Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, co si myslí Mezinárodní měnový fond o světové ekonomice a jaké počasí panuje v Sýrii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý nenavázaly na příznivý vývoj z úvodu týdne a převážně zlevnily

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily úterní obchodování poklesem, za kterým byly převážně obavy z dalšího vývoje globální ekonomiky. Další ztráty zaznamenaly akcie společností ze sektoru zdravotní péče, vzhůru se ale naopak vydaly energetické tituly, kterým pomáhal pokračující růst cen ropy. Výrazný růst ceny akcií DuPont dokonce zajistil, že index Dow uzavřel jako jediný ze tří hlavních benchmarků mírně v plusu. Dow nakonec posílil o 0,08 % na 16 790,19 bodu, zatímco S&P 500 klesl o 0,36 % na 1 979,92 bodu a Nasdaq oslabil o 0,69 % na 4 748,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,72 % na 19,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,03 %. Sedm z deseti hlavních sektorů zakončilo úterní seanci v červených číslech. Nedařilo se akciím ze sektoru zdravotní péče, síťového odvětví nebo sektoru cyklického spotřebního zboží. Růst naopak udržely energetický sektor, kterému pomohl prudký růst cen ropy, technologické odvětví a sektor základních materiálů.

Jeffrey Gundlach: Trhy drží nad vodou jen naděje investorů. Ty ale vyhasnou a přijde další kolo výprodejů

Panika na trzích: Příležitost k nákupu, nebo poslední varování?

2. Evropské akcie v úterý třetí den v řadě posílily, pomohla jim slabá data

Evropské akcie v úterý dále zdražovaly díky přesvědčení investorů, že slabá makrodata podnítí centrální banky k tomu, aby udržovaly své monetární politiky delší dobu uvolněné. Trhy přitom v úterý překvapil nečekaný pokles německých průmyslových objednávek. Britský index FTSE 100 připsal 0,43 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,95 % a německý DAX zpevnil o 0,9 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,58 % na 360,41 bodu, nahoru ho táhl především sektor automobilek. "Páteční zpráva z amerického trhu práce snížila sázky na možné zvyšování sazeb v USA již v letošním roce, což by mělo trhy po drsném třetím čtvrtletí nakopnout," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Investory už unavuje sázet na to, že Fed letos něco udělá. Mnoho lidí se nyní přestane tolik chránit, což povede k rally. Co se týče valuací, stále jsme na relativně dobrých úrovních," dodává.

Akcie pohledem technické analýzy: V Evropě i Spojených státech zůstává otevřená cesta k opatrnému růstu

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2015

3. Pražská burza v úterý neudržela úvodní zisky a zamířila do červených čísel

Index PX v úterý odepsal 0,21 % na 970,83 bodu. Objem obchodování byl výrazně utlumený, nedosáhl ani 400 milionů korun. Největší podíl na něm měly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,72 %, druhým nejobjemnějším titulem byla Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly dokonce 1,8 %. Třetí největší zobchodovaný objem si připsala O2 C.R., která naopak o 0,2 % zpevnila, a dařilo se i druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která přidala 0,57 %. Akcie Unipetrolu zpevnily o 1,22 % poté, co společnost zveřejnila modelové marže za září i celé letošní třetí čtvrtletí. Modelová rafinérská marže dosáhla v září 5 dolarů na barel, modelová petrochemická marže z olefinů 355 dolarů na tunu a modelová petrochemická marže z polyolefinů 487 dolarů na tunu.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Německo, Spojené království a Španělsko ve středu zveřejní data o průmyslové výrobě a Francie obchodní bilanci. Zprávu o průmyslové výrobě odtajní i Český statistický úřad, který přidá ještě data o maloobchodních tržbách. Spojené státy na trhy mnoho makrodat nepošlou, večer vydají pouze spotřebitelské úvěry. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gazprom snížil plánovanou kapacitu plynovodu Turkish Stream

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila plánovanou kapacitu plynovodu Turkish Stream téměř o polovinu na 32 miliard krychlových metrů ročně z původně předpokládaných 63 miliard krychlových metrů ročně. Oznámil to v úterý podle agentury Reuters šéf podniku Alexej Miller. Plynovodem Turkish Stream má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dále do Evropy.

6. USA: Obchodní bilance v srpnu prohloubila deficit o 15,6 % na 48,3 miliardy USD

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 15,6 % na 48,3 miliardy dolarů. Vývozu uškodila slábnoucí světová ekonomika, dovoz z Číny ale stoupl. Obchodní deficit tak zaznamenal největší nárůst za pět měsíců, ukázaly podle agentury Reuters úterní údaje amerického ministerstva obchodu.

7. Skandál Volkswagenu prý pracovní místa nyní neohrožuje

Skandál Volkswagenu s podvody v emisních testech jeho naftových aut a hrozící miliardové pokuty v současnosti nijak neohrožují pracovní místa v rámci automobilového koncernu. Prohlásil to v úterý podle agentury DPA vlivný šéf závodní rady Volkswagenu Bernd Osterloh.

8. SABMiller prý odmítla neformální nabídku na převzetí rivalem Anheuser-Busch InBev

Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že SABMiller považuje tuto nabídku za příliš nízkou. Podle jednoho ze zdrojů je možné, že AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, přestane o převzetí SabMilleru usilovat.

9. MMF zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky

Tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,1 % z loňských 3,4 %. Ve své podzimní prognóze to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond. Zhoršil tak výhled z července, kdy růst na letošní rok odhadoval na 3,3 %.

10. Německo: Průmyslové objednávky v srpnu meziměsíčně nečekaně poklesly o 1,8 %

Německé průmyslové objednávky v srpnu nečekaně klesly. Pravděpodobně jde o signál toho, že na největší evropskou ekonomiku dopadá slabší růst Číny a dalších rozvíjejících se trhů. Objednávky očištěné o sezónní vlivy a inflaci spadly v srpnu o 1,8 % po revidovaném červencovém poklesu o 2,2 %. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali u tohoto volatilního údaje v mediánu růst o 0,5 %. Meziročně objednávky vzrostly o 1,9 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počasí je ideální k bombardování, zahlásila rosnička

Ruská rosnička zahájila svůj výstup v televizi Rossija 24 slovy: "Ruské vzdušné síly pokračují v bojové operaci v Sýrii. Podle odborníků byla akce vzhledem k povětrnostním podmínkám skvěle načasována." Načasování leteckých útoků v Sýrii na říjen podle televizní stanice Rossija 24 není náhodné. "Říjen je v Sýrii příznivý měsíc pro létání. Průměrná rychlost větru dosahuje 2,4 metru za vteřinu a prší v průměru jednou za deset dní. Oblačných dní je v průměru třináct, což by ale nemělo být překážkou, protože se mraky vznášejí ve výšce čtyř až šesti kilometrů, a nebudou tak mít vliv na zbraňové zaměřovací systémy," vysvětlila dále rosnička, která v závěru předpovědi dodala, že pilotům bude počasí přát i nadále. "Po lijácích z minulého týdne bude po zbytek měsíce převážně jasno – ideální počasí pro vojenské operační lety."

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
před 2 minutami

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou, dopoledne ale zisky odevzdaly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
před 14 minutami

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 30 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před hodinou

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry