2007 a odstartoval revoluci v mobilním odvětví. Uživatelům již nepřijde vůbec nic divného na tom, že sdílejí data o tom, kde jsou, o svých spotřebitelských preferencích či povaze.

Po zpočátku neřízeném nástupu technologií už internetové firmy pochopily, že si klienti cení soukromí a chtějí být do rozhodnutí o nakládání s důvěrnými daty zapojeni. Banky mají tu výhodu, že do digitálního světa vstupují o něco později, když jsou již prvotní mouchy vychytané, a jsou o něco poučenější o averzi veřejnosti vůči "invazivním" technologiím.

Všechny banky slibují, že zmíněné vysoce personalizované služby, které jsou postaveny na analýze dat zákazníků, budou anonymní a využívané jen v souladu se zájmy klientů. Ty ale nebude jednoduché přesvědčit o tom, že jsou jejich data v absolutním bezpečí. Stále jsme v éře, v níž bankovní IT systémy často trpí vážnými poruchami, data jsou kradena a digitalizované banky se stávají oblíbeným cílem hackerů a sabotérů, kteří chtějí uškodit finančnímu sektoru a jeho klientům. Způsobem, jak zákazníky přesvědčit, je ukázat jim hmatatelné výhody analýzy dat a propracovat bezpečnost.

Data, která leží ladem

Banky již mají informace, které by mohly umožnit začít nabízet personalizované služby, jaké jsou dnes dostupné prostřednictvím jednotlivých živých privátních bankéřů jen nejbohatšímu segmentu. Většina těchto dat ale zůstává nevyužita.

Peter Simon z Barclays představuje takzvanou technologii beacon, která upozorní personál na to, že se připojí klient, a je okamžitě schopna vyhodnotit jeho specifické potřeby. Simon očekává, že si v budoucnu beacon získá přízeň širší klientské základny. Banka bude elektronicky upozorněna na specifickou finanční situaci zákazníka a v reakci na to nabídne službu na míru podobně, jako to dnes chodí v privátním bankovnictví.

Personalizované obchody

Může to ale fungovat i v ostatních oblastech. Zákazníka bude možné identifikovat například hned, jakmile vstoupí do supermarketu. Produkty, které si vybere, se automaticky zaregistrují a z bankovního účtu se provede platba ve chvíli, kdy s nimi opustí obchod. Vyhne se frontě a ušetří i čas nutný k provedení platby. Šlo by tedy de facto o další rozvoj bezkontaktního placení.

Pomoc podnikatelům

Využívání analýzy dat se možná brzy rozšíří i do podnikatelské sféry. Barclays nedávno spustila veřejně dostupnou službu Local Insights, která umožňuje firmám sledovat lokální spotřebitelské trendy nebo finanční statistiky. Podniky by také například díky technologiím mohly porovnávat vlastní výkonnost s konkurenty v okolí nebo dostávat tipy na zdokonalení služeb.

Simon McNamara z RBS kdysi investoval do kvantové počítačové firmy zvané 1QBit a očekává, že se začnou dít velké věci. "Zabýváme se ověřovací technologií, která by měla být bezpečnější než otisky prstů. Narazili jsme na několik problémů, na jejichž odstranění ale pracujeme," tvrdí McNamara. RBS již dříve spustila identifikaci otisků prstů pro uživatele s iPhony a 80 % z těch, kterým je dostupná, ji již začalo využívat.

Potenciál hi-tech biometrie je možná nedozírný. Lloyds zase testovala začátkem roku ID srdečního tepu. Pokud se na trhu uchytí nositelná zařízení typu Apple Watch, nemusí být ani tato technologie k zahození.

Konec platebních karet

Chytré mobily a hodinky nemusejí být jen jedním ze způsobů pro kontakt s bankou nebo k ověření identity, mohou zcela nahradit debetní a kreditní karty. V současnosti se začíná rozvíjet využití bezkontaktních nálepek, které lze například nalepit na zadní stranu mobilu, tak proč by se v budoucnu nemohly stát samozřejmostí zabudované čipy nebo chytré aplikace přímo v zařízení.

Díky zlepšování bezpečnosti smartphonů budou moci být informace o bankovním kontu uloženy v zařízení, což učiní ze stávajících karet přežitek. Velký potenciál mají technologie rozpoznávání obličeje. Bude ale ještě nějakou dobu trvat, než se stroje naučí identifikovat obličej v pohybu, jiném úhlu nebo s novým účesem.

Chytré spotřebiče

Pokud mají digitální inovace změnit život obchodníků a podniků, měly by přijít přímo k zákazníkům domů. Rovnováha mezi pohodlím a bezpečností může být podrobena největšímu testu, až si lidé všimnou toho, že jim spotřebiče sami strhávají finance z jejich bankovního účtu.

"Představte si, že by všechna zařízení od vaší ledničky po vaše auto měla v sobě nějaký druh síťového připojení," říká Anne Bodenová, šéfka začínající čistě mobilní banky Starling. "Rozbila by se součástka ve vaší pračce a ona by si sama objednala opravu bez potřeby vaší práce s bankovním kontem."

Nelze asi čekat, že během deseti let zmizí tradiční bankovnictví. Stále bude existovat množství poboček, kam bude moci klient přijít a setkat se přímo se svým poradcem. Zejména když půjde o složitější transakce nebo finanční poradenství. Poboček ale bude ubývat a banky budou stále více digitální.

Zdroj: Telegraph
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii